Kwoty powyżej 200 zł będą opodatkowane według skali


Od 1 stycznia umowy o dzieło i zlecenia do 200 zł są opodatkowane ryczałtem. Kwoty miesięcznych wypłat przekraczających limit podlegają skali podatkowej.

Ostatnia w tym tygodniu sesja za sprawą poprawy sentymentu na światowych rynkach akcji przynosi zwyżki głównych indeksów na GPW. WIG20 zyskuje o godzinie 11.30 1,4% i wynosi 2228pkt. Mniejsze wzrosty odnotowują spółki małe średnie. Indeksy mWIG40 oraz sWIG80 zyskują odpowiednio 0,2% oraz 0,4%. Liczba rozpoczętych inwestycji w zakresie budowy domów mieszkalnych w USA nieoczekiwanie spadła w październiku do 529 tys. w ujęciu rocznym, z 592 tys. po korekcie poprzednio - podał Departament Handlu USA w komunikacie. Po udanej serii czterech wzrostowych dni indeksy w Warszawie również i na dzisiejszej sesji zdołały skromnie zyskać na wartości. WIG oraz WIG20 zyskały odpowiednio 0,22 i 0,17 procent, czemu nie towarzyszył spektakularny obrót, którego wartość nieznacznie przekroczyła miliard złotych. Zdobycze mogły być większe gdyby nie cofnięcie rynku na finiszu po słabszych danych makro zza oceanu. Podobną udaną passę rynek miał w okresie świąteczno-noworocznym, co zakończyło się ustanowieniem nowego maksimum niemal rocznego ruchu wzrostowego.Nadszedł dzień w którym nasze uczucia możemy przeliczyć na złotówki. Właśnie dzisiaj miliony zakochanych na całym świecie pobiegną do sklepów, w których zostawią grube pieniądze. W tym tandetnym spektaklu weźmie udział ok. 60 proc. Polaków. Czyżby zapomnieli o naszym rodzimym, słowiańskim święcie zakochanych? The Federal Reserve on Thursday ordered Midwest Independent Bancshares Inc, a "bankers' bank" in Missouri that provides services to about 450 financial firms, to strengthen its board oversight and better manage its credit risk, including its exposure to commercial real estate. Piątek przyniósł ciąg dalszy tendencji spadkowej na nowojorskiej giełdzie. Przyczyniły się do tego słabe rezultaty szeregu przedsiębiorstw przemysłowych, pesymistyczne oceny stanu gospodarki prezesów kompanii kolejowych i spadek cen ropy. Sytuacji nie poprawiły lepsze niż oczekiwano wyniki gigantów informatycznych - Microsoft i Amazon.

Wtorek przyniósł odreagowanie wczorajszego umocnienia złotego. Stracił on zarówno do dolara, jak i do euro. O godzinie 17:28 kurs USD/PLN testował poziom 2,8567 zł, rosnąc o 1,6 gr. Kurs EUR/PLN, po wzroście o 1,5 gr, testował poziom 3,8761 zł.

Analitycy DI BRE Banku w raporcie z 30 października obniżyli rekomendację dla Telekomunikacji Polskiej do "akumuluj" z "kupuj". Cena docelowa akcji TP została skorygowana do 19,20 z 19,40 zł wcześniej. Akcje na światowych giełdach stają się powoli zbyt drogie, by zainteresować nową falę popytu. Pora poczekać na realizację wysokich oczekiwań inwestorów i analityków.

Deflacja w Strefie Euro. W tym tygodniu poznaliśmy dynamikę zmian cen zarówno producentów jak i konsumentów dla Strefy Euro. W przypadku inflacji CPI wyniosła ona -0,4 proc. r/r i tym samym była zgodna z oczekiwaniami. Gorsza natomiast okazała się inflacja PPI, gdzie spadek wyniósł 8,5 proc. r/r, wobec poprzedniego spadku o 6,5 proc. r/r. Znany rosyjski analityk rynku gazowego Michaił Krutichin, komentując w czwartek w rozmowie z PAP porozumienie Gazpromu z PGNiG, ocenił, że tranzyt gazu przez Polskę ma dla rosyjskiego koncernu bardzo duże znaczenie. W ciągu kilku tygodni Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo może potwierdzić "istotne" zasoby gazu niekonwencjonalnego w Pakistanie - poinformował w czwartek na konferencji prasowej wiceprezes PGNiG Sławomir Hinc.Dobra wiadomość: mamy - jako państwo - 40 miliardów dolarów. Zła wiadomość: mają one postać rud metali, a na dodatek leżą na dnie Pacyfiku, średnio 4 kilometry pod powierzchnią wody. Na razie nie opłaca się po nie sięgać, ale z czasem będą jak znalazł. W dniu wczorajszym Minister Skarbu Państwa podał ostateczną cenę na zakup akcji spółki Tauron. Pomimo bardzo dużego zainteresowania ze strony inwestorów indywidualnych, niższa cena oferowana przez klientów instytucjonalnych skłoniła do ustalenia ceny na poziomie 0,57 zł, czyli o 18,6 proc. niższej od maksymalnej. Polski złoty umocnił się w piątek zarówno do euro, jak i do dolara, po publikacji danych makro ze Stanów, które osłabiły walutę amerykańską na świecie.

1/4 pensji znika od razu


Statystycznemu mieszkańcowi Unii Europejskiej, po potrąceniu podatków i składek na ubezpieczenie społeczne, pozostaje w kieszeni 70 procent zarobków brutto. Polska jest powyżej średniej unijnej, bo zostaje nam 74 proc.

Amerykański gigant ratuje się przed bankructwem


Chrysler Group LLC, amerykański koncern samochodowy, który połączył się z włoskim Fiatem aby uratować się przed bankructwem, zamierza wprowadzić na rynek w USA modele Fiata i zaprzestać produkcji niektórych swoich modeli.

Tauron może być w WIG-u 20


Tauron Polska Energia, który ma zadebiutować na GPW pod koniec czerwca, może wejść do WIG-u 20 zamiast Cyfrowego Polsatu w wyniku nadzwyczajnej rewizji składu indeksu - oceniają analitycy BZ WBK.

DI BRE obniżył rekomendację dla Trakcji


Analitycy DI BRE Banku w raporcie z 18 listopada obniżyli rekomendację dla Trakcji Polskiej do "akumuluj" z "kupuj", zmniejszając cenę docelową akcji tej spółki do 4,20 zł z 4,80 zł wcześniej.

Możliwe dalsze osłabienie złotego


Dla kursu złotego w poniedziałek ważne będą nastroje na rynku, na które wpływ ma sytuacja w regionie, szczególnie na Węgrzech. Analitycy nie wykluczają dalszego osłabienia polskiej waluty. Na rynku długu, zdaniem analityków, kluczowa będzie sytuacja na rynku walutowym.

"Jesteśmy odpowiedzialni przed światem i naszymi dziećmi"


- Wszyscy razem musimy wyciągnąć wnioski z kryzysu, bo wszyscy jesteśmy za niego odpowiedzialni przed przed światem i przed naszymi dziećmi, które na nim pozostaną - powiedział prezydent Francji Nicolas Sarkozy oficjalnie inaugurując 40. Forum Ekonomiczne w Davos.

Asseco SEE miało 47,28 mln zł zysku netto w I poł. 2009 r.


Spółka Asseco South Eastern Europe (ASEE) miała zysk netto w wysokości 47,28 mln zł zysku netto w I połowie 2009 r. wobec 21,69 mln zł zysku netto w analogicznym okresie poprzedniego roku, wynika z raportu Asseco Poland. ASEE ma w III kw. zadebiutować na GPW.

Tydzień wysokiej zmienności złotego


Mijający tydzień na rynku złotego charakteryzował się sporą zmiennością notowań. Pierwsze jego dni upływały w spokojnych nastrojach, a wartość euro konsolidowała się w przedziale 4,0000 - 4,0500 zł.

Maseczki i termometry dla dziennikarzy na szczycie FAO


Dziennikarze, akredytowani na rozpoczynający się w poniedziałek w Rzymie międzynarodowy szczyt Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) otrzymali wraz z materiałami prasowymi maseczki, żel do mycia rąk i jednorazowe termometry. To wszystko w ramach prewencji w związku z epidemią nowej grypy.

Graś: sukcesy rządu - walka z kryzysem i wykorzystanie środków UE


Skuteczna walka z kryzysem i efektywne wykorzystywanie środków unijnych - to według rzecznika rządu Pawła Grasia największe sukcesy rządu. Graś przyznał jednocześnie, że wielu rzeczy nie udało się przeprowadzić, ale - jak zastrzegł - plany rządu zostały "brutalnie zweryfikowane przez kryzys gospodarczy".

E-booki podbiją szkołę!


Pomysł Arnolda Schwarzeneggera , gubernatora Kalifornii by całkowicie zastąpić tradycyjne podręczniki szkolne ich cyfrowymi wersjami na razie nie wypalił. Jednak zdaniem analityków runku książki, takiego scenariusza nie należy wykluczyć.

Kurs PLN ok. 3,9 - 4,0/ euro korzystny dla eksportu


Zdaniem Andrzeja Kaźmierczaka z Rady Polityki Pieniężnej kurs złotego na poziomie około 3,9 - 4,0 za euro byłby korzystny z punktu widzenia konkurencyjności polskiego eksportu.

"W 2. połowie roku ponowna prywatyzacja I grupy chemicznej"


Minister skarbu poinformował, że w drugiej połowie roku resort ponowi prywatyzację tzw. I Grupy Chemicznej, w której skład wchodzą zakłady azotowe w Tarnowie i Kędzierzynie oraz Ciech. Grad nie wykluczył możliwości sprzedaży akcji każdej ze spółek osobno.

Bank Światowy: Wzrost PKB w Polsce w tym roku 1,1 proc.


Bank Światowy podniósł prognozę wzrostu PKB Polski w 2009 roku z 0,5 proc. do 1,1 proc. Według Banku Światowego, w 2010 roku polska gospodarka urośnie o 1,3 proc.

Niewielkie ożywienie


Od stycznia do października liczba nowych mieszkań (w tym domów) oddanych do użytku była wyższa o 4,1 proc. niż w tym samym okresie 2008 roku - podał GUS. W ujęciu 12 miesięcy (od listopada 2008) liczba ta jest o 10,3 proc. wyższa.

Najbardziej renomowane firmy świata


Gdy wysoko postawieni dyrektorzy postanawiają stworzyć dobrze postrzegane firmy, zaczynają najczęściej od swoich rodzimych krajów. Jeżeli odniosą sukces, to dobre zwyczaje i wypracowane tam wartości same rozprzestrzenią się po świecie.

Dane ze strefy euro pozytywnie zaskoczą?


Wyprzedaż akcji w Azji i USA nie może pozostać bez reakcji inwestorów w Europie. Zaplanowane na dziś publikacje makroekonomiczne np. o rynku pracy i zamówieniach fabryk w USA mają szansę złagodzić to zjawisko.

Niższe podatki i wyższe emerytury?


Eksperci, związkowcy, politycy, czyli praktycznie wszyscy pozytywnie oceniają znajdujący się w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o PIT, który przewiduje ulgę w podatku dochodowym dla osób oszczędzających na emeryturę poza ZUS i Otwartym Funduszem Emerytalnym. Autorem projektu jest komitet obywatelski RAZEM.

Wulkaniczny pył napędza zyski europejskim hotelom


Europejscy hotelarze, którzy wciąż jeszcze nie stanęli na nogi po zeszłorocznej recesji, przynajmniej teraz mogą nabić portfele dzięki rozciągającej się nad całym kontynentem chmurze pyłu wulkanicznego.

Mocny złoty stwarza zagrożenie


Obecny poziom złotego jest względnie optymalny. Dalsza aprecjacja byłaby groźna - ocenia Michał Boni w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Gant Development planuje w 2010 r. rozpocząć 15 inwestycji o pow. 134 tys. PUM


Gant Development planuje w 2010 roku rozpocząć 15 inwestycji o łącznej powierzchni 134 tys. PUM. Wynik Ganta w 2009 roku ma by zbliżony do 2008 roku - powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej Andrzej Szornak, członek zarządu spółki.

Dolar tracił przez dane


W przeciwieństwie do wczoraj dziś na rynku utrzymywały się cały czas dobre nastroje. Początkowo wspólnej walucie pomogły poranne dane o inflacji CPI ze strefy euro, która wzrosła mocniej od oczekiwań, bo do poziomu 1,5 proc. r/r.

Dług: Czy Polska może mieć problemy?


Do 2012 r. wysokość długu publicznego nie przekroczy 55 proc. PKB. Rząd nie planuje podwyżek podatku PIT i CIT, składki ubezpieczeniowej i zdrowotnej, ani wprowadzania podatku liniowego - poinformował resort finansów w odpowiedzi na interpelację poselską.

Koniec dotacji unijnych dla firm


Przyszły rok będzie ostatnim, w którym małe firmy będą mogły liczyć na większe pieniądze z unijnych dotacji - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Według wyliczeń gazety, do podziału będzie około dwóch miliardów złotych.

Nowy rząd Węgier mocno popiera wejście do strefy euro


Nowy rząd na Węgrzech mocno popiera wejście kraju do strefy euro, wbrew problemom dla tej strefy wywołanym przez kryzys w Grecji - powiedział w środę desygnowany na ministra spraw zagranicznych Janos Martonyi.