Bezrobocie gwałtownie nam podskoczy


Bezrobocie gwałtownie rośnie. Dlaczego? Bo bezrobotni masowo rejestrują się w urzędach pracy. Urzędnicy mówią, że ma to związek z podniesieniem od 1 stycznia zasiłku o 142 zł. Bezrobotni zwlekali, by zamiast 575 dostawać 717 zł brutto, czyli prawie o jedną czwartą więcej.

Rząd rzuca wyzwanie firmom, które wznawiają działalność na podstawie przedwojennych papierów wartościowych i domagają się zwrotu znacjonalizowanego majątku - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". - Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie odrabiają wcześniejsze spadki - podają maklerzy. Dług zaciągnęli u pracowników zmniejszając w ubiegłym roku fundusz płac o ok. 100 mln zł. Teraz zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) zapowiada, że załoga odzyska w tym roku utraconą część wynagrodzeń.Bank BPH, który w I i II kwartale 2009 roku miał stratę netto, spodziewa się, że w III kwartale poprawi wyniki, jednak nie wiadomo, czy będzie na plusie - poinformował na konferencji Józef Wancer, prezes BPH. Dom Development przekazał w I kwartale tego roku mniej niż 200 mieszkań, negocjuje kupno dwóch działek - powiedział dziennikarzom prezes spółki, Jarosław Szanajca. Producent i dystrubutor obuwia, firma Gino Rossi, prognozuje, że na koniec 2009 roku jego skonsolidowana strata netto sięgnie 23,9 mln zł z powodu odpisów aktualizujących. W latach 2010-2012 spółka ma już mieć zysk netto - poinformował Gino Rossi w komunikacie.

CR Media Consulting, spółka zależna Internet Group, szacuje, że przychody reklamowe mediów w ujęciu netto spadły w II kwartale 2009 roku o 20,9 proc. rok do roku, a w całym pierwszym półroczu spadek wyniósł 16,6 proc. W IV kwartale powinno nastąpić istotne ograniczenie tendencji spadkowej, a do wzrostów rynek powróci w IV kwartale 2010 roku.

PKP Polskie Linie Kolejowe SA nie chcą, by Litwini wypowiadali się na temat wpływu na środowisko trasy kolejowej Rail Baltica i odwołali się od decyzji w tej sprawie - poinformowała w piątek Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku. Grecję niemal całkowicie sparaliżował w środę strajk przeciwko programowi oszczędnościowemu rządu, wprowadzonemu dla przezwyciężenia kryzysu finansowego, spowodowanego bezprecedensowym deficytem budżetowym. Dziś lepiej nie lecieć do Grecji: strajk objął też lotniska.

Spanish banking giant Banco Santander SA (STD, SAN.MC) said late Friday it had paid Chief Executive Alfredo Saenz EUR10.2 million in 2009 and Chairman Emilio Botin EUR4 million. Rosja wymieniła wszelki znaczący spadek cen ropy, zewnętrzne wstrząsy ekonomiczne i deprecjację rubla, jako najważniejsze zagrożenia dla inwestorów przy przygotowywanej emisji euroobligacji, pierwszej od czasu ogłoszenia w 1998 roku niewypłacalności wewnętrznej. Po 10 kwietnia 2010 r. pracownicy, którzy podnoszą lub zamierzają podnieść swoje kwalifikacje zawodowe, staną przed poważnym problemem. W tym dniu straci bowiem moc art. 103 Kodeksu pracy, stanowiący podstawę prawną dla rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych. Jest to konsekwencją wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 31 marca 2009 r. (sygn. akt K28/08), który uznał art. 103 K.p. za niekonstytucyjny.Po skażonych cyjankiem lekach przeciwbólowych i śmiercionośnym maśle orzechowym na długą listę śmiertelnych wpadek wpisuje się wezwanie Toyoty do naprawy samochodów. Citigroup Inc. i Bank of America Corp. wypłaciły w ub. roku czołowym dyrektorom średnio po 18,2 mln USD dla każdego. Banki te otrzymały wsparcie finansowe od amerykańskich podatników w wysokości łącznie 90 mld USD, aby przetrwać kryzys finansowy. Złoty osłabił się w poniedziałek w związku z gorszymi nastrojami na światowych rynkach. Kolejne dni mogą przynieść lekkie umocnienie naszej waluty wobec euro, uważają analitycy.

WIG20 spadł o 0,62 proc. i wyniósł 2316,97 pkt


WIG20 na zamknięciu sesji w piątek spadł o 0,62 proc. i wyniósł 2316,97 pkt. Na rynku notowań ciągłych wzrósł kurs akcji 98 spółek, 197 spadł, 53 nie zmienił się. Akcjami 7 spółek nie handlowano.

Miesiąc sporej zmienności na rynku walutowym


W minionym miesiącu, podobnie jak we wrześniu, kurs EUR/USD początkowo wzrastał, po czym w jego notowaniach w ostatnim tygodniu nastąpiło odreagowanie. W październiku dotarł on do najwyższego poziomu od 14 miesięcy i przekroczył poziom 1,5000.

Zawody i kompetencje 2020 roku


Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości opublikowała raport pt: Foresight kadr nowoczesnej gospodarki, w którym dokonano analizy przyszłości polskich kadr w kontekście nowych zawodów oraz kompetencji pracowników i kadry zarządzającej. W raporcie przedstawiono trzy potencjalne scenariusze rozwoju Polski, mające wpływ na kształt rynku pracy oraz analizę rozwoju czterech branż: technologii informacyjno-komunikacyjnych, przemysłu chemicznego, maszynowego oraz energetycznego.

Większy limit na zwolnienie z VAT


Firmy, których obrót roczny nie przekroczy 30 tys. euro będą zwolnione z podatku VAT - zakłada projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług. Takie rozwiązanie ma sprzyjać rozwojowi małej wytwórczości. W środę projekt trafił do dalszych prac w komisji finansów.

Rynek nie wykorzystał szansy


Miniony tydzień zakończył się wzrostem indeksów, ale w dalszym ciągu inwestorzy w Warszawie wykazują spore niezdecydowanie w odniesieniu do giełd zagranicznych. Właśnie wzrosty na giełdach zachodnich stały się bodźcem do zakupów na sesji wtorkowej, ale już w środę indeksy wykasowały sporą część ruchu, co można powiązać z rekonstrukcją rządu wymuszoną przez aferę hazardową.

MSP w pierwszym etapie może sprzedać 63,82 proc. GPW


Ministerstwo Skarbu Państwa w pierwszym etapie prywatyzacji Giełdy Papierów Wartościowych może sprzedać pakiet 63,82 proc. giełdy - poinformowała w czwartek dziennikarzy Joanna Schmid, wiceminister skarbu.

Zakaz płynów w samolotach do 2012 roku?


Zakaz wnoszenia płynów na pokład samolotów, obowiązujący w UE od 2006 roku, pozostanie w mocy co najmniej do 2012 roku, ponieważ na razie nie ma alternatywy dla tego środka bezpieczeństwa. Taki zapis znalazł się w stanowisku Komisji Europejskiej (KE) przygotowanym na ostatnim posiedzeniu ministrów transportu "27" w Luksemburgu, które przeciekło do prasy.

3 mld zł na prywatyzację pracowniczą


3 mld zł ma trafić z budżetu państwa do końca 2011 roku na realizację rządowego programu wspierającego prywatyzację pracowniczą - poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej wiceminister gospodarki Dariusz Bogdan.

Black Point wchodzi w piątek na NewConnect


GPW podjęła uchwałę o wprowadzeniu akcji Black Point S.A. do obrotu na NewConnect. Debiut zaplanowany jest na piątek 14 maja. Black Point to jedna z najbardziej zyskownych spółek na NewConnect.

Puste bankomaty. Francuzom zabraknie gotówki?


Co robisz, jak nie masz gotówki? Idziesz do bankomatu. A co jeśli i ten nie działa?.. Z takimi problemami będą musieli uporać się Francuzi. W najgorętszym zakupowym okresie, tuż przed Świętami, pracownicy obsługujący bankomaty rozpoczną strajk. I przestaną dowozić gotówkę do maszyn...

Polska traci kolejną szansę?


- Zaczął się okres, w którym Polska powinna wrócić na ścieżkę reform. Zakładając, że w ogóle na niej była - alarmują ekonomiści na łamach "Dziennika Gazety Prawnej". I choć problemów jest dużo, to kryzys poobijał nas względnie słabo, a ogólna sytuacja jest w miarę niezła

KE: deficyt budżetowy Hiszpanii będzie jeszcze wyższy niż Grecji


Deficyt budżetowy Hiszpanii w 2010 r. będzie jeszcze wyższy niż Grecji - ocenia Komisja Europejska w opublikowanej wiosennej prognozie.

Z okazji ślubu... dwa dni wolnego


Poza zwykle przysługującym urlopem pracownicy mogą też skorzystać z dodatkowego uprawnienia, jakim jest urlop okolicznościowy. Czy w 2009 r. zaszły zmiany dotyczące zasad udzielania tego typu dni wolnych od pracy? Ile dni urlopu przysługuje w związku z urodzeniem się dziecka pracownika, zgonem i pogrzebem bliskich?

Czwarty wzrost z rzędu, ale wciąż pod oporem


Początek tygodnia przyniósł solidne wzrosty na europejskich parkietach - w tym także na GPW - a po udanej obronie majowych dołków w ubiegłym tygodniu przyszedł czas na forsowanie oporu.

"Przeprosiłem premiera w imieniu Zyty Gilowskiej"


Premier Donald Tusk zaapelował do prezesa NBP i członków RPP o zgodę i współdziałanie w najważniejszych kwestiach gospodarczych - podało Centrum Informacyjne Rządu, po spotkaniu szefa rządu z Radą. Prezes NBP Sławomir Skrzypek ocenił zaś, że spotkanie było merytoryczne.

Indeksy GPW straciły w czwartek po niepokojących wieściach z zagranicy


Ponieważ w USA obchodzone jest dziś Święto Dziękczynienia co oznacza dzień wolny od pracy, jeszcze przed sesją można było spodziewać się spokojnego i nudnego przebiegu handlu. Niestety tego typu przewidywania stały się faktem i przez większość dnia obserwowaliśmy nudną konsolidację w okolicy 2345 pkt.

Jest porozumienie zarządu i związków zawodowych w PZU


Zarządy spółek grupy PZU podpisały porozumienie ze związkami zawodowymi w sprawie zwolnień grupowych w PZU S.A. i PZU Życie. W sumie pracę straci ponad 2 tysiące osób. W zamian otrzymają odprawy i dodatkowe rekompensaty. W sumie może to być nawet 65 tys. zł na osobę.

Dobre dane zza oceanu nie zapobiegły korekcie


Przez większą część dnia europejskie parkiety czekały na dane zza oceanu. Zmiany indeksów były niewielkie i dominowały raczej obawy przed korektą.

BRE Bank liczy na wzrost portfela kredytów dla przedsiębiorstw o kilka proc. w 2010 r.


BRE Bank spodziewa się, że w 2010 roku jego portfel kredytów dla przedsiębiorstw wzrośnie o kilka procent - poinformował w TVN CNBC Przemysław Gdański, członek zarządu banku.

PGNiG wygrał kolejny przetarg


PGNiG wygrał przetarg na kupno 10-proc. udziałów w kolejnym złożu węglowodorów w Norwegii, ma za to zapłacić około 100 mln USD - poinformowało PAP źródło rynkowe.

AmerBrokers ocenia North Coast


Analitycy z Domu Maklerskiego AmerBrokers w raporcie z 21 grudnia obniżyli do "neutralnie" z "trzymaj" rekomendację dla spółki North Coast.

Nowe przepisy o kartach kredytowych pozbawią banki zysków


Prezes J.P. Morgan Chase, Jamie Dimon, poinformował, że bank ograniczył konsumentom dostęp do kredytów i wypowiedział część kart kredytowych w reakcji na uchwalone w zeszłym roku przepisy. Dodał też, że ustawa o reformie rynku kart kredytowych, która zaczęła obowiązywać w lutym, może pozbawić bank nawet 750 mln dolarów zysku rocznie.

Macrologic podpisał z Apatorem umowę o świadczenie usług konsultingowych


Macrologic podpisał z Apatorem umowę o świadczenie usług konsultingowych. W ramach umowy Macrologic przeprowadzi analizę przygotowawczą do wdrożenia systemu CRM. Zapisy umowy nie wykluczają udziału Macrologic w przetargu na wdrożenie systemu CRM w grupie Apator.

Orzechy kokosowe na ratunek poczcie


W miejscowości Lantana na Florydzie mieszkańcy wpadli na niecodzienny pomysł ratowania tamtejszej placówki pocztowej, przewidzianej do zamknięcia. Uznali, że trzeba nie mieć piątej klepki, żeby zamykać im pocztę, a że angielskim odpowiednikiem tego kolokwializmu jest "be nuts" (nut znaczy orzech), postanowili posłużyć się... orzechami kokosowymi.

Przyszła zima - Rosja już grozi


Rosja ostrzegła Unię Europejską, iż możliwe są przerwy w dostawach ropy przez Ukrainę na Słowację, Węgry i do Czech. Co na to zagrożone kraje?