USA: Sprzeczne emocje inwestorów


W poniedziałek na rynek napłynęła spora dawka informacji, które wzbudziły sprzeczne emocje uczestników rynku kapitałowego.

To małe i średnie firmy amortyzują Polakom skutki światowego kryzysu, to dzięki small businessowi Polska jest jednym z krajów UE, w którym bezrobocie rośnie najwolniej - ocenia "Puls Biznesu". Tylko niemiecka Deutsche Boerse złożyła ofertę na zakup większościowego pakietu w Giełdzie Papierów Wartościowych - poinformował resort skarbu państwa. Ministerstwo otrzymało jeszcze oferty zakupu pakietu mniejszościowego od członków GPW:  Pekao S.A. oraz Banco Espiriti Santo de Investimento. - Jest umowa w sprawie pomocy dla Grecji - powiedział tuż po rozpoczęciu szczytu Unii Europejskiej w Brukseli jej nowy prezydent Herman Van Rompuy. Wciąż nie wiadomo jednak, jak Wspólnota zmierza wesprzeć swojego zadłużonego członka.Instytucje finansowe, zarabiając na składkach emerytalnych, powinny dbać skutecznie o przyszłość emerytur - powiedział wczoraj premier polskiego rządu Donald Tusk na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu. Dodał, że składka na emeryturę nie jest po to, aby jakieś instytucje finansowe zarabiały kokosy. Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego w Łapach mają szansę na ratunek. Spółka, której grozi likwidacja, podpisała umowę na trzy lata z firmą ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Na jej mocy ZNTK Łapy wykonają cysterny cztero-osiowe i tank-kontenery. Zdaniem ekonomistów, wypowiedź prezesa EBC może pomóc w dalszym umocnieniu złotego, który może dojść do poziomu 4,06 za euro.

Europejski Bank Inwestycyjny przewiduje, że w 2010 roku jego zaangażowanie w Polsce może być większe niż tegoroczne 7 mld euro - poinformował Massimo d'Eufernia, zastępca dyrektora wydziału operacji pożyczkowych dla Polski Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

RMF FM umocniło pozycję lidera na rynku ogólnopolskich stacji radiowych w 2009 roku. Udział w rynku zwiększyła także Trójka - bardzo słaby wynik Zetki i PR 1 - raport Wirtualnemedia.pl. Litewski fundusz Eva Grupe złożył w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wniosek o zgodę na przejęcie spółki Zakłady Przemysłu Cukierniczego Mieszko, poinformował urząd na swojej stronie internetowej.

Analitycy Domu Maklerskiego IDM SA, w raporcie z 10 sierpnia, obniżyli rekomendację dla Echo Investment do "trzymaj" z "kupuj", ale podnieśli cenę docelową do 5,10 zł z 4,80 zł. Tylko co 20 Polak ma oszczędności w funduszach inwestycyjnych, a 7 proc. przyznaje, że lokowało w ten sposób pieniądze w przeszłości - wynika z badania przeprowadzonego przez CBOS. Reszta - 88 procent - nigdy nie lokowało w ten sposób swoich pieniędzy. Skarb Państwa chce sprzedać 55,1 proc. akcji Ruchu. Do zakupu szykuje się Mennica - informuje "Parkiet".Nokia - największy na świecie producent telefonów komórkowych - pozywa do sądu jednego z głównych konkurentów: amerykańską firmę Apple. Fiński koncert twierdzi, że Amerykanie skorzystali z opatentowanych przez niego rozwiązań technologicznych przy konstruowaniu iPhone'a. Już co trzecie urządzenie AGD sprzedawane w Europie pochodzi z naszego kraju. A może być jeszcze lepiej. Zaplanowane na ten rok inwestycje zapewnią nam pozycję europejskiego lidera w produkcji sprzętu gospodarstwa domowego - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Sytuacja na rynku EUR/USD zmienia się jak w kalejdoskopie. Silna deprecjacja europejskiej waluty doprowadza do mocnych spadków pary EUR/USD.

Prezes dużego banku zrezygnował


Brunon Bartkiewicz, prezes ING Banku Śląskiego kończy pracę w Polsce i przechodzi do centrali Grupy ING. Na nowym stanowisku będzie odpowiadał za działalność banku ING Direct w Anglii, Francji, we Włoszech i w Hiszpanii - poinformował bank w komunikacie prasowym.

Obamowie zapłacili 1,8 mln dol. podatku


Prezydent Barack Obama wraz z żoną Michelle uzyskali w zeszłym roku 5,6 mln dol. dochodu i zapłacili 1,8 mln dol. federalnego podatku dochodowego.

Ceny na stacjach w dół


Poniedziałkowy monitoring cen na stacjach paliw przyniósł niewielkie, ale długo oczekiwane obniżki średnich cen paliw. Potaniały zarówno oba gatunki benzyn, olej napędowy,jak i autogaz.

Za mało hoteli na Euro 2012


Niewykluczone, że Polska nie zapewni odpowiedniej bazy hotelowej dla kibiców podczas Euro 2012. Specjaliści z Instytutu Turystyki z obawą patrzą na sytuację, w jakiej znalazł się rynek hotelarski w Polsce i bez entuzjazmu oceniają nasze możliwości noclegowe podczas Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej.

MF nie planuje zawieszenia progów ostrożnościowych długu w relacji do PKB


Ministerstwo Finansów nie planuje zawieszenia progów ostrożnościowych odnośnie relacji długu publicznego do PKB zapisanych w ustawie o finansach publicznych. Takie działanie byłoby nieodpowiedzialne i byłby to zły sygnał dla rynków - poinformowała PAP Magdalena Kobos, rzecznik prasowy MF.

Konsumenci nie dopisali


Wtorek na GPW przyniósł kontynuację spadków z pierwszej sesji bieżącego tygodnia. Najmocniej tracił na wartości indeks WIG20 (-2%), natomiast mniejsze spadki odnotowały indeksy szerokiego rynku kontynuujące swoje szerokie ruchy boczne.

BDM podniósł rekomendację dla Kęt do "kupuj"!


Analitycy Beskidzkiego Domu Maklerskiego, w raporcie z 18 sierpnia podnieśli rekomendację dla Grupy Kęty do "kupuj" z "redukuj", wyznaczając cenę docelową jednej akcji spółki na poziomie 103,4 zł.

Komisja Finansów za zmniejszeniem obowiązków informacyjnych podatników


Sejmowa Komisja Finansów Publicznych opowiedziała się w środę za zmniejszeniem obowiązków informacyjnych podatników związanych z NIP i VAT. Pozytywnie zaopiniowała także pomysł, by organy podatkowe przekazywały podatnikom swoje stanowisko nt. prowadzonych spraw.

Zgoda Niemiec na udział w pomocy dla krajów strefy euro


Niemiecki parlament uchwalił w piątek ustawę w sprawie udziału Niemiec w europejskim mechanizmie poręczeń kredytowych dla państw strefy euro, które popadną w problemy finansowe. Niemcy wyłożą na ten cel do 148 mld euro.

Minister finansów Czech niechętny wypożyczeniu złota na Expo 2010


Generalny komisarz czeskiej ekspozycji na światowej wystawie Expo 2010 w Szanghaju Pavel Stehlik oświadczył, iż u ministra finansów Eduarda Janoty nie dostrzega woli bezpłatnego wypożyczenia tony złota do wykonania jednego z planowanych eksponatów.

Dług SP w lutym wzrósł o 5 mld 83,2 mln zł w ujęciu miesięcznym


Zadłużenie Skarbu Państwa na koniec lutego wzrosło o 5 mld 83,2 mln zł, czyli o 0,8 proc. i wyniosło 657 mld .996 mln zł - podało w komunikacie Ministerstwo Finansów.

Właściciel marek Alpinus i CampuS sprzedaje spółkę zależną


Euromark, właściciel marek Alpinus i CampuS, podpisał z The World of Outdoors umowę sprzedaży 100 proc. udziałów brytyjskiej spółki zależnej Eurotech Leisure - podał Euromark w komunikacie.

Eurostat zepsuł nastroje


Informacje o tym, iż grecki rząd ponownie zaniżył wysokość zeszłorocznego deficytu budżetowego, były dzisiaj swoistym "dolaniem oliwy do ognia". Po publikacji Eurostatu, iż deficyt w 2009 r. wyniósł 13,6 proc. PKB (a nie 12,7 proc. PKB), ale z zastrzeżeniem, iż dane otrzymane z Grecji są wciąż nieprecyzyjne i możliwa jest ich rewizja w górę do 13,9-14,1 proc. PKB, ceny greckich obligacji jeszcze bardziej poszły w dół, a spread 10-latek względem niemieckich bundów sięgnął poziomu 600 p.b., czyli był wyższy, niż Ukrainy (!).

Głosują w sprawie pandy


Ponad 5-tysięczna załoga fabryki Fiata w Pomigliano d'Arco pod Neapolem od rana głosuje w referendum w sprawie warunków przeniesienia tam produkcji modelu panda. Od wyników referendum zależy, czy panda trafi tam, czy jej produkcja pozostanie w Polsce.

Deficyt USA rośnie jak na drożdżach


Deficyt handlowy Stanów ZJednoczonych wzrósł o 18,2 proc. i wyniósł we wrześniu 36,5 mld dolarów. To znacznie więcej niż spodziewali się ekonomiści, którzy prognozowali, że wyniesie on 32 mld dolarów.

Berling zmienił datę przydziału akcji na 8 kwietnia, spodziewa się redukcji zapisów


Dystrybutor sprzętu chłodniczego Berling przesunął datę przydziału akcji w swojej ofercie publicznej z 6 kwietnia na "najpóźniej 8 kwietnia", poinformowała spółka w komunikacie. Spółka podała, że spodziewa się redukcji zapisów na akcje w transzy indywidualnej.

Orlen szuka gazu z łupków


W drugiej połowie roku PGNiG rozpocznie wspólnie z firmą FX Energy wiercenia w celu poszukiwania tak zwanego gazu niekonwencjonalnego - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Pierwsi wiercenia w poszukiwaniu gazu niekonwencjonalnego czyli gazu z łupków (tzw. shale gas) oraz zawartego w porach skalnych (tzw. tight gas) rozpoczną u nas Amerykanie. Na wiosnę amerykańskie firmy Laner Resources oraz BNK Petroleum wykonają pierwsze próbne odwierty. Wyniki badań mają być znane pod koniec roku - pisze...

Do pracy! Rodacy


Efektywna czy efektowna praca? Czy praca "po tzw. godzinach" to dowód na nadgorliwość czy brak umiejętności organizacji czasu pracy przez pracownika? Czy w szaleństwie pracy jest miejsce na urlop? Odpowiedzi udzieli Katarzyna Jędruszczak, ekspert i trener BERNDSON w dziedzinie Rozwijania Talentów.

Do końca maja Polska otrzyma trzecią transzę pożyczki z BŚ


Do końca maja tego roku Polska otrzyma trzecią transzę pożyczki z Banku Światowego - poinformował Thomas Laursen, przedstawiciel Banku Światowego na Polskę i kraje bałtyckie.

Komisarz Ciolos: Polska powinna utrzymać rolnictwo rodzinne


Polska powinna utrzymać niewielkie gospodarstwa rodzinne - przekonuje w wywiadzie z PAP komisarz ds. rolnictwa Dacian Ciolos. Komisarz spotyka się we wtorek w Warszawie z polskim ministrem rolnictwa Markiem Sawickim.

Brak perspektywy poprawy sytuacji


Ostatnie dni pokazały, że pojedyncze dobre wiadomości nie są w stanie poprawić na dłużej nastrojów inwestycyjnych na świecie. Główna para walutowa cały czas kontynuuje trend spadkowy i dziś rano znajduje się na poziomie 1,2570.

Bezrobocie wreszcie w dół


Po kilku miesiącach wzrostu, w marcu bezrobocie wreszcie spadło - szacuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Spadek ten był jednak jedynie symboliczny - wskaźnik zmalał z 13 do 12,9 proc.

Bezrobocie może zacząć spadać w połowie 2010 r.


- Rynek pracy w Polsce zachowuje się nadzwyczaj poprawnie – uważa profesor Marian Noga, członek Rady Polityki Pieniężnej. W wywiadzie dla TVN CNBC Biznes Noga stwierdził, że - biorąc pod uwagę poniedziałkowe dane o produkcji - jest szansa na ponad 1-procentowy wzrost PKB jeszcze w tym roku. Co za tym idzie, bezrobocie może zacząć maleć już w połowie przyszłego roku.

Mieszane nastroje wśród inwestorów


Wczorajszą sesję giełdy na Wall Street zakończyły na plusach. Indeks Dow Jones wzrósł o 0,39%, S&P 500 o 0,42%, a technologiczny Nasdaq zyskał 0,55%.

Niższy podatek za wynajem


Od nowego roku osoby posiadające i wynajmujące mieszkania będą opłacały tak zwany ryczałt ewidencjonowany według 8,5-procentowej stawki podatku - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". To dobra wiadomość dla 200 tysięcy Polaków - podkreśla gazeta.