Pakiet antykryzysowy - umowy okresowe


Pracodawcy nie będą mogli już obchodzić prawa pracy dotyczącego umów na czas określony. Zapisy rządowego pakietu antykryzysowego ograniczają bowiem czas trwania omów okresowych.

Wyniki funduszy inwestycyjnych w pierwszym kwartale 2010 można zaliczyć do udanych. Zdecydowanie rosły fundusze akcji, ale niedużo gorsze okazały się fundusze obligacji. Analitycy firmy Expander podsumowują rezultaty otwartych funduszy inwestycyjnych osiągnięte w minionym okresie oraz przedstawiają swoje prognozy na przyszłość. Unia Europejska przedłuża o 15 miesięcy antydumpingowe cło na obuwie z Chin i Wietnamu. Decyzję w tej sprawie potwierdziła na roboczym Komitecie Stałych Przedstawicieli w Brukseli większość z 27 unijnych ministrów handlu. Złoty w czwartek powinien poruszać się w ślad za eurodolarem. Niewykluczone lekkie osłabienie złotego w kierunku poziomów oporu. Na rynku długu stabilizacja, przy dobrych nastrojach - oceniają analitycy.Sroga zima sprzyja serwisom randkowym w sieci, twierdzi "Metro". Aktywność na tych forach wyraźnie wzrosła. Demografowie zacierają ręce, spodziewając się baby boomu. Idziesz teraz, żeby się ubezpieczyć od powodzi? To nie zdziw się, że się nie uda. Ekspert ubezpieczeniowy mówi wprost: nie ubezpieczą cię, jeśli szkoda jest pewna lub bardzo prawdopodobna. Potwierdzają to towarzystwa ubezpieczeniowe, choć zapewniają, że bez problemu przedłużają dotychczasowe umowy, także zagrożonym wodą klientom. Na lotnisku Chopina będzie można lądować podczas wrześniowego remontu. Piloci dostaną dwa krótkie pasy - po 1300 metrów. Lecz duże odrzutowce pasażerskie potrzebują co najmniej 700 metrów więcej - pisze "Życie Warszawy".

Parlament Europejski niemal jednogłośnie zatwierdził we wtorek wielką reformę prawa telekomunikacyjnego UE. Tym samym zakończył kilkumiesięczny unijny spór o to, czy i kiedy można odcinać obywatelom dostęp do internetu.

Asian shares powered ahead on Wednesday with energy and resources stocks leading the way, as demand for riskier assets increased after Wall Street rallied on upbeat U.S. earnings and economic data. Zarząd banku PKO BP znalazł sposób, by podreperować swoje zarobki omijając ustawę kominową - pisze "Puls Biznesu". Trochę roboty było: z małej spółki zależnej zrobił większą, powołał w niej radę nadzorczą, zmienił statut... Ale wtedy zasiadający w niej członkowie zarządu banku mogli pobierać dodatkowe wynagrodzenie.

Na rynek złota kluczowy wpływ ma obecnie sytuacja na giełdach światowych oraz na dolarze. Tydzień zakończył się przeceną głównych indeksów i to pomimo wcale nie najgorszych danych, które nadchodziły na rynek (produkcja przemysłowa w Stanach wzrosła o 0,5 proc. miesiąc do miesiąca przy oczekiwaniach na poziomie 0,1 proc.). Ponad 1 mld zł przeznaczy do końca roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na preferencyjne pożyczki na inwestycje przedsiębiorstw w odnawialne źródła energii. Na realizację projektów unijnych na lata 2007 - 2013 wydano do tej pory 16,6 mld zł, z czego Unia Europejska zrefunduje 12,7 mld zł - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Do końca tego roku rząd zaplanował wydać w sumie 16,8 mld zł.W listopadzie poprawiły się nastroje konsumentów - wynika z danych GUS. Według najnowszego badania, więcej gospodarstw domowych liczy na poprawę sytuacji finansowej w najbliższym roku. Lepiej też jest oceniana sytuacja gospodarcza kraju i oczekiwania dotyczące poziomu bezrobocia w najbliższych 12 miesiącach. Brazilian President Luiz Inacio Lula da Silva agreed to some demands by three state governors who had concerns about his legislative proposal to develop large new oil deposits, the energy minister said early on Monday. Skandal z udziałem Goldman Sachs czy paraliż transportu lotniczego w Europie mogą wystarczyć, aby przypomnieć inwestorom, że ceny akcji poruszają się w więcej niż jednym kierunku.

Juan ważniejszy od wyników wyborów


Jeżeli inwestorzy zagraniczni przywiązywaliby bardzo dużą wagę do wyników wyborów prezydenckich, to jedynie 4,5 punktu procentowego różnicy pomiędzy Bronisławem Komorowskim, a Jarosławem Kaczyńskim po I turze wyborów mogłoby wzbudzić ich niepokój. I być może tak się stanie, gdyż wcześniej liczono, że pełnia władzy dla Platformy Obywatelskiej pozwoli na przyspieszenie istotnych reform w Polsce.

Nie szanowali kobiet - zapłacą 250 mln USD


Szwajcarska firma farmaceutyczna Novartis została ukarana grzywną w wysokości 250 mln USD za dyskryminację kobiet od 2002 roku. Sąd w Nowym Jorku nie miał wątpliwości - naganne jest płacenie niższych pensji damom zatrudnionym na takim samym stanowisku co mężczyzna.

Kiedy rolnicy zaczną zarabiać?


Minister rolnictwa Marek Sawicki nie przewiduje w najbliższym czasie zmiany zasad rolniczego ubezpieczenia. Uważa on, że Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego można reformować wtedy, gdy rolnicy będą uzyskiwali dochody zbliżone do mieszkańców miasta.

Rostowski: wycofanie się RWE z prywatyzacji Enei - bez znaczenia


Minister finansów Jacek Rostowski uważa, że wycofanie się niemieckiego koncernu RWE z prywatyzacji Enei nie ma znaczenia dla rozpisanego na dwa lata rządowego planu prywatyzacji.

UWAGA! Nowe uprawnienia pracowników


Od 1 stycznia 2010 r. pozostający w zatrudnieniu rodzice bądź opiekunowie dziecka mogą skorzystać odpowiednio z dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, a ojcowie także z urlopu ojcowskiego. Instytucje te wprowadziła ustawa z dnia 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy - kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. nr 237, poz. 1654), dalej ustawa nowelizująca. Poniżej przedstawiamy zasady na jakich udziela się tych urlopów oraz ich wymiar w latach 2010-2011.

Pacjenci bez psychiatrii


W stolicy załamie się system opieki nad chorymi psychicznie, alarmują lekarze. Szpital Bródnowski zamyka oddział psychiatrii, bo jest niedochodowy. W 2009 r. "wypracował" milion złotych długu. Może zniknąć już po wakacjach, zapowiada "Życie Warszawy".

SEC przecenił złotego


Złoty w piątek osłabił się o 3 gr w stosunku do euro i o 4 gr wobec dolara, reagując na pogorszenia nastrojów na rynkach finansowych i spadek kursu EUR/USD. O godzinie 18:22 kurs EUR/PLN testował poziom 3,8852 zł, a USD/PLN 3,8795 zł.

500 złotych za złe palenie!


Projekt ustawy wprowadzającej całkowity zakaz palenia w miejscach publicznych, m.in. w restauracjach i dyskotekach, został w środę skierowany ponownie do komisji zdrowia. Podczas sejmowej debaty zgłoszono do niego poprawki. Zgodnie z projektem za palenie w niedozwolonym miejscu groziłby mandat w wysokości 500 zł.

Nowe szczyty na Wall Street


Po bardzo wyrównanym tygodniu na rynkach akcji, w piątek ostatnie słowo należało do byków. Kupującym z pomocą przyszły wszystkie zaplanowane na dziś istotne publikacje makroekonomiczne.

Patrzymy w przyszłość z umiarkowanym optymizmem


Polacy wierzą w lepsze gospodarcze jutro. Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury, informujący o przyszłych tendencjach w gospodarce, w marcu 2010 r. wzrósł o 0,5 pkt - podał instytut BIEC.

Komu opłaca się urlop bezpłatny?


Udzielenie pracownikowi urlopu bezpłatnego następuje albo z jego inicjatywy, albo za jego zgodą. W pewnych sytuacjach może być to rozwiązanie dogodne dla obu stron stosunku pracy, który trwa nadal, jednak bez wykonywania wzajemnych obowiązków. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, pracownik powinien mieć świadomość wszystkich wiążących się z tym konsekwencji - w szczególności w zakresie ubezpieczeń społecznych.

Inwestorzy oczekują na dane z USA


Dzisiejsza sesja na rynku złotego rozpoczyna się od umocnienia złotego. Notowania EUR/PLN i USD/PLN zeszły w okolice swoich wczorajszych minimów, usytuowanych na poziomach odpowiednio: 4,0850 i 2,7000.

Spain Government Plans To Raise Capital Income Tax


The Spanish government plans to raise taxes on capital income in an effort to offset a balooning budget deficit, daily El Pais reported Sunday.

Big Mac lepszy niż jazda na Harleyu


Sezon ogłaszania wyników finansowych trwa w najlepsze. W piątek podały je m. in. dwie firmy rozpoznawane na całym świecie: Harley Davidson i McDonald's. O ile sieć fast foodów poradziła sobie nadzwyczaj dobrze, to dwukołowa legenda szos znalazła się pod kreską.

Stopy stanęły na dobre


Zgodnie z oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej na zakończonym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Główna stopa NBP wynosi nadal nie mniej niż 3,50 proc. - podała RPP w komunikacie. Uzasadnienie tej decyzji Rada przedstawi o godz. 16.

Interwencje SNB i osłabienie złotego


Według informacji z trzech różnych źródeł doszło wczoraj do interwencji Szwajcarskiego Banku Narodowego (SNB). Szwajcarzy kupowali USD i sprzedawali franka po to aby osłabić swoją walutę.

Tydzień pod znakiem konsolidacji na rynku złotego


W mijającym tygodniu kurs EUR/PLN przez większość czasu pozostawał w wąskim przedziale wahań 3,8500 ? 3,8900. Jedynie na początku tygodnia wartość euro wzrosła chwilowo w okolice 3,9100 zł, by jednak w kolejnych dniach powrócić do konsolidacji. Polska waluta w głównej mierze podlega wpływowi nastrojów inwestycyjnych na światowych rynkach.

Mocny wzrost w Warszawie przy słabych obrotach


GPW wyróżniała się dziś na tle rynków europejskich, ponieważ skala zwyżki dwukrotnie przekraczała tę obserwowaną w Londynie czy Paryżu. Mankamentem sesji jest niska aktywność inwestorów.

Nowe szczyty


Za nami bardzo dobre otwarcie tygodnia. Na rynkach finansowych od samego rana dominowały pozytywne nastroje. M.in. pozytywny sentyment do rynku akcji inwestorzy zawdzięczają lepszej od oczekiwań dynamice PKB za IIIQ?09 roku w Japonii (+1,2 proc. k/k przy rynkowym konsensusie na poziomie +0,7 proc. k/k).

Zaskakująca determinacja polskich firm


Determinacja dużych przedsiębiorstw w integracji walutowej jest zaskakująca. Dla euro zniosą wiele. Pięciu na sześciu prezesów zrzeszonych w Polskiej Radzie Biznesu, dla unijnej waluty zgodziłoby się na powrót kryzysu - informuje "Puls Biznesu".

Australia To Raise Compulsory Pension Fund Contribution To 12% Vs 9%


The Australian government Sunday outlined a range of measures to boost retirement savings, which include an increase of mandatory employer contributions into pension schemes, and also said it is looking at further incentives to make people save more.

Bernanke nie zaskoczył


Wczorajszą sesję giełdy na Wall Street zakończyły na plusach. Indeks Dow Jones wzrósł o 0,89%, S&P 500 o 0,97%, a technologiczny Nasdaq zyskał 1,01%.

ZWZ Cinema City upoważniło zarząd do emisji akcji oraz buybacku


Zwyczajne Walne Zgromadzenia Cinema City International (CCI) upoważniło zarząd do przeprowadzenia emisji akcji w ramach kapitału docelowego oraz ewentualnego skupu akcji własnych, wynika z tekstu przyjętych uchwał.

Francja: najbardziej stresujące przedsiębiorstwa


W jakich przedsiębiorstwach pracownicy są najbardziej zestresowani? - na takie pytanie stara się odpowiedzieć francuskie Ministerstwo Pracy. W Paryżu został opublikowany raport resortu poświęcony zwalczaniu nadmiernego napięcia w pracy.

Prawo do pierwszego urlopu


Pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy, w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, nabywa prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy (art. 153 KP). Oznacza to, że z każdym miesiącem pracy pracownik rozpoczynający swoją karierę zawodową nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego (zwanego urlopem ułamkowym).