Paryż (prawie) rozebrany


Globalne ożywienie na rynku mody - to główny temat międzynarodowego pokazu bielizny w Paryżu. Producenci ekskluzywnych kreacji odczuli spowolnienie wprawdzie nie tak mocno jak inne branże, bo sprzedaż bielizny na francuskim rynku skurczyła się w zeszłym roku o "zaledwie" 4,5 proc., ale i oni nie mogą już doczekać się odbicia.

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów jest szczególnym rodzajem dostawy, która uprawnia do zastosowania stawki 0%. W ustawie o VAT w art. 42, szczegółowo wymienione zostały warunki umożliwiające zastosowanie obniżonej stawki VAT dla WDT. Katarski fundusz Stichting Particulier Fonds Greenrights (SPFG) wyraził zainteresowanie projektem stoczniowym już we wrześniu 2008 r. - wynika z informacji przedstawionej przez MSP. Resort opublikował w poniedziałek kalendarium spotkań swoich przedstawicieli oraz Agencji Rozwoju Przemysłu z reprezentantami funduszu, który wylicytował w maju br. główne aktywa stoczni Gdynia i Szczecin. Można nie zgodzić się na drastyczną podwyżkę opłaty za użytkowanie wieczyste. To właściciel gruntu musi wykazać zasadność podwyżki oraz jej wysokości - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".Kłopoty japońskiego giganta rosną. Koncern Toyota postanowił odwołać do naprawy ok. 170 tys. samochodów hybrydowego modelu Prius ze względu na możliwość awarii hamulców. Plany rozwiązania tego problemu dotyczą na razie tych aut tylko w Japonii, w skali światowej - mają być ogłoszone później. Początek piątkowej sesji na większości europejskich parkietów, a w szczególności w Warszawie, był nad wyraz optymistyczny, jeśli wziąć pod uwagę skalę czwartkowych spadków na Wall Street. Taka sielanka jednak długo trwać nie mogła. Amerykanie znów odebrali bykom nadzieję na poważniejsze odreagowanie, gdy około południa kontrakty na tamtejsze indeksy energicznie ruszyły w dół. Najpierw Europa wystraszyła Amerykę, teraz Ameryka straszy Europę. Na tym tle nasz indeks największych spółek zadziwiał siłą. Syntos kupił od Michała Sołowowa i jego spółki zależnej 11,25 mln akcji Cersanitu po 16,12 za sztukę oraz 17.884.050 akcji Echa Investment po 4,39 zł za sztukę.

Pięć nowych połączeń lotniczych oraz cztery tysiące dodatkowych miejsc tygodniowo w samolotach to efekt powstania bazy operacyjnej, którą w piątek na wrocławskim lotnisku otworzył przewoźnik tanich linii lotniczych Wizz Air.

Prezes Katowickiego Holdingu Węglowego, Stanisław Gajos nie obawia się masowych wyjazdów górniczych fachowców do Australii. O propozycji zatrudnienia Polaków w kopalniach na dalekim kontynencie mówił poranny gość Radia Katowice. Przecena, jaka przetoczyła się w piątek przez amerykański rynek, nie zrobiła zbyt dużego wrażenia w początkach dzisiejszej sesji na Starym Kontynencie. Początkowa część notowań przebiega w spokojnym nastroju. Można jednak założyć, że im bardziej będą w ciągu dnia malały szanse na wyraźne odbicie w Ameryce, tym w Europie będzie narastała skłonność do pozbywania się akcji.

EasyCall, spółka oferująca bezpłatny program do dzwonienia przez internet, planuje w trzecim kwartale 2010 roku zadebiutować na rynku NewConnect - poinformowała spółka w komunikacie prasowym. Od dzisiaj właściciele mieszkań i domów mogą wynajmować swoje nieruchomości na podstawie nowego rodzaju umów o najem okazjonalny. Dzięki tym przepisom wynajmujący mogą zwrócić się do komornika o eksmisję uciążliwych lokatorów bez konieczności uzyskania wyroku eksmisyjnego - wyjaśnia "Dziennik Gazeta Prawna". U.S. stocks rose on Monday, boosted by AIG's deal to sell its Asian life insurance unit and prospects for solving Greece's debt problems, which have increased fears about the outlook for global recovery.Komisja Europejska przyjęła we wtorek propozycję budżetu UE na rok 2011, zakładając 17-proc. wzrost w wydatkach na politykę spójności. Do Polski ma trafić jedna piąta puli, czyli ponad 10,2 mld euro. Zanim rząd zdążył wybrać miejsce składowania odpadów radioaktywnych, w wytypowanych na razie nieoficjalnie miejscowościach już narasta opór, pisze "Metro". Władze gmin liczą, że w najgorszym razie składowiska uda się podrzucić sąsiadom. WIG20 na zamknięciu sesji w piątek spadł o 1,40 proc. i wyniósł 2274,72 pkt. Na rynku notowań ciągłych wzrósł kurs akcji 164 spółek, 140 spadł, 46 nie zmienił się. Akcjami 4 spółek nie handlowano.

WZA ATM Grupa zdecydowało o wypłacie 0,08 zł dywidendy na akcję


Akcjonariusze ATM Grupa zdecydowali o wypłacie z zysku osiągniętego w 2009 roku dywidendy w wysokości 8 groszy na akcję - poinformowała spółka w komunikacie.

Tylko sWIG-80 skończył na plusie


Wczorajsza sesja zakończyła się nieznacznym spadkiem indeksów, wzrost odnotował jedynie sWIG-80. Po otwarciu WIG-20 odnotował wzrost do nowego maksimum na 2440 pkt., ale dość szybko wzrost został wykasowany, a resztę dnia indeks spędził w wąskiej fazie konsolidacji.

Czekanie na kolejny ruch w Stanach


Przecena, jaka przetoczyła się w piątek przez amerykański rynek, nie zrobiła zbyt dużego wrażenia w początkach dzisiejszej sesji na Starym Kontynencie. Początkowa część notowań przebiega w spokojnym nastroju. Można jednak założyć, że im bardziej będą w ciągu dnia malały szanse na wyraźne odbicie w Ameryce, tym w Europie będzie narastała skłonność do pozbywania się akcji.

Ponad milion na ukrytej reklamie


Ponad milion złotych zarobiły przez pierwsze dwa miesiące tego roku na ukrytej reklamie w serialach największe polskie stacje telewizyjne - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Enterprise Investors zainwestują 200 mln zł w sieć supermarketów


Polish Enterprise Fund VI zarządzany przez Enterprise Investors za 200 mln zł obejmie 49 proc. udziałów w Dino Polska, sieci supermarketów działającej w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku - poinformowali na środowej konferencji przedstawiciele Enterprise Investors i Dino Polska.

Próba porozumienia ws. regulacji funduszy spekulacyjnych


Ministrowie finansów krajów UE spróbują się we wtorek porozumieć ws. regulacji funduszy spekulacyjnych typu hedge funds i private equity, ale na przeszkodzie stoją zastrzeżenia Wielkiej Brytanii, która obawia się zbytniej ingerencji w działalność londyńskiego City.

Zabrać bogatemu


Najlepiej zarabiający Polacy muszą się liczyć z podwyżką składki rentowej - dowiedziała się nieoficjalnie "Gazeta Wyborcza".

Filar: Nie ma szans na obniżki stóp


Członek RPP Dariusz Filar nie widzi szans na obniżkę stóp procentowych. Filar szacuje, że inflacja bazowa w lipcu wyniosła 2,8-2,9 proc., a w II kwartale polska gospodarka urosła o 0,6-0,7 proc.

WZA spółki DGA zdecydowało o wypłacie 0,20 zł dywidendy na akcję


Akcjonariusze DGA podjęli decyzję o przeznaczeniu na wypłatę dywidendy kwoty 1,8 mln zł z zysku za 2009 rok. Dywidenda na jedną akcję wyniesie 0,20 zł - poinformowała spółka w komunikacie.

Grupa Famur domaga się od Kopeksu 118 mln zł z powodu braku realizacji umów


Grupa Famur domaga się od Kopeksu i jej spółki zależnej kilku odszkodowań w łącznej wysokości 117,7 mln zł z powodu niewywiązywania się z zawartych między firmami umów - poinformował Famur w komunikacie.

Naciągnięta sprężyna na rynku akcji


O tym, jak bardzo jest naciągnięta sprężyna na amerykańskim rynku akcji przekonała piątkowa sesja w czasie której SP 500 spadł bez większego powodu najmocniej od lutego. Trudno za poważną przyczynę traktować sprawę Goldman Sachs, który został oskarżony przez amerykański nadzór finansowy o nieuczciwe postępowanie względem klientów.

1/4 pensji znika od razu


Statystycznemu mieszkańcowi Unii Europejskiej, po potrąceniu podatków i składek na ubezpieczenie społeczne, pozostaje w kieszeni 70 procent zarobków brutto. Polska jest powyżej średniej unijnej, bo zostaje nam 74 proc.

Uwaga inwestorów skoncentrowana na KGH i PKO


Jak wiadomo, spadek zmienności traktowany jest jako sprzymierzeniec rynku byka i w związku z tym pierwsze trzy sesje tego tygodnia niektórzy mogą uznać za korzystne.

Wyraźne zwyżki na Wall Street


Główne amerykańskie indeksy giełdowe wyraźnie w piątek zwyżkowały, odreagowując trzydniową serię spadków. Sesja miała jednak nerwowy przebieg, a niepokój o konsekwencje kryzysu fiskalnego w strefie euro wciąż był wśród inwestorów widoczny.

Dopóki nie wyklaruje się sytuacja dot. Grecji, kurs PLN może być zmienny


W piątek kurs złotego podlegał sporym wahaniom. Utrzymująca się na rynku walutowym nerwowość spowodowana jest niestabilną sytuację greckich finansów i niepewnością dotyczącą brakiem jasnej deklaracji pomocy ze strony państw Unii Europejskiej. Rozstrzygnięcie w tej kwestii spowodowałoby uspokojenie rynków, a złoty miałby szansę na umocnienie i trwałe przebicie poziomu 4,00 za euro. Rynek papierów dłużnych znajduje się w stanie równowagi, impuls do zmian mogą przynieść przyszłotygodniowe dane...

Gorąco wokół Grecji


Mimo, że temperatury jeszcze nie te, to temat Grecji coraz bardziej emocjonuje inwestorów na rynkach finansowych. Spread, czyli różnica między oprocentowaniem 10-letnich obligacji greckich, a niemieckich wzrósł dzisiaj do poziomu 516 pkt., co być może zmusiło greckiego ministra finansów do wydania dość "desperackiego" komunikatu.

Złoty musi zostać w reżimie kursowym


Polska nie może dopuścić do nadmiernej aprecjacji kursu złotego, gdyż może to odbić się bardzo niekorzystnie na wzroście gospodarczym - ocenia w rozmowie z PAP wiceminister finansów Ludwik Kotecki.

Strefa euro troche rośnie


Produkcja przemysłowa w strefie euro w sierpniu 2009 roku wzrosła o 0,9 proc. miesiąc do miesiąca, po wzrośnie o 0,2 proc. miesiąc wcześniej - poinformował w środę w komunikacie Eurostat, europejskie biuro statystyczne. Jednak liczona rok do roku spadła o 15,4 proc. A analitycy mówią, że to oznacza, iż gospodarka w strefie euro urosła w III kwartale.

Duże szanse szerokiego rynku


Na początku ubiegłego tygodnia popyt w segmencie największych spółek stanął przed najlepszą od wielu tygodni szansą na poprawę obrazu rynku. Po zakończeniu piątkowych notowań można krótko podsumować, że byki spisały się ze swojego zadania w 100%. WIG20 zakończył okres relatywnej słabości w stosunku do rynków zagranicznych i błyskawicznie nadrobił prawie całe zaległości z poprzednich tygodni.

Tydzień wyraźnego umocnienia złotego


Kończący się tydzień nie obfitował w publikacje makro, które mocno wpływały na rynek walutowy. Wprawdzie pojawiły się takie informacje jak choćby pierwszy odczyt dynamiki PKB za III kwartał w Strefie Euro, która wyniosła -4,1 proc. r/r (oczekiwano -3,9 proc.), albo odczyt indeksu ZEW, którego wartość niespodziewanie spadła do poziomu 51,1 pkt. (podczas gdy spodziewano się spadku jedynie do 55 pkt.). Jednak okazało się, że tym razem inwestorzy nie przykładali do nich aż tak dużego znaczenia.

Łotwa obiecuje poprawę


Premier łotewskiego rządu Valdis Dombrovskis zdeklarował, że jego gabinet znajdzie dodatkowe 175 mln łatów oszczędności budżetowych, do czego zobowiązuje go umowa pożyczkowa z Międzynarodowym Funduszem Walutowym. Łotwa - niedawny bałtycki tygrys gospodarczy - od kilku miesięcy znajduje się niemal na graniczy bankructwa.

Bieńkowska: 4,8 mld zł wydatków ze środków UE w I kw. 2010


W pierwszym kwartale br. na projekty unijne zostało wydanych 4,8 mld zł; podczas gdy resort rozwoju szacował, że będzie to ok. 4,3 mld zł. To dobrze rokuje kolejnym kwartałom - powiedziała w środę minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska.

Szef Toyoty spotka się z dziennikarzami w Pekinie


Prezes koncernu samochodowego Toyota, Akio Toyoda, spotka się w poniedziałek z dziennikarzami w Pekinie, którym przedstawi problemy z jakością produkowanych przez koncern samochodów - poinformowała w niedzielę rzeczniczka firmy.

Odbicie, z którego nic nie wyszło


WIG20 na moment przekroczył dziś poziom 2400 pkt, ale po wysokim otwarciu inwestorzy nie palili się do kontynuacji wzrostów i sprzedawali akcje. W efekcie ponownie kończymy dzień niżej, niż go zaczęliśmy.

Odjęcie dywidend


Nowy tydzień rozpoczął się całkiem udanie na rynku akcji w Warszawie. Na wartości zyskały wszystkie główne indeksy.