Fitch Polska: przekroczenie 55 proc. długu do PKB nie musi oznaczać obniżenia ratingu


Ewentualne przekroczenie progu 55 proc. długu publicznego w relacji do PKB nie musi oznaczać natychmiastowego obniżenia ratingu dla Polski. Konieczny jest jednak realny i wiarygodny plan zmniejszenia zadłużenia po 2011 r. - uważa Piotr Kowalski, prezes Fitch Polska.

- Getin Holding należący do znanego inwestora Leszka Czarneckiego zamierza kupić pośrednika finansowego Finamo - dowiedziała się Rzeczpospolita. Według informacji gazety obecnie prowadzone są rozmowy w tej sprawie pomiędzy udziałowcami obu spółek. Estonia, najmniej zadłużony członek Unii Europejskiej może spełnić rolę standardu, do którego będą porównywani inni kandydaci do strefy euro. Unia monetarna będzie bowiem dalej się rozszerzać po zaangażowaniu prawie 1 bln dol. w obronę waluty przed stratami wywołanymi greckim załamaniem. Pomimo napływu rozczarowujących danych o stanie amerykańskiej gospodarki, nowojorskie indeksy giełdowe w czwartek zwyżkowały. Przyczyniły się do tego lepsze niż oczekiwano wyniki kwartalne największej na świecie sieci handlowej Wal-Mart oraz drożejące akcje banków.Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie podczas tej sesji spadły do najniższego poziomu od 7 tygodni - podają maklerzy. Dane o zatrudnieniu i płacach pokazują postępujące ożywienie na rynku pracy. BNP Paribas przewiduje dalszą interwencję banku centralnego na polskim rynku walutowym. W opinii analityków banku, NBP uświadomił sobie, iż jedynym powodem umocnienia złotego w ostatnich miesiącach jest napływ kapitału spekulacyjnego.

Dolar zyskiwał w środę na sile. Do umocnienia przyczyniły się wypowiedzi szefa FED, Bena Bernanke. Inwestorzy nadal martwią się sytuacją Grecji. Opublikowano też kilka danych makroekonomicznych.

Białoruś zamierza wybudować linię energetyczną w celu zwiększenia wymiany energetycznej z Polską i Ukrainą - poinformował w środę wiceminister energetyki Białorusi Jury Rymaszeuski na forum energetycznym i ekologicznym w Mińsku. Apartament, który w środę sprzedano w Hongkongu, jest rzeczywiście luksusowy: dwa poziomy, pięć sypialni, 572 metry kwadratowe powierzchni. Ale cena, jaką za niego zapłacono, przechodzi wszelkie wyobrażenia i bije wszelkie rekordy: 439 milionów dolarów hongkońskich, czyli prawie 57 milionów USD.

Spółka Dbam o Zdrowie (DOZ), która należy do grupy PGF i zarządza siecią aptek, liczy że do końca 2010 roku liczba aptek w programie "Apteki Dbam o Zdrowie" zwiększy się o około 500 z obecnych 2.000 placówek - poinformował prezes DOZ Karol Piasecki. Powinniśmy równoważyć gospodarkę i konsekwentnie, nie bacząc na to co dzieje się z Grecją, zmierzać do strefy euro - uważa Jan Winiecki z RPP. Dodał, że ostatnio odnotowany spadek wartości złotego, nie budzi obaw i nie ma potrzeby interwencji walutowych. Przeniesienie produkcji Fiata Panda z tyskich zakładów do fabryk we Włoszech doprowadzi do likwidacji linii produkcyjnych i masowych zwolnień - uważają związkowcy z Fiat Auto Poland. Polski oddział koncernu na razie o zwolnieniach nie mówi.Młodociany pracownik, który przeważnie jednocześnie uczy się i pracuje, ma prawo do urlopu w czasie ferii. Jeżeli o niego wystąpi, pracodawca nie może mu odmówić. Gdy zatrudnionemu nie przysługuje urlop wypoczynkowy, musi otrzymać urlop bezpłatny. Warszawa ma się czym pochwalić - zajęła trzecie miejsce w rankingu ulubionych europejskich metropolii przedsiębiorców. Najsilniejszą stroną polskiej stolicy jest dostęp do finansowania dla małych i średnich przedsiębiorstw a także elastyczne w porównaniu z innymi krajami prawo pracy. Z dokumentu, do którego dotarł "Puls Biznesu", wynika, że kontroli przeprowadzanych przez Państwową Inspekcję Pracy ma być w 2010 r. więcej niż w latach poprzednich.

Wasilewska-Trenkner uniewinniona w sprawie LFO


Warszawski Sąd Okręgowy uniewinnił we wtorek byłą wiceminister finansów Halinę Wasilewską-Trenkner w sprawie budowy Laboratorium Frakcjonowania Osocza (LFO) w Mielcu.

Wynagrodzenia za grudzień 2009 r. wypłacone w styczniu 2010 r.


Czujesz się w pracy jak w więzieniu? Wykorzystaj ten rok, by rozwinąć nowe umiejętności i znaleźć coś nowego.

Jak im pościelisz, tak będą pracować


Pracownik niezadowolony z warunków pracy, to pracownik mniej wydajny. Stworzenie przyjaznego otoczenia pracy powinno być celem każdego przedsiębiorstwa.

Złoty nie zareagował na dane


Dziś eurodolar zniżkował aż do poziomu 1,4360. Dane, jakie napłynęły z amerykańskiej gospodarki miały jednak niewielki udział w spadkach pary EUR/USD.

Kredyt w euro bez ryzyka wahań?


Najczęściej wybieraną walutą obcą przez kredytobiorców, którzy finansują zakup nieruchomości kredytem, jest euro. Zobowiązania w walutach obcych wiążą się z podjęciem dodatkowego ryzyka wynikającego ze zmiany ich notowań. Analitycy Expandera sprawdzili jakie możliwości zabezpieczenia przed wahaniami kursów walut ma do dyspozycji klient.

Gołębi członek FED znów daje o sobie znać


O Jamesie Bullardzie z oddziału FED w St. Louis inwestorzy usłyszeli w ubiegłym tygodniu, kiedy to w jednym z wywiadów przyznał, iż bank centralny nie powinien się spieszyć z podwyżkami stóp, a gdyż pewną formą zaostrzenia polityki monetarnej będzie już wycofanie się z programów ilościowych (zakupów obligacji).

Lehman Europe zacznie zwracać aktywa


Syndycy europejskiej części Lehman Brothers wkrótce będą w stanie rozpocząć zwrot klientom aktywów o wartości 11 mld dol. zamrożonych od chwili upadku tego banku. Udało im się bowiem uzyskać szerokie poparcie dla planu dystrybucji.

Agora nie dostrzega elementów uzasadniających istotną poprawę na rynku reklamy w '10


Agora opierając się na wskaźnikach dotyczącej stanu polskiej gospodarki nie dostrzega elementów uzasadniających istotną poprawę na rynku reklamy w 2010 roku - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Inflacja w projekcji NBP


Inflacja w tym roku z 50 proc. prawdopodobieństwem, przy założeniu, że stopy procentowe nie ulegną zmianie, znajdzie się w przedziale 1,3-2,2 proc., a dynamika PKB wyniesie 2,1-4,1 proc. - wynika z projekcji Narodowego Banku Polskiego.

NewConnect LEAD - segment dla liderów


Giełda Papierów Wartościowych tworzy specjalny segment spółek NewConnect o nazwie NewConnect Lead. Celem wyróżnienia segmentu jest promowanie najlepszych spółek z NewConnect oraz wydzielenie spółek, które mają największe szanse na przeniesienie swoich notowań na Główny Rynek warszawskiej giełdy.

Euro 2012 spóźnione, zagrożone


"Rzeczpospolita" dotarła do najnowszego tajnego raportu UEFA, oceniającego stan przygotowań Polski do piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2012. Wynika z niego m.in., że Wrocław oszukał tę instytucję, a Warszawa zawaliła infrastrukturę.

KBC obniżył rekomendację dla LPP, podniósł wycenę dla NG2


Analitycy KBC Securities, w raporcie z 8 lutego, obniżyli rekomendację dla LPP do "trzymaj" z "kupuj", podnosząc o 3 proc. cenę docelową akcji spółki do 1.855 zł. Rekomendacja "trzymaj" dla NG2 pozostała niezmieniona, analitycy podnieśli jednak wycenę akcji spółki o 22 proc. do 53,9 zł.

Ciech miał 4,99 mln zł zysku netto w II kw. 2009 r., spadek o 90,5% r/r


Spółka Ciech miała 4,99 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w II kw. 2009 roku wobec 52,74 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie w poniedziałek.

Ciągły niepokój na rynkach


Inwestorzy kontynuowali wycofywanie się z bardziej ryzykownych aktywów, ponieważ wydaje się, że europejskie rządy mają problem z ustaleniem wspólnego stanowiska w sprawie sposobu rozstrzygnięcia kryzysu zadłużeniowego.

Senna sesja bez Amerykanów


Dziś poznaliśmy jedną istotną figurę makro, mianowicie dynamikę zamówień przemysłowych w Niemczech. Odczyt na poziomie 3,5 proc. m/m był sporo lepszy od prognoz które zakładały przyrost o 2,0 proc. m/m.

Comarch ma umowę z JetBlue na wdrożenie systemu do programu lojalnościowego


Comarch Inc. podpisał z amerykańskimi liniami lotniczymi JetBlue Airways wieloletnią umowę dotyczącą wdrożenia i utrzymania systemu Comarch Loyalty Management FFP - poinformował Comarch w komunikacie prasowym.

Złoty stracił, ale nie przez politykę


Po trzech dniach umocnienia, środa przyniosła osłabienie złotego, który stracił po około 4 gr do dolara i euro. O godzinie 17-tej kurs USD/PLN testował poziom 2,8780 zł, a EUR/PLN 4,2268 zł.

Plaza uderza w nową galerię


Plaza Centers kupiła w Łodzi działkę, na której do 2012 roku planuje wybudować galerię handlową o powierzchni użytkowej 45 tys. mkw, wartość inwestycji jest szacowana na 350 mln zł. Na wiosnę 2010 spółka planuje otworzyć dwie powstające obecnie galerie w Zgorzelcu i Suwałkach.

Przedsiębiorca "transportowiec" wliczy w koszty dietę z tytułu odbytej podróży


\\\"\\\"Cesarzowa Ku swojemu ogromnemu zaskoczeniu odczujesz niezwykły przypływ energii, organizm będzie pracował na najwyższych obrotach. Wykorzystaj sprzyjający ci klimat dla tego, co od dawna było twoim marzeniem - zaplanuj szalony wyjazd, albo randkę z kimś, kogo znasz tylko ze słyszenia. Nowości ci sprzyjają. horoskop.wp.pl

Banki gorsze od lichwiarzy


Nasze banki zdzierają z klientów więcej niż lichwiarze; ustawa antylichwiarska nie działa; rzeczywisty koszt kredytu to nawet 60 proc. - twierdzi "Dziennik Gazeta Prawna", który sprawdził oferty banków specjalizujących się w udzielaniu kredytów gotówkowych.

Duży popyt na NSR


Ponad pół tysiąca mieszkańców Małopolski zgłosiło chęć służby w tworzonych właśnie Narodowych Siłach Rezerwowych - pisze "Dziennik Polski". Formacja ta ma liczyć 20 tys. żołnierzy na koniec 2011 r.

Grecja rozsadzi euro, a potem Unię?


W greckim kryzysie, z którym ma do czynienia eurostrefa, chodzi o znacznie więcej niż o wyłożenie pieniędzy na kraj, który prowadził złą gospodarkę. Stawką jest utrzymanie modelu integracji europejskiej - ocenia publicysta "Financial Times" Gideon Rachman.

Polska już nie będzie bramą Dalekiego Wschodu


Niemcy kończą realizację międzynarodowego portu lotniczego – inwestycji, na którą przed laty wpadł także polski rząd. Berlińskie lotnisko, nazywane ironicznie przez media „polskim”, będzie europejską bramą na wschód, na której Niemcy zarobią krocie, a Polska, jak zwykle, obejdzie się smakiem.

Wojna o miliardy z NBP


Ministerstwo Finansów ma chrapkę na miliardy złotych wypracowane przez NBP. Ale zarząd banku szuka sposobności, by wpłata była możliwie mała - pisze "Gazeta Wyborcza".

Firma upadła, dowodów wciąż brak


Po trzech latach śledztwa prokuratura pyta biegłych, czy doszło do przestępstwa. "Rzeczpospolita" powraca do bulwersującej sprawy upadłej już firmy Bestcom, sprowadzającej sprzęt komputerowy z Chin.