Złoty w krótkoterminowym trendzie bocznym


Na razie nie udało się przetestować poziomu 3,86 zł za euro mimo lepszego zachowania się indeksów na Wall Street wczoraj wieczorem, co częściowo uchroniło też EUR/USD przed ponownym testem okolic 1,3530.

Nie ma ugody w sprawie długu Dubai World. Jak podaje agencja Reuters, żaden z brytyjskich banków-wierzycieli tej agencji nie porozumiał się z nią w kwestii przełożenia terminu spłaty długu. Wcześniej jedna z dubajskich gazet podała, że ugoda została już wypracowana. Tymczasem "The Wall Street Journal" pisze, że dubajska wyspa w kształcie palmy powoli idzie pod wodę. Rafko złożyło ofertę kupna 50 proc. akcji ZE Pątnów-Adamów-Konin i 85 proc. akcji kopalń Adamów-Konin - poinformował w rozmowie z Wirtualnym Nowym Przemysłem Wiesław Różacki, prezes firmy. "Rafako złożyło ofertę zakupu 50 proc. akcji ZE PAK i 85 proc. akcji kopalń Adamów i Konin" - powiedział prezes. Nadzór sesji GPW poinformował, że w związku z technicznymi problemami związanymi z zasilaniem, początek sesji w dniu dzisiejszym zostanie przesunięty.Największa na świecie sieć detaliczna, amerykański Wal-Mart, wpadła na dość kontrowersyjny pomysł - i rozpoczyna sprzedaż... trumien. Wal-Mart udziela na nie nieoprocentowanego kredytu na 12 miesięcy. Towar na razie dostępny w sklepie internetowym. Za cenę trzypokojowego mieszkania można zostać właścicielem znacznie większego domu w tej samej dzielnicy. Kluczem jest bowiem niższa przeciętna cena metra kwadratowego domu niż mieszkania. Przy porównywalnej powierzchni domu i mieszkania bieżące koszty utrzymania tego pierwszego są dużo niższe. Aby racjonalizować koszty, Lotos i KGHM powinny, wzorem Orlenu, pozbyć się swoich spółek kolejowych - twierdzą eksperci. Jednak oba koncerny zamiast tego planują rozszerzać działalność w tym segmencie.

Dalszy ciąg polsko-rosyjskich negocjacji w sprawie dodatkowych dostaw gazu do Polski. Po niedawnym porozumieniu PGNiG z Gazpromem, ich ustalenia muszą teraz parafować rządy Polski i Rosji. Rozmowy odbędą się w czwartek w Warszawie - zapowiada dyrektor departamentu ropy i gazu w Ministerstwie Gospodarki Maciej Kaliski.

Kompania Węglowa (KW) nie planuje na przyszły rok podwyżki cen węgla dla energetyki. Zamierza nakłaniać odbiorców z tego sektora do zawarcia długoterminowych umów na dostawy węgla, z określonym mechanizmem kształtowania cen. Produkt Krajowy Brutto Ukrainy spadł w III kwartale 2009 r. o 15,9 proc. rdr - poinformował w środę w komunikacie Komitet Statystyczny Ukrainy.

Czy mogę skorzystać z pakietu antykryzysowego, jeżeli prowadzę działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej? Oczekiwania inflacyjne gospodarstw domowych w listopadzie wyniosły 3,1 proc. wobec 3,4 proc. w październiku - podał Narodowy Bank Polski. Środa przyniosła istotną przecenę akcji na warszawskim parkiecie. W wyniku nienajlepszych wczorajszych zamknięć na Wall Street od rana na naszym rynku zdecydowaną przewagę miały niedźwiedzie.W kryzysie lawinowo narasta zadłużenie obywateli. W listopadzie ub.r. kłopoty ze spłatą zaległych zobowiązań trapiły ponad 1,6 mln Polaków. Ich łączny dług podwoił się przez półtora roku. Dziś stanowi kłopot dla nich samych, za chwilę jednak - dla gospodarki kraju. Kurs złotego w czwartek osłabiał się, ale w piątek spadki powinny wyhamować. Dług po silnych umocnieniach ustabilizował się. Analitycy KBC Securities podtrzymali swoją rekomendację "sprzedaj" dla grupy medialnej Agora, jednocześnie cenę docelową dla jednej akcji podwyższyli o 28,0% do 17,00 zł, wynika z rekomendacji datowanej na 17 sierpnia i odtajnionej w poniedziałek.

Niskie stopy, tani dolar, piekła nie ma


Hossa trwająca na światowych rynkach od 9 lutego ubiegłego roku, czyli już ponad rok, ma się dobrze. Wywindowała ona giełdowe indeksy i notowania surowców do poziomów, o których się nikomu rok temu nie śniło. I wszystko wskazuje na to, że nic złego jej nie grozi. Przede wszystkim zaś sugeruje to ulubiony refren wszystkich byków: "stopy procentowe pozostaną na niskim poziomie przez dłuższy czas". Można zaryzykować tezę, że jej żywot jest całkiem bezpieczny, przynajmniej do października. Nakręcił ją bowiem swymi niskimi stopami Fed i to właśnie Fed ją zgasi. Dopóki będziemy słyszeć tę samą śpiewkę, możemy spać spokojnie.

W piątek otwarcie największego sklepu IKEA w Polsce


W piątek w Łodzi otwarty zostanie największy w Polsce sklep sieci IKEA. Jego budowa kosztowała ok. 40 mln euro. Sklep będzie częścią powstającego Centrum Handlowego "Port Łódź", które w całości ma być oddane do użytku wiosną 2010 r.

Indeks WIG20 pozostaje w okolicach zera we wtorek ok. 14.


Indeks WIG20, skupiający największe spółki warszawskiego parkietu, po ujemnym otwarciu we wtorek i chwilowym wyjściu na plus w południe, ok. godziny 14. znajduje się w okolicach zera. Zdaniem analityków, WIG20 powinien pozostać na tym poziomie na koniec dnia, i choć w najbliższym czasie czeka nas 1-2-dniowa korekta, nadal istnieje zapas do dalszych wzrostów.

Mennica wezwała do sprzedaży 32.323.651 akcji Ruchu


Mennica wezwała do sprzedaży 32.323.651 akcji Ruchu, dających 54,95 proc. głosów na WZA po 8,3 zł za sztukę - poinformował pośredniczący w wezwaniu Dom Maklerski PKO BP. Resort skarbu zastanowi się, czy odpowiedzieć na to wezwanie.

Jeszcze raz o funcie


Wtorek był na rynku walutowym dniem spokojnym. Po początkowym umocnieniu dolara, amerykańska waluta traciła w drugiej części handlu na wartości. Nie publikowano wczoraj istotnych danych makro.

Gazprom obniża prognozy eksportu gazu do Europy


Rosyjski koncern Gazprom ogłosił we wtorek, że wyeksportuje do Europy w tym roku mniej gazu niż wcześniej planował. Będzie to około 145 mld metrów sześciennych gazu - o 3 mld więcej niż w 2009 roku, ale znacznie mniej od planowanych wcześniej 160 mld.

Rosjanie wchodzą w iracką ropę


Oszacowane na blisko 13 mld baryłek złoże ropy na południu Iraku trafiło w ręce konsorcjum, w którym większość udziałów ma rosyjski koncern naftowy Łukoil.

Waluty: NBP gotowy do reakcji


NBP monitoruje sytuację na rynku i nie widzi zagrożeń dla kursu, ale jest gotów do reakcji - powiedział członek zarządu NBP Zdzisław Sokal.

Pójdź pracowniku, ja cię szczepić każę


Według szacunków lekarzy w tzw. okresie grypowym (czyli od października do kwietnia) liczba osób chorujących na grypę może sięgnąć od kilkuset tysięcy do nawet kilku milionów osób. Duża część z nich to osoby czynne zawodowo. Ich nieobecność w pracy może odbić się na kondycji firm, w których są zatrudnieni. Aby zapobiec stratom, coraz większa liczba pracodawców decyduje się na zakup szczepionek ochronnych dla pracowników.

Polskie metropolie nadżera bezrobocie


Im większe miasto, tym mniejsze bezrobocie - ta zasada działa nawet w czasach kryzysu. Tyle, że teraz osób bez pracy w metropoliach przybywa dwa razy szybciej, niż w reszcie kraju - zauważa "Puls Biznesu".

Słowa decydują o leczeniu


W jakich sytuacjach lek spoza listy refundacyjnej może być wydany pacjentowi i jednak objęty refundacją?

Resort finansów przygotował projekt nowelizacji Prawa bankowego


Szczegółowe zasady stosowania tzw. procedury ostrożnościowej przy nabywaniu lub zwiększaniu udziałów lub akcji w podmiotach sektora finansowego przewiduje przygotowany przez resort finansów projekt nowelizacji Prawa bankowego oraz kilku innych ustaw.

Kontynuacja przeceny papierów paliwowego giganta


Ostania w tym tygodniu sesja handlu na GPW przynosi kontynuację korekty notowań. Pogorszenie nastrojów to pochodna wczorajszego wystąpienia prezydenta USA, który zapowiedział wprowadzenie nowych rozwiązań w sektorze bankowym. W efekcie obserwowaliśmy wczoraj silną przecenę na Wall Street. Podaż dominuje na parkietach w Europie. Indeks WIG20 o godzinie 14.00 tracił 2,4 proc. i wynosił 2410pkt. Indeksy mWIG40 oraz sWIG80 tracą odpowiednio po 2,1 proc. oraz 2,2%.

Def. budżetu w 2010 niższy o kilkanaście mld zł, wzrost PKB 2,5-3 proc.


Szef doradców premiera Michał Boni ocenia, że deficyt budżetu w 2010 roku może być o kilkanaście mld zł niższy, a wzrost PKB w całym roku może wynieść 2,5-3 proc.

Chcesz kredyt, a wpadasz w sieć


Firmy oferujące szybkie kredyty przez internet nie udzielają klientom informacji o kosztach pożyczki. Często nie informują też o kosztach rozmów telefonicznych oraz o prawie wypowiedzenia umowy - poinformował we wtorek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), który wszczął kontrolę w tej sprawie. *

Bez gwarancji - jak w banku


Banki nie weryfikują przelewów do pewnej kwoty, bo to dla nich nieopłacalne - alarmuje "Nasz Dziennik". To znacznie ułatwia zadanie oszustom.

UE: szczyt zatwierdził cele strategii Europa 2020


Szefowie państw i rządów UE zatwierdzili w czwartek na szczycie w Brukseli cele nowej unijnej strategii gospodarczej Europa 2020 na rzecz wzrostu, poprawy konkurencyjności i zatrudnienia, która ma być zrealizowana przez najbliższą dekadę.

Polacy rzucili się na pieniądze z UE


Polacy tłumnie rzucili się na unijne dotacje na szkolenia i zakładanie własnych firm, informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Chętnych jest tylu, że pieniądze z UE, które miały wystarczyć do 2014 r. skończą się blisko trzy lata wcześniej.

Wal-Mart CEO says retailer can continue to win


Wal-Mart Stores Inc's chief executive kicked off a two-day meeting by telling Wall Street that the world's largest retailer has more room to grow, both at home and internationally.

LOT poprosi rząd o pieniądze?


Przemieszczająca się nad Europą chmura pyłu wulkanicznego znad Islandii pogrążyła linie lotnicze w kryzysie, który - jak mówią - jest gorszy od tego po atakach na nowojorskie World Trade Center. Jak dowiedział się "Dziennik Gazeta Prawna" LOT, który ponosi ogromne straty finansowe już zapowiada, że zwróci się do rządu o pomoc.

Rolniku, wyjdź z cienia


Minister rolnictwa Marek Sawicki zapowiedział w środę, że jego resort będzie zachęcać rolników do wytwarzania i sprzedaży własnych produktów żywnościowych, takich jak ser czy kiełbasa. Muszą jednak być one bezpieczne dla konsumentów - zaznaczył szef resortu.

PolRest przestał sprzedawać usługi gastronomiczne


Sieć restauracji PolRest zaprzestała prowadzenia podstawowej działalności, czyli sprzedaży usług gastronomicznych - poinformowała spółka w poniedziałkowym komunikacie.

Bezpłatna pomoc prawna bliskim ofiar katastrofy pod Smoleńskiem


Samorządy adwokatów, radców prawnych i notariuszy udzielą nieodpłatnej pomocy prawnej rodzinom ofiar katastrofy lotniczej prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. O współpracę odnośnie udzielania tej pomocy do samorządów zwrócił się resort sprawiedliwości.

Bunt lekarzy z koncernu France Telecom


We Francji wybuchł skandal wokół serii samobójstw pracowników koncernu France Telecom. W ciągu półtora roku aż 26 osób odebrało sobie życie. W buncie przeciwko dyrekcji do dymisji podało się kilkunastu lekarzy francuskiej firmy telekomunikacyjnej.

Rząd zmienił programy dla producentów części do ekranów LCD


Rząd zmienił we wtorek programy wieloletnie wsparcia inwestycji sześciu producentów części do ekranów LCD - podało Centrum Informacyjne Rządu. Zmiany zostały wymuszone zmniejszeniem możliwości inwestycyjnych spółek, spowodowanym kryzysem. Na realizację programu rząd przeznaczy w sumie ok. 120 mln zł. Liczy, że dzięki temu powstanie prawie 5 tys. miejsc pracy.