Honda poszerza akcję kontroli swoich aut na rynkach całego świata


Do ponad pół miliona pojazdów Honda poszerza swą akcję wycofywania do poprawki samochodów, u których może wystąpić problem z poduszką powietrzną.

Ministerstwo finansów chce wprowadzić od stycznia 2011 roku pięć procent VAT-u na towary, które teraz objęte są stawką zero i trzy proc. Dzięki temu po upływie okresu przejściowego, w którym mogliśmy stosować niższy VAT, podatek wzrośnie tylko do pięciu, a nie do siedmiu proc., jak w większości krajów UE. No chyba, że na pozostawienie stawek preferencyjnych zgodzi się Unia. W środę minął termin wpłacania wadium dla zainteresowanych kupnem majątku stoczni gdyńskiej i szczecińskiej - pisze "Rzeczpospolita". Jednym z nich jest spółka Maritim-Shipyard, której przedstawiciele twierdzą, że armatorzy z krajów arabskich w tym m.in. z Kataru są zainteresowani produkcja statków w gdyńskiej stoczni. Analitycy DM IDM SA w raporcie z 5 sierpnia podwyższyli cenę docelową dla BZ WBK do 122,9 zł z 103,9 zł, podtrzymując rekomendację "trzymaj".Upublicznienie biznesu na NewConnect przynosi korzyści i może zyskać na popularności - twierdzą eksperci. Z szacunków "Parkietu" wynika, że co najmniej 13 firm z giełdy planuje wprowadzić firmy zależne na NC. Przychody Grupy TVN wzrosły o 8% rok do roku w oparciu o poprawę rynku reklamowego i przy znaczącym udziale płatnej telewizji. - Analitycy Domu Inwestycyjnego BRE Banku, w raporcie z 4 listopada, obniżyli cenę docelową akcji TVN-u do 15,3 zł z 16 zł poprzednio, podtrzymując rekomendację "akumuluj".

Premier Rosji Władimir Putin poinformował, że podczas środowych rozmów z premierem Donaldem Tuskiem umówili się na długoterminowe dostawy do Polski rosyjskiego gazu. Jak dodał, podpisanie niezbędnej dokumentacji nastąpi w niedługim terminie.

Wielka Brytania nie zostanie członkiem strefy euro - zapowiedział w czwartek premier Wielkiej Brytanii David Cameron. Dane o PKB na krótko umocniły złotego, jednak w dalszej części dnia kurs zaczął się osłabiać, a ewentualne spadki na Wall Street mogą, zdaniem analityków, spowodować, że na początku przyszłego tygodnia złoty będzie powyżej poziomu 4,10 za euro.

Rząd w Madrycie mimo sprzeciwu związkowców będzie ciął wydatki - zapowiedział hiszpański premier, socjalista Jose Luis Zapatero. Jego gabinet kilka dni temu uchwalił plan oszczędności na sumę 15 miliardów euro. Urzędnicy państwowi, których pensje mają spaść średnio o 5 procent, zapowiedzieli już strajk na 8 czerwca. Operator rynku oznajmił, że oczekiwania co do wyniku za cały rok nie zmieniły się. Minister Gospodarki Waldemar Pawlak wraca do rozmów z Rosjanami na temat kontraktu gazowego - dowiedział się reporter RMF FM Paweł Świąder.Polska waluta pozostała stabilna we wtorek. Złotemu nie udało się sforsować poziomu 3,9120 zł za euro, ani 2,90 zł i może to być sygnał, że w najbliższych dniach złoty może zyskać na wartości, uważają analitycy. Małe sklepy znikają z polskiego rynku. Ich liczba w ubiegłym roku spadła o 5,5 tys. Zyskują za to duże sieci handlowe - informuje "Rzeczpospolita". Central European Pharmaceutical Distribution, spółka prowadząca działalność detaliczną w Polskiej Grupie Farmaceutycznej, nie uplasuje w 2009 roku prywatnej emisji akcji, aby pozyskać finansowanie na akwizycje w regionie - poinformował na konferencji prasowej Michał Perlik, odpowiedzialny za relacje inwestorskie w CEPD.

Prezes na cztery miesiące


Po czterech miesiącach prezesury, ze stanowiska szefa Axel Springer Polska, odchodzi Marek Sowa. - Zdecydowałem się kontynuować karierę poza organizacją - napisał w komunikacie do pracowników wydawnictwa. Na jego miejsce tymczasowo został powołany Andreas Tilk.

Spuścili trochę powietrza z polskiego złotego


Jest reakcja na umocnienie złotego. Narodowy Bank Polski poinformował, że przeprowadził na rynku operacje walutowe, w których wyniku złoty osłabił się w stosunku do euro o dwa grosze.

Torfarm patrzy z optymizmem na 2010


Grupa Torfarmu patrzy z optymizmem na 2010 rok, jednak ocenia, że rynek dystrybucji leków może zwolnić z 11 proc. zanotowanych w 2009 roku - wynika z raportu kwartalnego spółki.

W USA wzrosty kontraktów przed danymi o sprzedaży domów na rynku wtórnym


Rosną kontrakty na amerykańskie indeksy przed popołudniowymi danymi o sprzedaży domów na rynku wtórnym w październiku - podają maklerzy.

"Wprost" czeka na kupca


Udziałowcy AWR Wprost zgodzili się na sprzedaż tygodnika "Wprost" - donoszą mediowe portale branżowe. Nieoficjalnie mówi się, że kupnem magazynu zainteresowanych jest pięć podmiotów.

Funt testuje linię trendu


Wygląda na to, iż apetyt na ryzyko powrócił wczoraj na rynki. Amerykańskie giełdy zyskiwały na sile. Dolar natomiast tracił na wartości. Zakończyły się też dwa spotkania banków centralnych, Anglii oraz USA.

GUS: Sprzedaż detaliczna wzrosła w II o 0,1% r/r, wobec oczekiwanych 3,6%


Sprzedaż detaliczna spadła w lutym br. o 4,0% w ujęciu miesięcznym, ale wzrosła o 0,1% r/r, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w środę.

Żeby nam się znów chciało chcieć


Gospodarka wychodzi z kryzysu, ale pracownicy są przemęczeni, przepracowani i zestresowani, pisze "Metro". Na niespotykaną dotąd skalę dotyka nas plaga wypalenia zawodowego, alarmują psychologowie i ostrzegają, że może to nawet osłabić nasz PKB.

PKB Czech spadł w II kw.


Produkt Krajowy Brutto Czech spadł w II kwartale 2009 roku o 4,9 proc. rdr, po spadku w I kw. o 3,4 proc. - ogłosił w piątek urząd statystyczny w Pradze.

Odpoczynek tygodniowy dla pracownika zatrudnionego na stanowisku łączącym pracę kierowcy z inną pracą


Tylko 4 z 10 kandydatów na prezydenta odpowiedziało na pytania dotyczące zmian w systemie stanowienia prawa, które pretendentom do fotela prezydenckiego zadało Obywatelskie Centrum Legislacji.

Ciężka ropa będzie dłużej niedomagać w Azji, odbije się w Europie


Relatywna wartość ciężkiej ropy w odniesieniu do lekkiej pozostanie pod presją w Azji dłużej niż w Europie i Stanach Zjednoczonych ze względu na nowy rosyjski eksport na Wschód i nadmiar ciężkiego surowca na tym kontynencie.

Złoty bardzo silny? Nawet 2,70 za euro


- Za dwa lub trzy lata euro może kosztować tylko 2,7 zł - mówi w rozmowie z TVN CNBC Biznes Benoit Anne, strateg walutowy banku Merrill Lynch. To kolejny analityk, który twierdzi, że nasza waluta wkroczyła na drogę umacniania się - informuje TVN CNBC Biznes.

W Korei płoną pieniądze


Na ulicach niektórych miast Korei Północnej zapłonęły ogniska z banknotów. Ludzie protestują w ten sposób przeciwko ogłoszonej w poniedziałek reformie walutowej. Rząd, który zapowiedział denominację wona, chce wprowadzić limity jego wymiany, co dla wielu osób oznacza utratę oszczędności.

Dolar ciągle w defensywie


Poniedziałek przyniósł kontynuację nastrojów, w jakich zakończył się ubiegły tydzień. Apetyt na ryzykowne inwestycje znowu wzrósł. Opublikowane dane miały dość pozytywny charakter, a dolar tracił na wartości.

Spadki w Chinach wystraszą popyt


Środowa sesja na warszawskiej giełdzie rozpocznie się od spadków. Humory rodzimym inwestorom powinny popsuć silne spadki na chińskiej giełdzie. Dzisiejsza, przekraczająca 4 proc. przecena jest głównym źródłem zniżki indeksu Nikkei, notowanych na wyraźnych minusach kontraktów terminowych na główne amerykańskie indeksy oraz obserwowanych rano wyraźnych spadków cen ropy i miedzi.

75 lat w pończoszkach


Stomatolodzy, gitarzyści i miłośnicy damskiej garderoby powinni odkorkować szampana. Swoje 75. urodziny obchodzi nylon - materiał, z którego wykonywane są m.in. włókna szczoteczek do zębów, gitarowe struny i pończochy.

Udział w konferencji klimatycznej potwierdza 98 przywódców


Premier Danii Lars Lokke Rasmussen poinformował we wtorek, że udział w ONZ-owskiej konferencji klimatycznej w Kopenhadze potwierdziło 98 światowych przywódców.

Deficyt budżetu: po kwietniu 27 miliardów


Deficyt budżetu po kwietniu wyniósł 27 mld złotych - poinformowało ministerstwo finansów. Oznacza to, że po czterech miesiącach deficyt wyniósł prawie 52 procent planu na cały rok.

Odbicie bez większych rozstrzygnięć


Większość giełd europejskich zakończyła ostatnią sesję tygodnia na plusach, choć w przebiegu notowań trudno było doszukać się większego optymizmu. W przypadku głównych indeksów wzrosty były bowiem głównie zasługą pozytywnego początku, zaś przez większość dnia nastroje sukcesywnie się pogarszały.

Będzie tańszy gaz z Rosji?


Rosyjski Gazprom jest gotów zasiąść do negocjacji w sprawie sprzedaży Polsce gazu za niższą cenę - wynika z informacji "Rzeczpospolitej".

Pekao może pożyczyć do 500 mln euro


Bank Pekao podpisał z UniCredit Luxembourg umowę, na mocy której uzyskał prawo do pozyskania od tej firmy pożyczki w wysokości do 500 mln euro na bieżącą działalność operacyjną banku - poinformował Pekao w komunikacie.

Bernanke: jest arsenał, nie ma decyzji


Bieżący tydzień jest póki co okresem wyczekiwania - na najważniejszych parach walutowych, jak i na rynkach akcji inwestorzy boją się podjąć ważniejszych decyzji. Większy ruch mamy jedynie na chińskim rynku akcji, gdzie po fatalnym styczniu byki podejmują próbę przejęcia kontroli nad sytuacją. Dziś czekają nas dane o nowych bezrobotnych z USA, ale publikacja danych o sprzedaży została przełożona na jutro.

Unia chce dawać mniej na polskie drogi i rolników


Gońmy Europę póki możemy, bo z unijnego budżetu 2014-2020 możemy dostać mniej na ten cel, jeśli państwa członkowskie zaakceptują proponowane przez Komisję Europejską zmiany. Bruksela chce przeznaczać mniej pieniędzy na politykę rolną i regionalną, a więcej na innowacyjność, czy walkę ze zmianami klimatycznymi.

DI BRE ustalił cenę docelową akcji Eurocash na 18,6 zł


Analitycy DI BRE Banku, w raporcie z 9 marca, ustalili cenę docelową akcji Eurocash na 18,6 zł i podtrzymali rekomendację "trzymaj" dla akcji spółki.

Uwaga: 151 połączeń może zniknąć


151 połączeń Przewozów Regionalnych od 4 maja zostanie wycofanych z rozkładu, jeżeli spółka nie zapłaci zaległych faktur za dostęp do torów - powiedział prezes PKP Polskie Linie Kolejowe Zbigniew Szafrański. PKP PLK chce również wykreślić część połączeń PKP Intercity.