Strajk w BA: sprzeczne informacje dyrekcji i związków


Po pierwszym dniu strajku w brytyjskich linii lotniczych, dyrekcja twierdzi, że wielu pracowników zbojkotowało przestój, co pozwoliło utrzymać więcej lotów niż przewidywano. Związek zawodowy Unite, który zrzesza strajkujące załogi pokładowe, twierdzi, że to nieprawda.

Nawet jeżeli ze względu na zmianę na stanowisku prezesa NBP doszłoby do ataku spekulacyjnego na polską walutę, to zachwianie kursu nie powinno być duże, ani długotrwałe - uważają eksperci, z którymi rozmawiała w sobotę PAP. "Polski hydraulik śmieje się z Europy. Warszawa nie odczuwa recesji" - to tytuł artykułu, opublikowanego w poniedziałek w "Il Giornale". Według dziennika wszystko wskazuje, że Polska będzie w tym roku "jedynym krajem europejskim, którego w dobie obecnego kryzysu nie dotknęła recesja". Dwa nasze indeksy giełdowe dały w 2009 roku największe na świecie zyski. Przy tej okazji znów powraca pytanie: czy jesteśmy jeszcze rynkiem wschodzącym, czy już dojrzałym. Prawda leży pośrodku. Najlepiej położenie naszego rynku oddaje trawestacja sentencji z Mrożka: warszawska giełda to takie miejsce, które znajduje się na wschód od Zachodu i na zachód od Wschodu. Ta trochę dwuznaczna pozycja znajduje potwierdzenie w porównaniach stóp zwrotu i ma dość poważne konsekwencje. Nie zawsze przyjemne.Grupa Seco/Warwick spodziewa się w 2010 roku znacznie lepszych wyników niż w roku ubiegłym. Wskazuje na to spora liczba negocjowanych i pozyskiwanych kontraktów. Generali Otwarty Fundusz Emerytalny zwiększył zaangażowanie w Bomi i ma 5,27 proc. akcji i głosów na WZA spółki - poinformowało Bomi w komunikacie. Grupa Lotos podwyższa od środy cenę oleju napędowego o 22 zł, cena oleju opałowego wzrasta o 26 zł na tysiąc litrów. Jak poinformowało biuro prasowe spółki, cena benzyny nie zmienia się.

Węgry niemal w pełni znacjonalizują linie lotnicze Malev w ramach umowy podpisanej pomiędzy rządem a węgierskimi i rosyjskimi akcjonariuszami Malevu, podał w sobotę rząd. Chodzi o to, by uratować przewoźnika.

System zabezpieczenia społecznego kalifornijskich pracowników sfery budżetowej stracił 284,6 mln dol. z powodu największego wycieku ropy w dziejach USA. Katastrofa spowodowała spadek wartości akcji BP o 1,4 mld dol. a jak wynika z danych zebranych przez agencję Bloomberg, aż 42 stanowe fundusze emerytalne mają je w swoich portfelach. Sprzedaż detaliczna spadła w grudniu 2009 r. o 0,3 procent - podało w czwartek Ministerstwo Handlu USA. Jest to wynik poniżej oczekiwań ekonomistów, którzy przewidywali wzrost sprzedaży o 0,5 proc.

Polska Grupa Energetyczna zdecydowała o rozpoczęciu fazy przygotowawczej budowy bloków gazowo-parowych w Elektrowni Dolna Odra i Elektrowni Pomorzany. Wartość inwestycji szacowana jest łącznie na ok. 4,4 mld zł - podała PGE w komunikacie. Dziesięć firm i konsorcjów jest zainteresowanych budową systemu poboru opłat na polskich drogach - poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. System ten ma zacząć funkcjonować w połowie 2011 roku. W poniedziałek nie zostały opublikowane żadne informacje makroekonomiczne z rynku USA, które mogłyby nadać ton wydarzeniom na Wall Street.Turcja i Azerbejdżan podpisały w poniedziałek w Stambule porozumienie w sprawie sprzedaży i tranzytu gazu ze złoża Szah Deniz w Azerbejdżanie oraz taryf przesyłowych przez Turcję do krajów Europy, które chcą zmniejszyć swoją zależność energetyczną od Rosji. Niemiecka gospodarka urośnie w 2010 r. o 1,4 proc. - wynika z przedstawionej w środę półrocznej prezentacji rządowej. Każdy, kto decyduje się na rozpoczęcie działalności gospodarczej, snując wizje jej rozwoju i powodzenia, musi również wziąć pod uwagę mało komfortową sytuację, z jaką wcześniej czy później przyjdzie mu się zmierzyć - kłopoty z odzyskaniem należności od kontrahentów.

Tej zimy napalimy zbożem w piecu


Ministerstwo Gospodarki jeszcze w tym roku zamierza wydać rozporządzenie zaliczające zboża do biomasy, którą można wykorzystywać w energetyce. Dokument ten jest już po uzgodnieniach międzyresortowych i po konsultacjach społecznych - poinformowało biuro prasowe resortu gospodarki.

Kryzys przyczynił się do mniejszej liczby rozwodów


Zazwyczaj pieniądze dzielą ludzi, ale obecny kryzys gospodarczy w USA przyczynił się do mniejszej liczby rozwodów, gdyż mniej osób stać na kosztowne procesy - napisała w czwartek agencja Reutera.

UBS podniósł rekomendację dla Pekao do "kupuj" z "neutralnie"


UBS podniósł rekomendację dla Banku Pekao SA do "kupuj" z "neutralnie" - poinformował we wtorek Bloomberg.

India's Ultratech, Samruddhi Cement Boards OK Merger


Citigroup Inc said on Sunday it has agreed to sell its stake in Japanese telemarketer Bellsystem24 to U.S. private equity firm Bain Capital for 93.5 billion yen ($1 billion).

Wyższe emerytury z ZUS


500 tys. osób może otrzymać wyższe emerytury i renty z ZUS-u. Zmiany w wysokości emerytur dotyczą osób, które pomimo udokumentowanej pracy nie posiadały zaświadczeń o wysokości zarobków. Do ZUS-u wpłynęło już 306,5 tys. wniosków o ponowne przeliczenie świadczenia - czytamy w "DGP". Zgłoszenie wniosku do końca tego roku pozwoli na wyrównanie rent oraz emerytur za cały 2009 rok.

Pada kolejna giełdowa spółka


Zarząd Kolastyny, producenta kosmetyków, złożył w czwartek w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Śródmieścia nowy wniosek o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu - poinformowała spółka. Pierwszy wniosek w tej sprawie Kolastyna złożyła pod koniec stycznia.

Energetyka chce podwyżek cen prądu


Sprzedawcy energii elektrycznej chcą uwolnienia jej cen od początku 2010 r. dla tzw. grupy taryfowej G, obejmującej m.in. gospodarstwa domowe, akademiki czy domy dziecka - pisze czwartkowa "Gazeta Prawna". Wnioski o uwolnienie cen mają od przyszłego tygodnia trafiać do Urzędu Regulacji Energetyki. Decyzję prezes URE ma ogłosić we wrześniu.

Koniec ulepszaczy, szynki nie będą klejone?


W trosce o jakość sprzedawanych w UE steków i szynki Parlament Europejski nie zgodził się w środę na dopisanie trombiny do listy dopuszczonych dodatków do żywności. Ta substancja używana jest przez przemysł do sklejania kawałków mięsa w jednolity produkt.

Producenci windują ceny żywności


Wbrew temu co twierdzi resort rolnictwa, to mit, że sklepy zarabiają krocie na sprzedaży artykułów spożywczych - wynika z badań Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, do których dotarł "Dziennik Gazeta Prawna".

Rekordowa strata British Airways, strajk od poniedziałku


W najbliższy poniedziałek rozpoczyna się strajk personelu pokładowego linii British Airways. Można spodziewać się odwołania ok. 30 procent lotów, startujących lub lądujących na lotnisku Heathrow w Londynie. Tymczasem zarząd firmy podał wyniki finansowe za zeszły rok - z rekordową stratą.

Podatki: Warto postawić na tę kratkę?


Wymierne korzyści finansowe pozwalały kierowcom przymykać oko na szpetną kratkę w "osobowych ciężarówkach". Ale niemożność odliczenia pełnego VAT może sprawić, że już niedługo będą bardziej wybredni.

KGHM nie zależy na szybkiej sprzedaży akcji Polkomtela


KGHM Polska Miedź nie planuje sprzedać w najbliższym czasie swojego pakietu akcji w Polkomtelu, operatorze sieci komórkowej Plus, wynika z poniedziałkowych wypowiedzi prezesa spółki Herberta Wirtha.

Wylosowano kutry, które w 2010 roku będą mogły łowić dorsze


W piątek w Kołobrzegu (Zachodniopomorskie) wylosowano 166 kutrów o długości powyżej 8 metrów, które będą mogły w przyszłym roku łowić dorsze na Bałtyku. O takie prawo ubiegało się 311 armatorów.

Chcesz ulgę? Udowodnij, że masz dziecko


Sezon rozliczeń dopiero się rozpoczął, a już podatnicy są wzywani do przedstawienia dowodów, że są uprawnieni do korzystania z ulgi na dzieci - pisze "Rzeczpospolita".

Związkowcy z KGHM wysłali postulaty do zarządu


Związek Zawodowy Pracowników Przemysłu Miedziowego (ZZPPM) przesłał we wtorek do zarządu KGHM pismo z sześcioma postulatami, które mają być przedmiotem sporu zbiorowego. Spór zostanie ogłoszony, jeżeli zarząd do 24 sierpnia nie uwzględni żądań związkowców. Według rzeczniczki koncernu, postulaty wysunięte przez związkowców są kolejnym "koncertem życzeń".

Spokojna sesja na rynku złotego


Dziś złoty zachowywał się stosunkowo stabilnie, wciąż jednak pozostawał słaby. Kurs EUR/PLN oscylował nieco pod oporem 4,3000, a USD/PLN odnotował zwyżkę w kierunku poziomu 2,9400. Na rynku zagranicznym natomiast mogliśmy obserwować kontynuację ostatnich spadków eurodolara, którego kurs zniżkował pod poziom 1,4700, w okolice 1,4630.

Do zakładów ubezpieczeniowych zgłoszono ok. 40 tys. szkód powodziowych - KNF


Według szacunkowych danych do zakładów ubezpieczeniowych zgłoszono około 40 tys. szkód powodziowych - poinformowała Komisja Nadzoru Finansowego w piątkowym komunikacie.

Strata Polic w I kw. wyniosła 2,4 mln zł


Zakłady Chemiczne Police miały w I kw. 2010 roku 2,4 mln zł straty netto przypadającej akcjonariuszom jednostki dominującej. Strata była niższa od konsensusu rynkowego na poziomie minus 3,6 mln zł.

Polacy zostawiają pustkę i wracają do kraju


Pakują manatki i wracają do domów. W okresie 12 miesięcy od końca marca 50 tys. imigrantów - głównie Polaków - powróciło do swoich krajów. Efekt - rosnąca ilość pustostanów, z którymi nie ma, co robić.

Komunikat FOMC dał sygnał do wzrostów


Podczas wczorajszej sesji giełdy na Wall Street odnotowały wzrosty na fali pozytywnego komunikatu Komitetu Otwartego Rynku. Indeks Dow Jones wzrósł o 1,3%, S&P 500 o 1,15%, a technologiczny Nasdaq zyskał 1,47%.

Stocznie znów na zakręcie


- Komisja Europejska uznała za niewystarczające informacje przedstawione przez Polskę we wniosku o przedłużenie terminu na sprzedaż stoczni w Gdyni i Szczecinie - poinformował rzecznik KE ds. konkurencji Jonathan Todd. Aby Komisja wydała decyzję w tej sprawie, Polska musi uzupełnić wniosek. - W niczym nie uchybiliśmy. To normalna procedura - tłumaczy się resort skarbu.

USA: kelnerka zwolniona za narzekanie na klientów na Facebooku


22-letnia kelnerka straciła pracę w pizzerii w Charlotte (Karolina Północna), ponieważ w portalu społecznościowym Facebook poskarżyła się na zbyt niski, jej zdaniem, napiwek, jak dostała od klientów, którzy spędzili przy stoliku trzy godziny.

O kupnie dużych pakietów akcji trzeba będzie informować KNF


Inwestor zamierzający przekroczyć odpowiedni próg udziałów w firmie z branży finansowej będzie musiał informować o swoich planach KNF - przewiduje projekt nowelizacji ustaw regulujących rynek finansowy. Jego pierwsze czytanie odbyło się w czwartek w Sejmie.

Znaczna poprawa nastrojów na rynkach


Na początku dzisiejszej sesji złoty kontynuuje rozpoczęte jeszcze w piątek odreagowanie ostatniej fali osłabienia. Notowania EUR/PLN zeszły pod poziom 4,0000, natomiast kurs USD/PLN przed godziną 10.00 zdołał zejść do 3,0550.

Tanie autostrady zdrożeją?


Od rozstrzygnięcia przetargów na budowę autostrady A2 spod Łodzi do Warszawy minęło 8 miesięcy. Wtedy wszyscy byli zaskoczeni niskimi cenami, jakie zaoferowali zwycięzcy. Teraz pierwszy z nich występuje o... podwyżkę, a i pozostali nie wykluczają takiego ruchu - donosi "Dziennik Gazeta Prawna".