Ile umów zlecenia można zawrzeć z jedną osobą?


Czy pomiędzy kolejnymi umowami muszą być zachowane jakieś przerwy? Jeśli tak, to jak długie?

Kurs złotego w poniedziałek osłabiał się, co analitycy wiążą ze spadkami na giełdach światowych i spadkiem eurodolara. Zdaniem ekspertów, jeśli negatywne nastroje na rynkach się utrzymają, korekta kursu złotego może potrwać jeszcze kilka dni. Zamówienia na dobra trwałe w USA, nastroje konsumentów i firm ze strefy euro czy stopa bezrobocia w Niemczech dla inwestorów z Polski będą mieć dzisiaj drugorzędne znaczenie. Ministerstwo Skarbu Państwa w pierwszym etapie prywatyzacji Giełdy Papierów Wartościowych może sprzedać pakiet 63,82 proc. akcji - poinformowała w czwartek dziennikarzy wiceminister skarbu Joanna Schmid.W autach będzie można montować tylko oryginalne części, skończą się także wielomarkowe salony samochodowe - informuje "Dziennik Gazeta Prawna" o unijnej dyrektywie. Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, który po śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego przejął obowiązki głowy państwa, zapowiedział w niedzielę, że stosunkowo szybko powoła nowego szefa BBN. Według marszałka pilnych decyzji wymaga też sytuacja w NBP. Dług publiczny na koniec ubiegłego roku przekroczył 51 procent PKB - wynika z wyliczeń "Rzeczpospolitej".

Cezary Banasiński został nowym przewodniczącym rady Nadzorczej PKO BP. Wcześniej z zajmowanego stanowiska zrezygnowała Marzena Piszczek - zdecydowało walne zgromadzenie akcjonariuszy PKO BP.

Wydział Corporate Finance Domu Maklerskiego AmerBrokers S.A. informuje, że w dniu 08 marca 2010 roku przy kursie 15,90 zł dla spółki Elektrotim S.A. została zmieniona rekomendacja z Trzymaj na Neutralnie. W Wielkiej Brytanii weszło w życie prawo zezwalające urzędowi podatkowemu na publikowanie czarnej listy osób uchylających się od zobowiązań podatkowych - donoszą czwartkowe media.

Zhejiang Geely Holding Group, China's largest private-run car maker, will sign an agreement on Sunday with Ford Motor to buy the U.S. carmaker's Volvo car unit, a Volvo spokesman said on Saturday. Ogólnopolska Izba Gospodarcza Drogownictwa chce, by Komisja Europejska zbadała, czy podczas przetargu na budowę autostrady A2 Łódź - Warszawa od Strykowa do Konotopy, nie doszło do nieuczciwej konkurencji. W tej sprawie Izba wysłała list do przewodniczącego KE - powiedział we wtorek PAP prezes OIGD Wojciech Malusi. Większość firm kończy zwolnienia i planuje pierwsze podwyżki dla pracowników. Takie zaskakująco optymistyczne wnioski wyłaniają się z danych firm rekrutacyjnych.Bardzo mocne wzrosty wartości dolara - tak można określić wczorajszy dzień. Choć opublikowane dane makro były dobre, to jednak nie one odpowiadały za przebieg wtorkowych wydarzeń. Inwestorzy ciągle obawiają się o Grecję. Rynek pracy. Stereotypy, rosnące bezrobocie, uprzedzenia pracodawców, brak wiary w swoje możliwości - wszystko to sprawia, że kobiety już na starcie kariery rezygnują z walki o lepsze wynagrodzenie. Po ostatnim odczycie indeksu zaufania konsumentów Uniwersytetu Michigan mało kto się spodziewał, że odczyt indeksu zaufania konsumentów znacznie przewyższy oczekiwania rynkowe. De facto, wartość tego wskaźnika wzrosła w sierpniu do 54,1 pkt. z 46,6 w lipcu, wobec prognoz analityków na poziomie 47,9 pkt.

Mieszkanie na wynajem. Ale do kupienia


Rząd chce zrezygnować z dopłat do kredytów mieszkaniowych w programie "Rodzina na swoim". Za to zamierza zachęcić deweloperów do budowy mieszkań na wynajem. Lokatorzy będą mogli je wykupić wciągu dziesięciu lat - dowiedziała się "Gazeta Wyborcza".

Ćwierć miliona sprzedanych aut


Branża motoryzacyjna w Polsce delikatnie odczuła skutki finansowego kryzysu. Od stycznia do końca sierpnia tego roku w Polsce sprzedano 242 515 nowych samochodów osobowych. To tylko o 3,22 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku - informuje instytut Samar, monitorujący rynek.

Do końca roku czeka nas konsolidacja


Środowa sesja na Wall Street przyniosła lekkie spadki głównych indeksów, gdyż inwestorzy negatywnie zareagowali na słabsze dane z amerykańskiego rynku budowlanego. Dodatkowo rozczarowujące prognozy spółek technologicznych zwiększyły obawy o trwałość ożywienia w gospodarce.

Nowa RPP powinna w 2010 r. wyprzedzić EBC


Rada Polityki Pieniężnej powinna w przyszłym roku zacieśniać politykę pieniężną, wyprzedzając ruchy EBC, jednak to wyprzedzenie nie powinno być wyraźne - uważa Andrzej Bratkowski, były wiceprezes NBP, kandydat PO-PSL do RPP. Jego zdaniem wzrost PKB w 2010 roku nie przekroczy 2 proc.

Dane o PKB ratunkiem dla byków


Słabe wczorajsze zachowanie giełd amerykańskich miało bezpośrednie przełożenie na dzisiejsze poranne nastroje w Europie. Rynek otworzył się niżej i do momentu publikacji danych z USA o godzinie 13.30 znajdował się we władaniu sprzedających.

UMCS nie godzi się na zwolnienie 400 osób


Związki zawodowe działające na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej (UMCS) w Lublinie sprzeciwiają się decyzji władz uczelni o zwolnieniu z pracy ok. 400 osób obsługi, których zadania mają przejąć firmy zewnętrzne.

Zysk netto PGNiG niższy od konsensusu


Zysk netto grupy PGNiG, przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej, wyniósł w I kwartale tego roku 987 mln zł wobec 398,8 mln zł straty netto rok wcześniej i był niższy od konsensusu rynkowego na poziomie 1,13 mld zł.

15 mld zł na autostrady


W 2010 roku w przetargach mają zostać wyłonione firmy, które wybudują prawie 410 km autostrad w Polsce. Przy założeniu, że cena budowy 1 km może wynieść od 35,9 do 38,4 mln zł, wartość projektów to 14,7-15,7 mld zł - uważają eksperci z Frost & Sullivan.

Rynek USD/JPY pod oporem


We wczorajszym handlu, dolar notowany był wyżej od euro. Słabiej natomiast wypadł od dolara kanadyjskiego i australijskiego. Uzgodniony plan pomocy Grecji, nadal nie budzi dużego entuzjazmu.

NBP wciąż obserwuje dużą nadpłynność w sektorze bankowym


Narodowy Bank Polski wciąż obserwuje dużą nadpłynność w sektorze bankowym - poinformował w piątek prezes NBP, Sławomir Skrzypek.

Zima opróżnia nam gazowe magazyny


Od piątku do poniedziałku opróżniliśmy 1/20 pojemności naszych gazowych magazynów. Obecnie są one wypełnione w połowie - ujawnia Polskie Gazownictwo Naftowe i gazownictwo. Jednocześnie gazowy potentat zapewnia, że mimo silnych mrozów zakłady przemysłowe otrzymują wciąż pełne dostawy gazu.

Podwyżki stóp o 25-50 pb w II poł. '10, o ile w ogóle - Zielińska-Głębocka z RPP


- Teraz nie ma potrzeby podnoszenia stóp procentowych, podwyżki, jeśli w ogóle nastąpią, mogą mieć miejsce w drugiej połowie roku - powiedziała w środę Anna Zielińska-Głębocka z Rady Polityki Pieniężnej. Jej zdaniem stopy mogłyby wzrosnąć o 25-50 pb.

Wznowiono śledztwo ws. likwidacji fabryki fortepianów


Prokuratura w Kaliszu podjęła zawieszone w 2008 r. śledztwo w sprawie nieprawidłowości, które doprowadziły do likwidacji miejscowej Fabryki Fortepianów i Pianin "Calisia" sp. z o. o.

Walka gigantów w sieci


Microsoft chce, by Rupert Murdoch zerwał z Google i wycofał z tych wyszukiwarek wszystkie materiały pochodzące z jego koncernu medialnego. Internetowy gigant gotów jest zapłacić za wyłączność na dostęp do imperium medialnego potentata. Jednocześnie Murdoch znalazł w Microsofcie sojusznika w walce z darmowym udostępnianiem swoich płatnych usług przez Google.

Quercus TFI pozyskało 33 mln zł do funduszu Absolute Return FIZ


Quercus TFI pozyskało do funduszu Absolute Return FIZ 33,3 mln zł, środki zostały zainwestowane przez 39 inwestorów - poinformowało towarzystwo we wtorkowym komunikacie.

Rada prawie nowa, stopy całkiem stare


W połowie zmieniona Rada Polityki Pieniężnej nie zaskoczyła swoją decyzją: na zakończonym we wtorek posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Główna stopa NBP wynosi nadal 3,50 proc.

DI BRE podwyższyło rekomendację dla Ciechu do 'akumuluj', wycena 39,20 zł


Analitycy DI BRE podwyższyli rekomendację dla akcji Ciechu do "akumuluj" z "trzymaj" i wyznaczyli cenę docelową 39,20 zł za akcję, wynika z raportu datowanego na 17 marca, a odtajnionego we wtorek.

SPEC-jalny strajk bez ciepła


Prawie 88 proc. pracowników SPEC zdecydowało się na strajk i akcję protestacyjną - wynika z ankietowego sondażu związków zawodowych firmy, o którym pisze "Życie Warszawy".

Twoje hasło świadczy o tobie?


Wykradzenie i opublikowanie w Sieci haseł do serwisu pocztowego Hotmail było poważnym problemem dla prowadzącej usługę firmy Microsoft i jej użytkowników. Dla badaczy okazało się jednak okazja do analizy, jakich fraz używają internauci jako haseł dla swych kont.

Rajd Ferrari za 25 mln dol. czyli luksusowa eskapada po Francji


Panie i panowie, prosimy otworzyć książeczki czekowe i zapomnieć o kryzysie wywołanym islandzkim pyłem wulkanicznyn, który przyhamował globalną gospodarkę.

Niewielki spadek indeksów


Miniony tydzień zakończył się niewielkim spadkiem indeksów. Początek tygodnia należał do kupujących, którzy ruszyli do zakupów akcji po zapowiedzi rezygnacji przez Chiny z rezygnacji ze sztywnego kursu juana względem dolara.

DI BRE obniżył rekomendację dla Budimeksu do "sprzedaj"


Analitycy DI BRE, w raporcie z 29 marca, obniżyli rekomendację dla Budimeksu do "sprzedaj" z "akumuluj" wyceniając jedną akcję spółki na 85,10 zł.

Po sól dobę w kolejce


Magazyny wielu firm sprzedających sól drogową są już prawie puste - informuje "Rzeczpospolita. U bram największego producenta soli w Polsce Kopalni Kłodawa ciężarówki czekają dobę, a drugi producent - KGHM - przyjmuje zapisy na odbiór.

Czy wreszcie przełom w reprywatyzacji?


Coraz więcej spadkobierców właścicieli ziemskich ma szanse odzyskać dawne majątki - ocenia "Rzeczpospolita".

Zapłacimy za niechlujstwo lekarzy


Lekarz niedbale wypisał receptę? Konsekwencje poniesie pacjent, bo nie kupi leku lub nie dostanie należnej zniżki. Takie przepisy chce wprowadzić Ministerstwo Zdrowia. W obronie chorych stanęli farmaceuci - donosi "Metro".