MG: potrzebne nowe składowisko odpadów promieniotwórczych


Potrzebne jest nowe składowisko na nisko i średnioaktywne odpady promieniotwórcze, ponieważ to w Różanie wypełnia się - powiedziała pełnomocnik rządu ds. energetyki jądrowej Hanna Trojanowska.

6,97 mld zł wyniosły przychody brutto z prywatyzacji w całym 2009 roku - poinformował w środę resort skarbu. Dla porównania w 2008 r. było to 2 mld 371 mln zł, rok wcześniej 1 mld 947 mln zł, a w 2006 r. 621 mln zł. - Ministerstwo Skarbu Państwa wstępnie szacuje, że przychody z prywatyzacji w 2011 roku wyniosą 7 mld zł, a w 2012 roku 3 mld zł - poinformował w Senacie wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz. Ale w latach 2009/10 resort szacuje przychody z tego tytułu na prawie blisko 37 mld zł. Wczorajsza sesja zakończyła się wzrostem indeksów. Mimo znacznie późniejszego otwarcia inwestorzy nie mogli narzekać na brak emocji. WIG, mWIG40 oraz sWIG80 wytyczyły nowe absolutne maksima, natomiast WIG-20 dotarł w rejon oporu na 2156 pakt.Szef jednego z oddziałów Merrill Lyncha Joe Lauricella zmartwił się, czytając, że władze prowadzą dochodzenia przeciw maklerom, którzy pozwalali podmiotom prowadzącym szybkie masowe transakcje giełdowe (tzw. daytrading) słuchać na żywo rozmów między pracownikami swojego biura. Nazdorowani przez niego maklerzy robili to samo, nieświadomi, że coś może być w tym złego, jak później zeznał. W zezwoleniu wydanym przez Federalny Urząd Żeglugi i Hydrografii (BSH) w Hamburgu, dotyczącym budowy gazociągu Nord Stream w niemieckiej strefie ekonomicznej, nie ma klauzuli o wkopaniu rury w dno Bałtyku - dowiedział się "Nasz Dziennik". W piątek upływa termin, w którym szwedzkie instytucje mogą zgłaszać uwagi na temat planowanej budowy Gazociągu Północnego. Wiadomo już, że większość urzędów krytykuje inwestycję. Tymczasem niemiecko-rosyjskie konsorcjum Nord Stream zaczęło zwozić do Szwecji rury.

By przekonać europosłów do akceptacji porozumienia UE-USA w sprawie przekazywania danych bankowych SWIFT w ramach walki z terroryzmem, Komisja Europejska ogłosiła we wtorek, że jest gotowa pójść na ustępstwa wobec Parlamentu Europejskiego.

Rząd prowadzi z Polakami bardzo ryzykowną grę pozorów - ostrzega "Nasz Dziennik". Owa gra polega na takim manipulowaniu finansami publicznymi, by ukryć skalę nierównowagi, zwiększyć wydatki w roku wyborczym i jakimś cudem nie zderzyć się z ustawowymi progami ostrożnościowymi. To ostatnie wydaje się jednak niemożliwością - uważa gazeta. Projekt ustawy wprowadzającej całkowity zakaz palenia w miejscach publicznych, m.in. w restauracjach i dyskotekach, został w środę skierowany ponownie do komisji zdrowia. Podczas sejmowej debaty zgłoszono do niego poprawki. Zgodnie z projektem za palenie w niedozwolonym miejscu groziłby mandat w wysokości 500 zł.

Dzisiejsza sesja spowodowała spadek cen złota. Znajdujemy się przy poziomie 947,75 dolara za uncję. Jest to reakcja na sytuację na rynku dolara oraz dzisiejszą przecenę na rynkach giełdowych. Dubai government-owned Emirates airline, the largest customer for the Airbus A380 superjumbo, said on Tuesday funding its aircraft purchases was nota problem and it would post solid results for 2009. Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski powiedział po powołaniu Marka Belki na prezesa NBP, że jest dumny z tego, że wbrew wcześniejszym wątpliwościom klubów parlamentarnych, udało się wzmocnić i ustabilizować bank centralny.Central European Pharmaceutical Distribution, spółka prowadząca działalność detaliczną w Polskiej Grupie Farmaceutycznej, nie uplasuje w 2009 roku prywatnej emisji akcji, aby pozyskać finansowanie na akwizycje w regionie - poinformował na konferencji prasowej Michał Perlik, odpowiedzialny za relacje inwestorskie w CEPD. Do 2018 roku z obrotu bezgotówkowego w W. Brytanii znikną czeki. Po 350 latach od ich wprowadzenia zarząd Rady ds. Płatności, zajmującej się regulacją i strategią systemów płatności, w środowym głosowaniu uznał, że straciły rację bytu. Sytuacja na polskim rynku pracy zaczyna się stabilizować, na co wskazują m.in. ograniczenie planów redukcji zatrudnienia oraz prognozy utworzenia nowych miejsc pracy.

Coraz łatwiej o zagraniczny paszport


Przed wyborem obywatelstwa stanie większość osób, które zamierzają na dłużej lub na stałe zamieszkać za granicą, zwłaszcza gdy na świat przyjdą dzieci. Jaki paszport nadać maluchowi, który urodzi się w Amsterdamie, Monachium, Liverpoolu czy Oslo?

Złoty w cieniu Grecji


Środowe przedpołudnie upływa pod znakiem wahań USD/PLN i EUR/PLN wokół poziomów z wczorajszego zamknięcia. O godzinie 11:25 za dolara trzeba było zapłacić 2,9402 zł, a euro kosztowało 4,0529 zł. Oznacza to odpowiednio wzrost i spadek po 0,2 gr w stosunku do wczorajszego zamknięcia.

Nikkei hits 2-wk closing low as techs drag, Honda up


Japan's Nikkei average hit its lowest close in two weeks on Wednesday, as tech stocks fell after weaker-than-expected U.S. consumer data while household products maker Kao dropped after cutting its annual earnings projections.

ME-2012 - Giersz: Polska jest wiarygodnym partnerem


Polska jest wiarygodnym partnerem w przygotowaniach do piłkarskich mistrzostw Europy 2012, a wszystkie kluczowe dla powodzenia projektu przedsięwzięcia są realizowane w terminie - zapewnił minister sportu Adam Giersz po poniedziałkowym spotkaniu z prezydentami miast-gospodarzy EURO 2012.

Numer przeniesiesz w jeden dzień


Operatorzy nie utrudniają przenoszenia numerów telefonów komórkowych do innych sieci - wynika z kontroli Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Zdaniem prezes UKE Anny Streżyńskiej operatorzy komórkowi dostosowali się do obowiązujących przepisów.

Kto może składać kwartalne deklaracje VAT?


Najczęściej podatnicy wybierają miesięczny sposób rozliczania VAT. Jednak obecnie wszyscy podatnicy mogą wybrać możliwość rozliczania tego podatku raz na kwartał. Ustawodawca w przypadku podatników niebędących małymi podatnikami dodatkowo nałożył na nich pewne obowiązki.

Będzie obniżka cen gazu?


Rosjanie będą sprzedawać nam gaz taniej niż Niemcom - twierdzi "Dziennik Gazeta Prawna". Polska zrzekła się roszczeń wobec Gazpromu, a w zamian Rosjanie obniżą nam cenę gazu.

UE chwali wysiłki fiskalne Węgier, Łotwy i Litwy


Władze Unii Europejskiej poinformowały w środę Węgry, Łotwę, Litwę i Maltę, że są one na dobrej drodze, by obniżyć swoje deficyty budżetowe poniżej poziomu obowiązującego w UE.

Kwaśniak kandydatem NBP na szefa BFG


Wojciech Kwaśniak jest kandydatem NBP na stanowisko prezesa Bankowego Funduszu Gwarancyjnego - poinformował w komunikacie Robert Jagiełło, dyrektor gabinetu Prezesa NBP.

Gomułka: wzrost PKB o 1,7 proc. nie jest niespodzianką


Czwartkowe dane GUS dotyczące wzrostu PKB w 2009 r. o 1,7 proc. nie są niespodzianką dla ekonomistów i mogą być podstawą do oczekiwania bardziej pozytywnych prognoz na ten rok - powiedział główny ekonomista BCC prof. Stanisław Gomułka.

NWZA Compu wyraziło zgodę na sprzedaż Centrum Systemów Sprzedaży


Czwartkowe NWZA Compu wyraziło zgodę na sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa spółki - Centrum Systemów Sprzedaży - podał Comp w komunikacie. Zgodnie z podpisaną wcześniej umową Centrum Systemów Sprzedaży ma kupić Novitus za 16,036 mln zł.

JW. Construction Holding chce zwiększyć sprzedaż mieszkań o 10% w 2010 r.


J.W. Construction Holding zakłada wzrost sprzedaży mieszkań w tym roku o ok. 10%, poinformował szef rady nadzorczej i największy akcjonariusz spółki Józef Wojciechowski. Podkreślił, że przed kryzysem JWCH sprzedawał 2,5 tys. mieszkań rocznie, a obecnie możliwe jest osiągnięcie połowy tej liczby.

W 2010 r. PKB Polski wzrośnie o 2,2-2,5 proc. - Kąsek z BŚ


Polska gospodarka wzrośnie w 2010 roku o 2,2-2,5 proc. - uważa Leszek Kąsek, ekonomista Banku Światowego ds. Polski. Jego zdaniem, w latach 2011-2012 wzrost PKB wyniesie przynajmniej 3,5 proc.

Ukraine says paid off all debts due in 2009


Ukraine's finance ministry said on Wednesday it had paid off all domestic and foreign debt due this year worth 39.6 billion hryvnias ($4.96 billion) on time and in full.

Czerwcowa inflacja zadecyduje o stopach


Anna Zielińska-Głębocka z RPP w wywiadzie dla "Dziennik Gazeta Prawna" ocenia szanse na niewielkie podwyżki stóp w tym roku na 50 proc., ale wszystko będzie zależało od czerwcowej projekcji inflacji.

Bankomaty będą za darmo


Kolejne banki oferują swoim klientom możliwość korzystania bez prowizji ze wszystkich bankomatów w Polsce.

500 euro służy przestępcom


Brytyjskie kantory przestały sprzedawać banknoty o nominale 500 euro. Policja ustaliła bowiem, że są one wykorzystywane niemal wyłącznie przez przestępców.

Produkcja cukru na Mauritiusie w 2009 wzrosła, ale mniej niż oczekiwano


Produkcja cukru na Mauritiusie wzrosła w 2009 roku o 3,3 procent, do 467.234 ton, ale zła pogoda spowodowała, że nie udało się zrealizować początkowych założeń, podała w środę lokalna Izba Rolnictwa.

Ceny miedzi na giełdach światowych rosną kolejny dzień z rzędu


Miedź drożeje w środę na giełdzie w Szanghaju czwarty dzień z rzędu i jest na poziomach najwyższych od jesieni ubiegłego roku na fali spekulacji, że chilijskie dostawy ropy mogą być zakłócone z powodu strajku w kopalniach - podają maklerzy.

Służby specjalne w Bumarze


Kontrwywiad wojskowy i cywilny sprawdza operacje finansowe zarządu holdingu Bumar - dowiedziała się nieoficjalnie "Rzeczpospolita".

"Indeks stron zakazanych" zniknie za kilka dni


Rząd rezygnuje z Rejestru Internetowych Stron i Usług Niedozwolonych. Resort finansów ma wkrótce zaprezentować nową wersję projektu noweli ustawy o grach hazardowych, już bez kontrowersyjnych. Rząd mówi o nawiązaniu współpracy z internautami dla wypracowania przepisów regulujących sferę internetu.

Police spłacą wierzytelności za gaz z PGNiG


Zgodnie z zawartym porozumieniem Zakłady Chemiczne Police spłacą wierzytelności za otrzymywany z PGNiG gaz do 15 października tego roku, ale będą musiały ustanowić zabezpieczenia - poinformowały Police w piątkowym komunikacie.

Zysk Ciechu znacznie niższy od oczekiwań


Zysk netto grupy Ciech, przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej, spadł w II kwartale tego roku do 4,99 mln zł z 52,74 mln zł przed rokiem i był znacznie niższy od konsensusu rynkowego na poziomie 15,2 mln zł.

"Najgorsze obawy o grecką gospodarkę zostały potwierdzone"


Najgorsze obawy o grecką gospodarkę zostały potwierdzone po wizycie inspektorów Unii Europejskiej. Pomimo tego Grecja nie będzie ubiegła się o wsparcie finansowe z zagranicy - powiedział grecki premier George Papandreou w parlamencie greckim.

Sześć banków ma już marże poniżej 2% - ale nic za darmo


Już w sześciu bankach można zaciągać kredyt mieszkaniowy na 300 tys. zł z marżą poniżej 2%. Najniższe na rynku marże zaczynają stopniowo przybliżać się do tych sprzed kryzysu – wynika z analizy Home Broker Doradcy Finansowi. Różnica polega jednak na tym, że teraz skorzystanie z obniżonych marż wymaga zwykle zakupu dodatkowych produktów. To raczej nie zmieni się w najbliższych latach.