Spółki farmaceutyczne wpływają na spadek indeksów


W trakcie dzisiejszych notowań w Europie, spadkom cen przewodzi branża farmaceutyczna. Wiadomość, że amerykańska Izba Reprezentantów zaaprobowała zmiany w systemie ochroni zdrowia wpłynęła na spadek wycen spółek branży farmaceutyków.

W czwartek złoty osłabił się wobec głównych walut, co było efektem reakcji na sytuację na rynkach globalnych. Analitycy oceniają, że w piątek złoty nadal może tracić na wartości. Rosja zdecydowanie odrzuca ewentualność częściowego połączenia konkurencyjnych gazociągów Nabucco i South Stream. Taką wizję zaproponował dyrektor generalny włoskiego koncernu ENI, argumentując, że obniżyłoby to koszty obu projektów. Policyjni związkowcy oczekują rządowych gwarancji wypłaty do końca roku wszystkich należnych świadczeń dla funkcjonariuszy. "W przeciwnym razie zastosujemy dopuszczalne prawem formy protestu łącznie z pikietą w Warszawie" - powiedział szef NSZZ Policjantów w Małopolsce Janusz Łabuz.Analitycy Citigroup podwyższyli wycenę akcji Banku Millennium do 3,89 zł z 3,61 zł - podała agencja Bloomberg. Unijne biuro statystyczne Eurostat ogłosiło w piątek koniec recesji w strefie euro. Ostatnie publikacje danych makro ze Stanów dużo zmieniło w układzie technicznym pary eurodolar. Kurs wybił się dołem z trendu spadkowego i obecnie kieruje się na wsparcie w rejonie 1,5025. Kluczowym impulsem powodującym umocnienie amerykańskiej waluty był raport z rynku pracy, który pozytywnie zaskoczył handlujących.

"Rzeczpospolita" dotarła do projektu nowej ustawy, która ma znacząco ograniczyć wpływ związków zawodowych na spółki. Projekt ustawy o nadzorze właścicielskim ma jeszcze w lutym trafić do Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Pod koniec tego roku zostanie rozpisany przetarg na częstotliwości dla bezprzewodowych łączy telekomunikacyjnych, które pozwolą m.in. na oglądanie wideo w komórkach w wysokiej rozdzielczości i przesyłanie dużych plików - powiedziała PAP prezes UKE Anna Streżyńska. Polska dzięki wysiłkom i zdolnościom organizacyjnym przedsiębiorców, w mniejszym stopniu niż inne kraje doświadcza skutków światowego kryzysu gospodarczego - powiedział w poniedziałek podczas finału konkursu Business Centre Club wiceminister SZ Jan Borkowski.

W 2009 roku banki poczuły w pełni efekty kryzysu, a co za tym idzie ucierpieli też ich klienci. To był trudny rok dla kredytobiorców. Priorytetem jest prywatyzacja wszystkich spółek pierwszej grupy chemicznej na raz, a jeżeli się to nie uda, to możemy rozmawiać o innych koncepcjach - powiedział w czwartek w Sejmie wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz. Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt emisyjny spółki Berling, dystrybutora maszyn i urządzeń chłodniczych, w związku z publiczną ofertą 6 150 000 akcji.Podczas gdy w Sejmie posłowie toczą zażartą walkę o kształt nowej ustawy ograniczającej hazard, wytrawni gracze zakładają się o to, czy posłom się uda. Czy prezydent zawetuje projekt ustawy hazardowej? Czy ta ustawa wejdzie w życie z nowym rokiem? O to m.in. zakładają się użytkownicy jednego z portali e-rozrywkowych. betsson.com. Darmowe bilety do kina na "Toy Story 3", a może darmowy weekend w południowej Anglii? Takimi m.in. bonusami zamierza kusić Rupert Murdoch, właściciel londyńskiego "Timesa", by skłonić do jego czytania w sieci. Czytania, za które trzeba już płacić. Piątkową sesję giełdy na Wall Street zakończyły na plusach. Indeks Dow Jones wzrósł o 0,72%, S&P 500 o 0,57%, a technologiczny Nasdaq zyskał 0,88%. Indeks S&P 500 zatrzymał się w okolicach poziomu 1100 pkt, wyrównując tym samym tegoroczny szczyt, ustanowiony w połowie października.

Sony staje się trójwymiarowe


Sony stawia na trójwymiar. Japoński koncern pokazał światu swoją najnowszą linię telewizorów 3D, które na rynku japońskim będą dostępne od 10 czerwca. Eksperci zauważają jednak, że Sony wchodzi na lukratywny trójwymiarowy rynek później niż jego rywale, tacy jak Samsung czy Panasonic.

Klich: MON przygotowało 14 programów modernizacji armii


Ministerstwo Obrony Narodowej zakończyło w sierpniu prace nad 14 programami modernizacyjnymi armii, obejmującymi sprzęt wojskowy i uzbrojenie, a także indywidualne wyposażenie żołnierza. Perspektywa realizacji tych programów, czekających jeszcze na zatwierdzenie, sięga 2018 roku - poinformował w poniedziałek szef resortu Bogdan Klich w Kielcach.

PE zatwierdził budżet Unii Europejskiej


Parlament Europejski zatwierdził budżet Unii Europejskiej na przyszły rok. Na płatności przeznaczono nieco ponad 1 % dochodu narodowego brutto Unii, czyli prawie 123 miliardy euro.

Rząd zatwierdził projekt reformy emerytur


Rząd grecki ostatecznie zatwierdził krytykowany przez związki zawodowe projekt reformy systemu emerytalnego, który musi jeszcze zostać przyjęty przez parlament - poinformowało agencję AFP źródło rządowe.

Boni: Wychodzenie z kryzysu może potrwać do 2014 roku


Wychodzenie z kryzysu gospodarczego może zająć Europie prawie połowę tego dziesięciolecia i potrwać do 2014 roku - ocenił w sobotę w Krakowie minister i szef doradców strategicznych premiera Michał Boni.

Złoty był stabilny w poniedziałek, rynek czeka na środowe posiedzenie FOMC


Lepsze informacje z Dubaju nie zdołały wyraźnie przełamać negatywnej passy rynków, obserwowanej od kilku dni. Trwają one w zawieszeniu, a brak istotnych danych makro i niewielka aktywność inwestorów spowodowały, że złoty pozostawał dziś stabilny, uważają analitycy.

Wysokie ryzyko na bankach!


Analitycy Domu Maklerskiego PKO BP, w raporcie z 16 grudnia, obniżyli rekomendacje dla wszystkich analizowanych banków wydając rekomendacje negatywne. Potencjał spadku ich kursów oceniamy na 20-30%.

Złoty stabilny, do końca dnia kurs może być w przedziale 4,19-4,21


Złoty w poniedziałek jest stabilny, zdaniem analityków do końca dnia może się utrzymywać w przedziale 4,19-4,21 za euro.

Wysokie ryzyko nad Ukrainą


Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko zaapelował o pomoc międzynarodową w walce z epidemią grypy, która rozprzestrzenia się w jego kraju - podała w niedzielę jego kancelaria. Wskutek epidemii zmarły dotychczas 53 osoby, a liczba chorych wyniosła ok. 185 tysięcy.

Grecja ciągle szkodzi euro


Wtorek należał do dolara. Amerykańska waluta umocniła się, względem wszystkich swych głównych konkurentów. Wydarzeniem dnia było obniżenie ratingu dla Grecji i Portugalii. Przyczyniło się to do wzmożonej wyprzedaży euro.

ABC szczepień ochronnych


Rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych stanowiło i stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia całej populacji. Jak podają statystyki, zgony z powodu schorzeń zakaźnych stanowią ok. 25 proc. wszystkich zgonów na świecie. Jedną z podstawowych od lat form przeciwdziałania chorobom zakaźnym społeczeństwa są szczepienia ochronne.

W. Brytania: produkcja elektrycznego Nissana


Pierwszy wielkoseryjny samochód osobowy z napędem elektrycznym będzie produkowany w Anglii. Japoński koncern Nissan zapowiedział rozbudowę swoich zakładów w Sunderland, gdzie umieści montownię modelu Leaf, czyli liść.

Minister apeluje: Palestyńczycy, nie pracujcie u Żydów


Minister gospodarki Autonomii Palestyńskiej Hasan Abu Libdeh zaapelował we wtorek do Palestyńczyków, by porzucili pracę w żydowskich gospodarstwach, ostrzegając, że w przeciwnym razie grozi im pięć lat więzienia i grzywny.

Prezes TP liczy na porozumienie z UKE


Prezes TP Maciej Witucki uważa, że podczas piątkowego spotkania z Urzędem Komunikacji Elektronicznej zawarte zostanie porozumienie w sprawie inwestycji infrastrukturalnych. Do uzgodnienia został jedynie mechanizm sprawdzania wywiązywania się obu stron z umowy.

"0" ostatecznie zniknęło


W piątek zniknęło "0" poprzedzające numery telefonów i od soboty, dzwoniąc z telefonu stacjonarnego, nie będziemy już go musieli wybierać. Likwidacja prefiksu była wprowadzana stopniowo od końca września 2009 roku.

Stoneshore wezwał na Alterco


Stoneshore Consultants Limited wezwał do sprzedaży 53.449 akcji Alterco, stanowiących 2,97 proc. głosów na WZA, po 46,24 zł za akcję - poinformował pośredniczący w wezwaniu DM BZ WBK.

Europe shares inch higher despite austerity worries


European shares edged up on Thursday as strong earnings from BT and Sainsbury offset rising concerns that fiscal tightening in Europe could result in a slowdown in the region's growth.

Dramatyczny wzrost zadłużenia budżetów komunalnych


Niemieckie miasta i gminy spodziewają się w tym roku łącznego deficytu swych budżetów na poziomie 12 mld euro, czyli o blisko 50 procent wyższego niż w rekordowym dotąd pod tym względem roku 2003 - poinformowała we wtorek w Berlinie przewodnicząca sejmiku niemieckich miast, chadecka nadburmistrz Frankfurtu nad Menem Petra Roth.

EFH Żurawie Wieżowe chcą przejąć spółkę Gastel


EFH Żurawie Wieżowe chcą przejąć spółkę Gastel. Akwizycja nastąpi poprzez przeniesienie całego majątku przejmowanej firmy do EFH Żurawi Wieżowych, w zamian akcjonariusze Gastel obejmą nową emisję akcji - podały Żurawie Wieżowe w komunikacie.

W 2008 r. wzrosło spożycie alkoholu; najczęściej sięgano po piwo


Spożycie alkoholu na jednego mieszkańca w Polsce wzrosło z 9,21 l w 2007 r. do 9,58 l w 2008 r. - wynika ze sprawozdania z realizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi za 2008 r., które we wtorek przyjął rząd.

Zarząd NBP i RPP porozumieją się ws. wyniku NBP


Zarząd Narodowego Banku Polskiego i RadaPolityki Pieniężnej na pewno dojdą do porozumienia w kwestii wyniku finansowego za ubiegły rok, a sprawozdanie finansowe NBP za 2009 rok zostanie przekazane rządowi zgodnie z ustawowym terminem do 30 kwietnia - poinformowała PAP w środę Elżbieta Chojna-Duch, członek RPP.

Moody's obniżył rating Grecji do "Ba1", perspektywa stabilna


Agencja Moody's obniżyła rating obligacji rządowych Grecji do "Ba1" z "A3" i rating krótkoterminowy Grecji do Non-Prime z Prime-1 - poinformowała agencja w komunikacie.

Debiut spółki Berling 15 kwietnia


Pierwsze notowanie spółki Berling, dystrybutora maszyn i urządzeń chłodniczych, na warszawskiej giełdzie w systemie notowań ciągłych odbędzie się 15 kwietnia - podała giełda w komunikacie.

Bernanke wini za kryzys słabą regulację banków


Główną przyczyną zeszłorocznego kryzysu była zbyt luźna regulacja systemu finansowego, a nie zbyt niskie stopy procentowe - oświadczył prezes Rezerwy Federalnej Ben Bernanke.

Raport ADP w centrum uwagi


Mimo iż władze Dubaju poinformowały, iż nie będą brały odpowiedzialności za długi Dubai World, wczoraj o tym problemie mówiło się na rynku już zdecydowanie rzadziej. Obecnie w centrum uwagi znajdują się dzisiejsze popołudniowe dane z USA, dlatego to na nich będą skupiali się inwestorzy. Sytuacja techniczna na głównej parze sprzyja wzrostom wartości wspólnej waluty, dlatego ewentualny dobry odczyt powinien pomóc w zdecydowanym przebiciu 1,51, a być może nawet ostatniego szczytu. Obecnie kurs znajduje się na poziomie 1,5074.