Kolejarze: CMK również w sieci kolei dużych prędkości


PKP Polskie Linie Kolejowe zleciły analizę możliwości zwiększenia do 300 km na godzinę prędkości na Centralnej Magistrali Kolejowej z Grodziska Mazowieckiego do Zawiercia. Zgodnie z planami, CMK - wraz z planowaną linią łączącą Warszawę przez Łódź z Poznaniem i Wrocławiem (tzw. "Y") - utworzy polską sieć kolei dużych prędkości.

Prawie pół miliarda euro wynoszą długi włoskiego domu mody Mariella Burani. Kłopoty firmy zaczęły się latem 2008 roku, ale obecnie uznawana jest ona za największą we Włoszech ofiarę światowego kryzysu. W poniedziałek przed południem złoty umacniał się, kontynuując trend rozpoczęty w piątek po południu. Zdaniem analityków, polska waluta może się w tym tygodniu umacniać, ale generalnie będzie zależna od sytuacji na rynku światowym. Prezydent Lech Kaczyński wręczył w środę wieczorem nominacje nowym członkom Rady Polityki Pieniężnej - Zycie Gilowskiej, Adamowi Glapińskiemu i Andrzejowi Kaźmierczakowi. Swoją funkcję zaczną oficjalnie pełnić w piątek.Fiskus chce odebrać święte prawo do odzyskania od państwa nadpłaconego podatku - grzmi "Puls Biznesu". Fiskus chce zatrzymać nadpłaty - wtóruje "Rzeczpospolita". Gazety donoszą o planach ministerstwa finansów, które w planach zmian ordynacji podatkowej zapisało wyjątkowo niekorzystną dla podatników nowość. Credit Suisse podwyższył cenę docelową dla akcji PKO BP o 47 proc. do 27 zł, podtrzymując jednocześnie rekomendację "neutralnie" - podała agencja Bloomberg. Wyniki 11. Światowego Badania Nadużyć Gospodarczych, przeprowadzonego przez Ernst & Young pokazały, że kadra zarządzająca coraz mocniej obawia się odpowiedzialności osobistej za działania spółek.

Węgierski forint w piątek gwałtownie traci na wartości. Na rynku narastają bowiem obawy, że Węgry dotknie kryzys podobny do greckiego. O godzinie 13:48 kurs USD/HUF testował poziom 238,37 wobec 231,49 w czwartek na zamknięciu. Kurs EUR/HUF wzrósł natomiast z 287,63 do 287,46. Ostatnio tak słaby forint był odpowiednio przed 15 i 12 miesiącami.

Reprezentujący ponad 120 tys. pracowników brytyjskiej poczty królewskiej (Royal Mail) związek zawodowy CWU oświadczył we wtorek, że przystąpi do strajku od 22 października, jeśli do czwartku management nie spełni jego żądań dotyczących płac i zatrudnienia. Gant Development prognozuje wypracowanie 58,61 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w 2010 r. i 108,82 mln zł w 2011 r. wobec szacowanych na 2009 r. 67,15 mln zł zysku w tym ujęciu, podała spółka w aneksie do prospektu emisyjnego. Przychody mają w tym czasie wynieść odpowiednio: 312,77 mln zł i 427,29 mln zł wobec szacowanych na ub.r. 342,84 mln zł.

Bank Millennium planuje na I kwartał 2010 r. dużą emisję akcji z prawem poboru - pisze "Parkiet". Na początku dzisiejszej sesji kurs EUR/PLN pozostaje wciąż stabilny w przedziale wahań 3,8800 - 3,8900. Niewielka zmienność notowań złotego i relatywna siła polskiej waluty jest wręcz zaskakująca w obliczu ostatnich wydarzeń na krajowym rynku, które doprowadziły do spadku oczekiwań na zacieśnianie polityki pieniężnej w naszym kraju. Mimo głośnych katastrof, praca w kopalni pozostaje najbardziej atrakcyjnym zajęciem na Śląsku - donosi "Gazeta Wyborcza". Powód? Stabilne miejsce zatrudnienia i ponadprzeciętne zarobki. Tylko w zeszłym roku do kopalni wpłynęło ponad 40 tys. podań o pracę. Jednak w tym roku, a być może i w kolejnych latach, nie będzie nowych przyjęć do pracy.Plany budżetu na 2010 r. są neutralne dla perspektyw ratingu Polski - powiedział agencji Bloomberg Kai Stuckenbrock, analityk Standard&Poor. - Producent luksusowych wibratorów firma JimmyJane przyciąga kolejnych inwestorów – donosi pb.pl, powołując się na agencję Reuters. Zwraca uwagę jednak, że ważniejsza od kwot, które płyną do producenta gadżetów erotycznych, jest jednak pozycja inwestorów, którzy są czołowymi graczami w Dolinie Krzemowej. Kryterium fisklane z Maastricht jest główną przeszkodą wejścia Polski do strefy euro - uważa prezes NBP Sławomir Skrzypek. Jego zdaniem, Polska powinna wejśc do ERM2, kiedy zostanie z Polski zdjęta procedura nadmiernego deficytu.

57 PKS-ów do wzięcia od zaraz


Ministerstwo Skarbu nadzoruje 70 PKS-ów w całej Polsce. W przypadku 13 spółek resort prowadzi komunalizację, której celem jest przekazanie przedsiębiorstw samorządom. MSP chce uruchomić w tym roku procesy wyjścia Skarbu Państwa z pozostałych 57 PKS-ów.

Bogaty, czyli złodziej


Blisko 80 proc. Polaków chce, by państwo wysyłało do firm więcej kontrolerów, alarmuje "Gazeta Wyborcza" w oparciu o sondaż PBS DGA.

Złoty najmocniejszy od połowy września


Piątkowy handel w Warszawie rozpoczął się od sporego umocnienia polskiej waluty. Na otwarciu notowania pary EURPLN obniżyły się do poziomu 4,1030, zaś USDPLN do 2,7550. W relacji do euro złoty był najmocniejszy do połowy września, kiedy to polska waluta zaczęła tracić po ogłoszeniu dużego deficytu na przyszły rok.

Czy złoty zaczynie przerażać?


Złoty będzie rósł w siłę? tak przynajmniej uważają rynki finansowe. Kilka tygodni temu Goldman Sachs ogłosił powrót do mocnego złotego. Potem dołączył Merrill Lynch i Citigroup, teraz UBS ogłaszając wszem i wobec, raporty prognozujące silne umocnienie się naszej waluty.

Wola Info ma umowę z Frontex o wartości 2 mln zł


Wola Info podpisała z europejską agencją Frontex na 3-letni serwis sprzętu i oprogramowania HP, poinformowała spółka w komunikacie.

Problemy Grecji wkrótce znikną z nagłówków


Środowa sesja i ruchy indeksów przypominały to, co działo się na rynku we wtorek. Bykom udało się rano wyprowadzić WIG20 na wyższe poziomy, lecz niedługo później na rynku zabrakło jakiejkolwiek siły do kupna i indeks największych spółek zastygł na kilka godzin. Około godziny 14 informacje z Niemiec o wstrzymaniu się z nadzwyczajnymi planami pomocy dla Grecji ostudziły nastroje w Europie, przez co również w Warszawie końcówka sesji była gorsza i ostatecznie WIG20 zyskał zaledwie 0,45%.

18 mln dolarów na głowę


18 milionów dolarów - to średnia wysokość premii, jaką otrzymali w zeszłym roku na głowę menedżerowie Bank of America i Citigroup - informuje Bloomberg, powołując się na wyliczenia rządowego pełnomocnika do spraw płac w bankach.

W Europie indeksy wytracają wzrosty z otwarcia sesji


W zachodniej Europie indeksy wytracają wzrosty z otwarcia notowań - podają maklerzy.

Ropa po 76 USD/b w USA; rafinerie obniżają przerób z powodu słabego popytu na paliwa


Ropa naftowa tanieje na rynkach paliw. Rafinerie obniżają jej przerób, bo spada popyt na paliwa - podają maklerzy.

BGK uruchomił wypłatę unijnych pieniędzy


Bank Gospodarstwa Krajowego uruchomił w czwartek pierwsze wypłaty dla korzystających z większości unijnych programów - poinformował na konferencji prasowej prezes BGK Tomasz Mirończuk. Od 4 do 10 stycznia do BGK wpłynęły wnioski o płatność na łączną kwotę 10,6 mln zł.

Samar: w kwietniu spadła produkcja samochodów osobowych


W kwietniu 2010 roku produkcja samochodów osobowych wyniosła 74 tys. 391 sztuk, co oznacza spadek o 8,4 proc. w ujęciu miesięcznym i wzrost o 0,75 proc. w skali roku - podał we wtorek Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar.

Sondaż: 29 proc. Polaków uważa, że przyjęcie euro będzie korzystne


29 proc. Polaków uważa, że przyjęcie przez nasz kraj europejskiej waluty będzie korzystne; przeciwnego zdania jest 37 proc. badanych - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu TNS OBOP.

PiS: Tusk powinien odwołać Grada


PiS chce, aby premier Donald Tusk, zgodnie z tym, co zapowiadał, zdymisjonował ministra skarbu Aleksandra Grada. Posłowie tej partii domagają się również zwołania posiedzenia komisji skarbu i gospodarki, na których minister Grad przedstawiłby szczegóły dotyczące katarskiej inwestycji w stocznie w Gdyni i Szczecinie.

Hilton otworzy w Polsce siedem hoteli o różnym standardzie


Pierwszy w Polce hotel amerykańskiej sieci Hilton Garden Inn (HGI) zostanie otwarty wiosną przyszłego roku w Krakowie. W sumie w ciągu najbliższych lat koncern Hilton zamierza uruchomić w naszym kraju siedem obiektów o różnym standardzie.

Jaka emerytura dla prowadzących własną działalność?


O tym, że większość Polaków nie myśli poważnie o finansowym zabezpieczeniu na przyszłość, mówią wszystkie badania. Nie nastraja to optymistycznie - zwłaszcza, że jest grupa ludzi, która szczególnie powinna być zainteresowana tym tematem. Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, bo o nich mowa, jeśli chcą uniknąć rozczarowania z pierwszą emeryturą, powinny już teraz pomyśleć o indywidualnym zabezpieczeniu w III filarze emerytalnym.

Konsument wpisze firmę do BIG


Obecnie katalog przedsiębiorców mogących wpisać konsumenta do jednego z biur informacji gospodarczej, popularnie nazywanych wywiadowniami gospodarczymi czy rejestrami dłużników, jest ściśle określony i zamknięty. Nie może to być firma windykacyjna, fundusz sekurytyzacyjny ani nawet zakład budżetowy gminy. Niebawem może się to zmienić.

Sondowanie sprzedaży Możejek


Zarządowi Orlenu nie udało się przekonać litewskich władz do oddania kontroli operacyjnej nad terminalem naftowym w Kłajpedzie, dowiedział się "Parkiet".

ARR: Polska wykorzystała w 98 proc. limit produkcji mleka


Według wstępnej prognozy Agencji Rynku Rolnego, Polska wykorzystała w 98 proc. krajowy limit produkcji mleka, przypadający na rok kwotowy 2009/2010 - poinformowała w środę PAP Anna Reps-Bednarczyk z ARR. Limit ten wynosił 9,5 mld kg mleka.

Microsoft i Yahoo! łączą siły przeciw Googlowi


Koncern informatyczny Microsoft może podjąć współpracę z portalem Yahoo! - zdecydowała Komisja Europejska. Sojusz zaakceptował też amerykańskiego regulatora antymonopolowego. Jego wyraźnym celem jest stawienie czoła firmie Google.

Przestarzałe urządzenia zajmą najlepsze lokalizacje


"Puls Biznesu" alarmuje, że 80 procent wniosków o przyłączenie do sieci dotyczy przestarzałych elektrowni wiatrowych małej mocy, sprowadzanych z Niemiec i Danii. Gazeta zauważa, że przestarzałe urządzenia zajmą najlepsze lokalizacje dla siłowni wiatrowych.

Możejki do września muszą odzyskać rentowność


Resort skarbu chce, aby do września wyjaśniła się kwestia odzyskania rentowności przez należącą do Orlenu rafinerii w litewskich Możejkach. Zależy to m.in. od tego, czy rząd Litwy odbuduje w tym czasie tory kolejowe, którym rafineria taniej transportowała paliwa.

Szkody na drogach: 800 milionów


Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad szacuje, że straty na zarządzanych przez nią drogach w wyniku powodzi sięgają 800 milionów złotych. Natomiast na budowach nowych tras powódź może spowodować kilkumiesięczne opóźnienia.

Złoty w ślad za parą EUR-USD


Kurs złotego w środę zależeć będzie od notowań pary euro-dolar. Ekonomiści spodziewają się, że złoty handlowany będzie w przedziale 4,05-4,10 za euro. Wydarzeniem dnia na rynku FX jest aukcja papierów 2-letnich.

Australijska kampania antynikotynowa


Australia zostanie pierwszym na świecie krajem, w którym będzie obowiązywał całkowity zakaz reklamy wyrobów tytoniowych. Producenci nie będą mogli umieszczać na opakowaniach papierosów nazw ani symboli swej marki.

Fitch nadał rating "A-" dla emisji samurajów


Agencja ratingowa Fitch nadał w piątek rating "A-" dla emisji obligacji na rynku japońskim, rating jest zgodny z długoterminowym ratingiem Polski dla zadłużenia w walucie zagranicznej, którego perspektywa jest stabilna.