Indeks WIG20 zakończył środę na małym plusie, na rynku słaby popyt


Środowa sesja na warszawskiej giełdzie, po niezłym otwarciu indeksu WIG20 na poziomie plus 1% i systematycznym "obsuwaniu" notowań, zakończyła się na niewielkim plusie, dzięki wzrostowi po godzinie 16. Analitycy podkreślają brak inicjatywy popytowej do kontynuacji odbicia.

Szybciej, wygodniej, taniej, ale czy zawsze korzystnie możemy uzyskać pożyczkę przez internet? Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdził 24 strony internetowe oferujące szybkie kredyty. W poniedziałek przed południem złoty umacniał się, kontynuując trend rozpoczęty w piątek po południu. Zdaniem analityków, polska waluta może się w tym tygodniu umacniać, ale generalnie będzie zależna od sytuacji na rynku światowym. Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble zamierza w najbliższych dniach zaproponować program konsolidacji finansów dla wszystkich państw strefy euro - informuje w sobotę tygodnik "Der Spiegel" na swych stronach internetowych.China has approved Panasonic Corp.'s plan to take over Sanyo Electric Co. with conditions, a Panasonic spokesman said Saturday. Rząd deklaruje, że jeszcze w tym roku chce się pozbyć większości spółek, w których udział ma Skarb Państwa. A ekonomiści zastanawiają się, czy to dobry moment. Działania rządu w ostatnim miesiącu budziły konsternację u ekonomistów i finansistów. I bardzo mocno niepokoiły związki zawodowe. Policjanci z Centralnego Biura Śledczego zatrzymali w Łódzkiem i Wielkopolsce 10 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która na ogromną skalę wyłudzała kredyty.

Polimex Mostostal chce przejąć 100 proc. akcji w swoich spółkach zależnych, w tym w dwóch notowanych na GPW: Energomontażu Północ i Naftobudowie - poinformował Polimex Mostostal w komunikacie.

Wypowiedź Pen Junminga z China International Corp, czyli rządowego funduszu inwestycyjnego, iż dolar może mieć swoje dno już za sobą (co później okazało się być jego prywatną opinią), a także słabsze od prognozowanych wyniki Alcoa (strata 0,28 USD na akcję w IV kwartale zamiast oczekiwanego 0,05 USD zysku na akcję), sprawiły, iż w godzinach nocnych EUR/USD na chwilę naruszył strefę wsparcia 1,4457-1,4483 osiągając minimum na poziomie 1,4453. Zasady zwalniania podatników z obowiązku prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku przy zastosowaniu kas rejestrujących są niezgodne z Konstytucją. Tak wynika z orzeczenia TK z dnia 16 lipca 2009 r., sygn. akt K 36/08.

Gazprom przyznał, że wzrost wydobycia gazu z niekonwencjonalnych złóż w Stanach Zjednoczonych może radykalnie zmienić cały światowy rynek gazowy i zagrozić takim strategicznym projektom rosyjskiego koncernu, jak zagospodarowanie gigantycznego złoża gazowego paliwa Sztokman, na Morzu Barentsa. Zysk netto grupy Banku Pekao SA w trzecim kwartale 2009 roku spadł do 620,5 mln zł z 841,4 mln zł rok wcześniej. Jednak zysk banku okazał się lepszy od oczekiwań rynku, który spodziewał się, że wyniesie on 540 mln zł. Zyski banku rosną stabilnie a ryzyko jest pod kontrolą - zapewniają jego przedstawiciele. Czwartek był wyjątkowo spokojnym dniem na rynku złotego. W dużym stopniu wynikało to z lekkiego kalendarza danych makroekonomicznych, w którym istotną pozycją były tak naprawdę jedynie amerykańskie dane z godziny 14.30 - drugi szacunek PKB za drugi kwartał oraz tygodniowe dane o nowych bezrobotnych. Spadek PKB wyniósł w tym czasie - 1 proc. (w ujęciu anualizowanym), czyli dokładnie tyle, ile podano w pierwszym szacunku."Od początku listopada 2009 r. hazard w 100 proc. będzie nadzorowany przez Służbę Celną, którą jednocześnie pozbawiono realnych możliwości skutecznej walki z patologiami w tym sektorze" - alarmuje Związek Zawodowy Celnicy Pl w liście do premiera Donalda Tuska, udostępnionym "Rzeczpospolitej". Spółka Mostostal Warszawa miała 43,73 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w IV kw. 2009 roku wobec 11,41 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie. Skarb Państwa dał wyłączność niemieckiemu RWE na negocjacje w sprawie zakupu grupy energetycznej ENEA, ale strony zaczęły się mocno różnić co do wyceny. Nieoczekiwanie na horyzoncie pojawili się Francuzi: badanie ksiąg Enei rozpoczął francuski GdF Suez - donosi "Rzeczpospolita".

Pahoa Investments wezwał do sprzedaży 24.759.330 akcji WSIP


Spółka Pahoa Investments, kontrolowana pośrednio przez Advent International Corporation, spółkę zarządzającą grupą funduszy typu private equity, wezwała do sprzedaży do 100 proc. akcji WSiP po 16,35 zł za akcję - poinformował w piątek pośredniczący w wezwaniu ING Securities.

GUS podał dane o płacach


Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w maju 2010 r. spadło o 1,5% w stosunku do poprzedniego miesiąca, a w ujęciu rocznym zwiększyło się o 4,8% i wyniosło 3346,61 zł, podał w komunikacie Główny Urząd Statystyczny.

Karty idą na przemiał


Ubywa kart kredytowych. W I kwartale zlikwidowano 613 tysięcy kart kredytowych, czyli niemal połowę wydanych w całym 2009 roku – podaje Narodowy Bank Polski w najnowszym raporcie o kartach płatniczych.

Polacy nie chcą korzystać z tańszego prądu


Do tej pory tylko tysiąc osób zdecydowało się zmienić dostawcę energii elektrycznej - ogłosił Urząd Regulacji Energetyki. Niechęć do tej formy oszczędzania bierze się głównie z tego, że cała procedura wydaje nam się długa i skomplikowana. Niesłusznie.

U.S. Stocks Open Higher With Auto Sales On Deck


U.S. stocks opened higher on Tuesday as rising oil and metals prices boosted materials and energy stocks and the dollar weakened.

Rewolucja w emeryturach. Fedak chce więcej dla ZUS


Jako "groźne i nielogiczne" ocenił propozycje ministerstwa pracy dotyczące systemu emerytalnego współtwórca reformy prof. Marek Góra. Minister pracy Jolanta Fedak zapowiedziała, że każdy ubezpieczony, zbliżając się do emerytury, powinien móc zabrać pieniądze zgromadzone w Otwartych Funduszach Emerytalnych i przenieść je do ZUS, na Indywidualne Konto Emerytalne albo wykorzystać na dowolny cel. - Zabraknie pieniędzy na emerytury - przewidują pracodawcy z PKPP Lewiatan.

Aprecjacja dolara zatrzymana?


Wczorajsza sesja, mimo kiepskiego początku, ostatecznie przyniosła wzrost wartości wspólnej waluty, dzięki czemu na zamknięcie kurs EUR/USD znalazł się na poziomie 1,3567.

Leszkiewicz o procedurze przetargowej dla aktywów stoczni Gdynia


Wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz powiedział PAP, że do końca maja zostanie uruchomiona procedura przetargowa dla niesprzedanych w ubiegłym roku części majątku stoczni Gdynia.

Przemysł w Polsce i Czechach wykazuje oznaki ożywienia


Przemysł w dwóch największych gospodarkach wschodzących Unii Europejskiej dalej odradzał się w grudniu, a w trzeciej, na Węgrzech, wykazywał oznaki stabilizacji, wynika z najnowszych danych.

Volkswagen Appoints Alfred Rieck As President Of Skoda China


Volkswagen AG (VLKAY) said Monday it has appointed Alfred Rieck as president of its growing Skoda Auto A.S. unit in China and executive vice president of Volkswagen Group China, effective Tuesday.

Euro nieśmiało wraca do łask..


Miniony tydzień sprzyjał odrabianiu strat przez wspólną walutę - na rynek powróciły optymistyczne nastroje. Na początku tygodnia widoczne były jeszcze obawy po piątkowej wypowiedzi rzecznika rządu węgierskiego, który stwierdził, że kraj ten jest na skraju niewypłacalności.

ABG wygrało przetarg dla NFZ o wartości 1,3 mln zł


- ABG, spółka z grupy Asseco Poland, wygrała przetarg organizowany przez Kujawsko-Pomorski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia, na rozbudowę serwerów, dostawę sprzętu komputerowego oraz aktualizację oprogramowania. Wartość oferty złożonej przez ABG to 1,3 mln zł z VAT - wynika z Suplementu do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej.

Pracownicy Collar Textil przerwali głodówkę


Dwoje pracowników zakładu odzieżowego Collar Textil w Opatowie (Świętokrzyskie) przerwało w środę prowadzoną od tygodnia głodówkę. Kilkudziesięciu pracowników nadal okupuje siedzibę zakładu, oczekując na ogłoszenie przez sąd jego upadłości.

Poranne odreagowanie na rynku złotego


Na początku dzisiejszej sesji notowania złotego podlegają umocnieniu. Kurs EUR/PLN zszedł poniżej poziomu 4,1300. Po siedmiogroszowym spadku z wczorajszych szczytów, notowania tej pary walutowej podlegają konsolidacji.

Kryzys dał Carrefourowi w skórę


Zysk Carrefoura poleciał w dół o 70 procent. Ta druga co do wielkości sieć detaliczna na świecie zarobiła w ubiegłym roku 385 milionów euro - o prawie miliard euro mniej niż rok wcześniej. Analitycy spodziewali się prawie miliarda euro zysku. Spółka utrzymała jednak dywidendę na poziomie 1 euro na akcję.

Giełdy nie rosną do nieba


Optymizm na giełdach jednak się wyczerpał. Można szukać różnych powodów dzisiejszych spadków. Być może sygnały o możliwości rychłej podwyżki stóp procentowych w Chinach uświadomiły inwestorom, że era taniego pieniądza musi się kiedyś skończyć...

W Zagłębiu niepokój co do planów przedłużenia CMK przez Pyrzowice


Marginalizacji miast Zagłębia Dąbrowskiego oraz "rozcięcia" gmin w okolicach lotniska w Pyrzowicach obawiają się mieszkańcy i samorządowcy w związku z rozpoczętymi przez kolej pracami studialnymi nad poprowadzeniem przez Pyrzowice przedłużenia Centralnej Magistrali Kolejowej (CMK) z Zawiercia do Katowic.

Upadek znanej fundacji?


Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi, znana z kampanii "Krewniacy", popadła w poważne tarapaty - ustaliła "Rzeczpospolita".

Na rynku walutowym powinno być spokojnie w piątek, złoty zależny od nastrojów globalnych


Ostatni dzień tygodnia na rynku walutowym będzie upływał pod znakiem niewielkiej aktywności inwestorów. Tym bardziej, że na piątek nie zaplanowano publikacji ważnych danych makro z kraju i ze świata. Złoty będzie pod wpływem nastrojów na światowych rynkach i będzie oscylował wokół poziomu 3,83-3,86 za euro, uważają ekonomiści.

Węgrów czeka pot i łzy


Rząd Węgier, który na początku czerwca wystraszył rynki porównaniem sytuacji swego kraju do Grecji, zapowiedział posunięcia ratunkowe w sferze gospodarki. W przekonaniu specjalistów ostrzeżenie przed niewypłacalnością Węgier było jednak przesadzone.

PKO BP spodziewa się stabilizacji kredytów niespłacanych na poziomie ok. 7 proc.


PKO BP spodziewa się, że do połowy tego roku udział kredytów niespłacanych w portfelu będzie stabilny, na poziomie około 7 proc. Na koniec 2009 roku bank utrzymał wskaźnik kredytów do depozytów na poziomie 95 proc. - powiedział w piątek Zbigniew Jagiełło, p.o. prezesa PKO BP.

Stopy procentowe bez zmian do połowy 2010 r.


Z najnowszej ankiety PAP wynika, że rynek spodziewa się stabilizacji stóp procentowych na obecnym poziomie 3,50 proc. do połowy przyszłego roku. Ankietowani ekonomiści są podzieleni, co do poziomu stóp procentowych na koniec 2010 roku, który waha się w przedziale 3,50 - 4,25 proc.

Przedsiębiorco, nie dostałeś kredytu? To twoja wina!


Nieprawdą jest, że banki nie udzielają kredytów dla prowadzących działalność gospodarczą. Nieprawdą jest też, że - nawet w prostej sytuacji - negatywna decyzja kredytowa to zawsze wina banku.

Największe przedsiębiorstwa świata


Przedstawiamy obszerny raport dotyczący największych i najlepiej rozwijających się przedsiębiorstw świata. Na liście "Forbes Global 2000" znajdują się największe i najpotężniejsze spółki giełdowe na świecie. Przetasowania tych międzynarodowych gigantów odbywają się na ogół w tempie, w jakim poruszają się lodowce, choć czasami - tak jak w niestabilnym ostatnio sektorze finansowym - mogą być bardziej raptowne.

Pod dyktatem amerykańskiego konsumenta


Piątkowa sesja zakończyła się mieszanym zamknięciem indeksów, gdzie główne odnotowały spadek, natomiast dalszym ciągu średnie i małe spółki kontynuują wzrosty.