US delays decision on China yuan manipulation


The Obama administration on Saturday delayed a decision on whether to label China a currency manipulator in a move likely to further thaw relations between the two powers but anger many U.S. lawmakers.

Po wczorajszych wzrostach na głównej parze walutowej i chwilowym napływie pozytywnych nastrojów w dniu dzisiejszym wyraźnie dominowała strona podażowa. Business Centre Club ocenił we wtorek, że wejście w życie Traktatu Lizbońskiego (co nastąpiło 1 grudnia) jest sukcesem Unii Europejskiej i sukcesem Polski. BCC zaapelował jednocześnie o przyspieszenie prac przygotowawczych do objęcia polskiej prezydencji w UE, która przypada na drugą połowę 2011 roku. Choć na razie na korytarzach polskich szkół wciąż cicho i spokojnie, już za siedem dni wypełnią je tłumy dzieci. A że po wakacjach energia większe i mniejsze dzieci rozpiera, to o zwichnięty palec, czy złamaną rękę nie trudno. Wtedy przyda się nam szkolne ubezpieczenie. Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?Producenci mleka mogą do piątku wnioskować do Agencji Rynku Rolnego o udzielenie wsparcia finansowego ze środków przyznanych przez Komisję Europejską. Do podziału w całym kraju jest 20 milionów 200 tysięcy euro. Polski rząd na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos będzie reprezentował szef MSZ Radosław Sikorski - poinformował resort spraw zagranicznych. Taką decyzję podjął premier Donald Tusk, który sam w forum uczestniczyć nie będzie. Mijający tydzień na rynku złotego charakteryzował się sporą zmiennością notowań. Pierwsze jego dni upływały w spokojnych nastrojach, a wartość euro konsolidowała się w przedziale 4,0000 - 4,0500 zł.

Sąd w Poznaniu zwrócił z powodów formalnych wniosek o upadłość Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego (ZNTK) w Poznaniu. Wniosek złożyła na początku tygodnia spółka Kolmex.

Powinna jeszcze zostać ujawniona połowa strat banków poniesionych z powodu kryzysu finansowego - ocenił w poniedziałek Dominique Strauss-Kahn, dyrektor zarządzający Międzynarodowego Funduszu Walutowego. IBM Polska utworzył nowy dział konsultingu ds. zaawansowanej analityki biznesowej i optymalizacji procesów biznesowych, poinformowali przedstawiciele firmy na konferencji prasowej w środę.

Prognozowane umocnienie dolara wobec euro może niekorzystnie odbić się na wtorkowej wycenie złotego, który może spaść poniżej 3,85 za euro - oceniają analitycy bankowi. Środa upłynęła pod znakiem osłabienia polskiej waluty. Zasadniczą przyczyną takiego ruchu była realizacja zysków na globalnych rynkach akcji oraz spadki na parze EURUSD. Te ruchy miały miejsce mimo generalnie dobrych danych. Indeks klimatu biznesowego w Niemczech Ifo odnotował wzrost do 90,5 pkt., z 87,4 pkt. w poprzednim miesiącu. De Beers SA's shareholders have agreed to invest $1 billion so the diamond producer can cut debt after a year in which gem sales slumped in response to weak global demand for luxury items.Poprawiające się dane makroekonomiczne za ostatnie miesiące po raz kolejny okażą się decydującymi argumentami dla Rady Polityki Pieniężnej (RPP), by nie zmieniać parametrów polityki monetarnej w I połowie 2010 r. W lutym jest to tym pewniejsze, że skład Rady będzie zupełnie nowy, a dodatkowo dostaną oni od razu ogromną dawkę danych: projekcję inflacji. Możliwe jednak, że projekcja skłoni RPP do dyskusji o zmianie nastawienia na restrykcyjne. British Airways ogłosiły stratę 292 mln funtów Linia lotnicze straciły dzięki spadkowi liczby odprawionych pasażerów oraz przewiezionych towarów. Najgorsza pod względem inwestycyjnym dekada od czasów drugiej wojny światowej właśnie żegna się (w kiepskim stylu) z potężną grupą oszczędzających, którzy szykują się do przejścia na emeryturę.

Nieco lepiej, ale nadal jest nerwowo


Informacje, jakoby łączna pomoc dla Grecji mogła wynieść 120 mld EUR w ciągu najbliższych 3 lat, podana przez jednego z niemieckich parlamentarzystów, a także słowa szefa Europejskiego Banku Centralnego, iż negocjacje ws. pomocy dla Grecji mogą zakończyć się w ciągu najbliższych dni.

Kończy się cierpliwość wobec Polski!


Minister finansów Jacek Rostowski ocenia, że Polska nie może sobie pozwolić na pat ustawodawczy, blokujący reformy strukturalne. W środę w Katowicach minister przekonywał, że pata nie będzie, gdy wybory prezydenckie wygra Bronisław Komorowski.

Fiskus (efektywniej) szuka przekrętów


Fiskus wziął się ostro do roboty: w pierwszym półroczu tego roku o 40 procent wzrosła wartość wykrytych zaległości podatkowych. Lepsza efektywność na tym polu ma pomóc w łataniu dziury budżetowej - informuje "Puls Biznesu"

Stare szwedzkie mięso zostało wycofane z handlu


Główny Lekarz Weterynarii zdecydował o wycofaniu z rynku puszek ze starym szwedzkim mięsem oraz produktów, które je zawierały. W sumie wycofano blisko 39 tysięcy puszek oraz ok. 250 kg farszu mięsnego i gotowych wyrobów, m.in. pierogów i krokietów - poinformował rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar.

Google szuka szczepionki na grypę


Uruchomienie usługi "Flu Shot Finder", dzięki której użytkownik będzie mógł znaleźć najbliższe miejsce, gdzie można się zaszczepić na grypę - zapowiada firma Google. Usługa obejmie jedynie teren Stanów Zjednoczonych.

Sterowanie uczuciami w firmie


Radość, akceptacja, zaskoczenie czy złość to tylko niektóre z emocji towarzyszących nam w życiu codziennym. Czy powinny być wykorzystywane w celach zawodowych? Jeśli tak, to jak je wzbudzać, wykorzystywać i kontrolować?

Tureckie linie lotnicze zainteresowane kupnem LOT-u


- Tureckie linie Turkish Airlines są zainteresowane kupnem Polskich Linii Lotniczych LOT - poinformował PAP prezes tureckiej linii Temel Kotil.

Amerykanie przestali udawać Greka


Po wczorajszych wydarzeniach w USA rynki europejskie przystąpiły do handlu w gęstej atmosferze. Oczywiście otwarcia wielu rynków, w tym i polskiego, odbyły się na bardzo niskich poziomach, ale 2-3 proc. w dół na indeksach, w porównaniu z tym co mogłoby się stać gdyby handel odbywał się w tym samym czasie co w USA, to stosunkowo niski wymiar kary.

Analitycy: W ciągu tygodnia PLN raczej nie przebije granicy 4,00 za euro w dół


Spokój na rynkach przełożył się na kurs złotego, który wykazywał małą zmienność w granicach 4,00-4,02 za euro. Zdaniem analityków, w ciągu tygodnia złoty raczej nie przebije granicy 4,00 za euro w dół.

2010 rok lepszy dla przedsiębiorstw niż 2009


2010 rok będzie znacznie lepszy niż ubiegły dla przedsiębiorstw - uważa ekspertka Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych "Lewiatan", dr Małgorzata Krzysztoszek. Jej zdaniem, siłą polskiej gospodarki będzie m.in. wyższy niż w 2009 r. wzrost gospodarczy, więcej inwestycji w innowacje oraz lepsze wydawanie przez firmy pieniędzy unijnych.

Złoty zyskuje po komunikacie z Chin


Rynki żywiołowo zareagowały na opublikowany wczoraj komunikat Narodowego Banku Chin, w którym zapowiedziano kontynuację reformy kursu walutowego. Komunikat ten jednak trudno nazwać przełomem.

Nowicki: Umowa z Irlandią na CO2 na początku grudnia


Minister środowiska prof. Maciej Nowicki poinformował we wtorek w Poznaniu, na otwarciu Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska Poleko 2009, że w pierwszym tygodniu grudnia powinna zostać podpisana umowa między Polską a Irlandią na sprzedaż uprawnień do emisji dwutlenku węgla, wynikająca z protokołu z Kioto.

Techs Jump On News From Dell, Marvell, Intel


Technology stocks jumped early Friday on upbeat news from three major players, led by Dell Inc. shares of which rose sharply after posting better-than-expected results. Dell (DELL) was up more than 6% in early trading a day after the computing giant's quarterly results.

Hempel rozpoczął budowę fabryki farb w Polsce


Duńska firma Hempel Manufacturing rozpoczęła budowę fabryki farb w Niepruszewie (Wielkopolskie). W środę w miejscu powstania inwestycji wmurowany został kamień węgielny. Fabryka zostanie zbudowana do końca marca 2010 roku.

Bruksela inwestuje w polski gaz


- Komisja Europejska pozytywnie oceniła trzy projekty energetyczne polskiego Gaz-Systemu, w tym budowę połączeń gazowych z Niemcami i Czechami - poinformowała rzeczniczka spółki Małgorzata Polkowska. 80 milionów euro przyznano też terminalowi LNG w Świnoujściu.

Mężczyzna kosztuje NFZ więcej


NFZ sprawdził, ile kosztowało leczenie pacjentów w ubiegłym roku. Podzielił wydatki pod względem wieku, płci. Sprawdził też, kogo się leczy najdrożej. Padło na mężczyzn koło 50 roku życia. Dlaczego? Szczegóły raportu omawia "Rzeczpospolita".

Złoty konsolidował się na mocnych poziomach we wtorek


Kurs złotego, po ostatnim umocnieniu wobec głównych walut, konsolidował się we wtorek poniżej poziomu 4 zł za euro. Według analityków, do piątku najbardziej prawdopodobna jest dalsza stabilizacja.

Nic nie pomaga zatrzymać spadków


Wczorajsza sesja nie różniła się zbytnio od poprzednich dni. Główna para walutowa kontynuowała trend spadkowy, co oznaczało pogłębianie ostatnich minimów. Wypowiedź Jean Claude Trichet'a, który wykluczył możliwość bankructwa Grecji, nie pomogła uspokoić nastrojów, a nawet wręcz przeciwnie, ponieważ inwestorom zabrakło w wypowiedzi przewodniczącego EBC zdecydowanych zapowiedzi walki z problemami Grecji.

DM IDM SA podwyższył rekomendację dla Hydrobudowy Polska do "kupuj"


DM IDM SA w raporcie z 31 stycznia podwyższył rekomendację dla Hydrobudowy Polska do "kupuj" z "trzymaj", podnosząc jednocześnie cenę docelową do 4,32 zł z 3,5 zł.

Protest związkowców z PZU w obronie miejsc pracy


Blisko dwie godziny protestowali w czwartek w Warszawie w obronie swoich miejsc pracy związkowcy z PZU . Przedstawiciele "S" złożyli w resorcie skarbu oraz w biurze podawczym kancelarii Sejmu petycje z postulatami w tej sprawie.

Niespodziewany spadek indeksu ZEW w Niemczech


Zaufanie niemieckich analityków i inwestorów instytucjonalnych okazało się w październiku niespodziewanie gorsze niż oczekiwali ekonomiści - wynika z danych Instytutu ZEW.

Rozbita grupa złodziei ciężkich maszyn budowlanych


Co najmniej siedemnaście koparek, spycharek i innych maszyn budowlanych wartych łącznie ok. 4 mln zł ukradła w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy trzynastoosobowa grupa złodziei - rozbita przez rybnicką policję. Okradane były m.in. firmy budujące autostradę A1.

BOŚ miał 1,96 mln zł zysku netto w I poł. 2009 r., spadek o 94,4% r/r


Bank BOŚ miał 1,96 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w pierwszej połowie 2009 roku wobec 35,00 mln zł zysku rok wcześniej, podał bank w raporcie półrocznym w czwartek.

8,5-proc. podatek od dochodów z najmu obejmie nie tylko mieszkania


8,5-proc. podatek ryczałtowy będzie dotyczył nie tylko dochodów z najmu mieszkań - jak chciał rząd - ale z wszystkich nieruchomości, np. sklepów czy centrów handlowych - przewiduje nowelizacja ustawy o ochronie praw lokatorów. Potwierdzają to eksperci podatkowi.

Stopy procentowe w strefie euro są na odpowiednim poziomie


Prezes Europejskiego Banku Centralnego (EBC), Jean-Claude Trichet, powiedział, że stopy procentowe w strefie euro są obecnie na odpowiednim poziomie.