Wyprzedaż ryzykownych aktywów na świecie


Obawy inwestorów zawiązane z pojawieniem się większej korekty na rynkach akcji nabierają coraz większego znaczenia. Wczoraj mogliśmy obserwować silną wyprzedaż akcji na całym świecie, co miało przełożenie na pogorszenie nastrojów także na rynku walutowym. Wspólna waluta mocno traciła na wartości, przez co kurs EUR/USD zanotował minimum na poziomie 1,3668.

Gdańska prokuratura przedstawiła zarzuty nadużycia uprawnień i niedopełnienia obowiązków dwojgu byłym pracownikom firmy Energa-Operator wchodzącej w skład koncernu Energa. Na skutek ich działania firma straciła ponad 1,2 mln zł. Dzięki mistrzostwom Europy w piłce nożnej urzędnicy, policjanci, inni funkcjonariusze publiczni, a także taksówkarze, nauczą się języków obcych - zapowiada "Dziennik Gazeta Prawna". Już co trzecie urządzenie AGD sprzedawane w Europie pochodzi z naszego kraju. A może być jeszcze lepiej. Zaplanowane na ten rok inwestycje zapewnią nam pozycję europejskiego lidera w produkcji sprzętu gospodarstwa domowego - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".Polacy zdecydowanie domagają się wprowadzenia materialnych kar dla urzędników, którzy błędnymi i bezprawnymi decyzjami niszczą firmy i krzywdzą obywateli - takie wnioski płyną z sondażu firmy badawczej IQS and Quant Group, przeprowadzonego specjalnie dla "Pulsu Biznesu". Prywatyzacja spółek Skarbu Państwa nie służy jedynie "łataniu dziury budżetowej" - powiedział podczas poniedziałkowej debaty w Business Center Chlub wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz. Odpierając zarzuty posła PiS Andrzeja Jaworskiego, Leszkiewicz podkreślił, że kryterium sprzedaży państwowych firm jest m.in. dobra cena oraz troska o rozwój spółek. Minister finansów szuka pieniędzy, aby było z czego wypłacać zasiłki, alimenty i opłacać składki ZUS za bezrobotnych - akcentuje "Rzeczpospolita".

Volkswagen Polo został wybrany samochodem 2010 roku, pokonując w wyścigu 30 innych samochodów i zdobywając dla Volkswagena ten tytuł po raz pierwszy od 18 lat. Drugie miejsce zajęła Toyota iQ mini car wyprzedzając najnowszy model Opla Astra.

Możliwe, że we wrześniu rozpocznie się przetarg na budowę terminala pasażerskiego dla lotniska Modlin - poinformował PAP prezes spółki Mazowiecki Port Lotniczy (MPL) Warszawa Modlin Piotr Okienczyc. Lotnisko czeka na decyzję pozwalającą na wybudowanie tego obiektu. Torfarm po III kwartałach podtrzymuje prognozy na 2009 rok zakładające osiągnięcie 5,55 mld zł przychodów i 44 mln zł zysku netto. Dystrybutor spodziewa się w listopadzie kilkunastoprocentowej zwyżki rynku aptecznego mdm - poinformował na konferencji prasowej Piotr Sucharski, prezes spółki.

Mimo opublikowania przez Departament Pracy informacji o wzroście bezrobocia w październiku powyżej poziomu 10 proc. (do 10,2 proc., najwyższego od 1983 r.) indeksy wykazały w piątek niewielkie wzrosty. Niskie ceny żywca wieprzowego nie wynikają z nadmiaru trzody u polskich rolników, tylko z uwarunkowań na rynku europejskim - powiedział w rozmowie z PAP minister rolnictwa Marek Sawicki. Resort przyjrzy się temu zjawisku - zapowiedział. Reklamy w radiu i telewizji nie mogą być głośniejsze niż poprzedzające je programy. Od poniedziałku nadawcy będą z tego rozliczani przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Jeśli reklamy będą zbyt głośne, nadawcom dotkną kary finansowe.DM PKO BP w raporcie z 3 listopada wydał rekomendację "redukuj" dla Energomontażu Północ, ustalając cenę docelową dla akcji spółki na 12,7 zł. Z 700 firm, które zbankrutowały w zeszłym roku, ponad 600 mogło upaść w fikcyjny sposób - uważają ekonomiści i biją na alarm. W tym roku - jak mówią prognozy - zbankrutuje 1,5 tys. firm. Większość z tych upadłości będzie wyreżyserowana - twierdzi "Dziennik Gazeta Prawna". Pod względem oglądalności ogółem udział TVN w pierwszym kwartale 2010 roku spadł rok do roku do 15,08 proc. z 15,9 proc. Stacja znalazła się z TVP2 na drugim miejscu w zestawieniu po TVP1 - podał Presserwis na podstawie danych AGB Nielsen Media Research.

Inwestorzy wstrzymują oddech przed danymi z Polski


Wyniki Telekomunikacji Polskiej, posiedzenie RPP oraz dane o polskim rynku pracy i sprzedaży detalicznej to tylko lokalne czynniki, które we wtorek mogą wpłynąć na przebieg sesji na GPW.

Inwestorów ucieszyły zapowiedzi szefa Fed


Środowa sesja na Wall Street stała pod znakiem wzrostów, gdyż inwestorów ucieszyły zapowiedzi szefa Fed, że stopy procentowe w USA nie będą zmieniane przez długi czas.

Samar: w kwietniu spadła produkcja samochodów osobowych


W kwietniu 2010 roku produkcja samochodów osobowych wyniosła 74 tys. 391 sztuk, co oznacza spadek o 8,4 proc. w ujęciu miesięcznym i wzrost o 0,75 proc. w skali roku - podał we wtorek Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar.

Rządowy parasol nad brytyjskimi utracjuszami


Koniec łańcucha długów i stale rosnących odsetek - brytyjski rząd wprowadził nowe przepisy dla posiadaczy kart kredytowych. Mają one pomóc zaoszczędzić konsumentom miliony funtów oraz dać im więcej kontroli nad własnymi finansami.

Oferty ws. pierwszej grupy chemicznej do czwartku


Nafta Polska przyjmuje do czwartku 17 grudnia oferty wiążące od inwestorów zainteresowanych prywatyzacją pierwszej grupy chemicznej - powiedział PAP minister skarbu Aleksander Grad.

Dlaczego innym się udaje, a mnie nie?


Mimo 20 lat wolnej Polski, wciąż z niechęcią patrzymy na sukcesy innych. Tylko młodzi jeszcze szczerze wierzą, że można osiągnąć wiele dzięki własnej pracy i zdolnościom. Tylko co zrobić, by za kilka lat nie dołączyli do reszty malkontentów? - docieka "Metro".

Lukil Baltija stwarza konkurencję dla Orlen Lietuwa


Do Kłajpedy zbliża się pierwszy tankowiec, które dostarcza na Litwę benzynę na zamówienie spółki "Lukoil Baltija". Jak informuje we wtorek dziennik gospodarczy "Verslo Żinios", w ten sposób firma chce konkurować z rafinerią w Możejkach "Orlen Lietuva".

Wenezuela i Kuba podpiszą umowy wartości 3 mld dol.


Wenezuela i Kuba podpisały w Hawanie w sobotę wieczorem (czasu lokalnego) umowę o współpracy gospodarczej; zawarte w jej ramach transakcje warte będą trzy mld dol.- informuje Reuters.

Bezcenny Wawel wart 4 mld zł


Wawel to zdecydowanie najcenniejszy zabytek Karkowa. Nie chodzi jednak tylko o wartość symboliczną, kulturową czy zainteresowanie turystów. Wawel jest jest najdroższą powierzchnią miejską. Jego wartość rynkową oszacowano na 4 mld złotych. Z pierwszego takiego typu badania wynika, że cały Kraków wart jest 309 mld zł.

MSP szuka inwestora branżowego dla Lotosu


Ministerstwo skarbu państwa nadal szuka inwestora branżowego dla Lotosu, mimo zrealizowanej sprzedaży 10,8 proc. akcji spólki inwestorom finansowym. Zejście poniżej 51 proc. w akcjonariacie gdańskiego koncernu jest możliwe jeszcze w 2010 roku - powiedział PAP wiceminister skarbu Mikołaj Budzanowski.

Cała ziemia już wykupiona


Mają tyle ziemi, że przez najbliższe kilka lat nie będą musieli szukać nowych działek. Rekordziści wśród deweloperów nazbierali już tyle terenów do swoich "banków ziemi", że metry kwadratowe liczone są w milionach. Do kupna jakiejś działki może ich skłonić jedynie naprawdę wyjątkowa okazja - czytamy w "Rzeczpospolitej".

GUS: wynagrodzenie w III kwartale wzrosło o 4,8 proc.


Przeciętne wynagrodzenie w III kwartale 2009 roku wyniosło 3 tys. 113,86 zł, czyli wzrosło o 4,8 proc. rok do roku - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny.

Taki potencjał drzemie tylko w Warszawie


Stolica Polski centrum uwagi firm specjalistycznych? To możliwe. Warszawa jako jedyne z dużych miast naszego regionu ma w tym roku szansę na rozwój na rynku outsourcingu usług (BPO) i lokalizacji tzw. wspólnych centrów usług (SSC) - wynika z przedstawionego we wtorek raportu Colliers Internationali i A.T. Kearney.

Uwaga: Zwyżkom brakuje fundamentów


Obecnym zwyżkom na giełdach brakuje fundamentów makroekonomicznych. Największym problemem, z którym obecnie zmaga się gospodarka światowa jest niski popyt konsumpcyjny - uważa laureat nagrody Nobla z Ekonomii z 2001 roku Michael Spence.

Silny spadek indeksu ZEW z Niemiec


Dzisiejsza sesja na rynku złotego rozpoczęła się od lekkiej zwyżki notowań EUR/PLN - kurs tej pary walutowej wzrósł na otwarciu w okolice poziomu 4,0900. Od początku minionego tygodnia złoty systematycznie umacnia się względem głównych walut - wartość euro spadła w tym czasie o prawie 15 groszy.

Opiniotwórcze TVN24, TVN i tvn24.pl


Stacja TVN24 była najczęściej cytowaną we wrześniu stacją telewizyjną w Polsce. Inne media powoływały się na nią aż 588 razy. Wśród najbardziej opiniotwórczych mediów znalazły się też TVN i tvn24.pl.

Indeks WIG20 zakończył piątek i cały tydzień na minusie


Indeks WIG20, skupiający największe spółki warszawskiego parkietu, zakończył zarówno piątek jak i cały tydzień na minusie. I choć przez tydzień indeks polskich blue chipów stracił 5%, to piątkowy spadek był symboliczny i wyniósł zaledwie 0,2%.*

Pobiorą ćwierć miliona od Pobieraczka


10 dni pobierania za darmo - takim hasłem reklamował się w sieci serwis pobieraczek.pl. W rzeczywistości pliki można było pobierać jedynie odpłatnie. UOKiK uznał, że właściciel serwisu wprowadził internautów w błąd i nałożył na niego potężną karę finansową.

Zarobki osób o różnym wykształceniu w 2009 roku


Według danych Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, przeprowadzonego w 2009 roku przez firmę Sedlak & Sedlak, najwyższe płace otrzymywały osoby z tytułem magistra lub inżyniera. Wynagrodzenia połowy z nich mieściły się w przedziale od 2750 do 6500 PLN. Najmniej zarabiała grupa pracowników ze świadectwem ukończenia szkoły podstawowej lub zawodowej. Mediana ich płac wyniosła 2400 PLN.

Inwestorzy chwilowo bez pomysłu


Mimo że od kilku dni sytuacja na giełdach jest dość zmienna, na razie posiadacze akcji nie mają powodów do większego niepokoju.

S&P pobił szczyt. Czy to nam wystarczy?


Wydaje się, że już wczorajsza sesja dała odpowiedź na tak postawione pytanie - nowe szczyty indeksów na całym świecie mogą nie popchnąć GPW do przodu.

Cudzoziemcy nie wykupują już polskiej ziemi


W 2009 r. wyraźnie spadła powierzchnia gruntów, mieszkań i lokali użytkowych kupowanych w Polsce przez cudzoziemców, informuje "Puls Biznesu".

Infovide-Matrix zmieni nazwę


Portfel zamówień kontraktów usługowych Infovide-Matrix na 2009 r. ma wartość 136 mln zł w porównaniu z 143 mln zł przed rokiem. Spółka przygotowuje się do rebrandingu.

Uroczystości pogrzebowe prezesa NBP Sławomira Skrzypka 19 kwietnia o 14.00


Uroczystości pogrzebowe tragicznie zmarłego Sławomira Stanisława Skrzypka, Prezesa Narodowego Banku Polskiego, odbędą się 19 kwietnia 2010 roku o godz. 14.00 w Kościele p.w. Świętego Krzyża (Krakowskie Przedmieście 3) w Warszawie.

Liczba nowych bezrobotnych w USA spadła o 6 tys.


Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu spadła w USA o 6 tys. wobec poprzedniego tygodnia i wyniosła 462 tys. - poinformował w czwartek Departament Pracy USA.