Niewielkie spadki na Wall Street


Po silnej zwyżce głównych indeksów w ubiegłym tygodniu, w poniedziałek na nowojorskiej giełdzie doszło do delikatnej korekty. Silny spadek akcji koncernów surowcowych w dużej mierze został jednak zrównoważony przez wzrost notowań banków.

Koncern BP uruchomił w środę drugi - po metalowej kopule - system zbierania ropy, od 20 kwietnia wyciekającej ze złoża pod dnem Zatoki Meksykańskiej po wybuchu na platformie wiertniczej Deepwater Horizon. W piątek warszawska giełda odnotowała najwyższe w swojej historii obroty na rynku akcji. Wyniosły one ponad 4 mld 396 mln zł - poinformowała w komunikacie Giełda Papierów Wartościowych. Zakładamy 6-8 proc. udziału energii z planowanych elektrowni jądrowych w bilansie energetycznym w 2020 roku i ok. 15 proc. w roku 2030, przy założeniu, że do tego czasu powstaną trzy elektrownie atomowe o łącznej mocy ok. 5 tys. MW - powiedział dyrektor departamentu energii jądrowej w MG Zbigniew Kamieński.Polski klient firm energetycznych płaci, ale wymagać nie może – taki czarny obraz wyłania się z wyników badania zleconego przez Urząd Regulacji Energetyki, o którym pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Pod względem jakości dostaw energii i jakości obsługi klienta Polska stoi na szarym końcu w Europie. Po blisko roku negocjacji spółki British Airways i hiszpańska Iberia ogłosiły zawarcie umowy o połączeniu obu linii lotniczych - poinformowały w czwartek wieczorem zarządy firm. Do ZUS trafiają codziennie wnioski o przyznanie emerytury od osób, które pracowały w USA. W zdecydowanej większości przypadków składają je osoby urodzone przed 31 grudnia 1948 r. podlegające staremu systemowi ubezpieczeniowemu.

W czasie dzisiejszej sesji złoty kontynuował zapoczątkowane wczoraj umocnienie względem głównych walut. Notowania EUR/PLN i USD/PLN zniżkowały w ciągu dnia do poziomów odpowiednio: 4,1080 i 2,7220. Polską walutę wspierały optymistyczne nastroje na europejskich parkietach, które dziś podążyły za giełdami azjatyckimi. WIG-20 zwyżkował dziś druga sesję z rzędu, zyskując przed godz. 16.00 ponad 1,5%. Widać, że inwestorzy przeszli już do porządku dziennego nad problemami finansowymi Dubaju.

Rada Ministrów zgodziła się we wtorek na podwyższenie od 1 stycznia 2011 r. minimalnego wynagrodzenia za pracę o 5,2 proc. Ma ono wynieść co najmniej 1 tys. 386 zł - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Polsko-litewska spółka LitPol Link, która zajmuje się przygotowaniem projektu mostu energetycznego do połączenia systemów zaopatrzenia w prąd obydwu krajów, ogłosiła przetarg na opracowanie modelu finansowo-operacyjnego dla tego przedsięwzięcia - podała we wtorek agencja BNS. Oferty mają być składane do 1 grudnia - poinformowała spółka

We wtorek w południe kończą się zapisy na akcje wchodzącej na giełdę Polskiej Grupy Energetycznej. Z wyliczeń "Parkietu" wynika, że 12 banków udzieliło prywatnym inwestorom ok. 15 mld zł kredytów na zakup papierów. Wydawało się, że to brak prądu na warszawskim parkiecie najbardziej zelektryzował naszych inwestorów. Gdy tylko stało się to możliwe, czym prędzej przystąpili oni do zakupów akcji. Coraz częściej przedsiębiorstwa są celem ataków cyberprzestępców, w 2009 r. było to 75 proc. firm - wynika z raportu firmy Symantec, zajmującej się bezpieczeństwem w internecie. Rozwój techniki umożliwia ataki nawet mało doświadczonym informatykom i hakerom.A new generation of biofuels, meant to be a low-carbon alternative, will on average emit more carbon dioxide than burning gasoline over the next few decades, a study published in Science found on Thursday. Spółka ABM Solid złożyła dwa pozwy przeciw Bankowi Millenium m.in. o ustalenie nieważności transakcji opcji walutowych z lipca i września 2008 r., poinformowała spółka w komunikacie. Szef MSZ Radosław Sikorski będzie reprezentował rząd na styczniowym Światowym Forum Ekonomicznym w szwajcarskim Davos - poinformował resort spraw zagranicznych. Jak podano w komunikacie MSZ, taką decyzję podjął premier Donald Tusk, który sam w forum uczestniczyć nie będzie.

Indeks WIG20 tracił w poniedziałek odreagowując poprzednie wzrosty


Indeks WIG20 rozpoczął i zakończył poniedziałkową sesję na minusie. Analitycy oceniają, że warszawscy inwestorzy odreagowywali "zbyt wysokie" wzrosty zanotowane w piątek. W trakcie dnia strona popytowa próbowała kontratakować, ale zabrakło jej siły i indeks blue chipów zakończył dzień wyraźnie poniżej poziomu otwarcia.*

Sposoby skubania bankowych klientów


Prowizja od prowizji, 5 zł za płatność kartą w sklepie, a dla zapominalskich "frycowe" za nowe hasło – to tylko niektóre z dziwnych opłat, jakie mogą nas zaskoczyć w polskich bankach. O tym, że warto czytać "drobny druczek" przekonuje najnowszy raport Expandera.

Standard&Poors podtrzymuje rating dla Portugalii


Agencja ratingowa Standard&Poors podtrzymała w piątek rating kredytowy na poziomie A+ dla Portugalii - poinformowała agencja w komunikacie.

Dollar slides vs euro as U.S. recession ends


The dollar fell against the euro on Thursday after data showed the U.S. economy returned to growth in the third quarter, reducing the greenback's safe-haven allure and sending investors elsewhere for better returns.

Jutro fiskus pomoże Polakom


Sobota będzie "dniem otwartym" w urzędach skarbowych. Pracownicy fiskusa wyjaśnią wątpliwości podatników związane z wypełnieniem deklaracji podatkowej PIT za ubiegły rok - poinformowało Ministerstwo Finansów.

Spółka Kulczyka w drodze na GPW


Kulczyk Oil Ventures Inc.(KOV), kanadyjska spółka z Grupy Kulczyk Investments, działająca w branży poszukiwania oraz wydobycia ropy naftowej i gazu, złożyła 18 listopada 2009 roku do Komisji Nadzoru Finansowego wniosek o zatwierdzenie prospektu emisyjnego. KOV planuje przeprowadzić ofertę publiczną i wejść na GPW w I kwartale 2010 roku - podała spółka w komunikacie prasowym.

LPP chce w 2010 r. zwiększyć powierzchnię handlową o 40-50 tys. mkw


Grupa LPP planuje w przyszłym roku zwiększyć powierzchnię handlową o 40-50 tys. mkw. W tym roku wzrost powierzchni sieci wyniesie 65 tys. mkw - poinformował na wtorkowej konferencji Dariusz Pachla, wiceprezes spółki.

Umiarkowana przecena na Wall Street


Ostatnia sesja pierwszego kwartału zakończyła się umiarkowanymi spadkami nowojorskich indeksów akcyjnych. Zapalnikiem przeceny akcji były rozczarowujące dane z rynku pracy. W skali całego miesiąca oraz kwartału akcje na Wall Street wyraźnie jednak podrożały.

Ropa nadal poniżej 86 USD/b w USA, lekko drożeje


Ropa naftowa jest wyceniana podczas tej sesji poniżej 86 USD za baryłkę w USA, ale surowiec lekko drożeje - podają maklerzy.

Nie tylko Greenspan ostrzega USA!


Były prezes Rezerwy Federalnej (Fed) Alan Greenspan ostrzegł, że trzeba zmniejszyć deficyt i dług publiczny, gdyż zagraża on pozycji USA jako supermocarstwa. Z kolei publicysta i laureat Nagrody Nobla z ekonomii Paul Krugman dostrzega analogię między Sejmem w szlacheckiej Polsce a Senatem USA.

Cena ropy znowu powyżej 72 dolarów


Cena ropy wzrosła po tym, jak na rynek nadeszły dobre informacje z amerykańskiej gospodarki. PKB okazało się dużo lepsze od oczekiwań (-1 proc.przy prognozach na poziomie -1,4%). Poprawiło to ogólny sentyment inwestorów i dało nadzieję na koniec kryzysu, co będzie się wiązało ze wzrostem zapotrzebowania na paliwa.

Ukraińcy szturmują nasz rynek


W roku ubiegłym wydano blisko 30 tys. zezwoleń na pracę, prawie 60 proc. więcej niż rok wcześniej. Pracowało też 189 tys. cudzoziemców zza wschodniej granicy na podstawie odrębnych przepisów. Dane te nie obejmują pracujących na czarno.

ACEA: w grudniu spadła sprzedaż samochodów osobowych


Liczba sprzedanych samochodów osobowych w grudniu 2009 r. w Polsce wyniosła 28.492 sztuki, czyli w ujęciu rok do roku spadła o 3,9 proc. - wynika z szacunków europejskiego stowarzyszenia producentów motoryzacyjnych ACEA.

Gilowska, Glapiński i Kaźmierczak do RPP


Lech Kaczyński powołał Zytę Gilowską, Adama Glapińskiego i Andrzeja Kaźmierczaka do Rady Polityki Pieniężnej - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Tym samym znany jest już pełen skład Rady.

GLOBAL MARKETS-Global stocks at fresh 12-month highs, oil gains


Global stocks surged to fresh 12-month highs on Monday, spurred on by surprisingly strong corporate results, while the bullish mood in financial markets drove U.S. oil prices above $79 a barrel before paring its gains.

Tusk: Polska ma zapasy gazu


Premier Donald Tusk uspokaja, że Polska ma odpowiednie zapasy gazu, które pozwolą przetrwać zimę.

UE dementuje informacje o linii kredytowej, 250 mld euro, dla Hiszpan


Unia Europejska zdementowała w środę informacje o linii kredytowej UE/MFW i USA w wysokości 250 mld euro dla Hiszpanii.

Gomułka: dane GUS dotyczące PKB nie są niespodzianką


Główny ekonomista Business Center Club prof. Stanisław Gomułka uważa, że poniedziałkowe dane GUS dotyczące PKB nie są niespodzianką. Jego zdaniem jest to wynik m.in. utrzymywania się nakładów inwestycyjnych na poziomie z ubiegłego roku oraz dobrych wyników w eksporcie netto.

PZU odarte z zysków !


PZU, którego w 2009 roku skonsolidowany zysk netto wyniósł 3,76 mld zł, ocenia, że w 2010 roku trudno będzie powtórzyć te wyniki - poinformował dziennikarzy Andrzej Klesyk, prezes PZU.

Zaległe wypłaty dla policji chcemy uregulować


Do końca roku policjanci powinni otrzymać wszystkie zaległe świadczenia - powiedział dziennikarzom w Szczecinie Komendant Główny Policji Andrzej Matejuk. 1 grudnia NSZZ Policjantów zamierza zorganizować pikietę przed kancelarią premiera, domagając się wypłaty zaległości.

ING podwyższył cenę docelową dla PKO do 46,1 zł


ING podwyższył cenę docelową dla PKO do 46,1 zł z 44,1 zł.

UOKiK: producenci żywności mogą przeciwstawić się sieciom handlowym


Rolnicy i inni producenci żywności mogą wykorzystywać przepisy ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji i podejmować wspólne działania, by przeciwstawić się praktykom dużych sieci handlowych - powiedział w czwartek w Sejmie wiceprezes UOKiK Jarosław Król.

Dyskryminacja: Będą kary za odmowę usługi


Każda osoba będzie mogła żądać odszkodowania za dyskryminację w dostępie do np. oświaty, opieki zdrowotnej i usług.

Rynek Walutowy


Sierpień nie należał do najspokojniejszych miesięcy na światowym rynku walutowym. Dla dolara był jednym z najgorszych od początku roku, a właściwie od września ubiegłego roku. W grudniu tamtego i w styczniu tego roku tylko przez bardzo krótki czas pozostawał tak słaby, jak w sierpniu. W ciągu ostatnich tygodni spora też była rozpiętość wahań. W końcu lipca za euro trzeba było płacić niewiele ponad 1,4 dolara, a za kilka dni już prawie 1,44 dolara.

ENEA po francusku?


Skarb Państwa dał wyłączność niemieckiemu RWE na negocjacje w sprawie zakupu grupy energetycznej ENEA, ale strony zaczęły się mocno różnić co do wyceny. Nieoczekiwanie na horyzoncie pojawili się Francuzi: badanie ksiąg Enei rozpoczął francuski GdF Suez - donosi "Rzeczpospolita".