Nowe szczyty na Wall Street


Po bardzo wyrównanym tygodniu na rynkach akcji, w piątek ostatnie słowo należało do byków. Kupującym z pomocą przyszły wszystkie zaplanowane na dziś istotne publikacje makroekonomiczne.

JP Morgan sprzedał 7,9 mln akcji TVN po 16,5 zł za sztukę - podała agencja Bloomberg. Kurs spółki spada o godz. 10.35 o 2,2 proc. do 16,97 zł. Ostatnia w tym tygodniu sesja przynosi zwyżkę głównych indeksów na warszawskiej GPW. Poprawę nastrojów na światowych parkietach inwestorzy zawdzięczają głównie lepszemu od oczekiwań raportowi kwartalnemu Intela. W efekcie indeks WIG20 odreagowuje wczorajsze nieznaczne zniżki i o godzinie 11.15 zyskuje 0,1% i wynosi 2454pkt. Do 2010 roku nie będzie żadnych gruntownych reform finansów publicznych. Tak przynajmniej wynika ze słów Jacka Rostowskiego. Minister finansów w Kontrwywiadzie RMF FM zapowiada teraz jedynie drobne kroczki, czas na prawdziwie trudne reformy przyjdzie później. Nie chciał jednak powiedzieć, jak te zmiany powinny wyglądać.Globalny sentyment oraz kurs pary euro-dolar będą kluczowymi czynnikami kształtującymi notowania złotego we wtorek - uważają analitycy rynkowi. Ich zdaniem, złoty poruszać się będzie w okolicach 4,15 za euro. Na rynku obligacji krajowych nie należy spodziewać się zmian rentowności. Ministerstwo Skarbu Państwa ogłosiło w piątek nowy nabór kandydatów na członków rady nadzorczej PZU SA. Po debiucie PZU na giełdzie członkowie rady muszą być wyłonieni według kryteriów obowiązujących spółki publiczne - poinformował rzecznik MSP Maciej Wewiór. Imigranci oraz pracownicy agencyjni są najgorzej traktowaną przez pracodawców grupą pracowników przemysłu mięsnego pracującego na potrzeby supermarketów - wynika z opublikowanego w sobotę raportu Komisji ds. Równości i Praw Człowieka (EHRC).

Gospodarki światowe wychodzą z kryzysu "w miarę szybko" - powiedział były prezes Fed, Alan Greenspan. Wypowiedź Greenspana miała miejsce podczas telekonferencji w Mumbai.

- Meritum Bank w pierwszej połowie przyszłego roku chce rozpocząć budowę sieci franczyzowej, docelowo planuje mieć 250-300 placówek franczyzowych i 10 oddziałów własnych. Bank podtrzymuje, że do 2013 roku chce pozyskać 300 tys. nowych klientów - powiedziała na spotkaniu z dziennikarzami Joanna Krzyżanowska, wiceprezes banku. NSZZ "Solidarność" Poczty Polskiej zawiadomiła CBA i ABW o nieprawidłowościach w spółce - poinformował w czwartek jej przewodniczący Bogumił Nowicki. CBA i ABW potwierdzają, że pisma do nich wpłynęły. Rzecznik Poczty Polskiej nie chce komentować tej sprawy.

Alma Market, która po trzech kwartałach tego roku ma 34,1 mln zł straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej, planuje skupić się na poprawie efektywności i ograniczyć inwestycje. W 2010 roku spółka-matka zamierza otworzyć dwa sklepy delikatesowe, CAPEX nie przekroczy 7 mln zł - podała Alma w komentarzu do wyników kwartalnych. Miniony tydzień zakończył się spadkiem głównych indeksów, ale skala ruchu nie byłą znacząca, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę wzrosty w poprzednich tygodniach. Inwestorów może martwić jednak fakt, utrzymującej się niekorzystnej dywergencji w zachowaniu poszczególnych indeksów. W tym tygodniu ponownie WIG i WIG-20 odnotowały wzrosty do nowych średnioterminowych maksimów, ale indeksy małych i średnich spółek tych szczytów nie zdołały potwierdzić po raz kolejnych nowych wierzchołków. W australijskim rządzie trwają prace nad przygotowaniem oferty zatrudnienia w tamtejszych kopalniach dla pracowników z innych krajów, w tym z Polski - poinformowała ambasador Australii w Polsce Ruth Pearce w liście do szefa związku Sierpień 80, Bogusława Ziętka.Facebook, portal z 400 mln zarejestrowanych użytkowników, jest świetnym miejscem na szukanie pracy. Niefrasobliwi mogą jednak też ją tam stracić. Internauci z Mazowsza, poszukujący pracy w działach finansowych i księgowości, oczekują wynagrodzenia średnio o 2000 złotych wyższego niż kandydaci z województwa lubelskiego. W tych działach średnie oczekiwane wynagrodzenie samodzielnego specjalisty to 4230 złotych brutto - wynika z analizy przygotowanej przez portal Pracuj.pl. Amerykański gigant branży spożywczej Kraft Foods przejął brytyjskiego producenta słodyczy Cadbury. Transakcję przypieczętowali akcjonariusze Cadbury, wyrażając na nią zgodę w głosowaniu. Decyzja oznacza też, że Cadbury będzie musiało sprzedać naszego Wedla.

Duży popyt na NSR


Ponad pół tysiąca mieszkańców Małopolski zgłosiło chęć służby w tworzonych właśnie Narodowych Siłach Rezerwowych - pisze "Dziennik Polski". Formacja ta ma liczyć 20 tys. żołnierzy na koniec 2011 r.

PO i centrale związkowe ramię w ramię


PO chce ograniczenia liczby związków zawodowych w zakładach pracy. Pomysł popierają nie tylko posłowie koalicji, ale także Lewica i wielkie centrale związkowe - NSZZ "Solidarność" i OPZZ. Przeciwne są mniejsze związki, np. "Sierpień 80". Wątpliwości ma też PiS.

8 lat za oszustwa internetowe


Dolnośląscy policjanci zatrzymali cztery osoby podejrzane o oszustwa internetowe. Rozsyłali oni do firm bezpłatną ofertę zamieszczenia ich danych w internecie; po pewnym czasie wysyłali fakturę opiewającą na tys. zł i grozili komornikiem.

Umowa spółki cichej nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych


Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych z dnia 9 września 2000 r. (t.j. Dz. U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450 z późn. zm. - dalej "PCC") w art. 1 zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Nadzieje na wzrosty chwilowo stłumione


Jak widać obawy o sytuację w Strefie Euro i jej przyszłość nie opuściły na długo inwestorów. Wprawdzie napływ optymizmu zdołał wybić główną parę walutową w piątek nawet do poziomu 1.2672, a weekendowe zapewnienia o współpracy w zwalczaniu kryzysu przyniosły chwilową stabilizację, jednak w poniedziałek na parze EUR/USD znów uaktywniła się strona podażowa, co w efekcie doprowadziło kurs poniżej 1.24.

Czyżby sytuacja zaczęła się stabilizować?


Ostatnie czasy przyzwyczaiły nas, że weekendy przynosiły szereg rewelacji, które owocowały zawirowaniami na rynku walutowym. Tego również można było spodziewać się po minionym weekendzie, zwłaszcza, że w piątek ministrowie finansów państw UE debatowali nad wzmocnieniem dyscypliny budżetowej.

Wielki Airbus A400M ma wielką cenę


Projekt powstania 180 Airbusów A400M - samolotu transportowego o przeznaczeniu wojskowym - będzie kosztować o 11,3 miliarda euro więcej niż planowano - donosi "Financial Times Deutschland". Według gazety, producent zamierza porzucić projekt jeśli nabywcy nie zdecydują się wyłożyć więcej pieniędzy.

Nasze banki odporne na stres


Nasze banki nie dadzą się kryzysowi, nawet gdyby dotknął nas znacznie silniej, niż jest to odczuwane obecnie - wynika z opublikowanego przez NBP "Raportu o stabilności systemu finansowego". Jednocześnie oceniono, że ponowne silne i trwałe osłabienie złotego jest mało prawdopodobne.

Na GPW spekulowała instytucja z Londynu


Na warszawskiej giełdzie spekulowała duża instytucja finansowa z Londynu - poinformował w rozmowie z tvn24.pl Łukasz Dajnowicz z Komisji Nadzoru Finansowego. Chodzi o piątkowe wahania indeksu WIG 20, które spowodowały spore straty poniesione przez inwestorów.

Od 30 do 50 proc. zysku na dywidendę


Grupa TVN miała w IV kwartale 2009 roku 242,7 mln zł zysku netto przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej, w porównaniu z 87,6 mln zł zysku netto rok wcześniej. Konsensus rynkowy zakładał zysk netto na poziomie 80,1 mln zł.

Rynek wart 6 mld dolarów czeka


Rynek wart 6 miliardów dolarów czeka także na nasze firmy. Ale o kontraktach z ONZ niewiele z nich jednak wie - wytyka "Puls Biznesu".

Za "Solidarność" jak za proszek do prania


Banner z napisem "1989-2009 Rok Niepodległości i Solidarności", wywieszony w oknach siedziby "Solidarności" w Skarżysku-Kamiennej, poróżnił "S" z miejscowym starostwem. Żąda ono 102,44 zł miesięcznej opłaty za eksponowanie "reklamy". Związek jest tym oburzony i odmawia spełnienia żądania.

eSky.pl odkłada plany debiutu giełdowego


eSKY.pl, spółka sprzedająca bilety lotnicze przez Internet, odkłada na czas nieokreślony zapowiadany wcześniej debiut na warszawskiej giełdzie. Spółka jest w stanie finansować swoje inwestycje bez potrzeby pozyskiwania środków ze źródeł zewnętrznych - poinformowali na wtorkowej konferencji prasowej przedstawiciele spółki.

Spółka pracowników "Silesii" złoży ofertę kupna kopalni


Spółka powołana przez pracowników kopalni "Silesia" w Czechowicach-Dziedzicach w czwartek złoży w Kompanii Węglowej wstępną ofertę kupna kopalni - zapowiedział w środę szef Solidarności w "Silesii" i jeden z inicjatorów powołania spółki Dariusz Dudek.

Arctic Paper rozważa rozbudowę papierni w Kostrzynie


- Arctic Paper rozważa rozbudowę papierni w Kostrzynie tak, aby zwiększyć możliwości produkcyjne do 380 tys. ton papieru z obecnych 270 tys. ton. W ciągu kilku tygodni spółka powinna poinformować o przejęciu papierni - poinformował na poniedziałkowej konferencji prasowej Michał Jarczyński, prezes Arctic Paper.

Słabe dane z amerykańskiego rynku budowlanego


Liczba rozpoczętych inwestycji w zakresie budowy domów mieszkalnych w USA spadła w lipcu do 581 tys. w ujęciu rocznym, z 587 tys. po korekcie poprzednio - podał we wtorek Departament Handlu USA w komunikacie.

Bilet w sieci? Żadnych dopłat za kartę!


Trasa, data, godzina, klik - i kupione. No, prawie. Prawie, bo wtedy właśnie okazuje się, że za opłacenie internetowego zakupu biletu linii Ryanair trzeba zapłacić dodatkowe 4 euro. Jak się okazuje, takie żądanie ze strony linii jest nielegalne - przynajmniej w Niemczech. Wyrok jest ostateczny, zapadł w tamtejszym sądzie najwyższym.

Brak wyraźnej tendencji na Wall Street


Ostatnia sesja tygodnia na nowojorskiej giełdzie nie przyniosła większych zmian indeksów. Opublikowane tego dnia dane o sprzedaży detalicznej i nastrojach konsumentów miały mieszany wydźwięk i skłoniły inwestorów do przyjęcia wyczekującej postawy.

Comarch w I kw. zwiększył sprzedaż


Comarch w pierwszym kwartale 2010 r. zwiększył sprzedaż głównych systemów ERP o kilkanaście proc. Również w całym roku spodziewany jest kilkunastoprocentowy wzrost sprzedaży tego segmentu.

Żółwie, traszki i storczyki na trasie planowanej drogi nr 16


Żaden z zaproponowanych wariantów przebiegu nowej trasy drogi krajowej nr 16 z Mrągowa do Ełku przez Krainę Wielkich Jezior Mazurskich nie ominie cennych przyrodniczo terenów. Wszędzie tam występują unikalne gatunki roślin i zwierząt - uznali przyrodnicy.

Poniedziałek miał dać odpowiedź


Poniedziałek miał dać odpowiedź inwestorom, czy piątkowa przecena wywołana pozwem SEC względem banku Goldman Sachs odciśnie większe brzemię na krótkoterminowej koniunkturze na Wall Street, czy też może będzie stanowić jedynie jednosesyjny epizod w postaci realizacji zysków na koniec ubiegłego tygodnia.

Europejskie banki nie wyszły jeszcze na prostą


Banki w środkowo-wschodniej Europie nie wyszły jeszcze na prostą, a perspektywy dla sektora usług finansowych w krajach, których gospodarki prawdopodobnie pozostaną nadal w recesji w tym roku, są niepokojące - oceniają analitycy Capital Economics.

Świnoujście nie boi się gazoportu


Tylko co czwarty mieszkaniec Świnoujścia jest przeciwny budowie w okolicy tego miasta terminalu gazu skroplonego - wynika z sondażu, wykonanego na zlecenie inwestora gazoportu. Sprzeciw jest większy w prawobrzeżnej części miasta, tam gdzie instalacje mają zostać zlokalizowane - ale i tak połowa tamtejszych mieszkańców jest ZA.

Podwyżki stóp o 25-50 pb w II poł. '10, o ile w ogóle - Zielińska-Głębocka z RPP


- Teraz nie ma potrzeby podnoszenia stóp procentowych, podwyżki, jeśli w ogóle nastąpią, mogą mieć miejsce w drugiej połowie roku - powiedziała w środę Anna Zielińska-Głębocka z Rady Polityki Pieniężnej. Jej zdaniem stopy mogłyby wzrosnąć o 25-50 pb.

Złoto konkurentem walut


Zdaniem Jamesa Sinclaira z Tanzanian Royalty Exploration Corp. ceny złota do początku 2011 roku mogą wzrosnąć do poziomu 1.650 dolarów za uncję. "Złoto stanowi konkurencję dla walut" - twierdzi Sinclair.