Trzy giełdy zainteresowane GPW


Nasdaq OMX, NYSE Euronext oraz London Stock Exchange odpowiedziały na ofertę GPW dotyczącą partnerstwa strategicznego z warszawską giełdą, obejmującego m.in. wdrożenie dla GPW nowego systemu transakcyjnego - poinformował PAP prezes GPW Ludwik Sobolewski.

Blok z mieszkaniami dla 14 rodzin poszkodowanych w powodzi powstanie w Sandomierzu (Świętokrzyskie) z inicjatywy właściciela kieleckiej firmy deweloperskiej Ryszarda Grzyba. Firma w całości pokryje koszt powstania budynku. Parlament Europejski chce, by pasażerowie bankrutujących linii lotniczych otrzymywali odszkodowanie. Komisja w ciągu pół roku ma przygotować nowelizację przepisów. W trakcie sierpniowej sesji transferowej fundusz emerytalny zmieniło 154 tys. osób. Najwyższe saldo zanotowała AXA OFE, z kolei najwięcej klientów straciło Aviva OFE - podały w środowym raporcie Analizy Online.Po dość burzliwym i dramatycznym w wydarzenia ubiegłym tygodniu inwestorzy wracają do handlu. W pierwszych godzinach notowań obserwujemy większą aktywność ze strony popytowej i chęć odrobienia strat. Taki rozwój sytuacji należy zakładać w pierwszych dniach po przerwie weekendowej. Gdańsk w tym roku zaciągnie kredyt w wysokości 308,5 mln zł oraz wyemituje obligacje komunalne na 21,5 mln zł. Uchwały zezwalające na takie zadłużenie przyjęli radni miasta podczas sesji w czwartek. Pieniądze mają być przeznaczone głównie na budowę i remont ulic. Piątkowe oświadczenie greckiego premiera nieco złagodziło obawy inwestorów, a rynek bardziej przyjaźnie spojrzał na europejską walutę, w efekcie czego został obroniony marcowy dołek, co daje szansę na mocniejszy ruch w górę.

Ponad 60 proc. Polaków uważa, że otyły pracownik jest leniwy, ale jednocześnie według 46 proc. ankietowanych, otyłych pracowników cechuje uczciwość - dane te pochodzą z raportu społecznego przeprowadzonego na zlecenie organizatorów programu "Chitinin Extra. Lżej w pracy"*.

Zarejestrowana w Szwajcarii firma będzie dostarczała PKN Orlen 400 tys. ton rosyjskiej ropy miesięcznie – zakłada umowa podpisana w piątek. Kontrakt wart łącznie około 8 mld dolarów (22,4 mld zł) obowiązywać będzie do końca 2012 r. - czytamy w "Rzeczpospolitej". Błysk, połysk i chrom – na zewnątrz, a pod spodem sporo obaw. Na Auto Show w Detroit chwiejące się giganty amerykańskiej motoryzacji zaprezentowały najnowsze modele samochodów. Liczą na to, że 2010 będzie lepszy niż poprzedni rok, dla sprzedaży najgorszy od 27 lat.

Zarząd Budimeksu zaproponuje przeznaczenie całego zysku za 2009 rok, przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej, na wypłatę dywidendy - poinformowała spółka w komentarzu do raportu rocznego. Wysokość dywidendy na jedną akcję wyniesie 6,8 zł. Produkt Krajowy Brutto Czech spadł w II kwartale 2009 roku o 4,9 proc. rdr, po spadku w I kw. o 3,4 proc. - ogłosił w piątek urząd statystyczny w Pradze. Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt emisyjny TU Europa - poinformowała Komisja w piątkowym komunikacie.Decyzja GM w sprawie ewentualnej sprzedaży Opla zapadnie najwcześniej na początku października - donosi niemiecki dziennik gospodarczy "Handelsblatt". Tymczasem minister gospodarki Niemiec ze zniecierpliwieniem stwierdza, że decyzji życzy sobie w ciągu najbliższych 10 dni. Kolejarze wyszli na tory. Na stacji PKP w Białymstoku o 8 rano rozpoczął się strajk. Protestujący domagając się podwyżek blokują ruch pociągów w stronę Warszawy. Zapowiadają, że do południa żaden z wagonów w kierunku stolicy nie pojedzie. - Protest jest w akcie desperacji - tłumaczy szef związków zawodowych dyżurnych ruchu PKP Grzegorz Janczyło. Analitycy BM BGŻ w raporcie z 1 września wydali rekomendację "kupuj" Macrologic. Cenę docelową akcji spółki ustalono na 48,8 zł.

Gminy i stany w USA niewypłacalne. Inwestorzy śpią spokojnie


Spośród 50 amerykańskich stanów dziury budżetowej nie mają zaledwie dwa. Inwestorzy instytucjonalni uznają obligacje stanu Kalifornia i Illinois za bardziej ryzykowne niż obligacje zadłużonej po uszy Portugalii. Drobni inwestorzy i agencje ratingowe bagatelizują problemy.

Czyżby zmiana perspektywy?


Dolar ponownie zyskiwał wczoraj na sile. Wygląda na to, iż wybicie rynków z ubiegłego tygodnia, spełzło na niczym. To natomiast oznacza powrót do konsolidacji. Wczoraj nie publikowano ważnych danych makro.

Deutsche Bank wycenia akcje PZU na 28,3-33,1 mld zł


Analitycy Deutsche Banku w swoim raporcie wycenili akcje PZU na 28,3-33,1 mld zł, co - według wyliczeń PAP - dawałoby wycenę jednej akcji ubezpieczyciela w przedziale 327-383 zł.

Szwecja rozbuduje elektrownie atomowe


Szwedzki rząd zgodził się w czwartek na zwiększenie mocy elektrowni atomowej w Forsmark. Do jesieni władze w Sztokholmie chcą zezwolić na rozbudowę pozostałych elektrowni jądrowych lub nawet na powstanie nowych takich obiektów.

Dolar może tracić


Dobre informacje z Grecji osłabiły wczoraj dolara. Inwestorzy zamykali krótkie pozycje w euro, po informacji o możliwych cięciach w greckim budżecie. Dolar nieznacznie tracił więc do większości głównych walut.

USA: Inwestorzy mieli twardy orzech do zgryzienia


We wtorek inwestorzy mieli twardy orzech do zgryzienia, w jakim kierunku winny podążać amerykańskie indeksy. Z jednej strony, na rynek napłynęły kolejne lepsze od oczekiwań wyniki kwartalne, z drugiej jednak strony, przed sesją opublikowane zostały rozczarowujące dane z rynku nieruchomości.

Euro rekordowo tanie wobec franka


Kurs EUR/CHF spadł w środę do 1,4229 i miał najniższą wartość w historii. Od połowy grudnia, gdy rozpoczęła się przecena wspólnej waluty, potaniała ona wobec szwajcarskiego franka już o prawie 6 proc.

Ramy Strategiczne i Narodowy Plan poprowadzą nas do eurostrefy


Wiceminister finansów Ludwik Kotecki zapowiedział we wtorek, że w drugim kwartale br. zostaną przedstawione Ramy Strategiczne Wprowadzenia euro, natomiast w 2011 roku Narodowy Plan Wprowadzenia Euro.

Point Group ma porozumienie z TV Puls dot. przedziału cenowego


Platforma Mediowa Point Group (PMPG) i TV Puls porozumiały się w sprawie wydłużenia procesu due diligence tej drugiej spółki oraz co do przedziału cenowego w ewentualnej transakcji, poinformowała PMPG w komunikacie. Point Group poinformował też, że pracuje nad zabezpieczeniem finansowania transakcji.

Estonia euro adoption at current fx rate best-IMF


The International Monetary Fund (IMF) said on Friday the Baltic Sea state of Estonia's 2011 euro adoption plan appears in reach at the existing exchange rate, but it cautioned the country to focus on stability-oriented policies in the medium term to boost its economy.

Małolaty stają się krezusami


W Wielkiej Brytanii jest dość spora grupa ludności, która ma się całkiem dobrze mimo kryzysu finansowego i recesji. Naukowcy z London School of Economics obliczyli, że od 1987 roku kieszonkowe, jakie otrzymują dzieci w Zjednoczonym Królestwie, wzrosło aż o ponad... 500 procent.

NBP da rządowi kieszonkowe


Nie 10 mld zł, ale 1-2 mld zł wpłaci do budżetu ze swego zysku Narodowy Bank Polski, dowiedział się nieoficjalnie "Puls Biznesu". Ekonomiści nie kryją zaskoczenia, a minister finansów musi zapomnieć o możliwości łatwego załatania części deficytu budżetowego.

Niepokojąca diagnoza: Polska praca jest chora


Między styczniem 2009 r. a styczniem roku 2010 realne wynagrodzenia w przedsiębiorstwach spadły o blisko 3 proc. To dużo, bo minimalna płaca w Polsce jest jedną z najniższych w Europie. Za nami jest tylko Bułgaria i Litwa. Co więcej, prawie 44 proc. Polaków zarabiało poniżej 75 proc. przeciętnego wynagrodzenia brutto.

MSP: zainteresowanie inwestorów trzema uzdrowiskami


Sześć firm zainteresowanych jest kupnem akcji lub udziałów Przedsiębiorstwa Uzdrowiskowego "Ustroń" w Ustroniu, cztery - uzdrowiska "Solanki" w Inowrocławiu, a dwie - "Połczyn" w Połczynie Zdroju - podał we wtorek resort skarbu.

Amerykanie świętują, Polacy ekscytują się budżetem


Poniedziałek na większości europejskich rynków powinien upłynąć pod znakiem spokojnego handlu. To naturalna reakcja w sytuacji, gdy świętują Amerykanie (Święto Pracy). Wyjątkiem będzie polski rynek, który powinien zareagować na informacje o prawie dwukrotnie większym deficycie budżetowym w przyszłym roku.

Wskaźnik PMI Polski spadł o 1,4 pkt m/m do 51,0 pkt w styczniu


Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI polskiego sektora przemysłowego spadł w styczniu br. do 51,0 pkt z 52,4 pkt miesiąc wcześniej, poinformowała w poniedziałkowym komunikacie firma Markit, specjalistyczny dostawca badań gospodarczych. Wskaźnik ten utrzymał się jednak powyżej granicy 50 pkt, oznaczającej wzrost aktywności przemysłowej.

Powódź w niewielkim stopniu wpłynie na gospodarkę


Powódź w niewielkim stopniu wpłynie na gospodarkę naszego kraju i budżet państwa - uważają eksperci, z którymi rozmawiała w piątek PAP. Rząd ma środki na nadzwyczajne sytuacje - dodają.

"Chińskie apteki" atakują w sieci


Informatycy alarmują, że e-maile reklamujące tanie lekarstwa mogą służyć wyłudzaniu danych osobowych - informuje "Dziennik Polski".

Lenovo stawia na rozwój mobilnego Internetu


Lenovo Group, czwarty pod względem wielkości producent pecetów na świecie podał, że w ciągu pięciu lat na produkty związany z mobilnym Internetem będzie przypadać 10-20 procent jego przychodów. Firma stawia na rozwój informatyki bezprzewodowej.

Polkomtel ma 515 tys. abonentów iPlus, wprowadza HSPA+


Polkomtel, operator komórkowej sieci Plus, ma obecnie ok. 515 tys. klientów mobilnego dostępu do internetu iPlus, poinformował prezes Jarosław Bauc w poniedziałek. Polkomtel poinformował, że wprowadza do swojej oferty bezprzewodowy dostęp do internetu w technologii HSPA+ o maksymalnej prędkości łącza do 21 Mb/s.

Odszkodowanie za spóźnienie pociągu dopiero za rok


Ministerstwo Infrastruktury zablokowało do czerwca 2011 r. przepisy unijnego rozporządzenia, które przyznaje pasażerom wyższe odszkodowania za spóźnione pociągi - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

WIG20 jak Feniks z popiołów


Wczorajsza panika w Europie i USA dla wielu, szczególnie niedoświadczonych inwestorów, zwiastowała potencjalny armagedon na GPW w dniu dzisiejszym. Doświadczeni inwestorzy próbowali jednak dyskontować ewentualne odbicie na giełdach i nasz rynek otworzył się zdecydowanie na plusie.

Słabe dane z gospodarki USA ściągnęły WIG20 w dół w piątek


Choć piątkowa sesja na GPW rozpoczęła się dość pozytywnie, to główne indeksy skończyły ją na minusie. Według analityków, pogorszenie nastrojów było efektem publikacji gorszych, niż oczekiwane dotyczących sprzedaży detalicznej w USA. Na szczęście nastroje poprawiła nieco publikacja indeksu Michigan.

Google pozwane za zdjęcia i obrazki


Skanowanie książek przez Google wraca na tapetę. Tym razem organizacja American Society of Media Photographers (ASMP) złożyła w Nowym Jorku pozew przeciw firmie. Zarzuca jej naruszenie praw autorskich przy skanowaniu zdjęć i obrazków umieszczonych w książkach.

W Europie indeksy wytracają wzrosty z otwarcia sesji


W zachodniej Europie indeksy wytracają wzrosty z otwarcia notowań - podają maklerzy.