Reklamy totalizatora nielegalne?


Nie tylko kluby sportowe sponsorowane przez firmy bukmacherskie mają kłopot z nową ustawą hazardową. Kłopot ma też państwowy monopolista. Zgodnie z nowym prawem, Totalizator Sportowy nie może się reklamować - zauważa "Dziennik Gazeta Prawna".

Rank Progress finalizuje sprzedaż za 41 mln euro galerii handlowej w Kłodzku. W ciągu kilku dni spodziewa się zatwierdzenia przez KNF prospektu emisyjnego, w maju chce przeprowadzić IPO, a w czerwcu zadebiutować na GPW. Do 2012 roku spółka chce zainwestować 500 mln zł. W ciągu trzech tygodni może wyłonić partnera do projektu mieszkaniowego we Wrocławiu - poinformowali przedstawiciele spółki na poniedziałkowej konferencji. Bioton dzięki sprzedaży części swoich aktywów zamierza w 2010 roku zmniejszyć zadłużenie o 160 mln zł - poinformował na wtorkowym spotkaniu z dziennikarzami dyrektor finansowy Biotonu Adam Aleksandrowicz. Pełniący obowiązki prezydenta Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o Narodowym Banku Polskim, która doprecyzowuje reguły zastępowania szefa banku centralnego m.in. w razie jego śmierci - poinformowała Kancelaria Prezydenta.Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt emisyjny Centrum Klima w związku z ofertą publiczną 3 mln akcji serii C i zamiarem ubiegania się o dopuszczenie do obrotu tych akcji na rynku regulowanym oraz PDA serii C - podała KNF w komunikacie. Od początku tego roku do końca lipca sprowadzono do Polski ponad 388 tysięcy używanych samochodów osobowych. To o 41,9 proc. mniej niż przed rokiem. Najchętniej przywożono auta marki Volkswagen - poinformował w czwartek Samar, opierając się na danych Ministerstwa Finansów. Większa część środowej sesji na Wall Street przebiegała pod znakiem wzrostów, ale końcówka notowań stała już pod znakiem wzmożonej podaży akcji, co ściągnęło główne indeksy pod kreskę. Dow Jones w ciągu dnia powrócił powyżej ważnego z powodów psychologicznych poziomu 10.000 punktów, ale tylko na krótko.

"Puls Biznesu" pisze, że wraz z zainteresowaniem gazem z łupków, wzrastają ceny usług wiertniczych. Są już co najmniej dwa razy wyższe niż w USA, gdzie wiercenie na głębokość 3 tysięcy metrów wyceniane jest na 6-7 milionów dolarów.

Dzisiejsza sesja na rynku walutowym przyniosła wybicie euro/dolara z przedziału wahań 1,48-1,50, a notowania ustanowiły swoje dzienne maksimum na poziomie 1,5090. Zdaniem analityków, wybicie ponad tegoroczne, październikowe szczyty otwiera euro/dolarowi drogę do zwyżki w okolice poziomu 1,5300. Ewentualne przekroczenie progu 55 proc. długu publicznego w relacji do PKB nie musi oznaczać natychmiastowego obniżenia ratingu dla Polski. Konieczny jest jednak realny i wiarygodny plan zmniejszenia zadłużenia po 2011 r. - uważa Piotr Kowalski, prezes Fitch Polska.

Już w czwartek w Europie odbędzie się prawie 100 proc. planowych lotów - poinformowała w środę wieczorem Europejska Organizacja ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej (Eurocontrol). Dzisiejsza sesja na rynku złotego rozpoczęła się w dość stabilnych nastrojach. Kurs złotego kształtuje się obecnie głównie pod wpływem ruchów na parze eurodolar. Wszelkie pojawiające się dane makroekonomiczne mogące mieć wpływ na wycenę tej właśnie pary walut należy brać pod uwagę pod kątem ich późniejszego przełożenia się na kurs złotego - uważają specjaliści.PSL złożyło w Sejmie projekt liberalizujący zeszłoroczną ustawę o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców. Ludowcy proponują obniżenie progu spadku obrotów, którego przekroczenie umożliwia korzystanie z pakietów pomocowych. Urząd Regulacji Energetyki nie zgadza się na ceny prądu, których od nowego roku chcą dla gospodarstw domowych firmy energetyczne. 12 firm złożyło więc korekty swoich wniosków, choć te - zdaniem Urzędu - są symboliczne. Vattenfall Polska i RWE wytaczają jednak cięższe działa i chcą same ustalać swoje taryfy, pokazując URE ostatni wyrok sądu. Amerykańskie władze wycofały z rynku ponad milion nosidełek dla dzieci firmy Infantino. Wszystko z powodu podejrzenia, że mogły one przyczynić się do śmierci trójki maluchów.

PŻM kupuje statki, ale w Chinach


Polska Żegluga Morska, największy polski armator i jeden z największych w Europie, od lat statki kupuje nie w Polsce, lecz w Chinach, ubolewa "Nasz Dziennik".

Zrób sobie przerwę od pracy - weź sabbatical!


Urlopy sabbatical to benefit oferowany przez niektóre przedsiębiorstwa. Chcąc wytłumaczyć jego koncepcję, warto przytoczyć tzw. gap year, na który pomiędzy kolejnymi etapami edukacji lub tuż przed rozpoczęciem pracy decydują się absolwenci uczelni wyższych. Sabbatical to urlop dla profesjonalistów - pracowników z wieloletnim doświadczeniem zawodowym, którzy sprawdzili się na swoim stanowisku. Wypaleni bądź zaangażowani we własny rozwój chcą jednak odpocząć od zawodowej codzienności nie rezygnując przy tym z pracy i/lub wynagrodzenia.

PAIiIZ podtrzymuje prognozę napływu ok.7 mld euro BIZ do Polski w 2009 r.


Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) podtrzymała prognozę napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) do Polski w 2009 r. na ok. 7 mld euro, wynika ze środowej informacji dyrektora departamentu informacji gospodarczej Agaty Mężyńskiej.

Bezpańskie miliardy złotych


Polacy mogli zapomnieć nawet o 2 mld złotych zgromadzonych w różnych instytucjach finansowych takich jak np. banki czy fundusze inwestycyjne - wynika z wyliczeń "Rzeczpospolitej". Najczęściej są to pieniądze zgromadzone wcześniej przez bliskich zmarłych.

W oczekiwaniu na szczyt w Toronto


Wczorajsza sesja zakończyła się spadkiem indeksów, ale skala spadku nie była znacząca i nie przekroczyła progu 1%. Powyższym otwarciu na rynku dość szybko pojawiła się podaż, która sprowadziła indeksy na nowe minima.

Zamówienia na dobra trwałe w USA spadły w marcu


Zamówienia na dobra trwałe w USA w marcu spadły mdm o 1,3 proc., po wzroście miesiąc wcześniej o 1,1 proc. po korekcie - poinformował w piątek Departament Handlu USA.

Polska przekazuje 1 mld zł rocznie na pomoc rozwojową


Polska przekazuje rocznie ok. 1 mld zł pomocy krajom rozwijającym się - poinformowała Agata Czaplińska z Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Jednak zgodnie z programem ONZ powinniśmy biednym krajom przekazać w 2010 r. dwa razy więcej.

Cisza przed burzą


Po zakończeniu czwartkowych notowań można śmiało powiedzieć, że to nie była ciekawa sesja. Od wtorku na rynku poza debiutem PZU dzieje się niewiele i ostateczny niewielki spadek WIG20 na wczorajszej sesji jest tego dobrą ilustracją.

Tauron zadebiutuje najpóźniej w czerwcu 2010 roku


Wiceminister skarbu Jan Bury powiedział w środę dziennikarzom, że energetyczna spółka Tauron zadebiutuje na giełdzie najpóźniej w czerwcu 2010 roku.

Grecjo, za mało się starasz


Grecja robi za mało, by odzyskać wiarygodność na rynkach - mówi w imieniu unijnych ministrów finansów szef resortu finansów Szwecji. Ministrowie - podobnie jak w poniedziałek Eurogrupa - apelują do Aten o podjęcie kolejnych, bardziej konkretnych kroków oszczędnościowych. Tymczasem przez Grecję przetacza się kolejna fala protestów przeciw oszczędnościom.

BoFA podwyższył rekomendację dla PKN Orlen do "kupuj"


Analitycy Bank of Amercia Merrill Lynch podwyższyli rekomendację dla PKN Orlen do "kupuj" z "neutralnie".

DI BRE podwyższył rekomendację dla Banku Millennium do "akumuluj"


Analitycy DI BRE Banku, w raporcie z 11 lutego, podwyższyli rekomendację dla akcji Banku Millennium do "akumuluj" z "trzymaj" oraz nieznacznie podwyższyli cenę docelową, do 4,38 zł, z 4,33 zł poprzednio.

Wzmocnienie znaczenia linii trendu


Najważniejszym wydarzeniem ubiegłego tygodnia na GPW był piątkowy debiut PGE. Choć ze względu na wysoką redukcję nawet bardzo przyzwoity wzrost na pierwszej sesji mógł być dla wielu inwestorów rozczarowujący, to w mojej ocenie przy gigantycznej skali tego IPO, można po piątkowym debiucie mówić o sukcesie. Skala obrotów na pierwszej sesji potwierdza istotność spółki dla inwestorów instytucjonalnych, którzy muszą być nią zainteresowani chociażby ze względu na przyszłą wagę PGE w giełdowych indeksach.

Ostry spadek kursu akcji AIB


Akcje banku Allied Irish Banks spadły w środę na giełdzie w Dublinie o ponad 26 proc. w reakcji na obawy związane z działaniami ratunkowymi dla irlandzkich banków - podają maklerzy.

MSP: konsolidacja OLPP i PERN


Przeniesienie udziałów Skarbu Państwa w spółce Operator Logistyczny Paliw Płynnych (OLPP) do Przedsiębiorstwa Eksploatacji Rurociągów Naftowych (PERN) "Przyjaźń" - przewiduje zawarta we wtorek umowa między skarbem a PERN.

Co przemawia za "efektem stycznia"?


W większości przypadków, kiedy rynki akcji osiągały roczne maksima w grudniu, styczeń następnego roku przynosił kontynuację trendu wzrostowego.

Polski kłopot z czołgami na Malajach


Sypie się największy od dziesięcioleci polski kontrakt zbrojeniowy. Gliwickiemu Bumarowi Łabędy grozi kilkadziesiąt milionów dolarów kary za niewywiązanie się z umowy na dostawy czołgów dla Malezji - ujawnia "Gazeta Wyborcza".

DI BRE podniósł cenę docelową dla Lotosu do 26,6 zł


Analitycy DI BRE Banku, w raporcie z 6 listopada, podnieśli o 3 proc. cenę docelową dla akcji Grupy Lotos do 26,6 zł, podtrzymując rekomendację "trzymaj".

Wskaźnik PMI idzie na pogodę


Wskaźnik aktywności gospodarczej polskiego sektora przemysłowego PMI, wyliczany przez firmę Markit we współpracy z HSBC, wyniósł w grudniu 52,4 punktu. W poprzednim miesiącu miał identyczną wartość.

75 proc. zaatakowanych


Coraz częściej przedsiębiorstwa są celem ataków cyberprzestępców, w 2009 r. było to 75 proc. firm - wynika z raportu firmy Symantec, zajmującej się bezpieczeństwem w internecie. Rozwój techniki umożliwia ataki nawet mało doświadczonym informatykom i hakerom.

W USA zbankrutowało ponad 100 banków


Stało się. Psychologiczna granica została przekroczona. W tym roku po raz pierwszy od 17 lat w USA zbankrutowało ponad 100 banków. Grono tegorocznych bankrutów może jeszcze się zwiększyć.

Kolejki po akcje PZU


Do biura maklerskiego najlepiej przyjść rano z gotówką potrzebną na zapisanie się do zakupu akcji PZU - radzi "Parkiet".

Lepsze nastroje dzięki danym z Azji


Rynki akcji w Europie kończą dziś dzień silnymi wzrostami, a notowania w USA rozpoczęły się od blisko 2-proc. zwyżki indeksów. Paliwem do zwyżek mogły być publikowane rano dane w Chinach i Japonii.

Dobre dane z USA będą sprzyjać dolarowi


Nadal inwestorzy z uwagą śledzą wszelkie informacje dotyczące pakietu pomocowego dla Grecji, ale w piątek, tuż przed długim weekendem, na plan pierwszy mogą wejść dane makro z USA. Za ich sprawą jest szansa na umocnienie dolara, a w ślad za tym, złoty może zakończyć tydzień powyżej poziomu 3,90 za euro - prognozuje rynek.

Jak zarobić kosztem fiskusa?


Konta i lokaty z dzienną kapitalizacją pozwalające uniknąć podatku Belki stały się standardem w polskiej bankowości.