Na GPW kolejny spadkowy dzień, WIG 20 może wyhamować na 2.100-2.150 pkt


Pomimo optymistycznego otwarcia, popołudnie na Giełdzie Papierów Wartościowych upływa pod znakiem spadków. Zdaniem maklerów, poziomem, na którym może zatrzymać się spadek indeksu to 2.100-2.150 pkt.

W poniedziałkowych transkacjach pakietowych właściciela zmieniło 8.083.000 praw poboru akcji Asseco Poland. Papiery te były sprzedawane po 0,15 zł za sztukę. Na koniec 2010 r. kilka dużych miast, np. Bydgoszcz, Gdańsk, Kraków, Poznań i Wrocław, przekroczy pułap 55 proc. zadłużenia, co oznacza wyższy planowany wskaźnik zadłużenia niż Warszawy - poinformował rzecznik stołecznego Ratusza Tomasz Andryszczyk, powołując się na dane udostępnione m.in. przez Unię Metropolii Polskich. U.S. stocks surged to 2009 highs on Friday after a surprising increase in existing home sales offered solid evidence of a recovery and positive comments from Federal Reserve Chairman Ben Bernanke bolstered optimism about the economy.Nadzwyczajne walne Cersanitu, zwołane na 17 września 2009 roku, zajmie się upoważnieniem zarządu do podniesienia kapitału zakładowego w drodze emisji akcji z możliwością wyłączenia prawa poboru - podała spółka w projektach uchwał. Jeśli negocjacje z Gazpromem w sprawie dostaw brakującego nam gazu zakończą się fiaskiem, to w przyszłym roku zabraknie nam około 1 mld m sześc. niezbędnego surowca. Po czterech dniach umocnienia, piątek przyniósł osłabienie złotego w relacji do głównych walut. O godzinie 17:56 za dolara trzeba było zapłacić 2,8275 zł, a za euro 4,2073 zł.

Główne indeksy nowojorskiej giełdy zakończyły wtorkową sesję wyraźnie na plusie. Inwestorów nie przestraszyły nienajlepsze dane z rynku nieruchomości, który leżał u źródeł kryzysu z ostatnich lat.

Niemiecka kanclerz Angela Merkel opowiedziała za ustanowieniem na przyszłość nowych reguł dla strefy euro, w tym możliwości wyłączenia z obszaru wspólnej waluty państwa, które notorycznie łamałoby obowiązujące w niej zasady. Wcześniej takie rozwiązanie zaproponował minister finansów jej rządu Wolfgang Schaeuble. Niewykluczone, że Polskie Koleje Państwowe skrócą i zlikwidują kolejne nierentowne połączenia - przestrzega dyrektor zespołu doradców gospodarczych TOR Adrian Furgalski.

W swoją wartość zawodową wierzy co piąty mieszkaniec państw Unii Europejskiej i tylko co dziesiąty Polak, podaje "Dziennik", przytaczając wyniki unijnego sondażu przeprowadzonego na temat zatrudnienia i polityki socjalnej. - Enea, która złożyła ofertę wstępną na kupno 50 proc. ZE PAK i kopalni Adamów i Konin, nie miałaby problemu z finansowaniem transakcji. Spółka mogłaby wziąć kredyt, prowadzi wstępne rozmowy na ten temat z bankami - powiedział dziennikarzom Sławomir Jankiewicz, wiceprezes Enei. W Polsce elektroniczne papierosy podbijają rynek - informuje "Puls Biznesu". Natomiast nie ma regulacji prawnych odnoszących się bezpośrednio do ich produkcji i sprzedaży.Dzisiejsza sesja zakończyła się mieszanym zamknięciem indeksów, gdzie indeksy grupujące spółki o dużej kapitalizacji odnotowały spadek, natomiast indeksy małych i średnich spółek odrobiły straty i zamknęły się w pozytywnym terytorium. Skala zmian indeksów nie była znacząca i nie przekroczyła 1%. Nowojorscy taksówkarze... oszukiwali klientów. "The New York Times" opisał wnioski, jakie płyną z raportu amerykańskiej Komisji do Spraw Taksówek i Limuzyn - wynika z niego, że przez ponad dwa lata kierowcy oszukali pasażerów na 8,3 miliona dolarów zawyżając taryfy za przejazd. Miniony tydzień okazał się mało atrakcyjny dla inwestorów. Akcje z indeksu dużych spółek potaniały o ponad 3 proc. Bardziej odporne na atak podaży okazały się średnie i małe spółki. Ich notowania obniżyły się średnio o 1,1proc. Stronę podażową "reprezentowały" głównie spółki z sektora bankowego, paliwowego i deweloperzy.

WIG20 wspiął się na nowe szczyty hossy w poniedziałek


Sobotnia katastrofa lotnicza nie miała wpływu na notowania na warszawskiej giełdzie. WIG 20 wspiął się na nowe szczyty rocznej hossy (2.578,66 pkt) na fali uzgodnień pomocy dla Grecji i umacniającego się złotego, uważają analitycy.

Rumunia: ok. 10 tys. ludzi straci pracę na kolei


Około 10 tysięcy ludzi straci pracę na rumuńskiej kolei w ramach cięcia kosztów. Pierwszych 4 700 pracowników dostało wymówienia w poniedziałek, pozostałych 5 tysięcy ma być zwolnionych do końca kwietnia - poinformował rząd.

PKN Orlen widzi poprawę dyferencjału Ural/Brent, marże nadal pod presją


- PKN Orlen widzi poprawę dyferencjału Ural/Brent powyżej poziomu 1 USD za baryłkę, ale marża jest w dalszym ciągu pod presją. W 2010 roku rafineria w Płocku zwiększy przerób ropy naftowej do 15 mln ton - poinformował wiceprezes PKN Orlen Sławomir Jędrzejczyk.

USA chcą "formalnej odpowiedzi" Iranu na propozycję MAEA


Stany Zjednoczone zażądały w czwartek, aby Teheran udzielił "formalnej odpowiedzi" na przedstawioną przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA) propozycję porozumienia, dotyczącą paliwa nuklearnego - poinformował departament stanu USA.

Ergonomia w szkole


Już od początku sierpnia media donosiły o nadciągających problemach - stolikach i krzesłach z jednej strony oraz ciężkich plecakach - z drugiej. Niestety, zainteresowanie tymi zagadnieniami nie trwa długo, zazwyczaj około tygodnia i zaabsorbowani innymi problemami dziennikarze i ich czytelnicy przestają interesować się ergonomią w wydaniu szkolnym. Co nie oznacza oczywiście, ze sytuacja jest zadowalająca.

Media bez reklam


Z mediów znikły reklamy, zauważa "Gazeta Wyborcza". To dotkliwe zwłaszcza dla mediów elektronicznych, które - w odróżnieniu od gazet - nie mogą zrekompensować części utraconych przychodów np. sprzedażą nekrologów.

Spore oczekiwania co do amerykańskiego PKB


Pomimo dobrych informacji, które napłynęły w piątek na rynek (lepsze dane o koniunkturze ze strefy euro, wyższa sprzedaż domów w USA, lepsze wyniki Microsoftu), piątkowa sesja na Wall Street nie była udana. Można mieć wrażenie, że indeksy trzyma poziom 1100 pkt. na kontraktach na S&P500.

Wyżnikiewicz:rząd szykuje podwyżkę podatków i cięcia wydatków


Zapowiedzi resortu finansów dotyczące przyszłorocznego wzrostu długu publicznego i deficytu budżetowego są dowodem na to, że rząd szykuje podwyżkę podatków i cięcia wydatków. Z cięciami będzie trudniej, ale próby z pewnością rząd podejmie - powiedział w sobotę PAP wiceprezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową Bohdan Wyżnikiewicz.

Zarząd Polic porozumiał się ze związkami zawodowymi


Zarząd Zakładów Chemicznych Police podpisał porozumienie z działającymi w zakładzie organizacjami związkowymi, co przybliża spółkę do otrzymania od PKO BP kredytu w wysokości 190 mln zł - poinformowała spółka w poniedziałkowym komunikacie.

Fast Finance - z NewConnect na główny rynek GPW


30 marca 2010 r. spółka Fast Finance notowana na rynku NewConnect zadebiutuje na głównym rynku warszawskiej giełdy. Jest to trzecia spółka w historii alternatywnego rynku akcji GPW (po MW Trade i Centrum Klima), której akcje trafią do notowań na rynku regulowanym. Segment NewConnect Lead, który zostanie uruchomiony od początku drugiego kwartału, będzie wspierć kolejne spółki w drodze na główny rynek GPW.

Cukier najdroższy od kilkudziesięciu lat


Na światowych giełdach cukier jest najdroższy od kilkudziesięciu lat. Eksperci uspokajają, że raczej nie wpłynie to na jego cenę w Polsce. Jednak na rynku brakuje ok. 200 tys. ton cukru i trzeba go będzie importować, głównie z krajów UE.

PGNiG wygrał kolejny przetarg


PGNiG wygrał przetarg na kupno 10-proc. udziałów w kolejnym złożu węglowodorów w Norwegii, ma za to zapłacić około 100 mln USD - poinformowało PAP źródło rynkowe.

Telmex To Cut Phone, Broadband Prices To Offset New Taxes


Mexico's largest fixed-line phone company, Telefonos de Mexico SAB (TMX), said Wednesday that it won't pass on higher taxes that take effect Jan. 1 to users of its phone and broadband service packages.

"Kolejnego wulkanu branża turystyczna nie przeżyje"


Branża turystyczna liże rany po wybuchu islandzkiego wulkanu, który skutecznie zablokował przestrzeń powietrzną na kilka dni i przyniósł wielkie straty nie tylko przewoźnikom, ale też biurom podróży. Branża szykuje tarczę: - Potrzebna jest zmiana ustawy o dostępie do usług turystycznych - powiedział "Pulsowi Biznesu" Paweł Lewandowski, wiceprezes Polskiej Izby Turystyki.

VAT lekko w górę, no chyba że...


Ministerstwo finansów chce wprowadzić od stycznia 2011 roku pięć procent VAT-u na towary, które teraz objęte są stawką zero i trzy proc. Dzięki temu po upływie okresu przejściowego, w którym mogliśmy stosować niższy VAT, podatek wzrośnie tylko do pięciu, a nie do siedmiu proc., jak w większości krajów UE. No chyba, że na pozostawienie stawek preferencyjnych zgodzi się Unia.

USA: Lekkie wzrosty na giełdzie


Giełda w USA zanotowała w piątek wzrosty, gdyż inwestorzy znów nabrali zaufania dla amerykańskiej gospodarki pod wpływem pozytywnych wieści o zatrudnieniu.

Dziś zapadną decyzje banków centralnych


Dziś na rynku walutowym powinny nastąpić znaczące zmiany w układzie technicznym głównych par walutowych. Mowa tutaj o eurodolarze, którego kurs od kilku dni systematycznie spada, co było skutkiem napływu pozytywnych danych ze Stanów(rynek pracy i nieruchomości).

Nieruchomości komercyjne kolejnym problemem USA


O drastycznym spadku cen domów w USA inwestorzy wiedzą od kilkunastu miesięcy. Teraz uwaga przenosi się na nieruchomości komercyjne, gdzie wraz ze spadkiem wartości i stawek za wynajem rośnie ilość zagrożonych kredytów.

Electus sprzedał spółce Work Service 100 proc. udziałów w Żak System za 8 mln zł


Electus zawarł ze spółką Work Service umowę sprzedaży 100 proc. udziałów w spółce Żak System za 8 mln zł - podał Electus w komunikacie.

URE czeka na raporty z terenu ws. przerw w dostawach prądu


Do końca marca Urząd Regulacji Energetyki ma otrzymać z oddziałów terenowych dane ws. przerw w dostawie energii - poinformowała rzecznika URE Agnieszka Głośniewska. Chodzi o przerwy w dostawach zimą, głównie na Śląsku i w Małopolsce.

KNF: można żądać od ubezpieczyciela pokrycia kosztów najmu auta zastępczego


Poszkodowany może żądać od ubezpieczyciela pokrycia kosztów najmu pojazdu zastępczego za okres, w którym nie może używać swojego uszkodzonego samochodu. Decydując się na najem auta zastępczego, nie musimy szukać najtańszej oferty najmu dostępnej na rynku - uważa Komisja Nadzoru Finansowego.

W UE wzrasta liczba spraw sądowych


Niemal dwukrotnie wzrosła liczba sporów sądowych dotyczących pomocy publicznej w UE. Z powodu niejasnych przepisów firmy mają jednak trudności z dochodzeniem swoich racji - wynika z raportu kancelarii Lovells, przygotowanego na zlecenie Komisji Europejskiej.

Od wtorku sklepy nie mogą zamawiać 100-watowych żarówek


We wtorek w całej UE wchodzi w życie nowe rozporządzenie przewidujące stopniowe wycofywanie z rynku tradycyjnych, energochłonnych żarówek oraz halogenowych starego typu. Na pierwszy ogień idą tradycyjne wolframowe żarówki: od 1 września sklepy nie mogą już zamawiać żarówek mlecznych oraz czystych o mocy 100-watów. Mogą jednak wyprzedać posiadane zapasy.

Wall Street: Spadki po słabych danych


Czwartkowe notowania na Wall Street zakończyły się spadkami z powodu zaskakująco słabych danych ISM o aktywności w usługach. Nie pomogła nawet pozytywna informacja, że Bank of America zamierza zwrócić 45 mld USD pomocy rządowej.

MF: Kolejne 83 mln zł dla policji


Kolejne dodatkowe 83 mln zł przekazało policji Ministerstwo Finansów. Pieniądze te pozwolą na wypłacenie wszystkich świadczeń należnych funkcjonariuszom w tym roku - poinformował w środę PAP rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski. W sumie w grudniu policja dostała dodatkowo 205 mln zł.