Tydzień pod znakiem konsolidacji notowań EUR/PLN


Miniony tydzień na polskim rynku walutowym upłynął pod znakiem konsolidacji notowań złotego. Kurs EUR/PLN poruszał się w tym czasie w przedziale wahań 3,8600-3,9000.

Resort skarbu spodziewa się pod koniec czerwca ofert wiążących w sprawie kupna 50 proc. akcji Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (PAK) oraz 85 proc. dwóch kopalni węgla brunatnego - Adamów i Konin - powiedział w piątek wiceminister skarbu Jan Bury. Oszczędzać można na wszystkim: na zakupach, restauracjach, benzynie... Na wszystkim, ale przecież nie na naszych pupilach. Więc psi biznes to świetny sposób na pieskie, kryzysowe czasy. Pomimo recesji wydatki na zwierzęta wzrastają. Sami tylko Amerykanie wydali na swoich ulubieńców aż 43 miliardy dolarów. Zdolność kredytowa osiągnęła w czerwcu nowy rekord. Dotyczy to zarówno kredytów mieszkaniowych w złotych, jak i w euro. Dzięki liberalizacji podejścia banków, przeciętna rodzina może dziś kupić nawet 7 metrów kwadratowych mieszkania więcej niż jeszcze w styczniu.W najbliższych miesiącach MON chce rozpisać przetarg na samoloty szkolenia zaawansowanego, pozwalające przygotowywać lotników do pilotowania samolotów bojowych. Istotnym warunkiem ma być włączenie polskich zakładów w produkcję lub obsługę samolotów. PKN Orlen zawarł roczną umowę ze Statoil Poland na sprzedaż benzyny i oleju napędowego, poinformowała spółka w komunikacie. Szacunkowa wartość netto umowy to 498 mln zł. Polak potrafi? To się okaże. - Budowa elektrowni jądrowej w ciągu 10 lat jest możliwa, ale to minimalny okres, wymagający od polskiego rządu bardzo intensywnych działań - ocenił dyrektor generalny Agencji Energii Jądrowej (NEA) Luis E. Echavarri. Zgodnie z rządowymi planami, prąd z pierwszego polskiego reaktora ma popłynąć w 2020 roku.

Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy o grach hazardowych, który przewiduje m.in. zakaz gier na automatach do hazardu poza kasynami. Zgodnie z projektem, nie będą wydawane nowe zezwolenia na prowadzenie salonów gier z automatami i punktów z automatami o niskich wygranych.

Prawie 100 zł rocznie będzie musiał zapłacić pracodawca za rozliczenie pracownikowi jego PIT-u - uważa ekspert PKPP Lewiatan Rafał Iniewski. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo planuje, że w roku 2010 i w 2011 roczne wydobycie gazu ziemnego ze złóż krajowych wyniesie 4,3 mld metrów sześciennych - podała spółka w poniedziałkowym komunikacie.

Jeśli potwierdzą się szacunki dotyczące zasobów gazu z łupków skalnych w Polsce, to Europa może zmniejszyć swą zależność energetyczną od dostaw z Rosji - pisze we wtorek rosyjski dziennik "Kommiersant". Złoty rozpoczął i zakończył poniedziałkowe notowania lekkim osłabieniem w stosunku do głównych walut, pomimo że w południe zyskiwał on na wartości. Dzisiejsze zmiany były podyktowane wahaniami kursu EUR/USD. W oddalonych od miasta punktach aptecznych można kupić silne leki przeciwbólowe, ale nie popularne specyfiki. To efekt nowego rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia, wyjaśnia "Gazeta Wyborcza".Państwowa Inspekcja Pracy proponuje wydłużenie trzymiesięcznego terminu wykorzystania zaległych urlopów - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Ministerstwo Gospodarki oczekuje, że w październiku 2009 r. ceny ustabilizują się, a inflacja wyniesie 3,1 proc. rdr - napisano w komunikacie. Przewodniczący Fed powiedział dziś w nocy, że bank rezerw będzie gotowy do zacieśnienia polityki monetarnej, kiedy perspektywy gospodarcze trwale się poprawią.

Jan Kościuszko dokapitalizuje Polskie Jadło przekazując spółce pakiet swoich akcji


Prezes i główny akcjonariusz Polskiego Jadła Jan Kościuszko przekaże spółce w formie darowizny część posiadanych akcji. Wartość darowizny oceniana jest na 7,2 mln zł - poinformowała spółka.

Nowy prezes TVN nie przewiduje zmian


Nowy prezes TVN Markus Tellenbach nie przewiduje w ciągu najbliższych 12-24 miesięcy zwiększenia zaangażowania TVN w platformie "n". Nie planuje także żadnych gwałtownych zmian w grupie.

Będzie rzeź na rynku lotniczym


Eksperci rynku lotniczego uważają, że zima będzie tragiczna dla kilku przewoźników. Pisał o tym niemiecki "Die Welt". Linie lotnicze miały wyczerpać już wszystkie rezerwy jakie posiadały - w nadchodzących miesiącach, maksymalnie do 15 miesięcy, z europejskiego rynku wypadnie kilka firm, niektóre bardzo dobrze znane.

Deutsche Bank podniósł rekomendację dla Asseco


Analitycy Deutsche Banku podnieśli rekomendację dla Asseco Poland do "kupuj" z "trzymaj".

Złoty pod wpływem informacji z Węgier


Początek dzisiejszej sesji na rynku złotego upływa pod znakiem nieznacznego odreagowania w notowaniach polskiej waluty. Około godziny 10.00 kursy EUR/PLN oraz USD/PLN znajdowały się na poziomach odpowiednio: 4,1710 i 3,4970, czyli około 3 grosze poniżej piątkowych szczytów.

Złoty dalej traci


Złoty stracił w czwartek 2,7 gr do dolara i 2,2 gr do euro w reakcji na pogorszenie nastrojów na rynkach finansowych i spadek EUR/USD. O godzinie 17:35 kurs USD/PLN testował poziom 2,8978 zł, a EUR/PLN 4,0723 zł.

Ipsos: wskaźnik optymizmu konsumentów spadł o 2,33 pkt do 90,8 pkt w marcu


Wskaźnik optymizmu konsumentów (WOK) spadł o 2,33 pkt do poziomu 90,8 pkt w marcu, podał instytut badawczy Ipsos w komunikacie w poniedziałek. Wskaźnik klimatu gospodarczego spadł o 3,14 pkt do 81,5 pkt.

Kompania Węglowa nie podniesie cen węgla dla indywidualnych odbiorców


W przyszłym roku Kompania Węglowa nie podniesie cen węgla kupowanego najczęściej przez indywidualnych odbiorców - zapowiedział w czwartek wiceprezes spółki ds. handlu Zbigniew Paprotny. Chodzi o tzw. węgiel gruby i średni, o wysokiej wartości opałowej.

Ford modernizuje fabryki, ale nie zatrudnia


Wart 1,6 mld dol. plan inwestycyjny Forda przewiduje wymianę maszyn w zakładach tak, by mogły produkować oszczędne samochody konkurujące z modelami Toyoty. Natomiast zatrudnianie pracowników opłacanych tak jak w Toyocie musi zaczekać.

Konsolidacja bez rozstrzygnięć


Po poniedziałkowych zwyżkach w USA, inwestorzy na parkietach Europy przystąpili do wczorajszej sesji w dobrych nastrojach. Udany był zwłaszcza początek, który przyniósł wyraźniejsze wzrosty, ale choć potem optymizm nieco przygasł, to większość rynków kończyła dzień na plusach.

Schmid o udziale PKO BP w Banku Pocztowym


Wiceminister skarbu Joanna Schmid powiedziała w czwartek, że w ciągu najbliższych miesięcy powinna być podjęta decyzja w sprawie zaangażowania PKO BP w akcjonariacie Banku Pocztowego, w którym największy polski bank ma 25-proc. udział.

Bogatynia ma obwodnicę, ale nieprzejezdną


Kosztowała 15 mln zł i mogłaby być dumą mieszkańców Bogatyni. Ale obwodnica miasta, mimo że jest gotowa od co najmniej trzech miesięcy, wciąż jest niedostępna dla kierowców. Powód? Nad jezdnią zbyt nisko wiszą kable wysokiego napięcia. Po odpowiednim oznakowaniu obwodnica ma być dostępna, ale - nie dla tirów.

Ropa lekko tanieje; po 77 USD za baryłkę


Ropa naftowa lekko tanieje na rynkach paliw i jest wyceniana po 77 USD za baryłkę - podają maklerzy.

Obama nakłada bankom kaganiec


Rozdzielenie działalności inwestycyjnej od komercyjnej oraz ograniczenie wielkości banków - to najważniejsze założenia reformy systemu finansów proponowanej przez Baracka Obamę. Komentatorzy porównują te regulacje do przepisów z czasów Wielkiego Kryzysu.

GPW i KDPW po raz pierwszy otwarte w Noc Muzeów


Warszawska giełda oraz Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych po raz pierwszy wezmą udział w siódmej edycji Nocy Muzeów, która odbędzie się w Warszawie z soboty na niedzielę. Hol Centrum Giełdowego zamieni się w miejsce prezentacji sztuki młodych artystów.

Czeski producent samolotów planuje IPO w Pradze i być może w Warszawie


Piper Sport Aircraft, czeski producent lekkich samolotów, planuje sprzedaż pakietu 49 proc. poprzez giełdę papierów wartościowych w Pradze i być może w Warszawie - podaje magazyn "Euro" cytując członka rady spółki Petra Dubena.

Fundusze zarządzane przez Ipopema TFI mają ponad 5 proc. Ferrum


Fundusze zarządzane przez Ipopema TFI zwiększyły zaangażowanie w Ferrum do 5,52 proc. - podało Ferrum w komunikacie.

USA: kelnerka zwolniona za narzekanie na klientów na Facebooku


22-letnia kelnerka straciła pracę w pizzerii w Charlotte (Karolina Północna), ponieważ w portalu społecznościowym Facebook poskarżyła się na zbyt niski, jej zdaniem, napiwek, jak dostała od klientów, którzy spędzili przy stoliku trzy godziny.

Dyrektorzy szpitali oczekują na warunki kontraktów na 2010 r.


Część szpitali nie ma już środków na planowe zabiegi medyczne. Narodowy Fundusz Zdrowia informuje, że w tym roku nie będzie dodatkowych pieniędzy na świadczenia. Lecznice oczekują na propozycje NFZ w sprawie kontraktów na 2010 r. Będą one przedstawione dopiero po publikacji przez Ministerstwo Zdrowia rozporządzenia z nowym algorytmem podziału wpływów finansowych Funduszu.

Ciągły niepokój na rynkach


Inwestorzy kontynuowali wycofywanie się z bardziej ryzykownych aktywów, ponieważ wydaje się, że europejskie rządy mają problem z ustaleniem wspólnego stanowiska w sprawie sposobu rozstrzygnięcia kryzysu zadłużeniowego.

Kolejne kraje oferują pomoc Polsce


Kolejne kraje oferują Polsce pomoc w walce z powodzią. Teraz Dania i Ukraina zaproponowały pompy o wysokiej wydajności, a także swoich ekspertów - powiedział Polskiemu Radiu rzecznik Komisji Europejskiej Ferran Tarradellas.

A.Milińska i A.Moroz zrezygnowali z funkcji wiceprezesów LPP


Alicja Milińska oraz Aleksander Moroz zrezygnowali z pełnienia funkcji wiceprezesów zarządu spółki odzieżowej LPP, poinformowała spółka w komunikacie.

World shares slide ahead of policy meetings


World stocks added to the previous week's losses on Monday, hugging one-month lows as investors pulled back from a more than seven month rally and prepared for the eventual withdrawal of stimulative monetary policy.

Wracają obawy o drugie dno


Słabe informacje z amerykańskiej i niemieckiej gospodarki podcięły skrzydła giełdowym bykom i przyczyniły się do przeceny europejskich walut. Dziś wystąpienie szefa Fed w Kongresie, nie będzie mu łatwo odwrócić nastrojów na rynku.

Wyrok TK ws. konstytucyjnych przesłanek wznowienia postępowania


Dnia 20 października Trybunał Konstytucyjny (zwany dalej „Trybunałem”) rozpoznał skargę konstytucyjną spółki 4G POLSKA sp. z o.o. dotyczącą ograniczenia przesłanek wznowienia postępowania w sprawach gospodarczych.