Możliwa realizacja zysków


Notowania w USA zakończyły się kolejnym wzrostem, choć jedyną korzystną informacją była ujemna dynamika cen producentów. Za to w Azji korekta spadkowa już się rozpoczęła.

Kurs złotego utrzymuje się nadal poniżej poziomu 4,0 za euro. Trwałe przebicie tego poziomu daje szansę na dalsze umocnienie polskiej waluty - uważają specjaliści. Ich zdaniem do piątku, kiedy napłyną ważne z punktu widzenia rynków dane z amerykańskiego rynku pracy, najbardziej prawdopodobna jest konsolidacja kursu. Uwolnienie cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych od początku 2010 roku jest możliwe, konieczne jest jednak przyjęcie przepisów służących ochronie najbiedniejszych - poinformował szef Departamentu Energetyki Ministerstwa Gospodarki, Henryk Majchrzak. Minister skarbu zaprosił inwestorów do negocjacji w sprawie kupna 50 proc. akcji Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (PAK) oraz 85 proc. dwóch kopalni węgla brunatnego Adamów i Konin - poinformował resort skarbu. Oferty można składać do 15 marca w siedzibie MSP.Nie 10 mld zł, ale 1-2 mld zł wpłaci do budżetu ze swego zysku Narodowy Bank Polski, dowiedział się nieoficjalnie "Puls Biznesu". Ekonomiści nie kryją zaskoczenia, a minister finansów musi zapomnieć o możliwości łatwego załatania części deficytu budżetowego. Sbierbank chce odszkodowania od General Motors za nieudaną sprzedaż Opla. Prezes tego rosyjskiego banku mówi, że będzie domagać się pokrycia kosztów poniesionych na przygotowanie transakcji i zapowiada pozew do sądu, jesli nie uzyska odszkodowania dobrowolnie. 29 zł za akcję Lotosu - po takiej cenie skarb państwa sprzedaje 14 mln papierów wartościowych tej spółki. To pakiet 10,78 proc. akcji. Ministerstwo skarbu poinformowało, że zakończyło się budowanie księgi popytu na akcje Lotosu, a do budżety wpłynie z tej transakcji 400 mln zł. Wiceminister skarbu Mikołaj Budzanowski zapowiada w TVN CNBC Biznes, że Skarb Państwa, któremu zostało 52 proc., będzie kontynuował sprzedaż akcji Lotosu.

27/01/2010 -USD/JPY - Wykres zmian cen pary USD/JPY, którego wersję dzienną przedstawiono, wykazuje ostatnio wyraźną kontynuację trendu spadkowego, który ma miejsce od kwietnia 2009 roku.

Najnowsze dane dotyczące kondycji sektora przemysłowego wskazują, że warunki prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce na początku IV kwartału ulegały stopniowej poprawie - wynika z danych Markit przygotowanych dla HSBC. Wskaźnik PMI w sierpniu 2009 roku wzrósł do 48,8 pkt wobec 48,2 pkt odnotowanych we wrześniu. We wtorek złoty stracił 5 gr do dolara i 4 gr do euro w reakcji na wzrost awersji do ryzyka i silny spadek kursu EUR/USD. O godzinie 17:40 kurs USD/PLN testował poziom 2,8851 zł, a EUR/PLN 4,1934 zł. Na wartości traciły również inne waluty regionu.

Analitycy Ministerstwa Gospodarki oceniają, że w I kwartale gospodarka wzrosła o 3,1 proc., a w całym roku wzrośnie o 3 proc. Wczoraj na sesji w USA niewiele się wydarzyło, ale poranne notowania kontraktów najwyraźniej chcą to nadrobić. Pytanie tylko, czy to wspomoże także nasz rynek, który cały czas pozostaje obojętny na jakiekolwiek bodźce z zewnątrz. Czasy są ciężkie i dlatego większość Amerykanów sprawdza cenę nawet kupując kubek kawy. Niedroga kawa leje się w restauracjach typu fast food, takich jak McDonalds, którego linia McCafe odniosła prawdziwy sukces. Nawet nieco bardziej szpanerski Starbucks oferuje kawę, która kosztuje nie więcej niż dolar i parę drobnych. Co więc mogłoby sprawić, by filiżanka kawy warta była 13 dolarów?Firmy inwestujące na niepublicznym rynku kapitałowym, które w czasie kryzysu kredytowego płaciły niewiele za wycofanie się z umowy, teraz przekonują się, że takie posunięcie znacznie podrożało. Już w połowie kwietnia 2010 r. prawnicy i lekarze mogą być zmuszeni do zainstalowania kas fiskalnych. Najpóźniej za dziewięć miesięcy minister finansów musi przenieść z rozporządzenia do ustawy o VAT zakres zwolnień z obowiązku stosowania kas. Lepsze wieści płyną z naszej gospodarki - wynika z danych Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury w lutym wzrósł o 1,7 pkt - podało BIEC. Kluczowe dla przyszłej kondycji gospodarki ma być tempo odradzania się inwestycji oraz skłonność banków do ich finansowania.

Premier Donald Tusk powoła Radę Gospodarczą


Przy premierze ma powstać Rada Gospodarcza odpowiedzialna za opiniowanie bieżących i planowanych działań rządu. Donald Tusk ma wręczyć we wtorek akty powołania jej dziewięciu członkom. Są to ekonomiści, naukowcy i praktycy biznesu - poinformowało CIR.

Rządowe cięcia urzędników


Do końca przyszłego roku zatrudnienie w administracji ma być mniejsze o 10 proc. i tańsze o 8 proc. - wynika z rządowego projektu ustawy, do którego dotarła "Rzeczpospolita". Według szacunków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, które przytacza gazeta, pracę może stracić ok. 31, 6 tys. z ponad 358 tys. obecnie zatrudnionych.

Stefański zrezygnował z RN Pol-Aquy


Marek Stefański zrezygnował z dniem 9 lutego z funkcji przewodniczącego rady nadzorczej Pol-Aquy - poinformowała spółka we wtorkowym komunikacie.

Grupa Kęty chce wypłacić 4 zł dywidendy na akcję z zysku za 2009 r.


Grupa Kęty chce wypłacić 4 zł dywidendy na akcję z zysku netto za 2009 rok, poinformowała firma w środę.

Asseco DACH miało 1,92 mln zł zysku netto w I połowie 2009 r.


Spółka informatyczna Asseco DACH miała w I połowie 2009 r. zysk netto w wysokości 1,92 mln zł zysku netto w I połowie 2009 r. wobec 1,96 mln zł straty netto w analogicznym okresie poprzedniego roku, wynika z raportu Asseco Poland.

Asseco BS chce się umocnić na rynku rozwiązań IT dla faktorów


Asseco Business Solutions (ABS), rozszerzyło swoją ofertę produktów z rodziny faktor o dwa nowe rozwiązania: Analysys Client oraz CRM Factor. Dzięki temu chce umocnić swoją pozycję lidera na rynku rozwiązań IT dla faktorów. Spółka oczekuje wzrostu w tym roku sprzedaży rozwiązań faktoringowych. W ocenie ABS rynek rozwiązań IT dla faktoringu będzie rósł w najbliższych latach w tempie dwucyfrowym.

Odreagowanie w notowaniach eurodolara


Na początku pierwszej w tym tygodniu sesji złoty pozostaje słaby, a kursy EUR/PLN i USD/PLN konsolidują się nieco poniżej istotnych poziomów oporu odpowiednio: 4,1000 oraz 3,0000. Podobna sytuacja ma miejsce w notowaniach pozostałych walut naszego regionu. Apetyt na ryzyko, a zatem również na inwestycje w aktywa związane z regionem rynków wschodzących, ograniczają problemy fiskalne Grecji i pozostałych mniejszych gospodarek strefy euro.

Zobowiązania Grecji, Portugalii i Hiszpanii największe wobec niemieckich banków


Zobowiązania Grecji, Portugalii i Hiszpanii są największe wobec niemieckich banków - wynika z danych Banku Rozliczeń Międzynarodowych (BIS) w Bazylei.

Złoty nadal traci na wartości


Złoty na fali złej sytuacji fiskalnej Grecji traci na wartości. Po wtorkowym przebiciu poziomu 4 zł za euro polska waluta spadła w środę rano do 4,0213 za euro.

"Straszliwy rok" dla przemysłu motoryzacyjnego


W ubiegłym roku francuski przemysł samochodowy, strategiczny dla gospodarki tego kraju, zlikwidował w następstwie kryzysu ponad 54 tysięcy miejsc pracy - podaje dziennik "Le Figaro".

Kontekst globalny wciąż kluczowy


Wczorajsza sesja zakończyła się spadkiem indeksów, a wszystkie indeksy straciły ponad 2,5 proc. Zaraz po nieco wyższym otwarciu inicjatywa przeszła w ręce sprzedających i to oni nadawali ton wydarzeniom w kolejnych godzinach handlu. Motywem do pozbywania się akcji były przede wszystkim zniżkujące rynki akcji w Europie, a dodatkowo spadki po otwarciu w USA sprawiły, iż indeksy zakończyły dzień na swoich minimach.

Polscy uczniowie lepsi


Polska jest czołówce krajów europejskich pod względem postępów w osiąganiu celów edukacyjnych Strategii Lizbońskiej. Tak wynika z raportu opublikowanego przez Komisję Europejską.

Pawlak: gwałtowne zjawiska na rynkach finansowych jeszcze niegroźne


Gwałtowne zjawiska na rynkach finansowych nie są w tej chwili poważnym problemem, ponieważ kursy walut utrzymują się w przedziałach obserwowanych wielokrotnie na rynku w ciągu ostatnich 10 lat - powiedział w czwartek wicepremier Waldemar Pawlak.

Pracodawcy zwalniają niechętnie


Bezrobocie nie będzie rosło tak szybko, jak przewidywano jeszcze kilka miesięcy temu, twierdzi "Rzeczpospolita". Nie tylko ministerstwo pracy, ale też ekonomiści specjalizujący się w problematyce rynku pracy uważają, że wzrost liczby bezrobotnych będzie łagodniejszy, niż do tej pory przewidywano.

Kolastyna znów prosi o upadłość


Znana firma przegrała z kryzysem. Kolastyna chce się teraz dogadać z wierzycielami.

Dane o sprzedaży mogą dodatkowo wzmocnić złotego


Środowy poranek przynosi umocnienie złotego o 1,9 gr do dolara i o 1,5 gr do euro. O godzinie 9:41 za amerykańską walutę trzeba było zapłacić 2,7325 zł, a za europejską 4,1040 zł. Umocnienie złotego jest pochodną większego apetytu na ryzyko, wywołanego wzrostami na azjatyckich, a obecnie na europejskich giełdach.

Byliśmy świadkami rejterady byków


W mijającym tygodniu na warszawskim parkiecie byki dominowały jedynie w poniedziałek. I tego dnia ich kariera chwilowo się skończyła. Ustanowienie nowego lokalnego szczytu tendencji wzrostowej "zaowocowało" kolejną korektą, trwającą konsekwentnie do końca tygodnia. Dopiero na finiszu piątkowej sesji podjęły skuteczną próbę powstrzymania spadków. Nie wyglądała ona jednak zbyt imponująco i raczej nie przekonała do ich argumentów. Tym bardziej, że większość tej zwyżki została "wypracowana" na końcowym fixingu.

Kryzysowe ostre cięcie na zdrowiu


NFZ chce przerzucić część kosztów tomografii i rezonansu magnetycznego na kierujących na te badania specjalistów. Poradnia, w jakiej pracuje ortopeda, neurolog czy onkolog, zapłaci za badanie ze swojego kontraktu z NFZ - pisze "Gazeta Wyborcza".

Napieralski: nie mówmy o Grecji jako o bankrucie, tylko pomóżmy


Nie mówmy o Grecji jako o bankrucie, bo to niepotrzebnie napędza spiralę strachu - zaapelował w czwartek w Brukseli lider SLD Grzegorz Napieralski. Jego zdaniem także Polska powinna pomóc temu pogrążonemu w tarapatach finansowych członkowi strefy euro.

Siedmiu wspaniałych do ekonomicznego Nobla


Nagroda w dziedzinie nauk ekonomicznych przyznawana jest przez Komitet Noblowski. Jest to jednak nagroda tylko imienia Nobla i ufundowana jest przez Centralny Bank Szwedzki (czyli nie pochodzi w prostej linii z funduszy Nobla, jak pozostałe nagrody).

Stabilna sesja na rynku walutowym


Wczorajsza decyzja Fed o podniesieniu stopy dyskontowej do poziomu 0,75 proc. przełożyła się na istotne umocnienie amerykańskiej waluty, w efekcie czego kurs eurodolara zniżkował wczoraj w okolice poziomu 1,3440.

Petrobaltic bliżej debiutu na giełdzie


Spółka wydobywcza Petrobaltic potrzebuje pieniędzy na inwestycje. Zarząd Lotosu może więc wysłać ją na warszawską giełdę - pisze "Parkiet".

Ile zarabiają informatycy?


Wynagrodzenie informatyków zmienia się nie tylko ze względu na szczebel zatrudnienia, czy zakres wykonywanych obowiązków. Jak wynika z raportu "Wynagrodzenia na stanowiskach IT w 2008 roku", opublikowanego przez Sedlak & Sedlak, zarobki różnią się również ze względu na rodzaj firmy.

Millennium podniósł ocenę Tarnowa


Analitycy Millennium DM w raporcie z 22 lutego podnieśli rekomendację dla Zakładów Azotowych w Tarnowie do "akumuluj" z neutralnie i ustalili cenę docelową na poziomie 16,70 zł z 15,80 zł.

Początek sesji powinien przynieść zwyżkę cen akcji na GPW


Poniedziałkowe silne wzrosty na warszawskiej giełdzie (WIG20 1,9%; WIG 1,6%), które w drugim kolejnym dniu pozytywnie wyróżniły ją na tle europejskich parkietów, zdecydowanie poprawiają sentyment do rynku akcji. Dlatego początek wtorkowej sesji powinien przynieść zwyżkę cen akcji.