Obama za rozbudową energetyki atomowej


Prezydent USA Barack Obama poinformował we wtorek o rządowym wsparciu dla budowy nowych reaktorów atomowych, pierwszych w USA od ponad 30 lat.

Ponad milion dolarów zapłacono na aukcji za bluzę hokeisty kanadyjskiego Paula Hendersona, strzelca zwycięskiej bramki w meczu z reprezentacją Związku Radzieckiego w 1972 roku. W czwartek polska waluta traciła wobec euro i dolara. Wczoraj notowaniom złotego nie zaszkodziło duże umocnienie dolara wobec euro, ale dziś zaszkodziła jej realizacja zysków na zachodnich rynkach akcji i słabe dane z USA. Długo nadmuchiwany balon w końcu pękł. Ciągłego wzrostu ciśnienia i presji popytowej nie wytrzymali inwestorzy i nastąpiła realizacja zysków. Mocno akcentowany przez analityków sygnał kupna, jakim było przełamanie tegorocznego szczytu szybko okazał się fikcją. Jak długo będzie trwała korekta? Pierwsze wsparcie, które może powstrzymać exodus byków znajduje się na poziomie 2355pkt. Jeżeli ten poziom ulegnie załamaniu spadki mogą ulec pogłębieniu do 2320pkt.Wczorajsza sesja zakończyła się lekkim spadkiem WIGu20. Główny indeks warszawskiej giełdy po zniżce o 0,38% notuje obecnie wartość 2403,05 pkt. Inwestorzy podczas czwartkowej sesji intensywnie testowali poziom wsparcia na linii 2400 pkt., która w końcowym rezultacie okazała się skuteczną zapora dla mocniejszych spadków. RMF FM umocniło pozycję lidera na rynku ogólnopolskich stacji radiowych w 2009 roku. Udział w rynku zwiększyła także Trójka - bardzo słaby wynik Zetki i PR 1 - raport Wirtualnemedia.pl. Amerykański wskaźnik aktywności wytwórczej Dallas Fed wzrósł w kwietniu o 21,1 proc. - poinformował w poniedziałek oddział Fed w Dallas.

Ukraina nie ma zamiaru przekazywać Rosji kontroli nad swoimi gazociągami - oświadczył ukraiński minister spraw zagranicznych Kostiantyn Hryszczenko. Powołanie wspólnej firmy do zarządzania ukraińskimi gazociągami zaproponował w kwietniu premier Rosji Władimir Putin.

Nafta Polska otrzymała od PCC SE ostateczne oferty na zakup Zakładów Azotowych Kędzierzyn SA oraz Zakładów Azotowych w Tarnowie-Mościcach - poinformowała Nafta Polska oraz Ministerstwo Skarbu Państwa w komunikatach. Wiceprezes NBP Witold Koziński powiedział , że NBP nadal dopuszcza możliwość przeprowadzenia kolejnej operacji zakupu walut obcych na rynku.

O szantaż gazowy wobec Europy oskarżył prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenkę Siergiej Prichodźko, doradca ds. zagranicznych rosyjskiego prezydenta Dmitrija Miedwiediewa. W ten sposób skomentował on list, w którym w czwartek Juszczenko wezwał Miedwiediewa do zmiany rosyjsko-ukraińskich umów gazowych. Raiffeisen International Bank Holding może być zainteresowany przejęciem pakietu 70 proc. BZ WBK SA należącego do Allied Irish Banks - pisze austriacka gazeta "Wirtschaftsblatt". Piątkowa sesja przyniosła spadek EUR/USD na nowe tegoroczne minima w rejonie 1,2425. W zasadzie powody do spadku są od kilku dni wciąż te same - to obawy związane z sytuacją fiskalną krajów PIIGS (dzisiaj Moody's postraszył obniżką ratingu dla Grecji), a także pojawiające się ryzyko, iż nazbyt restrykcyjna polityka fiskalna na którą muszą się one zdecydować, ujemnie wpłynie na perspektywy ożywienia w całej strefie euro.Oczekiwania inflacyjne gospodarstw domowych na najbliższe 12 miesięcy wyniosły w marcu 3,2%, czyli tyle samo, co miesiąc i dwa miesiąca wcześniej, podał Narodowy Bank Polski (NBP). Siedem firm i konsorcjów złożyło oferty cenowe w przetargu na budowę 23-kilometrowego odcinka autostrady A4 pomiędzy Szarowem a Brzeskiem w Małopolsce. Najniższa zaproponowana cena - blisko 780 mln zł - jest o połowę niższa niż założono w kosztorysie inwestorskim, który opiewał na prawie 1,6 mld zł. Gant Develoment, korzystając z rosnącego popytu, zamierza rozpocząć osiem nowych projektów mieszkaniowych, które łącznie mają przynieść ponad 1,5 tys. mieszkań, z czego 994 zostanie przeznaczonych do sprzedaży w 2010 roku - poinformowała spółka w komentarzu do wyników za pierwszy kwartał.

Rosyjsko-białoruskie negocjacje ws. dostaw ropy


Moskiewskie media informują o trudnych rosyjsko-białoruskich negocjacjach w sprawie dostaw ropy. Prowadzi je białoruska delegacja, na której czele stoi wicepremier Uładzimir Siemaszka.

Stabilna sesja w notowaniach EUR/USD


Dzisiejsza sesja na rynku walutowym przebiegała bardzo spokojnie. Brak istotnych publikacji danych makro zarówno z kraju, jak i zagranicy przełożył się na znaczący spadek zmienności.

Grad: nikt nie może zarzucić mi bezczynności ws. stoczni


Nie uchylam się od odpowiedzialności w sprawie stoczni za ostatnie dwa lata; jednak nikt nie może mi zarzucić bezczynności - powiedział w czwartek minister skarbu Aleksander Grad podczas posiedzenia sejmowej komisji skarbu. Grad przedstawiał posłom informację na temat aktualnej sytuacji dotyczącej sprzedaży majątku stoczni w Gdyni i Szczecinie.

Indeks WIG20 zakończył środę na małym plusie, na rynku słaby popyt


Środowa sesja na warszawskiej giełdzie, po niezłym otwarciu indeksu WIG20 na poziomie plus 1% i systematycznym "obsuwaniu" notowań, zakończyła się na niewielkim plusie, dzięki wzrostowi po godzinie 16. Analitycy podkreślają brak inicjatywy popytowej do kontynuacji odbicia.

Szczyt G20 bez konkretnych wyników


Weekendowe spotkanie ministrów finansów - szczyt G20 - po raz kolejny nie przyniosło większych zmian w nastawieniu do rządowych programów pomocowych oraz rynku walutowego. Ponadto opublikowany został raport Międzynarodowego Funduszu Walutowego, w którym znalazło się stwierdzenie, że amerykańska waluta nadal pozostaje po silnej stronie.

Reklamy totalizatora nielegalne?


Nie tylko kluby sportowe sponsorowane przez firmy bukmacherskie mają kłopot z nową ustawą hazardową. Kłopot ma też państwowy monopolista. Zgodnie z nowym prawem, Totalizator Sportowy nie może się reklamować - zauważa "Dziennik Gazeta Prawna".

Moody's obniżył rating Grecji do "Ba1", perspektywa stabilna


Agencja Moody's obniżyła rating obligacji rządowych Grecji do "Ba1" z "A3" i rating krótkoterminowy Grecji do Non-Prime z Prime-1 - poinformowała agencja w komunikacie.

Kolejny dzień na rynku złotego


Piątkowe przedpołudnie upływa pod znakiem kontynuacji wzrostowej korekty na USD/PLN i EUR/PLN. O godzinie 11:08 za dolara trzeba było zapłacić 2,7917 zł, a za euro 4,1513 zł. To odpowiednio o 2,4 i o 1,9 gr więcej niż wczoraj na zamknięciu.

Co piąty Bułgar może zostać bez pracy w końcu 2010 r.


Prezes Bułgarskiej Izby Gospodarczej Bożydar Danew oznajmił w poniedziałek, że bezrobocie w kraju w końcu 2010 roku może osiągnąć 20-procentowy wskaźnik.

Zanim zgłosisz dłużnika na czarną listę, musisz przejść przez sąd


Były kolega winny od lat tysiąc złotych, kuzyn który pożyczył "na chwilę" sporą sumę - od czerwca mogą już przez każdego zostać zgłoszeni na czarną listę biur informacji gospodarczej. O ile komuś będzie się chciało wcześniej walczyć w sądzie o tytuł wykonawczy. Ale może warto spróbować, choćby po to, aby nie zaufali im już inni.

Euro najsłabsze od ponad trzech miesięcy


W czwartek wspólna waluta kontynuuje osłabienie w relacji do dolara. Kurs EUR/USD spadł z 1,4529 dolara wczoraj pod koniec do 1,4329 dolara, co jest najniższym poziomem od 8 września br. Przecena EUR/USD to z jednej strony spóźniona reakcja na wczorajszą wieczorną decyzję agencji Standard&Poor's o obniżeniu ratingu Grecji z "A minus" do "BBB plus".

Na co wydamy najwięcej, a na co najmniej?


W tym roku najszybciej będzie rosła w Polsce sprzedaż sprzętu elektronicznego. Zwiększy się ona o 11,2 proc. do niemal 31,7 mld zł - wynika z zestawienia przygotowanego dla "Parkietu" przez firmę badawczą Euromonitor.

13-proc. spadek liczby pasażerów na polskich lotniskach


O 13,4 proc. spadła liczba pasażerów obsłużonych w pierwszej połowie tego roku przez polskie porty lotnicze w międzynarodowym ruchu regularnym w porównaniu z podobnym okresem ubiegłego roku. Od stycznia do końca czerwca było to 6 mln 800 tys. osób - poinformował na swojej stronie Urząd Lotnictwa Cywilnego.

Carlsberg zakazuje picia w pracy


Dyrekcja duńskich browarów Carlsberga wprowadziła 1 kwietnia zakaz picia piwa w pracy. W odpowiedzi na to kilkuset pracowników, w tym kierowcy Carlsberga, strajkowało w środę i czwartek.

Funt tańczy na linie


Koniec tygodnia przebiegał pod dyktando dolara. Spadki dotknęły więc zarówno rynek EUR/USD jak i GBP/USD. Zauważalnie stracił też na wartości frank szwajcarski. Opublikowano serię danych makroekonomicznych.

Rating Hiszpanii w dół, pora na Włochy?


Banki centralne w USA, Polsce i Nowej Zelandii pozostawiły stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Po Portugalii i Grecji przyszła pora na obniżenie ratingu Hiszpanii.

PZU: 45 proc. zysku na dywidendę


Zarząd PZU będzie rekomendował wypłatę 45 proc. ubiegłorocznego zysku na dywidendę - poinformował prezes firmy Andrzej Klesyk.

Rynki akcji coraz niżej


Bieżący tydzień zaczął się wyjątkowo optymistycznie po oświadczeniu chińskich władz o zmianie podejścia do polityki kursowej. Jednak już w poniedziałkowym porannym komentarzu zwracaliśmy uwagę, iż reakcja na to wydarzenie była przesadzona i służyło ono po części odwróceniu uwagi od rzeczywistych problemów. Te przestały być ignorowane po fatalnych danych sprzedaży domów, o których z kolei pisaliśmy wczoraj. Efekt - amerykańskie indeksy są na dobrej drodze do tegorocznych minimów.

HSBC podwyższył cenę docelową dla Pekao do 160 zł


HSBC podwyższył cenę docelową akcji Pekao o 8,1 proc. do 160 zł - podała w czwartek agencja Bloomberg.

Grupa Kopex kupiła spółkę Waratah


Zabrzańskie Zakłady Mechaniczne, spółka zależna Kopeksu, kupiła australijską spółkę Waratah Engineering za 3 mln dolarów australijskich - poinformowała spółka w czwartkowym komunikacie.

Honda poszerza akcję kontroli swoich aut na rynkach całego świata


Do ponad pół miliona pojazdów Honda poszerza swą akcję wycofywania do poprawki samochodów, u których może wystąpić problem z poduszką powietrzną.

Dolar zaczyna słabnąć na płytkim rynku


Rosną szanse na to, aby poziom 1,4217 wyznaczony wczoraj wieczorem na EUR/USD, pozostał minimum do końca miesiąca. Środa nie przyniosła już kontynuacji obserwowanego od jakiegoś czasu schematu, czyli dalszego umocnienia dolara po przedpołudniowej konsolidacji.

Rząd powinien się zastanowić nad zmianą definicji długu publ. - Boni


Rząd powinien rozważyć zmiany w definicji długu publicznego - powiedział minister Michał Boni, szef zespołu doradców strategicznych premiera.

Amerykański gigant powalczy o polskie miliardy


Specjalizująca się w udzielaniu szybkich pożyczek, druga na amerykańskim rynku firma Dollar Financial Group rozwija działalność w Polsce - informuje "Puls Biznesu".

Uproszczone zaliczki w 2010 r.


Podatnikom prowadzącym działalność gospodarczą ustawodawca daje prawo ustalania zaliczek na podatek dochodowy według zasad uproszczonych. Podatnik, który wybierze tę metodę, przez cały rok podatkowy wpłaca zaliczki w stałej wysokości. W tym celu musi złożyć do urzędu skarbowego zawiadomienie. Na jego złożenie pozostało jednak niewiele czasu.