Pomogły nastroje i EUR/USD


Środa przyniosła umocnienie złotego do głównych walut. O godzinie 18:23 kurs EUSD/PLN testował poziom 2,8264 zł, a EUR/PLN 3,8610 zł. Oznacza to odpowiednio spadek o 1,9 i 1,2 gr w stosunku do wczorajszego zamknięcia.

Dane ze sfery realnej są obecnie zróżnicowane, dlatego jeśli chodzi o kolejne kroki Rady Polityki Pieniężnej sytuacja jest niewyjaśniona - ocenia Jan Czekaj, członek Rady Polityki Pieniężnej. Rosyjski koncern gazowy Gazprom potwierdził ustnie Komisji Europejskiej zawarcie porozumienia z Białorusią kończącego gazowy spór cenowy, który zakłócił część dostaw do UE - powiedziała w czwartek rzeczniczka KE ds. energii Marlene Holzner. Pierwsi przedsiębiorcy, zdenerwowani zaległościami w wypłacie dotacji przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), złożyli pozwy do elektronicznego sądu - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".Zysk netto grupy Banku Handlowego w trzecim kwartale 2009 roku wzrósł do 285,3 mln zł z 215,7 mln zł rok wcześniej - poinformował bank w komunikacie. Zysk banku okazał się lepszy od oczekiwań rynku, który spodziewał się, że wyniesie on 225 mln zł. W przeciwieństwie do wczoraj dziś na rynku utrzymywały się cały czas dobre nastroje. Początkowo wspólnej walucie pomogły poranne dane o inflacji CPI ze strefy euro, która wzrosła mocniej od oczekiwań, bo do poziomu 1,5 proc. r/r. Podczas wczorajszej sesji na Wall Street amerykańskie giełdy zanotowały solidne spadki. Indeks Dow Jones spadł o 3,6%, S&P 500 o 3,9%, a technologiczny Nasdaq stracił 4,11%. Niepokój na rynku wynikał z obaw o rezultat dzisiejszego głosowania w niemieckim parlamencie na temat przyznania Grecji pomocy finansowej.

- Możemy już mówić o deficycie nowych aut na rynku rosyjskim, szczególnie w segmencie samochodów ekonomicznych, jak Łada i Renault czy najtańsze modele Forda. Na te auta trzeba czekać powyżej trzech miesięcy. Na niektóre nawet osiem - mówi "Rzeczpospolitej" Siergiej Celikow z agencji Awtostat w Moskwie.

W 2009 roku było w USA 7,8 mln milionerów - wyliczyła firma Spectrem Group. To o 16 proc. więcej niż rok wcześniej. Tyle, że rok 2008 był wyjątkowo słaby dla krezusów, bo wtedy ich liczba stopniała o 27 proc. Dziś inwestorzy w Azji żywiołowo reagowali na piątkowe spadki na Wall Street. Ich europejscy koledzy podchodzili do handlu raczej kontemplacyjnie w oczekiwaniu na to, co "wymyślą" Amerykanie.

Od 25 lutego cena złota zaczęła wzrastać, dziś ten unikalny kruszec jest o 25 dolarów droższy niż cztery dni temu. Historyczny rekord ceny złota wynosi 1226,20 USD i został pobity na początku grudnia ubiegłego roku. Ministerstwo Skarbu Państwa otrzymało we wtorek od doradcy prywatyzacyjnego analizy przedprywatyzacyjne Ruchu i wycenę akcji spółki - poinformował PAP Maciej Wewiór, rzecznik resortu. W 2010 roku na polskim rynku pojawi się sporo nowych modeli samochodów osobowych. Premiery zapowiadają wszystkie największe koncerny motoryzacyjne.Ponad milion złotych zarobiły przez pierwsze dwa miesiące tego roku na ukrytej reklamie w serialach największe polskie stacje telewizyjne - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Pierwszy odwiert wykonany na pakistańskim obszarze objętym koncesją należącą do Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa potwierdził, że występują tam ślady gazu - dowiedziała się "Rzeczpospolita". Od 1 stycznia przewoźnicy kolejowi w Unii Europejskiej będą musieli stawić czoła konkurencji z zagranicy na trasach międzynarodowych ale również pomiędzy stacjami krajowymi. Oznacza to, że np. pociągi Deutsche Bahn jadące z Berlina do Warszawy będą mogły dokonywać kabotażu, czyli po prostu wozić podróżnych np. z Poznania do Warszawy, co do tej pory było zabronione.

ING BSK wypracował zysk na poziomie 177,5 mln zł


Zysk netto grupy ING Banku Śląskiego w pierwszym kwartale 2010 roku wzrósł do 177,5 mln zł, z 80,8 mln zł rok wcześniej - poinformował bank w komunikacie. Zysk banku okazał się zgodny z oczekiwaniami rynku, który spodziewał się, że wyniesie on 175 mln zł.

Zapłacimy miliony za śmieci


Polsce grozi do 400 mln zł rocznie kary od Unii Europejskiej za śmieci na wysypiskach - ostrzega "Gazeta Prawna". Mamy 15 miesięcy na zbudowanie segregowni. Te, które już mamy, nie wystarczyłyby na jedno duże miasto.

Euro na najniższym poziomie od roku


Euro wyznaczyło w trakcie dzisiejszych notowań najniższy poziom notowań od 12 miesięcy, gdyż inwestorzy obawiają się, że sytuacja europejskiego długu będzie miała wpływ na wartość waluty.

FTSE hits 14-month closing high, miners lead


Britain's top share index hit its highest closing level in more than 14 months on Monday as a weaker dollar sparked a rally in metals prices and some upbeat U.S. data lifted market sentiment.

Strategia Europa 2020 nas zadawala


Ustalenia brukselskiego szczytu szefów rządów UE na temat Wspólnej Polityki Rolnej i wprowadzenia jej do strategii UE Europa 2020 są satysfakcjonujące - ocenił w rozmowie z PAP minister rolnictwa Marek Sawicki.

Oszczędza co 14 dorosły Polak


Polacy nie odkładają na czarną godzinę: ponad 55 procent dorosłych wydaje wszystko co zarabia, a regularnie oszczędza tylko 7 procent z nich - wynika z danych Fundacji im. Leona Kronenberga. Fundacja rozpoczęła coroczną akcję nazwaną Tygodniem dla Oszczędzania, która ma zmienić nawyki Polaków.

Sayonara, recesjo!


Japonia wyszła z najdłuższej od II wojny światowej recesji - poinformował dumnie w poniedziałek rząd w Tokio. Po czterech kwartałach spadków, PKB drugiej gospodarki świata zwiększył się w II kwartale bieżącego roku o 0,9 proc. w stosunku do I kwartału.

Partie rezygnują z kontrowersyjnego planu odciążenia budżetu


Prowadzące rozmowy w sprawie utworzenia nowego rządu Niemiec chadecki blok CDU/CSU i liberalna Partia Wolnych Demokratów (FDP) zamierzają zastąpić innymi rozwiązaniami swój kontrowersyjny plan złagodzenia deficytu finansów publicznych poprzez utworzenie specjalnego funduszu pozabudżetowego - podał w czwartek Reuters, powołując się na źródła w tych partiach.

USD spadł, ale rynki nie reagowały


Wydarzeniem dnia jest wzrost notowań euro powyżej 1,50 USD, co można interpretować jako wybicie z dwumiesięcznej konsolidacji i zachętę do zakupów akcji. Rynki były innego zdania.

W piątek wiedźmy nie czarowały


Trzeci piątek bieżącego miesiąca to tradycyjnie dzień wygasania marcowych serii instrumentów pochodnych, potocznie zwanym dniem trzech wiedźm. Wówczas statystycznie indeksy w ostatniej godzinie sesji notują ponadprzeciętną zmienność.

Tydzień wyraźnego umocnienia złotego


Kończący się tydzień nie obfitował w publikacje makro, które mocno wpływały na rynek walutowy. Wprawdzie pojawiły się takie informacje jak choćby pierwszy odczyt dynamiki PKB za III kwartał w Strefie Euro, która wyniosła -4,1 proc. r/r (oczekiwano -3,9 proc.), albo odczyt indeksu ZEW, którego wartość niespodziewanie spadła do poziomu 51,1 pkt. (podczas gdy spodziewano się spadku jedynie do 55 pkt.). Jednak okazało się, że tym razem inwestorzy nie przykładali do nich aż tak dużego znaczenia.

Sprzedaż detaliczna w USA w maju spadła o 1,2 proc.


Sprzedaż detaliczna w USA w maju spadła o 1,2 proc. miesiąc do miesiąca, podczas gdy poprzednio wzrosła o 0,6 proc., po korekcie - podał w piątek Departament Handlu w komunikacie.

Zabytkowy statek wystawiony na sprzedaż na aukcji


Statek pasażerski, wybudowany w 1892 r. w niemieckiej stoczni w Elblągu został wystawiony na sprzedaż na jednym z portali internetowych. Cena cumującego w porcie macierzystym w Bydgoszczy na Brdzie statku m/s Jantar, została określona na 800 tysięcy złotych.

JP Morgan obniżył prognozę PKB dla Polski w 2010 do 3,2 proc.


Analitycy banku JP Morgan obniżyli w czwartek prognozę PKB dla Polski za 2010 r. do 3,2 proc. z 3,5 proc. w reakcji na obniżkę prognoz dla eurostrefy z ubiegłego tygodnia do 1,6 proc. rdr z 2,1 proc. rdr.

Firmy już chcą zatrudniać


W Polsce mimo spowolnienia gospodarczego pracuje obecnie najwięcej osób od początku lat 90. Jak podaje GUS, liczba pracujących przekroczyła w III kwartale 16 mln osób - akcentuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Para EUR/USD w trendzie wznoszącym


Wykres pary EUR/USD - kontynuuje ruch w ramach kanału wzrostowego, który jest kreślony od początku czerwca.

Polo autkiem roku


Volkswagen Polo został wybrany samochodem 2010 roku, pokonując w wyścigu 30 innych samochodów i zdobywając dla Volkswagena ten tytuł po raz pierwszy od 18 lat. Drugie miejsce zajęła Toyota iQ mini car wyprzedzając najnowszy model Opla Astra.

Korea Południowa wykorzystuje przewagę nad Japonią na rynku chińskim


Dzięki mieszance odrobiny szczęścia i skutecznie realizowanej strategii, Korei Południowej uda się lepiej niż Japonii wykorzystać ożywienie gospodarcze w Chinach i szybciej wyjść z globalnego kryzysu finansowego.

SoftM z grupy Comarchu na stracie


Niemiecka spółka SoftM z grupy Comarchu miała w III kw. 2009 r. 0,6 mln euro straty netto, 0,95 mln euro straty operacyjnej i 8,14 mln zł przychodów - podała SoftM w raporcie kwartalnym.

Małe spadki na Wall Street


Środowa sesja na Wall Street zakończyła się niewielkimi spadkami indeksów, a informacją dnia były spekulacje, że już w czwartek Francja i Niemcy przedstawią propozycje planu ratunkowego dla pogrążonej w kłopotach finansowych Grecji.

Jak promocyjnie naciągnąć klienta?


Promocyjne nieprawidłowości wykryto aż w trzech czwartych sklepów! To wyniki przedświątecznej kontroli Inspekcji Handlowej, do których dotarła reporterka RMF FM Agnieszka Witkowicz.

Lewe faktury warte kilkaset mln zł


Kilkaset milionów złotych to łączna wartość brutto wprowadzonych w ubiegłym roku do obrotu fikcyjnych faktur, wykrytych przez Urząd Kontroli Skarbowej w Katowicach. Z fikcyjnymi fakturami, za pomocą których przedsiębiorcy próbują uniknąć podatków lub wyłudzić ich zwrot, kontrolerzy spotykają się coraz częściej.

400 mln zł z jednego procenta


O 35 proc. wzrosła kwota przekazana organizacjom pożytku publicznego w ramach 1 proc. podatku. W tym roku trafiło do nich niemal 400 mln zł, czyli o 100 mln zł więcej niż przed rokiem, informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

KBC podwyższył cenę docelową akcji Cinema City


Analitycy KBC Securities w raporcie z 9 marca podwyższyli cenę docelową akcji Cinema City do 33,5 zł z 21 zł, podtrzymując rekomendację "trzymaj".

750 mln zł dla małych firm


Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) ogłosi dziś pierwsze po wakacjach konkursy na unijne dotacje na inwestycje dla przedsiębiorstw.