Zaległą pensję dostaniesz szybciej


Pracownicy, których szef "zniknął" lub nie ma pieniędzy na pensje, będą mogli liczyć na szybszą wypłatę przynajmniej części wynagrodzenia - przewiduje wchodząca w piątek w życie nowela ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy.

Sytuacja na polskim rynku pracy zaczyna się stabilizować, na co wskazują m.in. ograniczenie planów redukcji zatrudnienia oraz prognozy utworzenia nowych miejsc pracy. Inwestorzy, którzy liczyli na większe odbicie po dwóch dniach mocnej przeceny, mogą czuć się zawiedzeni. Dziś sytuacji na rynkach nie "zakłócały" żadne istotne wydarzenia ani informacje makroekonomiczne. Prawdopodobnie RPP na listopadowym posiedzeniu zajmie się propozycjami NBP dotyczącymi nowych instrumentów płynnościowych dla banków - powiedział PAP wiceprezes NBP Witold Koziński.- 16 i 17 grudnia Zarządca Kompensacji przeprowadzi kolejne aukcje na majątek stoczni Gdynia i Szczecin - poinformował w rozmowie z PAP Adam Leszkiewicz, wiceminister skarbu. Lentex podpisał porozumienie handlowe, na mocy którego firma Epicentr będzie wyłącznym partnerem spółki w zakresie sprzedaży wykładziny podłogowej na Ukrainie - podał Lentex w komunikacie. Będzie wojna cenowa na rynku sprzętu AGD - przewiduje "Dziennik Gazeta Prawna". Jak czytamy w artykule - ostrzejszą konkurencję zapoczątkuje Samsung. Spadkom cen będzie dodatkowo sprzyjało umocnienie złotego wobec euro.

Iran nie dał jeszcze ostatecznej odpowiedzi na przedstawioną przez Międzynarodowa Agencję Energii Atomowej (MAEA) propozycję porozumienia dotyczącą paliwa nuklearnego i jest przygotowany na kolejne rozmowy w tej sprawie, uwzględniające jego gospodarcze i techniczne obawy - poinformowała agencja IRNA, powołując się na dobrze poinformowane źródła.

Gold hit a four-week high of $966.20 an ounce as concerns over falling equities pushed the metal through technical resistance levels in the wake of U.S. jobs data, and amid weakness in the dollar index. Policja chce zerwać niekorzystną dla siebie umowę z amerykańskim gigantem informatycznym Oracle, ustalił "Dziennik Gazeta Prawna". Dlatego ogłosiła wśród funkcjonariuszy konkurs na nowy Krajowy System Informacyjny Policji. Zwycięzca ma szansę zdobyć 20 tys. zł.

Prezes PSL, wicepremier Waldemar Pawlak w liście wystosowanym do uczestników uroczystości dożynkowych przestrzegł przed pochopnymi zmianami w systemie rolniczych ubezpieczeń. W czasie wczorajszej sesji na Wall Street obserwować można było kontynuację ostatnich spadków. Dzień na plusie zakończył jedynie indeks Dow Jones, rosnąc o 0,14 proc., z kolei S&P 500 spadł o 0,33 proc., a technologiczny Nasdaq stracił 1,20 proc. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu wzrosły o 0,3% w porównaniu do poprzedniego miesiąca, natomiast w ujęciu rocznym inflacja wyniosła 2,6%, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w komunikacie w czwartek. W lutym inflacja roczna wyniosła 2,9% r/r.Główny ekonomista Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) Fatih Birol przedstawił scenariusze zużycia energii i emisji dwutlenku węgla dla Polski. W wariancie redukcji emisji CO2 nakłady inwestycyjne do 2030 r. powinny wynosić rocznie 1,2 proc. PKB. Kandydat PiS na prezydenta Jarosław Kaczyński mówił w piątek w Łebieniu (woj. pomorskie) o ogromnym znaczeniu, jakie może mieć dla Polski wydobycie gazu z łupków. To może być wielki interes dla całego kraju - ocenił. Giełdowy tydzień zaczął się w taki sposób, jak można było z największym prawdopodobieństwem zakładać.

Małopolska: naprawy sieci energetycznej kosztowały już kilkanaście mln zł


Kilkanaście milionów złotych wydała do tej pory spółka ENION S.A. na likwidację i naprawę uszkodzeń sieci energetycznej, wywołanych przez szadź i lód w pasie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. W Małopolsce bez prądu jest jeszcze ok. 7,5 tys. gospodarstw - poinformował w poniedziałek prezes spółki Krzysztof Pubrat.

DM BZ WBK wycenia Apatora


Analitycy DM BZ WBK, w raporcie z 10 lutego, wyznaczyli wartość jednej akcji Apatora na 20,1 zł.

Merkel: pomoc dla Grecji nie będzie tematem szczytu UE


Kanclerz Niemiec Angela Merkel oceniła w niedzielę, że pogrążona w kryzysie Grecja nie potrzebuje obecnie wsparcia finansowego, dlatego sprawa ewentualnej pomocy dla tego kraju nie będzie tematem szczytu UE w Brukseli w nadchodzącym tygodniu.

Czeka nas spokojny poniedziałek?


Biorąc pod uwagę, iż inwestorzy amerykańscy dzisiaj świętują urodziny Jerzego Waszyngtona, a Chińczycy zaczynają obchodzić święta Nowego Roku, wydaje się, iż w poniedziałek na rynkach będzie względnie spokojnie.

W Synthosie koniec sporu zbiorowego


Synthos i jego spółka zależna Synthos Dwory zawarły ze związkami zawodowymi porozumienie kończące spór zbiorowy wszczęty na początku marca tego roku - podała spółka w piątkowym komunikacie.

EBOR: PKB w Polsce w 2010 r. wzrośnie o 2,3 proc. rok do roku


Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju podwyższył w piątek prognozę PKB dla Polski na 2010 r. do 2,3 proc. rok do roku, z prognozowanych wcześniej 1,8 proc. proc. rok do roku. Przewiduje, że w 2011 roku będzie to natomiast 3,0 proc.

WIG20 wzrósł o 0,84 proc. i wyniósł 2506,24 pkt


WIG20 na zamknięciu sesji we wtorek wzrósł o 0,84 proc. i wyniósł 2506,24 pkt. Na rynku notowań ciągłych wzrósł kurs akcji 153 spółek, 154 spadł, 44 nie zmienił się. Akcjami 6 spółek nie handlowano.

Buffet robi zakupy


Co kupuje guru inwestorów i jeden z najbogatszych ludzi na świecie Warren Buffet? W III kwartale dokupił akcje koncernów paliwowych Nestle i Exxon Mobil - poinformowała amerykańska komisja papierów wartościowych SEC.

Amerykńscy bezrobotni dodali siły złotemu


Tego nikt się nie spodziewał. Z danych amerykańskiego Departamentu Pracy wynika, że stopa bezrobocia w USA w listopadzie spadła do 10 proc. Analitycy oczekiwali, że wyniesie przynajmniej tyle, co w październiku, czyli 10,2 proc. Po tej wiadomości indeksy odbiły w górę, a złoty jest najmocniejszy od początku stycznia.

Firmy odpływają z giełdy


Od początku roku z warszawską giełdą pożegnały się dwie spółki. Ujemny bilans może się utrzymać do końca grudnia. Ostatnim razem z taką sytuacją mieliśmy do czynienia w 2003 r., przed początkiem wieloletniej hossy - zauważa "Parkiet".

Jeśli cena ropy przekroczy 100 USD/b OPEC może podjąć działania - minister ropy Kuwejtu


Organizacja Krajów Eksporterów Ropy Naftowej (OPEC) podejmie stosowne decyzje dotyczące wielkości produkcji ropy, gdy cena tego surowca przekroczy 100 USD za baryłkę - poinformował w czwartek minister ropy Kuwejtu Szejk Ahmed Al-Sabah.

Użytkownicy już skarżą się na iPada


Setki tysięcy ludzi poświęciły weekend, by wystać w kolejkach najnowszy gadżet Apple'a - tablet iPad. Część z nich już zapowiada, że zwróci urządzenie do sklepu. Powód? Problemy z bezprzewodowym połączeniem z siecią.

Balcerowicz: Zamiast się bać, należy działać


Były prezes NBP Leszek Balcerowicz uważa, że Polska zamiast bać się greckiego kryzysu, powinna wprowadzić reformy ograniczające deficyt budżetowy.

Przychody z prywatyzacji do połowy XI wynoszą 6 mld zł


Przychody z prywatyzacji do połowy listopada 2009 roku wynoszą łącznie 6 mld zł - poinformował minister skarbu państwa Aleksander Grad.

Dobre wyniki gospodarki napawają optymizmem


Dobre wyniki gospodarki w ostatnim kwartale 2009 r. napawają optymizmem, jednak na odzyskanie poprzedniej dynamiki wzrostu trzeba będzie poczekać - uważają eksperci Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych "Lewiatan".

Spadki na giełdzie w ostatnim dniu sierpnia


W ostatnim dniu sierpnia na nowojorskiej giełdzie przeważały spadki; wszystkie trzy indeksy wykazały straty.

Niedźwiedzie przejęły władzę na giełdach


Spadkowa fala wyraźnie przybiera na sile na niemal wszystkich giełdach świata. Rynek wszedł w fazę, w której dynamika ta nie potrzebuje żadnej pożywki w postaci mniej lub bardziej istotnych informacji czy wydarzeń.

USA: Demokraci nadal za kontrowersyjnym funduszem ratunkowym


Kwestia funduszu ratunkowego w wys. 50 mld USD dla zagrożonych spółek finansowych, który pochodziłby ze świadczeń dużych firm tego sektora, jest nadal w programie debaty Senatu USA nad reformą bankowości - oświadczył demokratyczny senator Christopher Dodd.

Juan wyzwaniem dla światowej gospodarki


Od mocnego akcentu rozpoczyna się kolejny tydzień na rynkach finansowych. Stała się nim deklaracja Chin dotycząca odejścia od utrzymywanej od rozpoczęcia kryzysu przed dwoma laty polityki powiązania kursu juana z dolarem.

Przewagę ma cały czas strona popytowa


Na indeksie WIG nadal obowiązuje średnioterminowy trend wzrostowy. Niezmiennie ważną rolę odgrywa również strefa cenowa Fibonacciego: 38020-38480 pkt, gdzie między innymi koncentruje się zniesienie 38.2% całej bessy.

Za ile rosyjski gaz płynie przez Polskę?


Rosyjski Gazprom wydał komunikat, stwierdzający, że obradująca w Moskwie rada nadzorcza spóli EuRoPol Gaz uzgodniła wysokość opłat za przesył gazu z Rosji do Polski, i dalej do Niemiec. Nie podano jednak ich wysokości.

Hiszpania i Portugalia mogą mieć kłopoty


Minister finansów Finlandii Jyrki Katainen powiedział w środę w rozmowie z fińską telewizją MTV3, że jego zdaniem wciąż istnieje ryzyko, iż greckie problemy finansowe mogą przenieść się na Hiszpanię czy Portugalię.

Koniec z reklamami na cały blok


Koniec z reklamami zasłaniającymi okna mieszkańców budynków. Męczące płachty zasłaniające światło będą musiały zniknąc. Nowe prawo wprowadza zasadę "nieograniczania oświetlenia dziennego mieszkań".

Zmiany rekomendacji wydane przez Ipopemę


- Przedstawiamy aktualne i poprzednie rekomendacje Ipopemy z raportu z 26 stycznia wraz z cenami docelowymi akcji poszczególnych spółek.

Europa Wschodnia stawia na gaz łupkowy


Polskie regiony Lubelszczyzna i Podlasie stają się głównymi atrakcjami inwestycyjnymi dla globalnych gigantów energetycznych, liczących na eksploatację nowych europejskich źródeł energii.