GPW w defensywnym nastawieniu


W porównaniu z zagranicznymi parkietami, warszawski indeks WIG20 zachował się wyjątkowo defensywnie. Na koniec wtorkowej sesji licznik wskazywał -0,9proc. O spadkach na GPW przesądziła przede wszystkim 3,7-proc.przecena papierów TPSA oraz wynoszące od 1,4 proc. do 2 proc. spadki cen akcji banków - BZ WBK, PKO BP i Pekao.

Polska waluta w czwartkowy poranek znów mocno osłabła, ale nie tylko ona: euro jest wobec dolara najsłabsze od 14 miesięcy. Po lekkiej nocnej korekcie waluty znów znalazły się pod silną presją obaw o bankructwo Grecji. Zagraniczni inwestorzy zwiększyli we wrześniu posiadane przez siebie amerykańskie aktywa netto o 40,7 mld USD - poinformował Departament Skarbu USA we wtorek w swoim comiesięcznym raporcie. Minister pracy Jolanta Fedak zapewniła we wtorek PAP, że przed skierowaniem założeń reformy emerytalnej do Komitetu Stałego Rady Ministrów na pewno zwoła konferencję uzgodnieniową w tej sprawie. Najpierw jednak chce omówić założenia z Komisją Trójstronną.W Rosji rusza program złomowania starych samochodów. W zamian oddanie na złom starego pojazdu można uzyskać zniżką na zakup nowego. Warunek: kupowane auto musi być produkcji krajowej. Rosyjski przemysł przemysł samochodowy poważnie ucierpiał w następstwie kryzysu. Na razie nie będzie podwyżek cen gazu dla odbiorców indywidualnych - zapewnia Urząd Regulacji Energetyki. Wniosek PGNiG wciąż jest rozpatrywany - powiedziała w poniedziałek PAP rzeczniczka URE Agnieszka Głośniewska. Dzisiejsza sytuacja na rynkach finansowych przypominała tę sprzed uzgodnień pomocy dla Grecji. Teraz pojawiają się wątpliwości, czy zatwierdzony pakiet będzie wystarczający. Do powstania małej paniki wystarczyła plotka o możliwym obniżeniu ratingu dla Hiszpanii.

Indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan wyniósł w marcu 73,6 pkt i okazał się wyższy od oczekiwań - podano w piątek.

Program konwergencji, nad którego aktualizacją pracuje jeszcze rząd, będzie przewidywał że Polska obniży deficyt sektora rządowego i samorządowego do unijnego limitu max. 3% PKB w 2012 roku, a najdalej w 2013 roku, jeśli wzrost PKB okaże się niższy od obecnie prognozowanego, zapowiedział we wtorek premier Donald Tusk. Węgierski forint będzie prawdopodobnie dalej rósł po niedzielnych wyborach, co może skłonić przyszły, pro-wzrostowy rząd Fideszu oraz bank centralny do prób powstrzymania aprecjacji rodzimej waluty, by pomóc gospodarce.

Rynek walutowy w piątek będzie znajdował się pod wpływem oczekiwania na oficjalne publikacje na dane nt. liczby zarejestrowanych nowych bezrobotnych i stopy bezrobocia w Stanach Zjednoczonych, które poznamy po południu. Jeśli będą one zgodne z oczekiwaniami lub lepsze możliwe jest, że waluty rynków wschodzących, w tym Polski będą miały szanse na umocnienie, dzięki większemu apetytowi na ryzyko, uważają ekonomiści. Oil settled above $69 a barrel on Tuesday, up more than three percent, as stronger-than-expected earnings results lifted equities and boosted optimism about the economy. Zwolnienia z opodatkowania bonów towarowych przekazywanych pracownikom w ramach świadczeń socjalnych chce Lech Kaczyński. W czwartek prezydencki projekt w tej sprawie trafił do marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego. Zmienia on jedną z ustaw z tzw. rządowego pakietu antykryzysowego. W czwartek prezydent podpisał również nowelizację ustawy o szkolnictwie wyższym.China Mobile, największy operator komórkowy na świecie podał, że wydatki kapitałowe w kilku nadchodzących latach będą niższe niż w 2008, ponieważ tempo wzrostu wyhamowało, a ceny zakupów spadły. Asseco South Eastern Europe (ASEE) na przełomie II i III kw. może poinformować o przejęciu spółki działającej w Chorwacji, a pod koniec roku o akwizycji niewielkiej firmy w Słowenii. Prowadzi też obecnie due-diligence dwóch spółek tureckich. Portfel zamówień grupy stanowi obecnie 69 proc. sprzedaży zrealizowanej w 2009 r. - poinformowali na spotkaniu z dzienikarzami przedstawicele ASEE. "Kocham Cię" na misiu, na skarpetach, na wszechobecnych kartkach, a nawet na szczoteczce do zębów. "Kocham cię" czyni cuda - i nie chodzi tu o relacje międzyludzkie. Ten cud zauważają handlowcy, liczący zyski z coraz popularniejszego w Polsce dnia zakochanych.

UOKiK ukarał dostawców internetu


Dwóch lokalnych dostawców usług internetowych ze Śląska ukarał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów za stosowanie w umowach z klientami niedozwolonych - niekorzystnych dla nich - klauzul.

PGE podpisała z GE Hitachi memorandum ws. współpracy w zakresie energii jądrowej


Polska Grupa Energetyczna (PGE) podpisała z GE Hitachi Nuclear Energy Americas memorandum dotyczące współpracy w zakresie energii jądrowej.

Rozbijesz auto - ubezpieczyciel zafunduje taksówkę


Posiadaczom aut uszkodzonych w wypadkach należy się samochód zastępczy - przyznają towarzystwa ubezpieczeniowe. Ale jednocześnie podkreślają, że osobom rzadko korzystającym z aut wolałyby raczej fundować taksówkę - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Michalczewski vs Kubica?


Słynny polski bokser Dariusz "Tiger" Michalczewski ma pretensje do firmy FoodCare, że wprowadza napój konkurencyjny dla tigera. Mamy do tego prawo — odpowiada firma. N-gine to nowy napój energetyczny, który na swoim stroju promował będzie Robert Kubica - pisze "Puls Biznesu".

Komisja etyki przeanalizowała oświadczenia majątkowe posłów


Komisja etyki poselskiej przeanalizowała oświadczenia majątkowe posłów z 2007 i 2008 roku. Jak powiedział PAP w czwartek szef komisji Franciszek Stefaniuk (PSL), wszystkie niejasności w oświadczeniach zostały przez posłów wyjaśnione.

Zareklamować Wschód. Za 100 milionów


Ponad 100 milionów złotych przeznaczone zostanie w najbliższych pięciu latach na promocję gospodarczą pięciu regionów Polski Wschodniej. Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) chce zachęcić firmy do inwestowania właśnie w Polskę "B".

MFW też wesprze Grecję w rozwiązaniu problemów fiskalnych


Międzynarodowy Fundusz Walutowy pomoże Grecji w rozwiązaniu jej problemów z deficytem budżetowym - poinformował w piątek pierwszy wicedyrektor zarządzający MFW John Lipsky.

Ostatnia szansa na nowe akcje PKO BP


Dziś ostatnia szansa, by zapisać się na akcje PKO BP z nowej emisji. Zapisy mogą składać inwestorzy, którzy 6 października posiadali akcje banku na swoim rachunku lub kupili prawa poboru na giełdzie. Cztery takie prawa uprawniają do nabycia jednej nowej akcji.

Cormay podpisał umowę z Orphee


Producent odczynników do diagnostyki laboratoryjnej PZ Cormay podpisał ze szwajcarskim Orphee umowę, dzięki której będzie dostarczał aparaty diagnostyczne i odczynniki dla Orphee lub jego dystrybutorów. Do 12 stycznia Cormay chce sfinalizować transakcję przejęcia 100 proc. udziałów szwajcarskiej spółki - podał Cormay w komunikacie prasowym.

Znowu zapłacisz więcej na autostradach!


Uwaga polscy kierowcy! Czeskie ministerstwo komunikacji podnosi ceny winiet - z obecnych 1000 do 1200 koron za rok. 20-procentowa podwyżka za prawo poruszania się po autostradach ma wejść w życie z początkiem przyszłego roku.

Hiszpania obniża pensje budżetówki pod wpływem UE


Socjalistyczny premier Hiszpanii Jose Luis Rodriguez Zapatero dokonał we środę politycznego zwrotu i obniżył płace w budżetówce, ulegając presji reszty Europy, by odchudził budżet i uniknął pogorszenia się kryzysu na wzór Grecji.

W szwajcarskim banku już się nie ukryjesz


Amerykańska prokuratura zajęła się przypadkami ponad 150 osób, które miały konta w szwajcarskim banku UBS. Postawiono im zarzut ukrywania dochodów i unikania płacenia podatków. Amerykanie dane o podatnikach otrzymali od samego banku UBS.

Projektowany deficyt wzrośnie do 9 bln dol


Administracja prezydenta USA Baracka Obamy zwiększy prognozowany deficyt budżetowy na najbliższą dekadę z ok.7, 1 bln do ok. 9 bln dol. - poinformowali wczoraj wysocy rangą przedstawiciele gabinetu Obamy.

Boni o reformie KRUS


Zmiany w systemie ubezpieczeń rolników będą zależne od dochodów jakie wykazują rolnicy, a nie od posiadanego przez nich areału - powiedział minister Michał Boni. Szef zespołu doradców strategicznych premiera odniósł się do doniesień "Gazety Wyborczej", zdaniem, której zmiany w systemie ubezpieczeń i opodatkowania rolników miałyby przynieść budżetowi 2,5 mld zł rocznie.

Będą wielkie zmiany w marketach w Polsce


UOKiK zgodził się na przejęcie sklepów Billa przez sieć E.Leclerc. Urząd wydał też zgodę na przejęcie przez Presspo 35 dyskontów należących do sieci Biedronka - podał UOKiK w komunikacie prasowym.

Wyprzedaż ryzykownych aktywów


Główna para walutowa tydzień rozpoczęła od wyraźnych spadków. Nadal pozostaje problemem sytuacja Grecji, a spread między greckimi i niemieckimi obligacjami 10-letnimi wciąż rośnie, co nie sprzyja europejskiej walucie. Niepokoje pogłębiło dodatkowo przesunięcie terminu wizyty przedstawicieli KE, EBC oraz MFW w Atenach.

Skontrolować hazard, ucywilizować lobbing


Rząd szykuje restrykcyjną ustawę hazardową. W rozmowie z "Gazetą Wyborczą" Michał Boni, szef doradców premiera, przedstawia założenia projektu.

Bezrobotny bezrobotnemu nie równy


W Polsce mamy dwa podstawowe źródła danych o bezrobociu. Pierwsze z nich to sprawozdania urzędów pracy dotyczące bezrobocia rejestrowanego. W tym przypadku definicja bezrobotnego wynika z zapisów pochodzących z ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Drugie to ankietowe Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL).

Dzisiaj dane o PKB z USA


Otwarcie dzisiejszej sesji europejskiej na krajowym rynku walutowym przebiegało pod znakiem odreagowania w notowaniach złotego. Po wczorajszym wzroście kursów EUR/PLN i USD/PLN do poziomów odpowiednio: 4,2800 i 2,9150, dziś rano obserwowaliśmy zniżkę o ok. 2-4 gorszy. Jak zwykle w ostatnich dniach, złoty podąża za notowaniami eurodolara, który również podlega porannemu odreagowaniu.

Od dziś mamy nową Unię Europejską


Wchodzący w życie 1 grudnia unijny Traktat z Lizbony ma usprawnić funkcjonowanie rozszerzonej UE dzięki uproszczonemu procesowi podejmowania decyzji i odejściu od prawa weta w ok. 40 dziedzinach. Najambitniejsze zmiany dotyczą polityki zagranicznej, gdyż traktat ustanawia stałego przewodniczącego Rady Europejskiej oraz powołuje unijną służbę dyplomatyczną.

Pfizer zamknie osiem zakładów i zwolni 6 tys. pracowników


Największy na świecie amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer zamierza zamknąć osiem fabryk, ograniczyć produkcję w sześciu i zwolnić sześć tysięcy pracowników.

Millennium DM podniósł cenę docelową akcji Budimeksu do 78,10 zł


Analitycy Millennium DM, w raporcie z 9 listopada, podnieśli cenę docelową akcji Budimeksu do 78,10 zł z 69,50 zł wcześniej i podtrzymali dla nich rekomendację "neutralnie".

Pracownicy fabryki Huhtamaki będą zarabiać więcej


Pracownicy wytwarzającej opakowania spożywcze fabryki Huhtamaki w Siemianowicach Śląskich będą zarabiać o kilka procent więcej niż dotychczas. O porozumieniu z pracodawcą w sprawie wzrostu wynagrodzeń poinformowała we wtorek śląsko-dąbrowska Solidarność.

Comarch: wynik netto na plusie


Comarch spodziewa się wypracowania przez grupę w 2009 r. przychodów na poziomie między 700 a 800 mln zł i dodatniego wyniku netto. Spółka zależna SoftM powinna zakończyć 2010 rok neutralnym wynikiem finansowym lub niewielkim zyskiem - poinformował w środę prezes Comarchu Janusz Filipiak.

Inwestorzy lekko uspokojeni


Wczorajsza sesja na rynkach finansowych przebiegała pod znakiem ograniczonej zmienności ze względu na nieobecność amerykańskich inwestorów. Rynki w USA nie pracowały z powodu obchodów urodzin J. Waszyngtona. W efekcie notowania eurodolara oraz surowców zachowywały się stabilnie.