Przyjazd Tricheta z EBC rozbudził spekulacje o pakiecie ratunkowym dla Grecji


Prezes Europejskiego Banku Centralnego (EBC), Jean-Claude Trichet, skrócił swoją wizytę w Australii, by wziąć udział w specjalnym szczycie Unii Europejskiej. Podgrzał w ten sposób rynkowe spekulacje, że prowadzone są prace nad inicjatywami mającymi pomóc w rozwiązaniu problemów dłużnych Grecji.

Zarówno indeks WIG20, jak i indeks szerokiego rynku WIG, ustaliły w poniedziałek tegoroczne rekordy i należały do ścisłej światowej czołówki. WIG20 wzrósł o 3,1 proc., WIG o 2,5 proc. Zmiany mają zwiększyć efektywność kontroli nadzoru budowlanego i lepiej chronić nabywców przed wyrobami niebezpiecznymi lub o gorszych właściwościach użytkowych niż deklarowane przez producenta. Skarb Państwa planuje sprzedać 13-procentowy pakiet w Grupie Lotos poprzez rynek regulowany, bez ograniczenia co do typu inwestora.Członkowie G7, przedstawiciele Banku Światowego, Międzynarodowego Funduszu Walutowego rozważają możliwość umorzenia długów Haiti po styczniowym trzęsieniu ziemi Przedstawicielka Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie ds. wolności mediów Dunja Mijatović zaapelowała w opublikowanym w czwartek liście do szefa węgierskiego MSZ Janosa Martonyia o rewizję planowanej przez Węgry nowelizacji ustaw medialnych. Były minister gospodarki Janusz Steinhoff mówi w wywiadzie dla "Polski", że umowa gazowa z Rosją nie jest kapitulacją. Jego zdaniem polscy negocjatorzy mieli trudne zadanie, bowiem obecnie nie ma alternatywy dla gazu z Rosji.

Prywatyzacja GPW może odbyć się w czwartym kwartale 2010 roku, po zakończeniu wielkich ofert publicznych PZU i Taurona, które powinny zwiększyć atrakcyjność samej giełdy - poinformował minister skarbu Aleksander Grad w telewizji TVN CBC Biznes.

We Włoszech wznowiono kontakty między rządem, związkami zawodowymi i Fiatem na temat przyszłości jego zakładów w tym kraju. Czujesz się w pracy jak w więzieniu? Wykorzystaj ten rok, by rozwinąć nowe umiejętności i znaleźć coś nowego.

Francuscy rolnicy blokują w piątek drogi w wielu regionach Francji w proteście przeciw zapaści swojej branży. Rano kilkudziesięciu protestujących barykadowało słynne Pola Elizejskie w Paryżu. Prawnicy przygotowują dokumenty dotyczące wszczęcia procedury utraty wadium przez fundusz Stichting Particulier Fonds Greenrights (SPFG), który nie zapłacił za wylicytowany majątek stoczni Gdynia i Szczecin - powiedziała we wtorek PAP rzecznik Agencji Rozwoju Przemysłu Roma Sarzyńska. WIG20 na zamknięciu sesji w piątek wzrósł o 1,86 proc. i wyniósł 2412,18 pkt. Na rynku notowań ciągłych wzrósł kurs akcji 197 spółek, 104 spadł, 46 nie zmienił się. Akcjami 6 spółek nie handlowano.We wtorek złoty zyskuje do głównych walut. O godzinie 11:56 kurs USD/PLN testował poziom 2,8774 zł, tracąc 1,6 gr w stosunku do wczorajszego zamknięcia. Kurs EUR/PLN natomiast spadał o 1,3 gr i testował poziom 4,1489 zł. Wskaźnik aktywności w przemyśle amerykańskim wzrósł w sierpniu do 52,9 pkt z 48,9 pkt w poprzednim miesiącu - podał we wtorek Instytut Zarządzania Podażą (ISM). Pracownik biurowy, kierowca zawodowy i polityk to profesje, które według Polaków najbardziej sprzyjają otyłości - wynika tak z badania przeprowadzonego na zlecenie organizatorów programu "Chitinin Extra. Lżej w pracy" * .

Oszust nabrał firmy z całej Polski na ponad milion złotych


Sprzęt i materiały budowlane warte w sumie ponad milion złotych wyłudził od firm z całej Polski 30-latek z Podbeskidzia. Oszusta, który prowadził swój proceder od ponad dwóch lat, zatrzymali w środę policjanci z Bielska-Białej. Wkrótce sąd ma zdecydować o jego aresztowaniu.

Trakcja Polska może zrealizować dużą akwizycję


Trakcja Polska może w tym roku przejąć duży podmiot z sektora budowy dróg i mostów - powiedział w TVN CNBC prezes Trakcji, Maciej Radziwiłł.

Premier: decyzja ws. losów ministra skarbu - w tym tygodniu


W tym tygodniu zapadnie decyzja w sprawie dalszych losów Aleksandra Grada na stanowisku ministra skarbu - poinformował w poniedziałek wieczorem szef rządu Donald Tusk.

Fitch Polska: przekroczenie 55 proc. długu do PKB nie musi oznaczać obniżenia ratingu


Ewentualne przekroczenie progu 55 proc. długu publicznego w relacji do PKB nie musi oznaczać natychmiastowego obniżenia ratingu dla Polski. Konieczny jest jednak realny i wiarygodny plan zmniejszenia zadłużenia po 2011 r. - uważa Piotr Kowalski, prezes Fitch Polska.

Cena emisyjna akcji serii C Centrum Klima ustalona na 10,50 zł


Cena emisyjna akcji serii C spółki Centrum Klima została ustalona na 10,50 zł.

Banki centralne i sprzedaż detaliczna


Wydarzeniami dnia w czwartek mogą być decyzje banków centralnych w sprawie stóp procentowych. Jeśli jednak komunikaty ECB i Banku Anglii nie przyniosą niespodzianek, inwestorzy będą reagować na szereg danych z regionu.

UKE: 2,5 mln zł kary dla Polkomtela


Urząd Komunikacji Elektronicznej nałożył 2,5 mln zł kary na Polkomtel za niedostarczenie danych dotyczących kosztów finansowych spółki. - Będziemy się odwoływać do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów - powiedział PAP rzecznik Polkomtela Adam Suchenek.

Bank Światowy będzie wspierał rząd w reformach gospodarczych


Bank Światowy będzie wspierał polski rząd w reformach gospodarczych, dotyczących m.in. podatków i rynku budowlanego. W tej sprawie w piątek podpisana zostanie umowa Banku z resortem gospodarki.

Nastroje globalne i emocje nadal kierują kursem PLN


- W piątek, mimo pewnego uspokojenia wahań kursu złotego, emocje i nastroje globalne nadal są głównym wyznacznikiem sytuacji na rynku walutowym. Pod koniec dnia złoty dość dynamicznie zyskał do euro dzięki odbiciu się amerykańskich giełd. Na horyzoncie nie widać jeszcze jednak normalizacji, co przekłada się na niepewność kierunku, w którym mogą podążyć kwotowania złotego - wskazują specjaliści.

Złe wieści z Dubaju


WIG20 zatrzymał się wczoraj na wsparciu na poziomie 2330 pkt. Indeks blue chipów stracił 1,44% i notuje obecnie wartość 2331,34 pkt.

Tauron złoży prospekt emisyjny do połowy kwietnia


Do połowy kwietnia grupa Tauron, której debiut giełdowy planowany jest na 2010 rok, złoży prospekt emisyjny do Komisji Nadzoru Finansowego - poinformował w piątek w Sosnowcu wiceprezes grupy Stanisław Tokarski.

Zapasy ropy w USA wzrosły o 2,42 mln baryłek - DoE


Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły w ubiegłym tygodniu o 2,42 mln baryłek, czyli o 0,7 proc., do 331,42 mln baryłek - poinformował w piątek amerykański Departament Energii (DoE).

Złoty w krótkoterminowym trendzie bocznym


Na razie nie udało się przetestować poziomu 3,86 zł za euro mimo lepszego zachowania się indeksów na Wall Street wczoraj wieczorem, co częściowo uchroniło też EUR/USD przed ponownym testem okolic 1,3530.

Zapasy niesprzedanych towarów w USA wzrosły w XI o 0,4 proc.


Zapasy niesprzedanych towarów w USA wzrosły o 0,4 proc. mdm w listopadzie; w październiku wzrosły o 0,4 proc. po korekcie - poinformował w czwartek Departament Handlu w komunikacie.

Zysk netto grupy PZU po III kw.


Zysk netto grupy PZU po III kwartałach 2009 roku wzrósł o 3,29 mld zł, czyli był o 48,7 proc. wyższy niż rok wcześniej - poinformowała spółka we wtorkowym komunikacie.

EMC chce utrzymać dynamikę poprawy wyników w 2010 roku


EMC Instytut Medyczny, którego przychody wzrosły po trzech kwartałach 2009 roku o blisko 46 proc. do 86,1 mln zł, a zysk netto zwiększył się ponad czterokrotnie do 4,3 mln zł, planuje utrzymać te dynamiki w 2010 roku - poinformował dziennikarzy Piotr Gerber, prezes spółki.

Holendrzy walczą o polskich pracowników


Holenderskie związki walczą o prawa pracowników tymczasowych z Polski. Związkowcy rozpoczęli dziś akcję informacyjną na rzecz Polaków zatrudnionych w centrach dystrybucyjnych supermarketów.

Rynek pełen nadziei


Dzisiejszy dzień udowodnił, że oczekiwania co do poprawy sytuacji globalnej gospodarki są naprawdę duże. Główna para walutowa wybiła się z wczorajszej konsolidacji i do godziny 15:50 wyznaczyła maksimum dnia na poziomie 1,4352.

Dziś stopy procentowe w USA


Znaczenie decyzji w sprawie stóp procentowych w USA dla inwestorów jest bardzo duże, ale szanse na zmianę dotychczasowego nastawienia Fed - nikłe.

W 2010 dług publiczny nie przekroczy 55 proc. PKB


Dzięki wdrażaniu planu konsolidacji fiskalnej, który zostanie przedstawiony na początku 2010 roku Polska uniknie przekroczenia progu 55 proc. długu do PKB - powiedział dziennikarzom minister finansów Jacek Rostowski.

Rynek kredytów samochodowych spadł o jedną czwartą


W trzecim kwartale 2009 roku Polacy zaciągnęli o 25 proc. mniej kredytów na samochód niż w analogicznym okresie rok wcześniej – wynika z raportu przygotowanego przez firmy Open Finance i Samar.

USD/CHF - wykres dzienny


(Górne okno - cena, Dolne okno - Wolny Oscylator Stochastyczny; poziomy wsparcia/oporu - kolor żółty; linie trendu wzrostowego - kolor zielony; linie trendu spadkowego - kolor czerwony; formacje cenowe - kolor biały; 50-okresowa arytmetyczna średnia krocząca - kolor niebieski)

Nafta Polska wraca do rozmów o sprzedaży Ciechu


Po tym jak Ciech podpisał porozumienie z bankami w sprawie restrukturyzacji długu, Nafta Polska zamierza wrócić do rozmów z zainteresowanymi podmiotami w sprawie sprzedaży im 36,68 proc. pakietu akcji chemicznej spółki - poinformował Wiesław Skwarko, prezes Nafty Polskiej.

Wzrosty, ale nie dzięki wynikom


Ogłoszone wczoraj wieczorem wyniki firmy Alcoa zaskoczyły inwestorów pozytywnie. Jednak rynek walutowy nie zareagował na te dane zbyt mocno.

Cios w polskie firmy - stracą 5,75 mld złotych


Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan jest przeciwna wprowadzaniu jeszcze jednego święta. Zdaniem tej organizacji, nie stać polskiej gospodarki na zwiększanie wymiaru czasu wolnego - firmy poniosą zbyt duże straty, staniemy się mniej konkurencyjni i atrakcyjni inwestycyjnie, spadnie zatrudnienie.