Na co wydamy najwięcej, a na co najmniej?


W tym roku najszybciej będzie rosła w Polsce sprzedaż sprzętu elektronicznego. Zwiększy się ona o 11,2 proc. do niemal 31,7 mld zł - wynika z zestawienia przygotowanego dla "Parkietu" przez firmę badawczą Euromonitor.

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy ogłosił we wtorek wprowadzenie nowych zasad ograniczających premie dla bankowych maklerów. Szef państwa zapowiedział też sankcje wobec tych banków, które nie przyjmą jego propozycji. Podobno jest kłamstwo, wielkie kłamstwo i statystyka. A statystyki, szczególnie te z ostatnich miesięcy, nie pokazują prawdziwej liczby bezrobotnych - twierdzi ekspertka Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową prof. Irena Wóycicka. Część osób, które kilkakrotnie nie przyjęły ofert pracy, jest wykreślana z rejestrów urzędów pracy i odsyłana do ośrodków pomocy społecznej. Jacek Rostowski odebrał w Londynie nagrodę dla najlepszego ministra finansów w Europie. W swoim przemówieniu podziękował swoim kolegom w rządzie za zrozumienie potrzeby zmniejszenia wydatków państwa w czasie kryzysu.Zdaniem Danuty Huebner, pierwszej naszej unijnej komisarz, a dziś eurodeputowanej, postęp cywilizacyjny, jaki się dokonał w Polsce w ciągu tych lat, widać na każdym kroku. W dużej mierze jest to skutkiem napływu unijnych funduszy pomocowych. Asseco Poland chce przeprowadzić ofertę do 3,41 mln zł akcji serii I na podstawie prospektu zawierającego dane finansowe za 2009 rok. Zarząd spodziewa się, że nastąpi to w drugim kwartale - podała spółka w komunikacie. Ropa naftowa drożeje na rynkach paliw, po sześciu sesjach spadków, na skutek spadku kursu dolara, co wpłynęło na większe zainteresowanie surowcami - podają maklerzy.

Komisja Nadzoru Finansowego ocenia, że pomimo silnego pogorszenia dochodowości sytuacja sektora bankowego w I półroczu pozostawała stabilna, a średniookresowe perspektywy sektora bankowego nie wskazują powodów do obaw.

Prawie 50 mln zł ma kosztować wybudowanie Centrum kongresowo-wystawienniczego Międzynarodowych Targów Łódzkich (MTŁ). We wtorek uroczyście wmurowano kamień węgielny pod tę inwestycję. Bank Światowy podniósł w środę prognozę wzrostu gospodarczego Chin w 2010 roku do 9,5 proc., ale ostrzegł, że władze w Pekinie muszą uważać na inflację.

W ostatnich dwóch latach zrobiono bardzo wiele w kontaktach handlowo-gospodarczych między Polską a Rosją - powiedział we wtorek premier Rosji Władimir Putin na wspólnej konferencji prasowej z premierem Donaldem Tuskiem. Spółki węglowe mogą ubiegać się w tym roku o 400 mln zł budżetowych dotacji na dofinansowanie inwestycji. Przed kilkoma dniami Komisja Europejska zatwierdziła umożliwiający to program. Pieniądze będą rozdzielane w drodze konkursów. China, the world's largest rice producer and consumer, has approved genetically-modified rice as safe, paving the way for large-scale production in 2 to 3 years, Chinese scientists said on Friday.- Gaz w relacjach polsko-rosyjskich nie może być i nie powinien być przedmiotem polityki, a wyłącznie dobrze pojętego wspólnego interesu; to oznacza, że jest szansa na rychłe zakończenie negocjacji i podpisanie kontraktu gazowego - powiedział premier Donald Tusk na konferencji prasowej po spotkaniu z premierem Rosji Władimirem Putinem. The dollar gave up early gains against the yen but held onto some strength against other major rivals in Asian trading Tuesday, after a report that an official at a Chinese sovereign wealth fund said the U.S. unit had probably hit bottom. - W połowie 2010 roku tempo wzrostu cen może spaść nawet poniżej 1 proc. - wynika z listopadowego raportu Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Andrzej Kowalski z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej już dostrzega hamowanie tempa wzrostu cen. Eksperci ostrzegają jednak, że z inflacją jako skutkiem kryzysu i tak przyjdzie nam się zmierzyć.

Niskie loty LOT-u


Polskie Linie Lotnicze LOT pod kreską. Narodowy polski przewoźnik zanotował w pierwszym kwartale tego roku 60 milionów złotych straty netto. Miał stratę mimo wzrostu przewozów o 17 procent. W całym 2009 roku także były straty.

Koniec Komisji Majątkowej


Do końca roku Kościół odzyska od państwa wszystko, co stracił w PRL - zapowiada "Rzeczpospolita".

Bakalland chce dojść do 500 mln zł przychodów


- Bakalland chce w ciągu kilku lat osiągnąć 500 mln zł przychodów ze sprzedaży - poinformował na konferencji prasowej Marian Owerko.

Święto nie sprzyja aktywności


Amerykańskie święto Lutera Kinga jest przyczyną przestoju giełdy za oceanem. To nie sprzyja aktywności inwestorów na europejskich parkietach. Krajowe indeksy cenowe zaczęły sesję dobrze. Równomierny wzrost wszystkich indeksów dobrze wróży na przyszłość. Po dzisiejszych notowaniach ciężko spodziewać się zwiększonego obrotu na szerokim rynku, zatem ten aspekt oceny możemy pominąć.

W 2009 do Polski przyjechało ok. 54 mln cudzoziemców


W całym 2009 r. odnotowano prawie 54 mln przyjazdów cudzoziemców do Polski, o 10 proc. mniej niż w 2008 roku - podał Instytut Turystyki w komunikacie.

Ile wart jest piątkowy wzrost?


Piątkowa sesja na Wall Street przyniosła wyraźne odreagowanie wcześniejszych spadków. Notowania euro względem dolara już wcześniej odbiły od nowych minimów. Nie wydarzyło się jednak nic, co mogłoby sugerować, iż rynkowe turbulencje dobiegły już końca.

Ratingi kredytowe krajów środkowo-wschodniej Europy mogą być podwyższone - UniCredit


Ratingi kredytowe krajów środkowo-wschodniej Europy mogą w tym roku być poprawione w przeciwieństwie do zachodniej Europy, gdzie może nastąpić ich obniżenie - ocenił Gyula Toth, ekonomista UniCredit SpA, w opublikowanej w środę nocie.

GPW odreagowała we wtorek, ale inwestorzy pozostają nieufni


Wtorkowa sesja na warszawskiej giełdzie przyniosła wreszcie pewniejsze odreagowanie wzrostowe po ubiegłotygodniowej przecenie. Kupujący mają jednak do tych zwyżek ograniczone zaufanie, uważają analitycy.

We wtorek możliwe rozstrzygnięcie na rynku złotego


Poniedziałkowa sesja na rynku walutowym była spokojna, z niewielką zmiennością. We wtorek może nastąpić rozstrzygnięcie na rynku złotego, który jest wciąż silnie skorelowany z kursem euro-dolara. Na rynku długu powinien być kontynuowany dobry sentyment, widoczny w poniedziałek.

Japan Fujii: Fiscal, Monetary Policy Needed To Combat Deflation


Japanese Finance Minister Hirohisa Fujii said Wednesday that both fiscal and monetary policy steps are necessary to tackle the ongoing problem of deflation.

WIG20 na nowym gruncie


Inwestorzy dość nieśmiało i mało zdecydowanie przystępują do dalszych zakupów na rynku. Indeks dużych spółek wykazuje słabość i utrzymanie się nad strefą 2500pkt. sprawia mu pewne trudności. Świadczy to o tym, że inwestorzy ostrożnie podchodzą do ostatnich rewelacji związanych z biciem rekordu przez warszawskie indeksy i euforia związana z tymi wydarzeniami nie sprawia już tak wielkiego wrażenia. Nie oznacza to, że należy pozbywać się walorów, ponieważ nadal obowiązuje trend wzrostowy.

Sesja pod znakiem konsolidacji


W czasie dzisiejszej sesji eurodolar kontynuował konsolidację powyżej poziomu 1,4700. Notowania EUR/USD wspierała poprawa nastrojów po publikacji lepszych od oczekiwań danych dotyczących deficytu obrotów bieżących w USA. Eurodolar potwierdził dziś, iż wciąż pozostaje barometrem nastrojów rynkowych, pomimo jego nietypowej reakcji po publikacji raportu Departamentu Pracy USA w miniony piątek.

Oczekuje się, że dolar będzie nadal tracił


Strateg inwestycyjny SJS Markets sugeruje, że obserwowane w tym tygodniu umocnienie dolara nie będzie kontynuowane. O godzinie 13:57 CFD na EURUSD w City Index było kwotowane na poziomie 1.4565, dzisiejszy szczyt został ustanowiony około 20 pipsów wyżej.

PKO BP pokieruje finansowaniem gazoportu


PKO BP zajmie się koordynacją finansowania przez banki komercyjne budowy terminalu do odbioru skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Świnoujściu. Porozumienie w tej sprawie przedstawiciele banku podpisali dziś z Operatorem Gazociągów Przesyłowych Gaz-System.

Rozpoczął się proces czterech pracowników Rio Tinto


Przed sądem w Szanghaju rozpoczął się w poniedziałek proces czterech pracowników firmy Rio Tinto, trzeciego największego na świecie koncernu wydobywczego, oskarżonych o szpiegostwo przemysłowe i korupcję - poinformowała rzeczniczka sądu.

Sieci handlowe spuszczą z tonu


Resort gospodarki chce uregulować współpracę dostawców ze sklepami - dowiaduje się "Rzeczpospolita".

Rekord obrotów na GPW dzięki PZU


Prawie 6,7 mld zł obrotów akcjami na warszawskiej giełdzie i ponad 5,1 mld zł obrotów walorami jednej spółki to nowe rekordy warszawskiej giełdy. Wszystko dzięki debiutowi papierów PZU. Podczas pierwszych notowań przyniosły 15,2% zysku. Kurs zakończył dzień na poziomie 360 zł.

Techniczne zachęty do wyjścia z rynku


Próba wzrostu na dzisiejszej sesji zakończyła się przeceną w końcówce notowań. Czarna świeca z górnym cieniem, tuż po spadkowej wczorajszej sesji zachęca inwestorów do ostrożności.

Złoty nadal się umacnia


Dobre nastroje na rynkach bazowych pozytywnie wpływają na złotego, który w przyszłym tygodniu może testować poziom 4,06 za euro. Jeżeli kurs złotego będzie rósł, rynek długu również się umocni - uważają eksperci.

Tauron przejmuje majątek dwóch spółek


8 kwietnia obradowało w Katowicach Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Tauron Polska Energia SA. Zdecydowano miedzy innymi o przejęciu przez Tauron spółek Enion Zarządzanie Aktywami Sp. z o.o. i Energomix Servis Sp. z o. o.

Deficyt na 2010 nie zmienia perspektyw ratingu dla Polski - Moody's


Informacje o deficycie planowanym na 2010 r. nie wpływają na perspektywy ratingu dla Polski - powiedział Kenneth Orchard, analityk Moody's.

Koszty studiowania w Polsce


Warszawa jest najdroższym polskim miastem do studiowania. W raporcie przygotowanym przez SuperStudia.pl wynika, że średni koszt nauki w stolicy wynosi 2172 złote miesięcznie.

Ryanair odchodzi


Linie lotnicze Ryanair ogłosiły w środę, że uruchamiane od przyszłego tygodnia połączenie Bydgoszcz-Bristol zostanie w czerwcu zlikwidowane, a istnienie pozostałych połączeń jest zagrożone. Przewoźnik chce zmusić władze Bydgoszczy do spłaty 1,6 mln zł długu; władze uważają, że zobowiązania wypełniło.

Palić w pubie chce tylko Lewica


Po jednej stronie Lewica i restauratorzy, po drugiej posłowie pozostałych klubów i rząd. W Sejmie trwa ostatnia bitwa o to, czy w restauracjach i barach będzie można palić papierosy. Głosowanie nad całkowitym zakazem palenia w miejscach publicznych odbędzie się w piątek. Po dzisiejszej debacie jego wynik wydaje się tylko czystą formalnością.

Lepsze dane uderzają w dolara


Tydzień rozpoczął się od osłabienia dolara. Amerykańska waluta traciła na sile po wypowiedziach Fed. Pomogły w tym również lepsze od prognoz dane, które zwiększyły apetyt inwestorów na ryzyko.