Funt tańczy na linie


Koniec tygodnia przebiegał pod dyktando dolara. Spadki dotknęły więc zarówno rynek EUR/USD jak i GBP/USD. Zauważalnie stracił też na wartości frank szwajcarski. Opublikowano serię danych makroekonomicznych.

Famur podpisał porozumienie z Katowickim Holdingiem Węglowym (KHW), w którym zobowiązał się do objęcia obligacji KHW o wartości nominalnej 64 mln zł - poinformował Famur w komunikacie. - Polska przespała najlepsze lata na reformy. Wtedy, gdy powinniśmy mieć nadwyżkę budżetową, mieliśmy deficyt - mówił w "Faktach po Faktach" prof. Leszek Balcerowicz. Jego zdaniem, to właśnie popycha Polskę w sytuację, w której już znajduje się Grecja. Dlatego - jak mówi - w nadchodzących wyborach prezydenckich zagłosuje na kogoś, kto nie będzie wetował ustaw gospodarczych tylko dlatego, że pochodzą z innego obozu politycznego. Nazwiska jednak nie wskazuje. Jest mało prawdopodobne, by PKN Orlen wrócił do ratingu "BBB" - poinformował PAP Arkadiusz Wicik, dyrektor z agencji ratingowej Fitch.Ministerstwo Skarbu Państwa liczy, że w ciągu najbliższych tygodni sprzeda posiadaną resztówkę 2,49 proc. akcji Banku Handlowego - poinformował w środę w Senacie wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz. Andrzej Bratkowski i Anna Zielińska-Głębocka to kandydaci Platformy Obywatelskiej do Rady Polityki Pieniężnej. Pytana o swoją kandydaturę profesor Głębocka odpowiedziała, że wyraziła już na to zgodę. Czy w związku z wejściem w życie przepisów ustawy antykryzysowej zmieniły się zasady zawierania umów o pracę na czas określony? Czy w dalszym ciągu trzecia umowa na czas określony przekształci się w umowę na czas nieokreślony?

Niemieckie banki mogą być zmuszone do odpisania dalszych 90 mld euro (136 mld USD) na złe kredyty i instrumenty sekurytyzacyjne, co może stanowić zagrożenie dla ich rentowności, chociaż gospodarka wychodzi z recesji - ocenia Bundesbank.

W połowie kwietnia w Kutnie ruszy produkcja z największej rzeźni w Polsce i trzeciej pod względem wielkości rzeźni w Europie - donosi "Puls Biznesu". W zakładzie będzie można zabijać do tysiąca świń na godzinę. Polscy artyści nie chcą być zatrudniani na podstawie umowy sezonowej na czas określony; taki przepis znalazł się w projekcie noweli ustawy o działalności kulturalnej. Przedstawiciele środowisk twórczych i resortu kultury spotkali się w tej sprawie w poniedziałek.

Prezydent Lech Kaczyński jest przekonany, że dziedziny strategiczne - takie jak górnictwo i energetyka - muszą pozostać pod kontrolą państwa. Jak powiedział w czwartek podczas uroczystości w rocznicę podpisania porozumienia w Jastrzębiu Zdroju "absurdem są takie prywatyzacje, które oznaczają przeniesienie własności z państwa polskiego na inne". Wstrzymanie redukcji zatrudnienia, zawieszenie podwyżek i premii dla pracowników - to ustalenia zawarte w porozumieniu, które podpisały w poniedziałek związki zawodowe Zakładów Chemicznych Police S.A. z zarządem spółki. We Francji w lutym 2010 r. wydatki konsumentów niespodziewanie spadły, już drugi miesiąc z rzędu, m.in. po pogorszeniu się sytuacji na rynku pracy.Do przeliczania na złote polskie kwot w walutach obcych, wykazanych na fakturach korygujących, należy zastosować średni kurs danej waluty obcej, ogłoszony przez Narodowy Bank Polski, który był właściwy dla faktur pierwotnych. Około 7,3 mln gości, czyli 2,5 proc. mniej niż przed rokiem, odwiedziło w tym roku Kraków. Turyści wydali podczas swojego pobytu w sumie około 2,6 mld zł - wynika z szacunkowych danych przedstawionych w piątek przez Małopolską Organizację Turystyczną. Kielecki PKS ogłosił regulamin zwolnień grupowych. Wynika z niego, że pracę stracić ma kilkadziesiąt osób. W regulaminie szczegółowo opisano na jakich zasadach odbędą się zwolnienia oraz jakimi kryteriami kieruje się zarząd w wyborze zwalnianych osób.

Jak rozliczyć różnice inwetaryzacyjne?


Różnice inwentaryzacyjne ustalone w wyniku porównania wartości księgowej składników majątku z wartością wykazaną podczas inwentaryzacji mogą być ujemne i dodatnie, stanowiąc nadwyżkę lub niedobór.

Wielkie mundialowe emocje za wielkie pieniądze


FIFA broni swojej decyzji o organizacji mistrzostw świata w RPA i płaci hojniej niż zwykle. Po rozliczeniu kosztów i wpływów z tegorocznego mundialu na jej kontach zostanie ok. 800 mln euro. Rachunek był prosty. Wpływy ze sprzedaży praw do transmisji i gadżetów z logo imprezy to ok. 2,3 mld euro. Na dofinansowanie imprezy trzeba przeznaczyć ok. 1,5 mld euro. Reszta to zysk. Od miesięcy mnożą się jednak wątpliwości, czy to się uda.

Kowalski wybrał wakacje w kraju


Hotelarze i właściciele lokali gastronomicznych drżeli przed wakacjami, czy uda im się odrobić straty z poprzednich miesięcy. Jak informuje jednak "Polska" sezon urlopowy, który pomału dobiega końca, okazał się dla branży całkiem przyzwoity. Większość z nas wybrała urlop w kraju głównie za sprawą drogich walut i ładnej pogody w Polsce.

Po trzech dniach spadków w czwartek przewaga kupujacych na GPW


Czwartkowa sesja przyniosła pierwsze w tym tygodniu wzrosty na parkiecie warszawskiej giełdy. W ocenie analityków choć korekta spadkowa może się jeszcze pogłębić, to jednak kierunek głównego trendu nadal pozostaje wzrostowy.

Public works a bright spot emerging in US construction


The U.S. construction industry may have long crumbled under the weight of a slumping economy, but a glimmer of hope is seen in the public works sector, helped by a pickup in federally funded projects.

Spokojnie po danych


Złoty nie zareagował istotnie na dane z polskiej gospodarki, które o godzinie 10.00 podał GUS. Sprzedaż detaliczna wzrosła o 2,5 proc. w skali roku, dokładnie tyle, ile prognozowaliśmy i mniej niż zakładał konsensus rynkowy (3,9 proc.).

Sklepy zielarskie na krawędzi


Zielarze zaprotestują na ulicach - zapowiada "Dziennik Gazeta Prawna". Powód to decyzja ministerstwa zdrowia, które ograniczyło listę środków dopuszczonych do sprzedaży poza aptekami. Ze sklepów zielarskich mają zniknąć m.in. maść z witaminą A, leki na trądzik, sól jodowana i rutinoscorbin. Zielarze uważają, że to spowoduje upadłość wielu z nich.

Lewiatan skierował do resortu pracy list w sprawie rent dla wdów


PKPP Lewiatan wystąpił w poniedziałek do minister pracy Jolanty Fedak w sprawie rent dla wdów w wieku produkcyjnym. Pracodawcy chcą, by resort pracy opracował program stopniowego, rozłożonego na wiele lat, ograniczania wypłaty takich rent.

Ceny miedzi w górę, w Szanghaju 18-miesięczne maksimum


Miedź drożeje na giełdach metali, a w Szanghaju w czwartek zanotowano 18-miesięczne maksimum - podają maklerzy.

Inwestorzy ciągle niespokojni


Piątkową sesję amerykańskie indeksy rozpoczęły pod kreską, pogłębiając stratę w dalszej części notowań. Ostatecznie indeks Dow Jones spadł o 1,51%, S&P 500 o 1,88%, a technologiczny Nasdaq stracił 1,98%.

Dwudniowa samowolka skończyła się korektą


Warszawska giełda dziś znów znalazła się w ogonie europejskich parkietów, gdzieś między Atenami a Rygą i Tallinem. Byki w ciągu poprzednich dwóch sesji nieco przeholowały i sprowokowały część inwestorów do realizacji zysków. Nasz główny indeks znów chętnie reagował na gorsze nastroje, nieczuły był zaś na pozytywne bodźce z otoczenia.

Greenpeace zaatakował Barroso za GMO


Znany z kontrowersyjnych działań Greenpeace zaatakował szefa KE Jose Barroso, oblepiając Brukselę plakatami przedstawiającymi go jako kucharza, który promuje książkę kucharską z "niestrawnie modyfikowaną genetycznie kuchnią" dla Europejczyków.

Ulga dla ubogich gdy prąd zdrożeje


Ministerstwo Gospodarki ocenia, że jeśli ceny prądu wzrosną o 5-6 proc., to rząd może się zgodzić na wprowadzenie systemu ulg dla ubogich - przewiduje "Gazeta Prawna".

Dzięki giełdowemu debiutowi producenta leków jest nowy najbogatszy Chińczyk


Naukowiec-farmaceuta, niegdyś odrzucony przez duże państwowe firmy stał się najbogatszym człowiekiem w Chinach, kiedy akcje producenta leków, którego częściowym właścicielem jest Goldman Sachs, zadebiutowały na giełdzie w dynamicznie rozwijającym się mieście Shenzhen na południu Chin.

Wulkaniczny pył przygniata gospodarkę


O niewielkiej Islandii niedawno głośno stało się za sprawą jej kłopotów gospodarczych. Jeszcze głośniej było o niej słychać z powodu referendum, w którym obywatele tego kraju opowiedzieli się przeciw wypłacie odszkodowań rządom Wielkiej Brytanii i Holandii z tytułu strat związanych z bankructwem banku Icesave.

10 mln zł na pomoc powodzianom


Do tej pory Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na pomoc związaną z powodzią przeznaczył 10 mln zł - poinformował PAP rzecznik funduszu Witold Maziarz. W zależności od wielkości szkód, wsparcie finansowe może wzrosnąć - zaznaczył rzecznik.

UOKiK potwierdza: tak, zrobiliśmy nalot u operatorów


Funkcjonariusze policji i urzędnicy Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wkroczyli do siedzib trzech operatorów telefonii komórkowej. Kontrole dotyczą podejrzeń o naruszenie zasad konkurencji, najprawdopodobniej w związku w wprowadzaniem usług telewizji mobilnej.

Lokaty wygrywają z inflacją


Najlepsze depozyty oferowane teraz przez banki dają rekordowo wysoką realną stopę zwrotu.

Czwartkowa lekka korekta


Czwartkowa sesja była już trzecią z rzędu, podczas której ceny akcji na światowych rynkach spadły. Po raz kolejny przecena nie była jednak na jakąś większą skalę, a w przypadku wczorajszego ruchu była tak naprawdę jedynie minimalna - na ogólnoświatowym indeksie MSCI AC World wyniosła jedynie 0,09%.

USA ostrzegają przed przesadnymi oszczędnościami


Wtorkowa decyzja Wielkiej Brytanii o drastycznych cięciach wydatków budżetowych wywołuje niepokój w USA. Waszyngton obawia się, że nadmierne zaciskanie pasa przez Europejczyków może zaszkodzić globalnej gospodarce, dławiąc rodzące się ożywienie gospodarcze.

Złoty może osłabić się w środę, jeśli dane z Eurolandu będą gorsze od oczekiwań


Złoty będzie dziś stabilizował się na wczorajszych poziomach, jeśli publikowane w pierwszej części dnia wskaźniki PMI ze strefy euro nie będą znacząco gorsze od prognoz. W przeciwnym razie krajowa waluta może jeszcze osłabić się, uważają ekonomiści.

Czas na odbicie?


Najpewniej wokół tego, co wydarzyło się wczoraj na Wall Street, jeszcze długo będą prowadzone dyskusje i dochodzenia (jeżeli rzeczywiście zawinił czynnik ludzki) - mowa oczywiście o nagłym, krótkoterminowym 9 proc. spadku indeksów.

UBS podwyższył cenę docelową dla MOL-a


Analitycy UBS podwyższyli cenę docelową dla akcji MOL-a do 13.000 forintów z 12.000 forintów.

Jak zdobyć kredyt na ocieplenie domu


Aby oszczędzać energię cieplną nie wystarczy samo przykręcenie zaworów przy kaloryferach lub nieotwieranie okien. Najczęściej budynek wymaga ocieplenia, a to wiąże się ze sporym wydatkiem - zauważa "Gazeta Wyborcza".

BRICs should not pressure China on yuan-O'Neill


There is no advantage for Brazil, Russia and India in putting pressure on China to let its currency strengthen since Beijing is already heading in that direction, Goldman Sachs chief economist Jim O'Neill said on Wednesday.