Pasażerowie mogą być spokojni


PKP SA od 1 marca wymówiły Przewozom Regionalnym umowę na dzierżawę kas biletowych, ale dla pasażerów nic się nie zmieni, będą mogli kupić bilet jak do tej pory - powiedział rzecznik samorządowej spółki Piotr Olszewski.

Reaktory jądrowe III generacji produkowane są w Japonii, USA, Francji, Korei Płd. i Rosji. Wszystkie są dobre i bezpieczne. O wyborze reaktora dla Polski zdecyduje cena - powiedział PAP dr inż. Andrzej Strupczewski, ekspert z Instytutu Energii Atomowej w Świerku. Walt Disney Co. - lider globalnego rynku medialnego - dostał zgodę od chińskich władz na budowę niedaleko Szanghaju parku rozrywki. Wybrał najbogatsze miasto najludniejszego kraju świata. Projekt kosztować będzie 3,59 mld USD. Projekt ma być jedną z największych inwestycji zagranicznych w Chinach. Zawierając umowy leasingu przedsiębiorcy najczęściej zobowiązani są do wnoszenia na rzecz leasingodawcy pewnych opłat dodatkowych. Noszą one nazwy opłat wstępnych, manipulacyjnych, inicjalnych lub administracyjnych.Sędziszowska Fabryka Kotłów (SeFaKo)zainwestowała 75 mln zł w nowoczesną halę montażową. Powstanie w niej 300 nowych miejsc pracy. Obiekt o pow. 15,5 tys. m kw. i kubaturze 300 tys. m sześc. oddano w piątek do użytku. Reguła rządząca rezerwą na pokrycie ryzyka zmian kursu złotego do walut obcych w NBP nie może być zmieniana w zależności od doraźnych potrzeb - uważa Andrzej Kaźmierczak, członek Rady Polityki Pieniężnej. Kaźmierczak poinformował, że zarząd NBP skieruje uchwałę RPP zmieniającą uchwałę w sprawie zasad tworzenia i rozwiązywania rezerwy do Trybunału Konstytucyjnego. Bank Millennium, którego akcjonariusze w czwartek zdecydowali o emisji do 425 mln akcji serii L z prawem poboru, w IV kwartale odnotowuje wzrost sprzedaży kredytów hipotecznych i dla przedsiębiorstw oraz stabilizację kredytów gotówkowych - poinformował dziennikarzy Bogusław Kott, prezes banku.

Bankowy gigant Goldman Sachs wypracował w ostatnim kwartale 2009 r. 4,95 mld dol. zysku netto. To wynik znacznie lepszy od oczekiwań analityków.

Polska waluta mocno zyskuje w piątek rano zarówno w stosunku do euro, jak i dolara, korygując wieczorne osłabienie. Zdaniem analityków, taka tendencja potrwa przez całą sesję, choć tempo wzrostu wartości złotego będzie słabnąć. Sytuacja na rynku EUR/USD zmienia się jak w kalejdoskopie. Silna deprecjacja europejskiej waluty doprowadza do mocnych spadków pary EUR/USD.

Firmy Energomontaż Północ Warszawa i Stocznia Nauta Gdynia wylicytowały w czwartek część majątku stoczni Gdynia o łącznej wartości około 90 mln zł - poinformował zarządca kompensacji stoczni Roman Nojszewski z firmy Bud Bank Leasing. Wartość całego majątku została wyceniona na 300 mln zł. Minister skarbu zaprosił inwestorów do negocjacji w sprawie 85 proc. akcji Koneckich Zakładów Odlewniczych, będących jednoosobową spółką Skarbu Państwa - poinformował resort. Kryzys i długi Islandii dały się we znaki szukającym tam szczęścia Polakom. Wielu wyjechało na Islandię za pracą, a tu kryzys - spowodował ogromne bezrobocie. Bezrobocie na wyspie wśród cudzoziemców wynosi już ok. 18 procent. Największą siłą wśród bezrobotnych są niestety Polacy.Kurs praw do akcji spółki Tele-Polska Holding, która niedawno pozyskała z oferty prywatnej 0,72 mln zł, wzrósł na otwarciu w pierwszym dniu notowań na rynku NewConnect o 136 proc., do 4,25 zł. Na końcu notowań papiery kosztowały 3,00 zł po zwyżce o 94 proc. Zdaniem amerykańskich naukowców, o skłonności ludzi do spłaty kredytów odpowiadać mogą geny. Już wkrótce to na ich weryfikacji opierać się może ocena zdolności kredytowej. Branża bankowa jest zainteresowana najnowszym odkryciem. Początek tygodnia był bardzo udany dla polskich aktywów. W poniedziałek na wartości silnie zyskały zarówno główne indeksy na GPW, jak i złoty. Najszerszy wskaźnik warszawskiego parkietu wzrósł o 1,41%, a ten obrazujący zachowanie największych i najbardziej płynnych spółek zwyżkował o 2,19%.

MSP: do września czas dla Możejek na odzyskanie rentowności


Resort skarbu chce, aby do września wyjaśniła się kwestia odzyskania rentowności przez należącą do Orlenu rafinerii w litewskich Możejkach. Zależy to m.in. od tego, czy rząd Litwy odbuduje w tym czasie tory kolejowe, którym rafineria taniej transportowała paliwa.

Kontynuacja spadków?


Wczorajsza sesja zakończyła się mieszanym zamknięciem indeksów, gdzie indeksy skupiające duże spółki odnotowały niewielki wzrost, natomiast indeksy małych i średnich spółek zakończyły dzień w negatywnym terytorium. WIG-20 tuż po otwarciu wytyczył dzienne minimum na 2404 pkt., a kolejne godziny upłynęły pod znakiem wzrostu.

Świat ucierpi przez drogą ropę!


Ceny ropy naftowej są kluczowe w procesie ożywienia gospodarki światowej a ich wzrost powyżej 80 dolarów za baryłkę byłby szkodliwy - powiedział w poniedziałek Bob Doll, główny analityk inwestycyjny funduszu BlackRock.

EU CO2 Emissions Down In 2008, On Track For Kyoto Target


Greenhouse gas emissions in 15 European Union countries fell by 1.3% in 2008 compared with the previous year, the fourth consecutive annual fall, putting them on track to reach their 2012 Kyoto Protocol target, the commission said Monday.

Złoty w ślad za eurodolarem


Złoty w czwartek powinien poruszać się w ślad za eurodolarem. Niewykluczone lekkie osłabienie złotego w kierunku poziomów oporu. Na rynku długu stabilizacja, przy dobrych nastrojach - oceniają analitycy.

"Niepłacenie abonamentu jest wielką szkodą obywatelską"


Mirosław Sekuła uważa, że niepłacenie abonamentu jest wielką szkodą obywatelską. Zdaniem polityka PO, jeśli państwo nakłada na obywateli ustawowy obowiązek płacenia abonamentu, ci powinni i muszą się z niego wywiązywać.

PGNiG ma 11 samodzielnych koncesji na gaz z łupków


PGNiG ma 11 samodzielnych koncesji na gaz z łupków: dwie w okolicach Gdańska, cztery w okolicach Warszawy i pięć na Lubelszczyźnie. Staramy się też o nowe koncesje - powiedział PAP wiceprezes PGNiG Radosław Dudziński.

Naliczniejszą grupą imigrantek są w Polsce Ukrainki


Najliczniejszą grupą imigrantek są w Polsce Ukrainki. Pracują jako pomoce domowe i np. nauczycielki języka angielskiego, zwłaszcza w regionach przygranicznych. Zatrudniane są także przy pracach sezonowych. W pierwszej połowie 2009 roku pracodawcy złożyli 120 tys. oświadczeń o zatrudnieniu Ukraińców.

Wzrosty giełd europejskich na koniec tygodnia


Czwartkowa sesja na Wall Street, pomimo spadków w trakcie dnia, zakończyła się na plusach. Giełdy zwyżkowały dzięki publikacji drugiego odczytu dynamiki PKB w Stanach Zjednoczonych.

USA: niewielkie spadki na giełdzie


Inwestorzy stali się we wtorek ostrożni po opublikowaniu gorszych niż oczekiwano wyników koncernu farmaceutycznego Johnson & Johnson oraz ostrzeżeniu, że kursy akcji wielu banków są "przegrzane".

Wyższe normy i nowe oznaczenia AGD


Nowe oznakowanie najbardziej energooszczędnych pralek czy lodówek oraz wprowadzenie - kosztem dużych nakładów finansowych - wyższych standardów efektywności energetycznej budynków, zakłada porozumienie zawarte wczoraj wieczorem przez eurodeputowanych i kraje członkowskie UE.

Rząd zmienia ustawę o VAT. Biznes kręci nosem


Rząd przyjął we wtorek projekty nowelizacji ustaw podatkowych o VAT, CIT i PIT. Zmiana tej pierwszej budziła do tej pory szczególne niezadowolenie wśród przedsiębiorców.

Korekta spadków powinna się "rozwinąć"


Ostatnich pięciu sesji warszawska giełda z pewnością nie może zaliczyć do udanych. Choć główne indeksy zdołały powstrzymać trwającą od trzech tygodni spadkową serię, to o poprawie nastrojów trudno mówić. Wskaźnik największych spółek zyskał niemal 1 proc. a indeks szerokiego rynku 1,15 proc.

Jutro posłowie zajmą się budżetem na 2010 r.


Sejm, który zbiera się we wtorek na ostatnie w tym roku posiedzenie, zajmie się m.in. projektem ustawy budżetowej na 2010 rok. Posłowie wysłuchają również informacji na temat misji polskich wojsk w Afganistanie.

Giełdy nerwowo szukają poziomu równowagi


Na rynkach wciąż trwa huśtawka nastrojów. Po mocnych spadkach indeksy równie silnie idą w górę i na razie trudno określić domniemany kierunek, w jakim zamierzają podążyć. Tak zwykle bywa, gdy inwestorzy mają trudność z jednoznaczną oceną wydarzeń i metod rozwiązania problemów trapiących strefę euro.

URE: podwyżki cen prądu powinny być jednocyfrowe


Urząd Regulacji Energetyki (URE) uważa, że podwyżki cen prądu dla odbiorców indywidualnych powinny być "jednocyfrowe". Tymczasem, jak poinformowała rzecznika URE Agnieszka Głośniewska, spółki energetyczne wnioskują obecnie o podwyżki rzędu 13-18 proc.

Jak tankować, to nie w piątek


Kiedy napełnić bak samochodu? Wiadomo: przed dłuższym wyjazdem. Wiedzą o tym też niemieccy właściciele stacji benzynowych. I wiedzę tę potrafią wykorzystać, podwyższając ceny wtedy, gdy ich klienci sposobią się do wyjazdów.

Grupa Kopex kupiła spółkę Waratah


Zabrzańskie Zakłady Mechaniczne, spółka zależna Kopeksu, kupiła australijską spółkę Waratah Engineering za 3 mln dolarów australijskich - poinformowała spółka w czwartkowym komunikacie.

Doradca Obamy: USA uciekły znad przepaści


Stany Zjednoczone są na drodze do gospodarczego uzdrowienia, warunki na rynkach finansowych są stabilniejsze i pojawiły się pierwsze oznaki stabilizacji na rynku mieszkaniowym - oświadczył w poniedziałek Larry Summers główny doradca ekonomiczny prezydenta USA Baracka Obamy.

S&P obniżył rating Hiszpanii do AA


Agencja ratingowa Standard&Poor's obniżyła rating długu Hiszpanii do poziomu AA z poziomu AA+ - poinformowała agencja w środę. We wtorek S&P obniżył rating Portugalii do A- (z A+), a także długo- i krótkoterminowy rating kredytowy dla Grecji z odpowiednio BBB+ do BB+ oraz z A-2 do B -.

Euro w Polsce: Potrzebne są reformy


Bez poważnych reform strukturalnych nie można mówić o wejściu do strefy euro - uważa prezes NBP Sławomir Skrzypek.

Kontrolerzy lotów też strajkują


Na głównych paryskich lotniskach odwołana będzie we wtorek część lotów - połowa na Orly i jedna czwarta na lotnisku Charles'a de Gaulle'a. Jest to spowodowane początkiem czterodniowego strajku kontrolerów lotniczych - podały władze lotnictwa cywilnego.

Będą gigantyczne zwroty za prąd


Budżet państwa będzie musiał zwrócić elektrowniom ok. 903 mln zł akcyzy zapłaconej przez nie od 2006 r. do marca 2009 r. od prądu stanowiącego straty przesyłowe - ocenia resort finansów w uzasadnieniu do nowej wersji projektu ustawy regulującej zwrot tego podatku.

Euro umacnia się po lepszych danych ze strefy euro


Euro umacnia się trzeci dzień z rzędu wobec dolara po tym jak dane o PKB w eurolandzie okazały się lepsze od oczekiwań.

Skarb spółki sprzeda... spółkom Skarbu


Lekarstwem na słabe zainteresowanie zagranicznych inwestorów akcjami polskich firm mogą być pieniądze spółek powiązanych ze Skarbem Państwa. Może je to kosztować w 2010 r. nawet 7 mld zł - pisze "Rzeczpospolita".