Firmy odpływają z giełdy


Od początku roku z warszawską giełdą pożegnały się dwie spółki. Ujemny bilans może się utrzymać do końca grudnia. Ostatnim razem z taką sytuacją mieliśmy do czynienia w 2003 r., przed początkiem wieloletniej hossy - zauważa "Parkiet".

Rada Polityki Pieniężnej, na swym pierwszym posiedzeniu w nowym składzie, podjęła decyzję o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian. Zanim Rada znów zacznie podnosić stopy procentowe, minie jeszcze kilka miesięcy. W tym czasie stanie się jasne, kto będzie jej jastrzębiem, a kto gołębiem i który z "obozów" będzie mieć przewagę. Od stycznia mogą podrożeć kursy prawa jazdy. Szkoły nauki jazdy mają bowiem być traktowane nie jako firmy edukacyjne, ale jako jednostki prowadzące działalność komercyjną. Nowy tydzień na rynku akcji rozpoczyna się w miarę optymistycznie, jednak na fanfary trzeba jeszcze poczekać. WIG20 rósł na otwarciu sesji o 1,03 proc. W dalszym ciągu pozostajemy w trendzie spadkowym, dlatego zaliczenie poprzedniego minimum na poziomie 2260pkt. dla indeksu WIG20 wydaje się bardzo prawdopodobne.FSO i Groclin chcą pomocy rządu. Z ustawy kryzysowej nie zamierza natomiast skorzystać Fiat - czytamy w "Pulsie Biznesu". Prezes Centrum Filmowego Helios Tomasz Jagiełło nie spodziewa się osłabienia kondycji branży kinowej w II półroczu, po tym jak w pierwszej połowie roku sprzedaż biletów w Polsce wzrosła o 16 proc. do 19,8 mln sztuk. Jeśli podatek z tytułu odsetek od środków na lokacie bankowej jest niższy niż 50 groszy, bank nie musi go pobierać. Wówczas i podatnik nie musi go wykazywać w deklaracji - wynika z informacji przesłanej PAP przez Ministerstwo Finansów.

CP Energia i spółka KRI zrezygnowały z planów fuzji, gdyż obie strony nie zdołały ustalić parametrów tej transakcji - poinformowała CP Energia w komunikacie prasowym.

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu (PPI) w strefie euro spadły o 0,8 proc. w lipcu 2009 roku, licząc miesiąc do miesiąca, a w ujęciu rocznym spadły o 8,5 proc. - podał w środę w komunikacie europejski urząd statystyczny Eurostat. The Czech budget deficit jumped well past expectations last year, but better than expected revenue in Hungary and Slovakia helped avoid their governments' most pessimistic forecasts.

W tym roku rozpocznie się budowa dwóch nowych szpitali, które zostaną zrealizowane według programu partnerstwa publiczno-prywatnego - pisze "Puls Biznesu". Nowe placówki powstaną we Wrześni i Żywcu, a ich właścicielami będą do spółki gminy i prywatni inwestorzy. Kanclerz Niemiec Angela Merkel oceniła, że Iran nie odpowiedział jak dotąd w zadowalający sposób na ofertę współpracy z Zachodem w sprawie wstrzymania irańskiego programu nuklearnego. Litewski fundusz private equity Eva Grupe złożył wniosek w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów o przejęcie kontroli nad Zakładami Przemysłu Cukierniczego Mieszko - poinformowano na stronach internetowych UOKiK. Mieszko nie otrzymał w tej sprawie oficjalnych informacji .Banner z napisem "1989-2009 Rok Niepodległości i Solidarności", wywieszony w oknach siedziby "Solidarności" w Skarżysku-Kamiennej, poróżnił "S" z miejscowym starostwem. Żąda ono 102,44 zł miesięcznej opłaty za eksponowanie "reklamy". Związek jest tym oburzony i odmawia spełnienia żądania. Wczorajszy dzień okazał się bardzo korzystny dla inwestorów posiadających w swoich portfelach ryzykowne aktywa. Opublikowane wiadomości oraz wypowiedź premiera Grecji sprawiły, że wspólna waluta i akcje zyskiwały na wartości. Grupa Agory szacuje, że wydatki na całym rynku reklamy spadły w pierwszym kwartale 2010 roku o 1,5 proc. do 1,6 mld zł. Kondycja rynku reklamy w kolejnych kwartałach zależy w istotnej mierze od stanu polskiej gospodarki, a także od polityki cenowej telewizji - poinformowała Agora w raporcie kwartalnym.

Rosja liczy na zakończenie negocjacji z WTO pod koniec roku


Wicepremier Rosji Igor Szuwałow powiedział w środę, że Rosja chce zakończyć negocjacje w sprawie wejścia do WTO pod koniec roku. Wówczas też ma obniżyć podniesione w ubiegłym roku z powodu kryzysu gospodarczego stawki celne m.in. na samochody.

Jedynie 0,2 proc. Litwinów nie odczuwa skutków kryzysu


Jedynie 0,2 proc. mieszkańców dużych miast Litwy nie odczuwa skutków kryzysu - wynika z sondażu, który opublikował litewski tygodnik "Veidas".

Negatywne zaskoczenie indeksem ISM dla usług w USA


Wczoraj praktycznie dwa wydarzenia kształtowały zmienność kursu EUR/USD. Po pierwsze była to wypowiedź Jean Claude-Trichet'a, który mówił o stopniowej poprawie sytuacji w Strefie Euro oraz wspomniał o możliwości poddania pod rozwagę strategii wyjścia.

Rozliczenie w kosztach zakupu firmowego auta


Wielu przedsiębiorcom samochód jest równie niezbędny jak komputer czy telefon. Kupowany na potrzeby firmy, zazwyczaj spełnia kryteria do uznania go za środek trwały. A to oznacza, że wydatki na jego zakup należy rozliczać w czasie poprzez odpisy amortyzacyjne. Odpisy te w określonych sytuacjach można jednak optymalizować.

Pozytywne dane makro wspierają dolara


Na głównych parach europejskich w czwartkowej sesji mieliśmy do czynienia z silną wyprzedażą. Wiązało się z pozytywnymi oczekiwaniami wśród inwestorów w stosunku do publikacji makroekonomicznych z Ameryki.

Cinema City wychodzi z deweloperki


Zarząd Cinema City International N.V. podpisał wstępne porozumienie z Israel Theatres Ltd. ("IT") w związku z zamiarem sprzedaży na rzecz IT całości aktywów spółki związanych z działalnością deweloperską i powiązaną działalnością prowadzoną na terytorium Bułgarii. Cena sprzedaży wyniesie około 85 mln euro.

Ipsos: nastroje konsumentów w styczniu polepszyły się


Nastroje konsumentów w styczniu poprawiły się. Wskaźnik Optymizmu Konsumentów wzrósł o 4,5 pkt do 89,4 pkt. - poinformował we wtorek Ipsos. Z badania wynika, że 42 proc. respondentów spodziewa się wzrostu bezrobocia.

Ruch uzgodnił warunki współpracy z Polkomtelem, wznowił dystrybucję


Ruch wstępnie uzgodnił warunki dalszej współpracy z Polkomtelem i wznowił sprzedaż starterów oraz doładowań kart pre-paid telekomu - podała spółka w komunikacie.

Uwaga na nowe oszustwo! Możesz stracić majątek


Co raz więcej Polaków dostaje maile z propozycją bardzo korzystnego kredytu; uiścić muszą jedynie kilka opłat. Dopiero po fakcie okazuje się, że padli ofiarą tzw. oszustwa nigeryjskiego, tracąc przy tym wszystkie swoje oszczędności - ostrzega policja.

Nie ma podstaw do ataku na złotego


Nawet jeżeli ze względu na zmianę na stanowisku prezesa NBP doszłoby do ataku spekulacyjnego na polską walutę, to zachwianie kursu nie powinno być duże, ani długotrwałe - uważają eksperci, z którymi rozmawiała w sobotę PAP.

2,5 mln dolarów przepuścił w agencjach


Przypadek Bernarda Madoffa pomaga w namierzaniu innych oszustów. Po obejrzeniu filmu dokumentalnego o Madoffie jeden z klientów nowozelandzkiego banku ASB nabrał podejrzeń co do programu inwestycyjnego, jaki oferował mu jeden z pracowników firmy. Klient miał nosa - oferta okazała się piramidą finansową.

Gwiazda w reklamie? To się opłaca


Polskim firmom opłaca się angażować do kampanii reklamowych zagranicznych, rozpoznawalnych artystów - pisze "Puls Biznesu". Gazeta donosi, że rodzimym reklamodawcom nie przeszkadzają koszty sięgające nawet kilku milionów dolarów

Eksperci KT krytykują sytuację w kolejnictwie i transporcie drogowym


Przekazanie spółki PKP Przewozy Regionalne samorządom nie zdało egzaminu, a przyjęcie nowej ustawy o publicznym transporcie zbiorowym jest niezbędne, by nie doszło do chaosu na polskich drogach - mówili na posiedzeniu plenarnym oraz prezydium Komisji Trójstronnej przedstawiciele pracodawców i związków zawodowych.

Złoty może dziś osłabić się do 3,90 za euro, Grecja nadal w centrum uwagi


Rynek walutowy będzie w środę nadal pod wpływem sygnałów płynących od przedstawicieli UE w sprawie pomocy dla Grecji. Nasza waluta, choć od rana nieco się umacnia, może zakończyć dzień na poziomie 3,90 za euro (wobec 3,89 rano), uważają analitycy.

Pierwsza platforma wydobywcza na Falklandach


Mimo protestów argentyńskiego rządu pierwsza brytyjska platforma wydobywcza "Ocean Guardian" dotarła do punktu przeznaczenia w rejon Falklandów na południowym Atlantyku i przygotowuje się do rozpoczęcia wierceń - podała w sobotę telewizja Channel 4.

MinFin sprzedało na przetargu bony za 500 mln zł, popyt 2.18 mld zł


Ministerstwo Finansów sprzedało na poniedziałkowym przetargu bony 52-tygodniowe o wartości 500 mln zł wobec oferty wynoszącej 400-500 mln zł, podał resort w komunikacie. Popyt wyniósł 2.183,08 mln zł.

Trzymaj dla Kogeneracji


DM Banku BPS, w raporcie z 16 listopada, wydał rekomendację "trzymaj" dla Kogeneracji, wyznaczając cenę docelową dla akcji spółki na 88,54 zł.

ARR będzie określać limity dopłat do mleka dla szkół


Agencja Rynku Rolnego będzie określała limit dopłat dla firm dostarczających mleko do szkół - reguluje projekt nowelizacji ustawy o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych przyjęty we wtorek przez rząd.

Akcje PZU na smyczy


- Na 30 sztuk Ministerstwo Skarbu wstępnie ustaliło maksymalną liczbę akcji PZU, którą będzie mógł kupić indywidualny inwestor - dowiedziała się gazeta "Parkiet". Prawdopodobna cena akcji, według gazety, to ok. 320 zł.

Najwięcej zyskał WIG20


Wczorajsza sesja zakończyła się zwyżką indeksów, a najwięcej zyskał tym razem indeks największych spółek WIG20. Relatywnie nieco słabiej wypadły mWIG40 i sWIG80, ale z drugiej strony oba indeksy wytyczyły swoje nowe średnioterminowe maksima (mWIG40 w cenach zamknięcia).

Żegnajcie statki. Co ze stoczniami?


Stocznie w Gdyni i Szczecinie już nie będą produkować statków. To niemal pewne, bo do przetargu o ich majątki nie zgłosił się żaden inwestor tej branży. Co zatem stanie się ze stoczniowcami? Będą budować... stadiony lub elektrownie wiatrowe - twierdzi TVN CNBC Biznes.

Chcą sprzedać 994 mieszkań


Gant planuje w 2010 roku sprzedać 994 nowe mieszkania, liczba rezygnacji ma być niewielka. W styczniu spółka sprzedała 60 mieszkań, a klienci zrezygnowali z zakupu ośmiu lokali - poinformowało kierownictwo spółki na poniedziałkowej konferencji prasowej.

Gratka dla kolekcjonerów: monety NBP w internecie


Rewolucja u numizmatyków. Od poniedziałku 11 stycznia Narodowy Bank Polski sprzedaż monet kolekcjonerskich prowadzi... w internecie. W systemie "Kolekcjoner" kupować monety będzie można siedząc w kapciach przed komputerem. Na pierwszy rzut NBP zaoferowało dwie monety okolicznościowe - z okazji 65. rocznicy oswobodzenia nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

Odreagowanie po piątkowych spadkach


Giełdy na Wall Street zakończyły tydzień po raz pierwszy w 2010 rok na minusie. W piątek indeks Dow Jones odnotował spadek w wysokości 0,94%, S&P 500 zniżkował o 1,08%, a technologiczny Nasdaq stracił 1,24%. Przecena na zakończenie tygodnia dokonała się w dużej mierze pod wpływem publikacji wyniku kwartalnego przez JP Morgan (-2,26%).

Wartość euro bliska dołkowi ostatnich czterech lat


Waluta 16 krajów europejskich była wczoraj wyprzedawana w związku z obawami, że obciążone długiem kraje nie będą mogły sprostać wymogom zaawansowania oszczędności.