Białoruś chce rozmów z Ukrainą o udziale w rurociągu Odessa-Brody


Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka polecił wicepremierowi Uładzimirowi Siemaszce, by zaczął rozmowy z Ukrainą o przyłączeniu się Białorusi do rurociągu Odessa-Brody. Prezydent mówił o tym w kontekście planów transportu ropy, podkreślając rolę rurociągów.

W opinii wiceprezesa NBP Witolda Kozińskiego Polska, niezależnie od rozwoju sytuacji w Grecji, pozostaje krajem stabilnym, o dobrych fundamentach. Zdaniem Kozińskiego osłabienie kursu złotego - najsilniejsze spośród walut regionu, jest przejściowe. 10-11 września w Krakowie, w Centrum Szkoleniowo-Konferencyjnym Comarch odbędzie się druga edycja warsztatów infrastruktury organizowanych przez subsektor Infrastruktury IT sektora Usługi w Comarch. Qumak-Sekom zamierza wypłacić z ubiegłorocznego zysku od 80 gr do 1 zł dywidendy na akcję - podała spółka w komentarzu do raportu rocznego.W Holandii bilety papierowe transportu publicznego przechodzą do lamusa. Zastępują je bilety elektroniczne, zwane kartami chipowymi. Od dzisiaj tylko z takimi biletami można podróżować po Rotterdamie. Płaci się nimi także za przejazd metrem w Amsterdamie. Sukcesywnie wprowadzają je też inne miasta Holandii. Ostatnia przecena euro może wywołać spóźniony, sezonowy wzrost eksportu pszenicy z Unii Europejskiej, ale zażarta konkurencja ze strony rywali takich jak Rosja może popsuć święto eksporterom, powiedzieli w poniedziałek dealerzy i analitycy. Chociaż o tym, czy Islandia ureguluje swoje długi wobec Wielkiej Brytanii i Holandii, zadecyduje referendum, to prezydent Olafur Ragnar Grimsson zapowiada, że kraj zamierza wywiązać się ze swoich zobowiązań finansowych.

Miedź drożeje na giełdach metali z powodu optymizmu o poprawie w gospodarce USA - podają maklerzy.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ogłosił przetarg na zakup i wdrożenie systemu kierowania ruchem klientów w terenowych jednostkach organizacyjnych. Z wysokości wadium (0,5 mln zł) wynika, że minimalna wartość kontraktu szacowana jest na min. 16,7 mln zł - podano w suplemencie do dziennika urzędowego UE. Wartość całej Platformy Usług Elektronicznych dla klientów ZUS, w ramach którego realizowany jest system kierowania ruchem, szacowana jest na ponad 100 mln zł. W tym roku Przewozy Regionalne chcą dokończyć program monitorowanych odejść, ogłosić przetarg na nowy tabor i usprawnić sprzedaż biletów - powiedział PAP prezes spółki Tomasz Moraczewski. Firma musi się też uporać z kilkusetmilionową stratą za zeszły rok.

Urząd Komunikacji Elektronicznej nie będzie obniżał przez trzy lata stawek hurtowych, które Telekomunikacji Polskiej płacą inni operatorzy za korzystanie z infrastruktury spółki. W zamian za to w ciągu trzech lat TP ma wybudować 1,2 mln linii telekomunikacyjnych - wynika z porozumienia między UKE i TP. Ok. 2,9 mld zł straciła Polska w latach 2006-2009 na obowiązującym wciąż kontrakcie gazowym z Rosją - wynika z dokumentów rządowych, do których dotarł "Dziennik Gazeta Prawna". Na światowych rynkach finansowych zapanował spokój - dotyczy to zwłaszcza rynków akcji, gdzie zmienność indeksu S&P osiągnęła dwuletnie minimum. W maju 2008 r. S&P osiągnął poziom 1440 USD, po czym w kolejnych miesiącach nastąpiła znacząca wyprzedaż.Początek czwartkowej sesji na warszawskiej giełdzie był bardzo udany. Zaraz po otwarciu handlu indeks WIG20 po środowej mocnej 3,37 proc. aprecjacji i wybiciu się tego dnia powyżej bardzo ważnego oraz silnego technicznego oporu, które stanowiła krótkoterminowa linia trendu spadkowego, szybko powiększył swoje zwyżki. Przebił się przez tegoroczny szczyt z dnia 25 sierpnia na poziomie 2317,07 pkt i maksymalnie dotarł nawet do poziomu 2325,82 pkt. Oznacza to, że znalazł się na najwyższym poziomie od 3 października ubiegłego roku. Zarząd Techmeksu złożył w Sądzie Rejonowym w Bielsku-Białej wniosek o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu wraz z wnioskiem o zawieszenie wszelkich czynności egzekucyjnych prowadzonych wobec spółki - poinformował Techmex w komunikacie. Do kolejnego etapu prywatyzacji Remagu dopuszczone zostały dwie firmy: AB Consulting z Opola i Węglokoks z Katowic - podał resort skarbu w komunikacie. Oznacza to, że odrzucone zostały propozycje giełdowego Kopeksu i Famuru.

Zysk netto Emperii w IV kwartale może wynieść około 18 mln zł


Zysk netto grupy handlowej Emperia w czwartym kwartale powinien wynieść około 18 mln zł. W przyszłym roku zyski spółki powinny nadal rosnąć. Emperia zakłada, że przychody ze sprzedaży zwiększą się w 2010 roku o 10 proc. - poinformował na konferencji prasowej Artur Kawa, prezes spółki.

Trybunał: emeryci i bezrobotni wolni od abonamentu


Emeryci, renciści i bezrobotni nie będą płacić abonamentu. Trybunał Konstytucyjny, który badał nowelizację ustawy na wniosek prezydenta Lecha Kaczyńskiego, uznał, że zwolnienia te są zgodne z konstytucją. Internowani i ofiary represji stalinowskich, których chciałby w ustawie zwolnić Senat, decyzją Trybunału nadal będą go płacić.

Dobre dane z USA pomogły umocnić się złotemu w czwartek


Opublikowane w czwartek dane nt. wzrostu gospodarczego w USA okazały się nieco lepsze od oczekiwań, co zdecydowanie poprawiło nastroje na światowych rynkach. Dzięki temu zyskiwały waluty rynków wschodzących, umocnił się również złoty.

Koniec zapisów na Tauron


Dziś ostatni dzień zapisów na akcje Tauronu dla inwestorów indywidualnych. Wejście spółki energetycznej na warszawską Giełdę Papierów Wartościowych, będzie kolejną po PZU dużą prywatyzacją.

Tauron członkiem EPEX Spot


Spółka Tauron Polska Energia, która chce sprzedawać energię na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej, została członkiem Europejskiej Giełdy Energii EPEX Spot SE - podał Tauron w komunikacie prasowym.

MPiPS szacuje, że stopa bezrobocia w II wyniosła 13,0 proc


Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej szacuje, że stopa bezrobocia w lutym wyniosła 13,0 proc. - poinformowała PAP minister Jolanta Fedak.

USA: Mieszane zamknięcie indeksów


Ci, którzy spodziewali się spokojnego handlu podczas sesji otwierającej kolejny tydzień zmagań na Wall Street, z pewnością nie mogą się czuć zawiedzeni.

Zapłacimy za przeładowane wysypiska


Nawet 260 tys. euro dziennie może wynieść kara, jaką na Polskę nałoży Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu za wypełnione po brzegi wysypiska - alarmuje "Dziennik Gazeta Prawna".

NBP jest czujny - rozmowa z profesor Zytą Gilowską


Ekonomistka profesor Zyta Gilowska podkreśla w "Naszym Dzienniku", że mimo ogromnej straty, jaką była tragiczna śmierć szefa Narodowego Banku Polskiego, bank centralny funkcjonuje normalnie.

Sieciowy sąd na pełnych obrotach


E-sąd działa od pięciu miesięcy i przez ten czas wpłynęło do niego 180 tysięcy pozwów. 142 tysiące spraw zakończyło się juz wydaniem nakazu zapłaty. Tylko w dwóch procentach z nich wpłynęło odwołanie, w 98 procentach orzeczenia nabrały mocy prawnej. W 4 tysiącach spraw pozew oddalono - wylicza "Rzeczpospolita".

Zła reakcja na dobre dane może niepokoić


Piątek upłynął na oczekiwaniu na ważne informacje zza oceanu. Tym razem jednak nie było widać żadnej nerwowości w zachowaniach inwestorów. Wyjątkiem był parkiet w Szanghaju, ale tamtejszy indeks mniej martwi się problemami gospodarki amerykańskiej, a bardziej swoimi.

SP wybrało RWE na krótką listę prywatyzacji Enei


Niemiecka spółka energetyczna RWE AG została zaproszona przez Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) do kolejnego etapu negocjacji w sprawie sprzedaży akcji spółki energetycznej Enea przez Skarb Państwa, wynika z informacji ISB.

Co Polacy wolą od wódki?


W 2009 roku Polacy na hazard wydali rekordowe 20 mld zł. To dwa razy więcej niż ubiegłoroczne wydatki na wódkę i dziesięć razy więcej niż suma ubiegłorocznych wpłat do wszystkich TFI - wynika z szacunków "Pulsu Biznesu".

KNF zatwierdziła prospekt ABC Data


Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) zatwierdziła prospekt emisyjny dystrybutora IT ABC Data w związku z ofertą publiczną tej spółki, poinformował urząd w komunikacie. Spółka oferuje akcje serii B, C a także nowe akcje serii H.

W 2010 r. możliwy jest wzrost PKB o ponad 2 proc.


Wiceminister finansów Ludwik Kotecki szacuje, że w 2009 r. PKB wzrósł o co najmniej 1,5 proc., a w 2010 polska gospodarka może wzrosnąć o ponad 2 proc. Czwarty kwartał 2009 roku zakończył się wzrostem PKB o ok. 2,5 proc.

Kto obsłuży "totka"?


Totalizator Sportowy uruchomił w czwartek przetarg na wybór nowego operatora swoich gier liczbowych, czyli firmę, która dostarczy i obsłuży sieć lottomatów. Umowa z obecnym - amerykańską firmą G-TECH - wygasa wprawdzie dopiero 30 listopada 2011 roku, ale wdrażanie nowego systemu zajmie dużo czasu. Chyba, że G-TECH zostanie w grze.

Wynajmujący mieszkania uzyskają więcej czasu na wybór ryczałtu


Podatnicy osiągający przychody z wynajmu np. mieszkania będą mieli więcej czasu na wybór zryczałtowanej formy opodatkowania tych przychodów - przewiduje projekt nowelizacji ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. W czwartek pozytywnie zaopiniowała go sejmowa podkomisja do spraw monitorowania systemu podatkowego.

Transza może zostać zwiększona


Transza akcji Taurona dla drobnych inwestorów może zostać zwiększona - ustaliła "Rzeczpospolita". W piątek o północy kończą się zapisy na udziały w energetycznym koncernie dla inwestorów indywidualnych.

Bayern celuje w 60 milionów euro


Nawet sześćdziesiąt milionów euro może zarobić Bayern Monachium, gdyby triumfował w obecnej edycji Ligi Mistrzów. Niemiecki klub we wtorek awansował do finału, a jego rywala wyłoni środowy mecz Barcelony z Interem Mediolan.

Kolej wielką przegraną transformacji


Brak pieniędzy i inwestycji, niedokończona restrukturyzacja PKP i niechęć kolejnych rządów do przeprowadzenia reform to - zdaniem autorów opracowania "Biała księga. Mapa problemów polskiego kolejnictwa" - główne przyczyny złej sytuacji kolei. PKP nie jest zaskoczone taką oceną.

Lokaty, które dają nawet 10 procent zysku


Na lokacie z funduszem inwestycyjnym banki oferują klientom nawet 10 proc. zysku w skali roku - wynika z raportu przygotowanego przez Open Finance. Tak wysokie oprocentowanie proponują: Polbank i MultiBank. Faktycznie jednak na lokatę trafia tylko część z wpłaconych pieniędzy. Reszta trafia do wybranego lub wybranych funduszy inwestycyjnych.

Analitycy nie przewidują zmiany stóp, czekają na komunikat


Analityków banków zachodnich interesuje, czy wtorkowy komunikat RPP będzie zawierał wzmiankę o złotym i ostatnich perturbacjach w eurostrefie. Zmiana podstawowych stóp procentowych oraz zmiana neutralnego nastawienia nie są przewidywane. Morgan Stanley zwraca uwagę, iż NBP "sprawia wrażenie jakby nieoficjalnie namierzał kurs PLN do euro w przedziale 3,80-4,20 PLN/EUR".

Umowa spółki cichej nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych


Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych z dnia 9 września 2000 r. (t.j. Dz. U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450 z późn. zm. - dalej "PCC") w art. 1 zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Zmiana korelacji na rynku walutowym


Silna aprecjacja europejskiej waluty dźwignęła w błyskawicznym tempie kurs pary eurodolar. Wsparcie 1,4270 zadziałało jak trampolina dla byków i w przedziale kilkunastu godzin rynek testował już poziom 1,4440.

Citigroup obniżył wycenę akcji PGNiG o 15 proc. do 3,72 zł


Analitycy Citigroup obniżyli o 15 proc. wycenę akcji PGNiG do 3,72 zł, podtrzymujące jendocześnie rekomendację "trzymaj" dla spółki.