Carlsberg zakazuje picia w pracy


Dyrekcja duńskich browarów Carlsberga wprowadziła 1 kwietnia zakaz picia piwa w pracy. W odpowiedzi na to kilkuset pracowników, w tym kierowcy Carlsberga, strajkowało w środę i czwartek.

Odśnieżenie dachu nie jest ani łatwe, ani tanie. Niełatwe - bo trzeba mieć uprawnienia do pracy na wysokości, a nie tanie - bo właściciel obiektu musi specjaliście zapłacić średnio złotówkę za metr kwadratowy powierzchni. Ponieważ, zgodnie z prawem, nie każdy może z szuflą paradować po dachu, okazję do zarobku mają alpiniści. Telefony się urywają. Jedna ze szkół policealnych w nietypowy sposób mobilizuje swoich uczniów do nauki - informuje "Dziennik Polski". BRE Bank, którego depozyty detaliczne wzrosły w IV kwartale o 2 mld zł, w I kwartale nadal notuje ich dynamiczny wzrost - poinformował dziennikarzy Mariusz Grendowicz, prezes BRE Banku.Dane z krajowego podwórka okazały się zaskakująco dobre. Nie dało się ich dłużej ignorować. Popołudniowe publikacje z USA wycisnęły z rynków resztki optymizmu. Wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska zapewniła w piątek w Sejmie, że mimo powodzi nie ma przesłanek do ograniczenia dostaw prądu na terenie całego kraju. Dodała, że praca elektrowni pokrywa krajowe zapotrzebowanie na prąd. Amerykańska Federalna Komisja Handlu (FTC) może zablokować przejęcie przez Google zajmującej się marketingiem komórkowym firmy AdMob - donosi "The Wall Street Journal".

We Francji w kwietniu 2010 r. niespodziewanie pogorszyły się nastroje konsumentów. Wskaźnik zaufania spadł w tym miesiącu do minus 37 pkt z minus 34 pkt w marcu - podało we wtorek w komunikacie biuro statystyczne w Paryżu INSEE.

W nocy z czwartku na piątek zakończyło się wylewanie betonowej płyty boiska na Stadionie Narodowym w Warszawie. Za kilkanaście miesięcy zostanie na niej wyłożona murawa, na której grać będą piłkarze w mistrzostwach Europy 2012 roku. Podstawowe wskaźniki makroekonomiczne dla Polski na 2009 i 2010 opublikowane w poniedziałek na stronach MF w Biuletynie Informacji Publicznej w uzasadnieniu do Projektu ustawy budżetowej na 2010 r.

Na głównej parze walutowej obserwowaliśmy wczoraj przeważnie wzrosty. Majątek 1000 najzamożniejszych Brytyjczyków powiększył się w ciągu minionego roku o 30 proc., do 333,5 mld funtów. Po raz szósty z rzędu liderem rankingu jest Lakshmi Mittal, zamieszkały w Londynie indyjski magnat stalowy - podał tygodnik "Sunday Times". Otwarcie czwartkowej sesji wypadło na poziomie nieco wyższym od zakończenia notowań w środę. Po dobrym rozpoczęciu indeksy kontynuowały wzrosty, a spokojna atmosfera handlu trwała do godziny 14.30. Dane dotyczące bezrobocia w USA, mimo iż nie odbiegały znacząco od prognoz, wyzwoliły kolejny impuls do zwyżki kursów.Ministerstwo Finansów sprzedało na poniedziałkowym przetargu bony 52-tygodniowe o wartości 7600 mln zł wobec oferty wynoszącej 700-1.000 mln zł, podał resort w komunikacie. Popyt wyniósł 4.409 mln zł. Gazociąg Nabucco, który miałby zmniejszyć zależność krajów europejskich od dostaw gazu z Rosji, może zostać uruchomiony najwcześniej w 2018 roku - uważa komisarz UE ds. energii Guenther Oettinger w rozmowie z niemieckim dziennikiem "Sueddeutsche Zeitung". Nie potrzebujesz już portfela, biletu czy gazety. W autobusie, za przejazd którym zapłaciłeś SMS-em, sprawdzasz na ekranie telefonu ostatnie informacje i oglądasz ulubiony serial. W drodze do pracy zahaczasz o kawiarnię, gdzie latte kupujesz komórką. A jeśli się zgubisz, twój telefon pokaże ci najkrótszą drogę do biura.. Japonia? Otóż nie - te wszystkie rzeczy bez problemu zrobisz już w Polsce.

Wnioski o unijne dotacje są oceniane miesiącami


Urzędnicy i eksperci w regionach potrzebują średnio 116 dni, aby ocenić wniosek o dotację. "Rzeczpospolita" pisze, że rekordzistom zajmuje to ponad osiem miesięcy.

Grecki premier wzywa G20 do walki ze spekulacją


Pierwszego dnia swojej wizyty w Waszyngtonie grecki premier Jeorjos Papandreu zaapelował do 20 największych gospodarek rozwiniętych i rozwijających się (G20), aby przeciwstawiły się spekulantom, których oskarżył o spotęgowanie problemów fiskalnych swojego kraju.

Bruksela: My o stoczniach nie mamy nic do dodania


Najpóźniej od wtorku stocznie w Gdyni i Szczecinie miały być katarskie, a wciąż są polskie. Inwestor nie zapłacił za nie, choć termin już minął. Jeśli pieniędzy nie będzie - zakłady czeka upadłość. Chyba, że Komisja Europejska zgodzi się, by to rząd sprzedał jej jeszcze raz. - Na razie nie mamy w tej sprawie nic do dodania - mówi rzecznik Brukseli.

JP Morgan grozi brytyjskiemu rządowi


Amerykański bank inwestycyjny JP Morgan grozi palcem brytyjskiemu Kanclerzowi Skarbu Alistairowi Darlingowi. Władzom banku nie podoba się presja, jaką rząd Gordona Browna wywiera na branżę finansową. JP Morgan straszy, że może wycofać się z budowy swojej europejskiej siedziby w Londynie.

VAT-em w automaty o niskich wygranych


Automaty o niskich wygranych powinny zostać objęte podatkiem VAT, a po wygaśnięciu ostatnich zezwoleń na ich prowadzenie, ten rodzaj hazardu powinien zostać zdelegalizowany - przewiduje poselski projekt nowelizacji ustawy o grach i zakładach wzajemnych.

Dobre dane o PKB mogą umocnić złotego


Zdaniem analityków odczyt danych o PKB za III kwartał w Polsce, może doprowadzić do umocnienia krajowej waluty do 4,10 zł za euro.

To nie jest czas na sprzedaż spółek


Podczas, gdy skarb państwa przygotowuje się do rekordowo dużych projektów prywatyzacyjnych, fundusze venture capital mają kłopoty ze sprzedażą spółek znacznie lepiej przygotowanych do zmian właścicielskich.

BBI Development miało 1,00 mln zł straty netto w III kw. 2008 r., wobec zysku przed rokiem


Spółka BBI Development NFI miała 1,00 mln zł skonsolidowanej straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej w III kw. 2008 roku wobec 12,03 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie.

USA ogranicza zakupy, byki nie tracą nadziei


Rozczarowujące dane o sprzedaży detalicznej w Stanach Zjednoczonych, która zmniejszyła się w maju o 1,2 proc., odebrały bykom argumenty przemawiające za kontynuacją wzrostów na giełdach. Ale tylko na chwilę. Trzeba przyznać, że odporność na te informacje może wskazywać na determinację w obronie przed kontynuacją spadkowej korekty.

Straty zmieniają kurs BPH!


Zdaniem analityków BPH zmienia zasadniczy kurs. W strategii przyjętej w piątek bank ma się stać mocnym detalistą. Jak podaje dzisiejszy Parkiet , BPH po raz trzeci przeprowadzi masowe redukcje. W zeszłym roku pracę straciło 930 osób, na koniec marca 2010 r. w BPH pracowało 8054 pracowników.

Bogdanka podniosła prognozę zysku netto w 2009 r. do 178,1 mln zł


Zarząd spółki Lubelski Węgiel Bogdanka podwyższył prognozę wyników finansowych na 2009 rok wobec opublikowanej w prospekcie emisyjnym, poinformowała spółka w komunikacie we wtorek. Prognoza przychodów ze sprzedaży została podwyższona do 1,14 mld zł z 1,09 mld zł, zysku operacyjnego do 222,5 mln zł z 178,3 mln zł, a zysku netto do 178,1 mln zł z 140,6 mln zł.

O kredyt w euro będzie trudniej


Komisja Nadzoru Finansowego coraz ostrzej strofuje banki za to, że w ostatnim czasie zanadto odkręciły kurek z kredytami w euro. Nie wyklucza nawet, że może zakazać udzielania kredytów walutowych tym instytucjom, które przyznają pożyczki zbyt lekką ręką.

50 mln dolarów na poszukiwanie ropy


Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju pożyczy spółce Petrolinvest 50 mln dolarów na prace poszukiwawczo-wydobywcze ropy w Kazachstanie. Należności będzie mógł zamienić na akcje po cenie zbliżonej do ceny papierów serii T, czyli 35 zł - dowiedział się "Parkiet".

Wiesz, że pożyczyłeś w styczniu 555 zł?


Zadłużenie Skarbu Państwa w stycznia wzrosło o 21,2 mld zł, czyli o 3,4 proc. - podało Ministerstwo Finansów. Oznacza to, że statystyczny Polak zapożyczył się na kolejne 555 złotych. W sumie jako państwo jesteśmy winni wszystkim wierzycielom łącznie 653 mld zł.

Rośnie dług Polaków


W tym roku zadłużenie naszego państwa przypadające na obywatela zwiększy się o 2,1 tys. zł. Na koniec roku każdy z nas będzie obciążony kwotą ponad 19 tys. zł - pisze "Rzeczpospolita".

Prywatyzacja: To nie są rozstrzygnięcia końcowe


Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak uważa, że zaktualizowany plan prywatyzacji ministra skarbu Aleksandra Grada może zostać skorygowany w razie bardzo złej koniunktury na giełdzie. - To jest plan, a nie rozstrzygnięcia końcowe - zaznaczył.

Heineken kupi za 5,3 mld euro meksykańskiego FEMSA Cerveza


Heineken przejmie produkującą piwo FEMSA Cerveza, część meksykańskiego koncernu FEMSA. Transakcja zostanie sfinansowana akcjami Heinekena stanowiącymi 20 proc. udziału w Grupie Heineken.

DI BRE obniżył cenę docelową dla akcji TP do 19,20 zł, zaleca ich akumulowanie


Analitycy DI BRE Banku w raporcie z 30 października obniżyli rekomendację dla Telekomunikacji Polskiej do "akumuluj" z "kupuj". Cena docelowa akcji TP została skorygowana do 19,20 z 19,40 zł wcześniej.

Konsorcjum Budimeksu podpisało kontrakt na odcinek A4


Konsorcjum Budimeksu podpisało kontrakt na budowę 25 km odcinka autostrady A4 za 794,4 mln zł netto - poinformował Budimex w czwartkowym komunikacie.

Naprawy Toyoty - bezskuteczne?


Jeszcze nie skończyła się wielka fala wezwanych do serwisów właścicieli toyot, a już podniosły się głosy, że naprawy zacinającego się pedału gazu są bezskuteczne. W USA już 10 właścicieli tych aut zgłosiło władzom, że nawet po naprawie ich samochody nagle przyspieszały w niekontrolowany sposób - informuje "Rzeczpospolita".

Czyżby sytuacja zaczęła się stabilizować?


Ostatnie czasy przyzwyczaiły nas, że weekendy przynosiły szereg rewelacji, które owocowały zawirowaniami na rynku walutowym. Tego również można było spodziewać się po minionym weekendzie, zwłaszcza, że w piątek ministrowie finansów państw UE debatowali nad wzmocnieniem dyscypliny budżetowej.

W NFZ się przelewa. Co teraz?


Narodowy Fundusz Zdrowia zwykle nie miał problemu z nadmiarem pieniędzy. Jak się jednak okazuje, w I kwartale tego roku do Funduszu wpłynie 590 mln zł więcej, niż zakładano. Co się stanie z nadwyżką?

Nawet 80 proc. pensji na obsługę kredytu!


Przy kredytach gotówkowych banki nadal zawyżają zdolność kredytową klientów. W Getin Banku przeciętna rodzina o dochodach 5 tys. zł miesięcznie może pożyczyć na rok nawet 45 tys. zł. Liberalną politykę przy takich kredytach stosują też Alior Bank, BGŻ, BZ WBK i VW Bank direct.

Cameron: Stabilność euro w brytyjskim interesie


Stabilność wspólnej waluty europejskiej jest także w interesie Wielkiej Brytanii, mimo że nie zamierza ona przyjąć euro - oświadczył w piątek w Berlinie nowy brytyjski premier David Cameron.

Tegoroczne święta będą rekordowo drogie


Tegoroczne Święta Wielkanocne, jeśli chodzi o poziom cen paliw, będą rekordowo drogie - poinformowało Biuro Reflex. Analitycy portalu e-petrol są zgodni co do tego, że w tym tygodniu ani hurtownicy, ani właściciele stacji benzynowych nie obniżą cen.