Wzrost ryzyka ciągnie w dół europejską walutę


Nowy tydzień dla inwestorów rozpoczyna się w nowej scenerii. Ubiegły pięciosesyjny okres był mało atrakcyjny, ponieważ na rynku trwała wyrównana walka między popytem, a podażą, w której druga strona ostatecznie wygrała.

Koncern samochodowy Fiat zaprasza do warsztatów właścicieli samochodów Grande Punto i Grande Punto Abarth. W całej Europie zaproszenie obejmuje 500 tysięcy pojazdów. Powód to mozliwość "ewentualnej wady" kolumny kierowniczej. Podatnicy niejednokrotnie zmuszeni są do odstępowania od umów zawartych z nieuczciwymi kontrahentami, gdy nie wywiązują się oni ze swoich zobowiązań. Zazwyczaj przysługuje im również uprawnienie do żądania zapłaty kary umownej określonej w umowie. Wynik finansowy Narodowego Banku Polskiego za 2009 r. wynosi ok. 4,166 mld zł - poinformował w środę prezes NBP Sławomir Skrzypek.Biuro Budżetowe Kongresu (CBO) i Biały Dom ogłosiły we wtorek prognozy gospodarcze, według których deficyt budżetu państwa i dług publiczny wzrosną w najbliższych latach na skale niespotykaną od II wojny światowej. Paul Krugman, laureat nagrody Nobla z ekonomii twierdzi, że możliwość powrotu recesji w USA w II połowie tego roku jest 30- a może nawet 40-procentowa. Wiązać się to może z wygaśnięciem rządowych programów pomocy dla tamtejszej gospodarki wartych w sumie 787 mld USD. Zbliżone zagrożenie wisi nad Europą Zachodnią... W drugiej połowie sierpnia 2009 roku weszła w życie Ustawa o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców . Nowe przepisy mają na celu z jednej strony pomóc firmom przechodzącym trudności finansowe, z drugiej uelastycznić formę i czas pracy dostosowując je do bieżącej sytuacji rynkowej. Będą prawomocne do końca 2011 roku.

Nowelizacją Kodeksu pracy i innych ustaw z dn. 6.12.2008 r. ustawodawca dokonał zmian w zakresie uprawnień rodzicielskich pracowników oraz zasiłków pobieranych z tytułu urodzenia lub przyjęcia dziecka na wychowanie. Część wprowadzonych wówczas przepisów zaczęła obowiązywać od 1 stycznia 2010 r. Jednak niektóre nowe rozwiązania będą wprowadzane stopniowo przez kilka kolejnych lat.

Jak skłonić pracownika, by działał na rzecz firmy skuteczniej? Pracodawcy mają prostą receptę - służbowy samochód, telefon i dopłaty do nauki - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Na rynku polskim aż 83 proc. firm oferuje swoim pracownikom świadczenia pozapłacowe – wynika z badania PBS DGA, przeprowadzonego na zlecenie DGP i firmy doradczej MDDP. Wpływowy brytyjski tygodnik "The Economist" pisze w internetowym wydaniu o wielu zaletach i niektórych niepowodzeniach polityki Lecha Kaczyńskiego. Magazyn, zwykle krytyczny wobec osoby zmarłego prezydenta, teraz wyraża się o nim w sposób stonowany i zrównoważony.

Nie będzie zaplanowanej na wtorek aukcji udziałów Przedsiębiorstwa Budowy Tras Komunikacyjnych "Trakt" w Szczecinie oraz Przedsiębiorstwa Robót Instalacyjno-Montażowych w Szczecinie - poinformował resort skarbu. Inwestorzy nie złożyli bowiem żadnych ofert. Rok 2015 jest dobrą datą na przyjęcie euro, ale możliwe jest niewielkie opóźnienie - powiedział dziennikarzom wiceprezes NBP Witold Koziński. Policyjni związkowcy oczekują rządowych gwarancji wypłaty do końca roku wszystkich należnych świadczeń dla funkcjonariuszy. "W przeciwnym razie zastosujemy dopuszczalne prawem formy protestu łącznie z pikietą w Warszawie" - powiedział szef NSZZ Policjantów w Małopolsce Janusz Łabuz.Pracowity dzień przed ministrami Donalda Tuska. O godzinie 10. premier otworzył w swojej kancelarii dwudniową konferencję, podsumowującą dwa lata rządu PO-PSL. Konferencja została podzielona na dziewiętnaście spotkań tematycznych, a na pierwszy ogień pójdzie gospodarka. Rząd w Madrycie mimo sprzeciwu związkowców będzie ciął wydatki - zapowiedział hiszpański premier, socjalista Jose Luis Zapatero. Jego gabinet kilka dni temu uchwalił plan oszczędności na sumę 15 miliardów euro. Urzędnicy państwowi, których pensje mają spaść średnio o 5 procent, zapowiedzieli już strajk na 8 czerwca. Podczas dzisiejszej sesji złoty umocnił się pod wpływem lepszych od prognoz danych o polskim przemyśle oraz na fali wzrostów na europejskim rynku kapitałowym. Kurs EUR/PLN spadł po południu poniżej 4,1700, a notowania USD/PLN zniżkowały pod poziom 2,8000 zł.

Eurodolar powyżej poziomu 1,3750


Dzisiejsza sesja na rynku złotego rozpoczęła się od powrotu kursu EUR/PLN do spadków. Wczoraj dwudniową korektę wzrostową tej pary walutowej powstrzymał skutecznie poziom 3,9100. Dziś rano kurs EUR/PLN odbił się od poziomu 3,9000, schodząc około godz. 9.00 pod wartość 3,8900.

NBP wyemituje srebrną monetę z wizerunkiem Pileckiego


Na srebrnej monecie upamiętniającej 65. rocznicę oswobodzenia Auschwitz znajdzie się wizerunek rotmistrza Witolda Pileckiego, żołnierza polskiego podziemia, który dobrowolnie poszedł do obozu, by stworzyć tam konspirację. Po wojnie Pilecki został przez komunistów skazany na śmierć i rozstrzelany. Monetę wyemituje Narodowy Bank Polski.

Weźmiemy jeny zamiast Enei


Do końca roku możliwa jest emisja papierów wartościowych na rynkach zagranicznych, nie tylko w JPY - poinformował wiceminister finansów, Dominik Radziwiłł. To ruch wynikający z fiaska

Zgoda Bundestagu na pomoc dla Grecji


Niemiecki Bundestag przyjął ustawę w sprawie pomocy finansowej dla pogrążonej w kryzysie zadłużenia Grecji. Do 2012 roku Berlin przekaże Atenom 22,4 mld euro, z czego 8,4 mld jeszcze w tym roku.

Złoty nieco stracił przez mocniejszego dolara


Czwartek nie był najlepszym dniem na wspólnej waluty. Euro odnotowało nowe historyczne minima względem szwajcarskiego franka (spadek EUR/CHF poniżej bariery 1,40), taniało także w relacji do dolara (niechybnie zbliżamy się do wskazywanych w poprzednich raportach okolic 1,2520).

Klient domu maklerskiego nigdy nie ma racji


Niektóre domy maklerskie przyjmują reklamacje z uśmiechem. Niekoniecznie oznacza to, że odzyskamy pieniądze, które straciliśmy.

MG oczekuje wzrostu produkcji przemysłowej o 1% w VIII, spadku o 3% w III kw.


Po większym od oczekiwań spadku w lipcu (4,6% r/r), produkcja sprzedana przemysłu wzrośnie w sierpniu o 1,0%, przewidują analitycy Ministerstwa Gospodarki. W całym III kw. spodziewają się oni spadku produkcji o ok. 3,0%.

Dolar na kolanach


Środowa sesja przyniosła bardzo silną przecenę dolara na arenie międzynarodowej. Zielony stracił na wartości na całej linii, w stosunku do wszystkich kluczowych walut (euro, jena, funta i franka), a co za tym idzie także względem całego koszyka. Indeks dolarowy spadł wczoraj o 1,06% do 74,269, a kurs EUR/USD zwyżkował o 1,16% do 1,5135. W ciągu dnia w obu tych przypadkach amerykańska waluta była najsłabsza od sierpnia ubiegłego roku (odpowiednio: 74,227 i 1,5143).

Ważna lekcja dla początkujących inwestorów


Paniczna wyprzedaż akcji na światowych rynkach jest znakomitą lekcją dla inwestorów rozpoczynających przygodę z giełdą od zapisu na akcje PZU. Właśnie tak wygląda korekta - tanieje prawie wszystko bez względu na fundamenty.

WEEKEND: Na saksy pod Akropol


Choć sezon turystyczny w Grecji dobiegł już końca wciąż nie brakuje tam pracy dla Polaków. Najwięcej ofert zatrudnienia czeka na nasze opiekunki, gosposie i sprzątaczki. Pracując w greckim domu można zarobić około 700 euro.

IDMSA spodziewa się zysku za cały 2009 r., przeprowadzi 4 IPO w I poł. 2010 r.


DM IDMSA spodziewa się, że cały 2009 rok zakończy zyskiem netto wobec 87,8 mln zł straty rok wcześniej . W I półroczu 2010 roku spółka planuje przeprowadzenie czterech IPO, poinformował prezes zarządu IDMSA Grzegorz Leszczyński.

Asseco poinformuje dziś o akwizycji polskiej spółki - źródło


Asseco Poland najprawdopodobniej jeszcze w czwartek poinformuje o akwizycji polskiej spółki uzyskującej przychody z obsługi sektora samorządowego - poinformowało PAP źródło rynkowe.

EU Clears Spanish Banking Recapitalization Plan


The European Commission Thursday cleared a Spanish plan to recapitalize its troubled banking sector so that the credit institutions can continue lending normally.

Rada Polityki Pieniężnej podzielona w sprawie rezerwy kursowej


Nie ma powodów, dla których zarząd NBP miałby na nowo przeliczać wysokość rezerwy kursowej - uważa prof. Zyta Gilowska z RPP. Natomiast zdaniem prof. Elżbiety Chojny-Duch zarząd powinien uwzględnić stanowisko rady i jeszcze raz obliczyć odpis na rezerwę.

Liczba turystów w Polsce wzrosła


Liczba turystów korzystających w Polsce z noclegów w lutym 2010 r. wzrosła do 185.520 osób z 180.414 w lutym 2009 roku - podał GUS.

50 tys. zł kary dla PGE z okręgu radomsko-kieleckiego


Urząd Regulacji Energetyki nałożył 50 tys. zł kary na PGE Zakłady Energetyczne Okręgu Radomsko-Kieleckiego Dystrybucja za pobieranie od firm wyższych opłat za przyłączenie do sieci energetycznej, niż wynikało to ze stawek taryfowych - poinformował w komunikacie URE.

Presja na Grecję oczekującą pomocy MFW i strefy euro


Podczas gdy oprocentowanie greckich obligacji sięgnęło w poniedziałek historycznego maksimum, Niemcy sprzeciwiły się szybkiej pomocy dla Grecji, żądając planu cięć budżetowych do roku 2012. KE nie ujawnia, kiedy rozmowy w celu uruchomienia pomocy się zakończą.

Mocne wybicie w górę


Na głównej parze walutowej doszło wczoraj do pokonania poziomu 1,50, co dla byków oznaczało sygnał do ataku.

Bezrobocie we Włoszech w marcu 2010 najwyższe od 6 lat


Bezrobocie we Włoszech w marcu 2010 r. wzrosło do najwyższego poziomu od co najmniej 2004 r., bo mimo ożywienia w europejskiej gospodarce nowe miejsca pracy nie powstają.

Odbicie od szczytu


Dzisiejsza sesja zakończyła się spadkiem indeksów. Natchnieniem do pozbywania się akcji wynikało w głównej mierze z realizacji zysków na giełdach zachodnioeuropejskich, ze szczególnym uwzględnieniem niemieckiego DAX-a.

Gorsze nastroje na światowych giełdach przełożyły się na spadki w Warszawie w środę


Główne indeksy warszawskiej giełdy notowały w środę spadki. Zdaniem analityków był to efekt pogorszenia nastrojów na światowych rynkach, co jest związane m.in. z obawami o finanse Grecji i innych państw europejskich.

Nagi, krótki zakaz


Szef Komisji Europejskiej poparł wprowadzony w Niemczech zakaz tzw. nagiej krótkiej sprzedaży obligacji państw strefy euro. Kanclerz Niemiec Angela Merkel nazwała zakaz sygnałem, że Berlin jest gotów do działań na własną rękę w celu ukrócenia spekulacji.

GPW najmocniejsza w Europie


WIG20 jako jeden z nielicznych europejskich indeksów zanotował w piątek wzrost, a do tego całkiem pokaźnym bo sięgający 1 proc. Spore były także obroty.

LOT wstrzymuje wszystkie loty do 14:00


LOT nie będzie wykonywał żadnych lotów do jutra do godziny 14:00 czasu warszawskiego. Prezes zarządu PL LOT Sebastian Mikosz powiedział o tym Informacyjnej Agencji Radiowej.

Warszawska Kolej Dojazdowa nie kupi nowego taboru


Warszawska Kolej Dojazdowa nie kupi 14 nowych elektrycznych składów trakcyjnych, ponieważ cena oferty znacznie przewyższa kwotę, którą może przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia. Postępowanie przetargowe zostało unieważnione - poinformowała w piątek spółka w komunikacie.