Hiszpania: Tysiące protestowały przeciw podwyższeniu wieku emerytalnego


Tysiące ludzi wyszły we wtorek na hiszpańskie ulice, aby zaprotestować przeciw planowanym przez rząd w Madrycie cięciom wydatków budżetowych i podwyższeniu wieku emerytalnego o dwa lata, do 67. roku życia.

Wal-Mart Stores Inc. is projecting modest sales growth for its current fiscal year, with a much greater trajectory in 2010 as the economy improves and its own initiatives begin to pay off. W najbliższy poniedziałek rozpoczyna się strajk personelu pokładowego linii British Airways. Można spodziewać się odwołania ok. 30 procent lotów, startujących lub lądujących na lotnisku Heathrow w Londynie. Tymczasem zarząd firmy podał wyniki finansowe za zeszły rok - z rekordową stratą. Prezes Narodowego Banku Polskiego Sławomir Skrzypek opowiada się za limitowaniem wzrostu kredytów, udzielanych w walutach obcych. Jego zdaniem, kroki w tym zakresie powinny podjąć przede wszystkim same banki, ale mogą to być również działania ze strony nadzoru finansowego.Liczba przyjazdów turystów wyniosła blisko 9,1 mln w okresie styczeń-wrzesień br, co oznacza spadek o 11% r/r, szacuje Instytut Turystyki. Według Instytutu, w całym 2009 r. liczba zagranicznych turystów przyjeżdżających do Polski spadnie do 11,8 mln z ubiegłorocznych blisko 13,0 mln, zaś w 2010 r. zwiększy się do 12,1 mln. Europejski Bank Inwestycyjny będzie dążył do tego, by w tym roku poziom zaangażowania banku w Polsce był na poziomie z poprzedniego roku, kiedy to wysokość kredytów udostępnionych wyniosła 6.942 mln euro - powiedziała wiceprezes EBI Marta Gajęcka. Ministerstwo Skarbu Państwa ma obecnie 6 resztówek, łącznie z pakietem 4,15 proc. akcji Telekomunikacji Polskiej SA. Resort podtrzymuje plan ich sprzedaży do końca 2010 roku - poinformował wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz.

Jakie limity będą obowiązywały w 2010 roku?

Porozumienie gazowe Polski z Rosją było przedmiotem spotkania w Komisji Europejskiej z przedstawicielami resortu gospodarki. Spotkanie odbyło się z inicjatywy Polaków. Jak poinformowała rzeczniczka KE, to Polska wystąpiła o opinię do Komisji ws. umowy. Kondycja deweloperów i ich wyniki finansowe w tym roku mogą być jeszcze bardziej zróżnicowane niż w 2009 r. Wpływ na to będą miały wciąż trudne warunki gospodarcze, strategiczne decyzje podejmowane w czasach kryzysu, odmienne pomysły na rozwój działalności.

Niemieckie firmy mają już na widelcu miliardowy kontrakt z Katarem. Deutsche Bahn, Siemens i inne przedsiębiorstwa mają szanse zyskać zamówienia wartości 17 miliardów euro przy modernizacji sieci kolejowej emiratu. Niemiecki minister komunikacji jedzie w tej sprawie nad Zatokę Perską. Zdaniem ekonomistów, jest jeszcze za wcześnie, aby wskazywać ewentualnych kandydatów na prezesa Narodowego Banku Polskiego. Ich zdaniem, rynki finansowe w Polsce są stabilne i ani śmierć prezesa NBP Sławomira Skrzypka, ani nazwisko jego sukcesora nie będzie miało wpływu na rynki. Złoty osłabia się dziś do głównych par walutowych po ogłoszeniu, że amerykańskie zaufanie konsumentów spadło do najniższego poziomu od 10 miesięcy. Złoty obecnie traci do euro 0.7% handlując na poziomie 3,9880, 1% do dolara handlując na poziomie 2.9460 i 0.5% % do franka handlując na poziomie 2.7240.Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble zamierza przedstawić dziewięciopunktowy plan wzmocnienia strefy euro, przewidujący m.in. ostrzejsze sankcje za nadmierny deficyt budżetu oraz możliwość kontrolowanego bankructwa państwa strefy euro - informują w środę niemieckie media. Z uwagi na Święta Wielkanocne, w piątek wiele rynków jest zamkniętych. Nie pracują m.in. giełdy w Warszawie, Londynie, Frankfurcie, Paryżu i Nowym Jorku. Amerykańscy inwestorzy wrócą do gry w poniedziałek, a europejscy we wtorek. Nie oznacza to jednak, że nie będzie dziś emocji na rynkach finansowych. Wszystkie dzienniki ogólnopolskie w 2009 roku sprzedawały się gorzej niż w 2008 roku. Największy spadek zanotowały "Puls Biznesu" i "Gazeta Giełdy Parkiet", najmniejszy – "Gazeta Podatkowa" - informuje Presseriws.

Boni: dochody budżetu w 2009 i 2010 będą wyższe od planów


Dzięki dobrym wynikom polskiego PKB, dochody budżetowe w tym i przyszłym roku będą wyższe od zakładanych w ustawach, poinformował w poniedziałek szef doradców premiera Michał Boni. Według niego, dochody budżetu w 2010 r. mogą być nawet o kilkanaście miliardów złotych wyższe od planu.

DM BZ WBK podniósł rekomendację dla Emperii do "trzymaj", cena docelowa 85 zł


Analitycy DM BZ WBK w raporcie z 27 listopada podnieśli rekomendację dla Emperii do "trzymaj" ze "sprzedaj", ustalając cenę docelową jednej akcji spółki na poziomie 85 zł.

Byki powstrzymały przecenę dzięki bierności podaży


Uspokojenie nastrojów w trakcie piątkowej sesji możemy zawdzięczać przede wszystkim zaskakującej wolcie, jaką obserwowaliśmy w czwartek na Wall Street. Przejście z głębokiego spadku tamtejszych indeksów do sporego wzrostu mogło zrobić wrażenie. Ale też nie rozwiało niepokoju i niepewności. Stworzyło jedynie klimat sprzyjający odrobieniu części strat z poprzedniego dnia.

Euro na bocznym torze


Kolejny dzień notowań na głównych parach walutowych minął w wyniku kontynuacji trendu. W dalszym ciągu trwa ucieczka zwolenników euro, co powoduje testowanie nowym minimów na rynku eurodolara.

Przedsiębiorstwa odnotowały poprawę sytuacji


W I kw. 2010 r. przedsiębiorstwa odnotowały dalszą poprawę sytuacji, jednocześnie zanotowano wzrost optymizmu prognoz, szczególnie odnośnie perspektyw popytu, produkcji i eksportu - wynika z informacji NBP o kondycji sektora przedsiębiorstw opublikowanej w czwartek.

General Motors przełożył decyzję ws. Opla


Zarząd amerykańskiego koncernu samochodowego General Motors ponownie odłożył decyzję w sprawie wyboru nabywcy niemieckiej firmy Opel - poinformowała w piątek agencja dpa, powołując się na niemieckie koła rządowe.

"Bild" wzywa Grecję do wyprzedawania jej wysp za długi


Niemiecki wysokonakładowy dziennik "Bild" wezwał w czwartkowym wydaniu pogrążoną w kryzysie finansowym Grecję, by podjęła sprzedaż swych wysp, uzyskując w ten sposób środki na spłatę długów.

Pracownicy ZNTK mają szanse na dotacje, ale niechętnie po nie sięgają


Kilku pracowników będących w upadłości Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego w Łapach (Podlaskie) ma szanse na dotacje na własną działalność gospodarczą w ramach projektu "Załóż firmę - spełnij swoje marzenia".

Zapasy ropy w USA wzrosły o 1,762 mln baryłek - DoE


Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły w ubiegłym tygodniu o 1,762 mln baryłek, czyli o 0,52 proc., do 337,7 mln baryłek - poinformował we czwartek amerykański Departament Energii (DoE).

Jest zgoda na pomoc dla RBS


Komisja Europejska (KE) zezwoliła w poniedziałek rządowi Wielkiej Brytanii na wsparcie zagrożonego upadkiem banku Royal Bank of Scotland (RBS) kwotą od 60 do 100 mld funtów - poinformował rzecznik unijnej komisarz do spraw konkurencji Neelie Kroes.

Rosjanie: Gazprom zyska na umowie z Polską


Zawarcie polsko-rosyjskiej umowy gazowej wciąż się ślimaczy, jednak rosyjscy eksperci rynku gazowego są przekonani, że generalnie będzie ona sukcesem dla Gazpromu. Stawiają wręcz pytania, czy w kształcie jaki się rysuje, umowa w ogóle jest Polsce potrzebna.

Bankowe parcie na szkło - bez skutku


Tradycyjnie wraz z początkiem nowego roku ruszyły wielkie kampanie reklamowe banków w telewizji. Efekt - nietrudny do przewidzenia. - Reklamy emitowane w tym samym czasie, w zasadzie dotyczące tego samego produktu, wzajemnie się znosiły - wyjaśnia w rozmowie z "Pulsem Biznesu" przedstawiciel jednego z banków.

Microsoft pochwalił się zyskiem lepszym od prognoz


Microsoft zanotował spadek zysku. Mimo to, wynik i tak okazał się lepszy od prognoz.

Obama deklaruje, że jest gotowy na wielkie wyzwania


Prezydent Barack Obama, który niedawno odniósł zwycięstwo w sprawie reformy opieki zdrowotnej, powiedział we wtorek, że nie zrezygnuje z podejmowania nowych wyzwań ekonomicznych, mimo perspektywy permanentnej opozycji ze strony Republikanów.

Ropa naftowa drożeje, bo spadły jej zapasy w USA


Ropa naftowa drożeje podczas tej sesji w reakcji na niespodziewany spadek amerykańskich zapasów surowca i mocny wzrost PKB w Chinach w I kwartale tego roku - podają maklerzy.

Obligacje korporacyjne - ładnie opakowane śmieci


Rekordowe emisje obligacji śmieciowych skłaniają zagraniczne fundusze inwestycyjne do oferowania klientom nowych instrumentów. Czy nieświadomi zagrożeń emeryci znowu "zgaszą światło" i zostaną na lodzie?

WIG20 rósł, ale obroty niskie pomimo pozytywnych danych makro


Główne indeksy warszawskiej giełdy zanotowały w środę niewielkie wzrosty. Analitycy zwracają jednak uwagę na niewielkie obroty na rynku.

Korekta na rynku eurodolara


Niewielkim umocnieniem dolara zakończył się ubiegły tydzień. Amerykańska waluta nieznacznie odrobiła straty, podczas gdy indeksy giełdowe odnotowały lekkie spadki. Opublikowane dane miały pozytywny charakter.

Unia nie ograniczy dopłat dla najbiedniejszych


Sukces polskiej dyplomacji w batalii o kształt unijnego budżetu na lata 2014-2020 - ocenia "Dziennik Gazeta Prawna".

Nastroje globalne i emocje nadal kierują kursem PLN


- W piątek, mimo pewnego uspokojenia wahań kursu złotego, emocje i nastroje globalne nadal są głównym wyznacznikiem sytuacji na rynku walutowym. Pod koniec dnia złoty dość dynamicznie zyskał do euro dzięki odbiciu się amerykańskich giełd. Na horyzoncie nie widać jeszcze jednak normalizacji, co przekłada się na niepewność kierunku, w którym mogą podążyć kwotowania złotego - wskazują specjaliści.

Mirosław Kugiel nowym szefem związku pracodawców górnictwa


Prezes Kompanii Węglowej Mirosław Kugiel został nowym przewodniczącym Związku Pracodawców Górnictwa Węgla Kamiennego. Zastąpił na stanowisku dotychczasowego przewodniczącego Maksymiliana Klanka, który też kandydował na to stanowisko.

UBS otwiera w Warszawie biuro bankowości inwestycyjnej


UBS otwiera w Warszawie biuro zajmujące się bankowością inwestycyjną - poinformował UBS w czwartkowym komunikacie.

Zmiana pracy wychodzi na zdrowie


Zmiana pracy dawno przestała być powodem do wstydu. Aż 47 proc. respondentów deklaruje, że w trakcie kariery zawodowej zmieniało pracę od dwóch do pięciu razy - wynika z sondażu GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej".

MPiPS: stopa bezrobocia wzrosła do 11,4% w listopadzie


Stopa bezrobocia wzrosła na koniec listopada 2009 roku o 0,3% i ukształtowała się na poziomie 11,4%, podało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, powołując się na dane z urzędów pracy.

Koniec pseudodoradców!


Związek Banków Polskich i Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych chcą uregulować rynek pośredników kredytowych. Urząd Komisji Nadzoru Finansowego zaleca ostrożność. Zdaniem regulatora, zmiany mogłyby zwiększyć bezrobocie w branży finansowej.