Rząd pomoże zadłużonym Amerykanom


Administracja prezydenta Baracka Obamy przedstawiła w piątek nowy plan pomocy dla osób, które mają problemy ze spłatą kredytów hipotecznych i grozi im z tego powodu odebranie domu przez bank.

Polska Grupa Energetyczna chce pozyskać z emisji akcji ok. 5 mld zł brutto - wynika z opublikowanego prospektu spółki. Około 3,5 mld złÂ PGE zamierza przeznaczyć na program inwestycyjny, a pozostałe 1,5 mld wyda na sfinansowanie odkupu od Skarbu Państwa pakietów mniejszościowych spółek zależnych. Produkty firm dobrze traktujących klientów czy środowisko nie sprzedają się lepiej niż inne. Dla polskiego konsumenta wciąż najważniejsza jest cena – wynika z badań "Rzeczpospolitej". Wyrok rumuńskiego Trybunału Konstytucyjnego, który zakwestionował część planu oszczędnościowego przygotowanego przez tamtejszy rząd, dał impuls nie tylko do przeceny rumuńskiej waluty, ale miał również negatywny wpływ na notowania złotego i innych walut regionu.Z powodu awarii wywołanych mrozem setki domów, biur i zakładów produkcyjnych pozostaje bez prądu. W takiej sytuacji szkody są nieuniknione. Na jakich zasadach przedsiębiorca bądź osoba fizyczna może dochodzić ich wyrównania? Piątek przyniósł umocnienie złotego i zniżkę kursu EUR/PLN do dolnego ograniczenia kanału wahań w okolicach 4,0700. Wsparciem dla polskiej waluty okazały się dużo lepsze od oczekiwań dane, jakie pod koniec tygodnia napłynęły z krajowej gospodarki. Czy pracownikowi, który rozpoczął pracę 1.09.2009 r., przysługuje dzień wolny z tytułu opieki nad dzieckiem z art. 188 kodeksu pracy?

Organizacja Państw Eksporterów Ropy Naftowej (OPEC) podwyższa swoje prognozy popytu na ropę w 2010 r., już trzeci miesiąc z rzędu, bo rośnie zapotrzebowanie rynków gospodarek wschodzących.

Polska nie wykorzystuje środków przyznanych przez MFW w ramach elastycznej linii kredytowej (FCL) - wynika z cotygodniowego raportu na temat działalności finansowej MFW. Rząd w pierwszym półroczu wystąpił o te pieniądze, żeby stanowiły rodzaj "poduszki bezpieczeństwa" w czasie, gdy złoty gwałtownie tracił na wartości. Bank BPH liczy, że w III kwartale poprawi wynik finansowy, choć nie wyklucza, że zakończy go również stratą. Wskaźnik koszty do dochodów (C/I) wzrósł o 34,4% w skali roku do 109,8% w I półroczu i będzie pozostawał na wysokim poziomie do czasu połączenia z GE Money Bankiem, poinformowali przedstawiciele Banku BPH.

Nowy tydzień na rynku walutowym korzystnie wpływa na europejską walutę. Wczorajsza sesja zakończyła wzrostem indeksów, ale trudno jest mówić o przełomie. W pierwszej fazie sesji na rynku przeważali kupujący, którzy zdołali sforsować krótkoterminowe bariery, ale na niewiele wyższych poziomach ujawniła się podaż, która przeważała w drugiej części dnia. Aukcja hiszpańskich obligacji umocniła euro i pozwoliła podtrzymać pozytywny sentyment na globalnych rynkach, chociaż słabsze dane z USA ograniczyły możliwość większego wzrostu giełd.Mimo spodziewanej w obecnym roku poprawy koniunktury blisko stu Szkotów w każdym dniu roboczym 2010 r. zostanie bankrutami z powodu utraty pracy bądź prawdopodobnej w drugim półroczu zwyżki rekordowo niskich stóp procentowych. Wszystkie kluby parlamentarne zgodziły się w środę, by od 1 stycznia 2010 r. przeciętny wskaźnik wzrostu wynagrodzeń był negocjowany między pracodawcami a związkami zawodowymi w przedsiębiorstwach. Do tej pory był on przyjmowany przez Komisję Trójstronną lub rząd. Aktywa zgromadzone w TFI, pomimo ujemnego wyniku zarządzania, wzrosły w lutym o 30 mln zł do 94,8 mld zł. Był to dwunasty z rzędu wzrost aktywów - podano w poniedziałkowym raporcie sporządzonym przez Analizy Online i Izbę Zarządzających Funduszami i Aktywami.

Islandia: fiasko negocjacji z Londynem i Hagą ws. Icesave


Prowadzone w ostatnich dniach negocjacje na temat złagodzenia warunków zwrotu przez Islandię pieniędzy, jakie obywatele Wielkiej Brytanii i Holandii stracili wskutek kryzysu w islandzkiej bankowości, zakończyły się fiaskiem - powiadomił w czwartek Reykjavik.

Memorandum spółki część XI


Poniższa publikacja stanowi kontynuację poprzedniego memorandum dotyczącego spółki akcyjnej. Przedstawimy w niej zagadnienia dotyczące organów spółki, w tym ich skład, tryb powoływania i kompetencje. Kodeks spółek handlowych (dalej: „ksh”) wśród organów spółki akcyjnej wymienia: zarząd, radę nadzorczą oraz walne zgromadzenie. Zgodnie z hierarchią ustanowioną w ksh omówienie organów spółki akcyjnej rozpoczniemy od zarządu.

"Kommiersant": Rosja ogranicza import produktów mlecznych z Litwy


Rosja wprowadza od najbliższego poniedziałku ograniczenia na import produktów mlecznych z Litwy - informuje w czwartek dziennik "Kommiersant", powołując się na źródło w litewskiej służbie weterynaryjnej.

Brak chętnych na domy w luksusowych przedmieściach Nowego Jorku


Bryan Roddy mówi, że w kwietniu 2007 roku wydawało się to mądrą inwestycją, kiedy wraz ze wspólnikami kupił za 1,2 milion dolarów dom w Greenwich w stanie Connecticut; dodali dwie sypialnie i dwie łazienki i wystawili na sprzedaż za 2,9 miliony dolarów, by skusić kupujących z Manhattanu.

Rynek czeka na plan ratunkowy dla Grecji


Środowa sesja na Wall Street zakończyła się niewielkimi spadkami indeksów, a informacją dnia były spekulacje, że już w czwartek Francja i Niemcy przedstawią propozycje planu ratunkowego dla pogrążonej w kłopotach finansowych Grecji.

BRE planuje ponad 10-proc. średnioroczny wzrost przychodów w latach 2010-2012


BRE planuje w strategii ponad 10-proc. średnioroczny wzrost przychodów w latach 2010-2012 i do 2012 roku około 20-proc. rentowność brutto kapitałów własnych. Bank założył spadek wskaźnika kosztów do dochodów do ok. 50 proc. do 2012 roku - poinformował BRE Bank.

WIBOR najniższy w historii. Ironia losu


Trzymiesięczna stopa WIBOR, która jest podstawą oprocentowania większości złotowych kredytów hipotecznych spadła dziś do najniższego poziomu w historii - 4,05 proc. Niestety, prawie nikt na tym nie skorzysta.

W których krajach najtrudniej znaleźć pracę?


Świat wypatruje sygnałów, że kryzys gospodarczy ma się ku końcowi. W najbogatszych krajach, które najszczodrzej szafują przywilejami społecznymi, wychodzenie z recesji trwa niestety trochę dłużej. Bezrobocie będzie w nich nadal rosło i nic nie wskazuje, że się zatrzyma.

Polska nie oczekuje rewolucji


Przedstawiciele polskich regionów, minister ds. rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska i europosłowie gorąco bronili wczoraj tradycyjnej, zaadresowanej do wszystkich regionów w UE polityki spójności, podczas zorganizowanej w Komisji Europejskiej wielkiej konferencji na temat przyszłości tej polityki po 2013 roku.

British Airways mogą strajkować


Radość pasażerów z poniedziałkowej decyzji sądu o zablokowaniu strajku personelu pokładowego linii British Airways. W czwartek związek zawodowy Unite w drugiej instancji wygrał apelację od orzeczenia zakazującego protestu. Droga do strajku stanęło otworem.

Słabe dane nie popsuły nastrojów


Względny spokój i brak doniesień z Europy to najlepszy możliwy scenariusz dla rynków akcji, euro i walut tradycyjnie zyskujących w okresie prosperity (rynki wschodzące, AUD, NZD, CAD). Takie okoliczności towarzyszą nam już od prawie dwóch tygodni i wczoraj tego spokoju nie zmąciły nawet słabsze dane.

Reklamy totalizatora nielegalne?


Nie tylko kluby sportowe sponsorowane przez firmy bukmacherskie mają kłopot z nową ustawą hazardową. Kłopot ma też państwowy monopolista. Zgodnie z nowym prawem, Totalizator Sportowy nie może się reklamować - zauważa "Dziennik Gazeta Prawna".

Koniec z gminną samowolką


Można nie zgodzić się na drastyczną podwyżkę opłaty za użytkowanie wieczyste. To właściciel gruntu musi wykazać zasadność podwyżki oraz jej wysokości - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Bernanke optymistą


Kalendarz ekonomiczny na początku bieżącego tygodnia jest praktycznie pusty. Wczoraj inwestorzy rozpamiętywali jeszcze węgierskie rewelacje oraz słabe dane z USA z rynku pracy. Dziś pusty kalendarz może być szansą na uspokojenie, a być może nawet odreagowanie. O ile rynek znów nie zostanie negatywnie zaskoczony.

Euro po liftingu zyskuje na wartości


Na rynku forex kolejny dzień obserwujemy silne umocnienie europejskiej waluty względem amerykańskiego dolara. Do dużej dynamiki wzrostu doszło wczoraj wieczorem. Obecnie aprecjacja euro jest kontynuowana. Czy to już koniec trendu spadkowego na rynku euro dolar?

Koniec przygody z General Motors


Nieco ponad pół roku utrzymał się na stanowisku naczelnego dyrektora wykonawczego (CEO) General Motors Frederick "Fritz" Henderson. Właśnie odszedł ze stanowiska.

Niższe podatki i wyższe emerytury?


Eksperci, związkowcy, politycy, czyli praktycznie wszyscy pozytywnie oceniają znajdujący się w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o PIT, który przewiduje ulgę w podatku dochodowym dla osób oszczędzających na emeryturę poza ZUS i Otwartym Funduszem Emerytalnym. Autorem projektu jest komitet obywatelski RAZEM.

Najwyżej wynagradzani szefowie AIG mogą dostać podwyżki


Uratowana przez państwo firma ubezpieczeniowa American Insurance Group może dostać zgodę na podniesienie płac dla kilku najwyżej wynagradzanych menedżerów, jak twierdzą dwa dobrze poinformowane źródła.

Bogaty, czyli złodziej


Blisko 80 proc. Polaków chce, by państwo wysyłało do firm więcej kontrolerów, alarmuje "Gazeta Wyborcza" w oparciu o sondaż PBS DGA.

W Polsce w październiku liczba zarejestrowanych samochodów osobowych spadła o 8,4 proc.


Liczba nowo zarejestrowanych samochodów osobowych w październiku 2009 roku w Polsce wyniosła 25.279, czyli w ujęciu rok do roku spadła o 8,4 proc. - wynika z szacunków europejskiego stowarzyszenia producentów motoryzacyjnych ACEA.

TVP: wątpliwości ws. identyfikacji członków rady nadzorczej


Zarząd TVP chce od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wyjaśnień w sprawie identyfikacji osób, wybranych w końcu lipca do Rady Nadzorczej TVP. Według p.o. prezesa Piotra Farfała, podanie przez KRRiT tylko imion i nazwisk członków w uchwale powołującej nową radę, nie pozwala na jednoznaczną ich identyfikację.

Ranking Kredytów Mieszkaniowych


Na rynku kredytów hipotecznych zaobserwować możemy utrzymanie się głównych tendencji z ubiegłego miesiąca w zakresie oferty banków. Nadal możliwe jest uzyskanie kredytu bez wkładu własnego zarówno w złotówkach, jak i walutach obcych.  Nie zmienił się również zakres kredytów w CHF, które oferuje obecnie siedem banków. Październikowy Ranking Kredytów Mieszkaniowych Gold Finance koncentruje się na  omówieniu kredytów z dopłatami w ramach rządowego programu Rodzina na Swoim. Ponadto, omówione...

Google niewinny. Może reklamowac podróbki


- Google nie narusza praw LVMH dopuszczając reklamy jej konkurentów oraz podróbek - uznał Europejski Trybunał Sprawiedliwości kończąc tym samym wieloletni spór. Do francuskiego koncernu należą m.in. takie światowe marki jak Louis Vuitton, Moet & Chandon czy Christian Dior.

Nowy Jork dorównuje Londynowi jako centrum finansowe


Jak wynika z raportu opracowanego na podstawie badań przeprowadzonych przez Z/Yen dla organizacji samorządowej City of London Corporation, Londyn i Nowy Jork zajęły dwa pierwsze miejsca w rankingu światowych centrów finansowych, po tym jak stolica Wielkiej Brytanii straciła swoje pierwszeństwo z powodu obaw dotyczących wyższych podatków i ostrzejszych przepisów.

Polska liderem wzrostu, premier zapowiada stopniowe ograniczanie deficytu i długu


Polska w tym i w przyszłym roku pozostanie liderem, jeśli chodzi o wzrost gospodarczy, a premier Donald Tusk zapowiada stopniowe ograniczanie długu i deficytu.