Historia lubi się powtarzać


Wczorajsza sesja na głównych rynkach walutowych miała dość niejednoznaczny charakter. Nie nastąpiło do żadnych rozstrzygnięć. Można śmiało powiedzieć, że była kopią wtorkowych zmagań byków i niedźwiedzi.

Do poniedziałkowego minimum i piątkowego zamknięcia cofa się w początkowej części dzisiejszych notowań indeks WIG. Pozostaje wciąż jednak w górnej części kilkutygodniowego trendu bocznego. Reguła wydatkowa, jaką ma zaproponować rząd pozwoli na zejście z deficytem sektora finansów publicznych do 3 proc. PKB - powiedział dziennikarzom minister finansów Jacek Rostowski. Analitycy Goldman Sachs w raporcie z 13 stycznia obniżyli rekomendację dla akcji węgierskiego koncernu paliwowego MOL do "neutralnie" z "kupuj" - poinformowała agencja Bloomberg.Przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy ocenił, że mocne euro w ostatnich latach przesłoniło państwom eurostrefy problemy fiskalne. W wywiadzie dla "Financial Times" skrytykował też rynki finansowe za zbytnie uleganie plotkom i pogłoskom. Pomoc dla Grecji staje się faktem, dlatego też czynniki krajowe mogą dochodzić do głosu i silniej wpływać na wycenę walut. Złoty może przełamać 3,91 za euro. Od 25 lutego cena złota zaczęła wzrastać, dziś ten unikalny kruszec jest o 25 dolarów droższy niż cztery dni temu. Historyczny rekord ceny złota wynosi 1226,20 USD i został pobity na początku grudnia ubiegłego roku.

Oszczędzając w pracowniczych programach emerytalnych wiemy, jaką składkę musimy płacić, niewiadomą jest jednak wysokość przyszłego świadczenia. KE żąda od Polski zmiany tego systemu i złożyła do ETS skargę w tej sprawie. Resort pracy na razie nie obawia się jej konsekwencji.

Grupa Lotos w piątek 1 stycznia zmieniła ceny paliw - poinformowało biuro prasowe spółki. Ministerstwo Skarbu Państwa sprzedaje pakiet akcji Lotosu - wynika z nieoficjalnych infromacji PAP. W czwartek i piątek budowana będzie księga popytu.

Słaby dolar przyczynił się w czwartek do wzrostu wartości głównych indeksów na Wall Street. Środowe przedpołudnie upływa pod znakiem wahań USD/PLN i EUR/PLN wokół poziomów z wczorajszego zamknięcia. O godzinie 11:25 za dolara trzeba było zapłacić 2,9402 zł, a euro kosztowało 4,0529 zł. Oznacza to odpowiednio wzrost i spadek po 0,2 gr w stosunku do wczorajszego zamknięcia. Dom Maklerski BOŚ, w raporcie z 18 sierpnia, wycenia akcję Delko, dystrybutora chemii gospodarczej, na 13,59 zł.Wystawionym na sprzedaż dwa tygodnie temu pakietem akcji Banku Zachodniego WBK, należącym do grupy AIB jest zainteresowanych co najmniej 10 inwestorów, w tym dwaj francuscy i dwaj hiszpańscy giganci oraz banki ze Skandynawii i Austrii - pisze w czwartek dziennik "Irish Independent". Prasa w USA wyraża pogląd, że pakiet ratunkowy dla zadłużonych krajów strefy euro nie rozwiązuje problemu na dłuższą metę, odsuwając kolejny kryzys na później. Nastąpi on, jeśli państwa UE nie przeprowadzą reform zwiększających konkurencyjność ich gospodarek. Apator wypłaci 7,02 mln zł zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy z zysku netto za 2009 rok, co daje 20 groszy dywidendy na akcję - poinformowała spółka w komunikacie.

GM boi się przejęcia technologii Opla przez Rosjan


Powodem wahania się General Motors przed sprzedażą nierentownego biznesu samochodowego w Europie są obawy jak z czasów zimnej wojny: że amerykańskie technologie wpadną w ręce Rosjan - pisze w czwartek agencja Associated Press.

Niewielkie zainteresowanie pracodawców pomocą związaną z kryzysem


Niewielkie jest zainteresowanie pomocą dla pracodawców z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz świadczeniem z Funduszu Pracy na szkolenia. Możliwość takiej pomocy daje ustawa o łagodzeniu skutków kryzysu gospodarczego.

Podatkowa pułapka na wynajmujących


"Rzeczpospolita" pisze, że fiskus może uznać wynajem mieszkania za działalność gospodarczą i opodatkować ją wyżej niż normalnie. Gdy tak się stanie, nie wolno płacić ryczałtu od przychodów, a tym, którzy go wybrali, urząd naliczy zaległość w PIT.

Wynik Next lepszy od prognoz


Wynik spółki odzieżowej Next okazał się lepszy od prognoz publikowanych przez samą spółkę.

LPP nie widzi jeszcze przesłanek ożywienia w branży


LPP nie widzi przesłanek ożywienia na rynku. Spółka podtrzymuje, że marża brutto na sprzedaży może wynieść w tym roku około 60 proc. - powiedział w czwartek na spotkaniu z dziennikarzami Dariusz Pachla, wiceprezes LPP.

Nie dadzą Google'owi połknąć rywala


Amerykańska Federalna Komisja Handlu (FTC) może zablokować przejęcie przez Google zajmującej się marketingiem komórkowym firmy AdMob - donosi "The Wall Street Journal".

Walutowy odporny na dane makro


Podczas wczorajszej sesji na krajowym rynku walutowym odnotowaliśmy osłabienie polskiej waluty, które postępowało na początku sesji dzisiejszej.

KHW wznowił przygotowania do debiutu giełdowego


Katowicki Holding Węglowy (KHW) wznowił zawieszone przed rokiem przygotowania do debiutu giełdowego. Prezes spółki Stanisław Gajos ocenia, że byłby on możliwy najwcześniej w drugim kwartale 2011 roku.

Urząd Komunikacji Elektronicznej przestrzega przed drogimi SMS-ami


"Chcesz poznać swój horoskop? Wyślij sms na numer..." - oferty tego typu można znaleźć na wielu stronach internetowych. Taki sms może kosztować ponad 40 zł - przestrzega Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Kontrola lewych zwolnień lekarskich się opłaca


Prawie sześć milionów złotych zaoszczędził Zakład Ubezpieczeń Społecznych dzięki kontroli lewych zwolnień lekarskich. Takie dane podano po zaledwie trzech pierwszych tygodniach inspekcji. To kwota, o jaką obniżono wypłaty świadczeń. Część z nich całkowicie cofnięto.

W Japonii stopy procentowe bez zmian, zgodnie z prognozą


W Japonii stopy bez zmian, zgodnie z prognozą - poinformował BoJ.

Większe niezdecydowanie


Giełdom europejskim brakowało wczoraj jednoznaczności, a w trakcie dnia przeważały zmienne nastroje. Wzrosty w USA i Azji dały najważniejszym indeksom naszego kontynentu pretekst dla zwyżek na otwarciu, jednak optymizm nie potrwał długo, a wskaźniki zaczęły się osuwać.

DM IDM podwyższył rekomendację dla Netii do "kupuj" i cenę docelową do 5,4 zł


Analitycy DM IDM SA w raporcie z 18 kwietnia podwyższyli rekomendację dla Netii do "kupuj" z "trzymaj", oraz cenę docelową spółki do 5,4 zł z 5,1 zł poprzednio.

Energetycy przeciw "dzikiej restrukturyzacji"


Dwugodzinny strajk ostrzegawczy ogłosili związkowcy z Grupy Kapitałowej Energa w woj. warmińsko-mazurskim. Przez dwie godziny - od 7 do 9 - zamknęli bramy wszystkich zakładów, a klienci firmy nie mogą załatwić żadnych spraw. Dostawy prądu nie są przerwane.

Media: Europa u łoża chorej Grecji


Przywódcy Europy spieszą na pomoc pogrążonej w długach Grecji, aby uniknąć zarażenia greckim syndromem innych krajów strefy euro - pisze w czwartek francuska prasa. Podkreśla, że to Niemcy są głównym inicjatorem tej akcji ratunkowej.

KE: Polska otwiera rynek usługi obsługi naziemnej na Okęciu


Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że Polska dostosowała się do przepisów UE i całkowicie otwiera rynek usług obsługi naziemnej na lotnisku Okęcie. Chodzi o takie usługi jak odprawa pasażerów, obsługa bagażu i zaopatrzenie samolotów w paliwo.

Komorowski podpisał nowelę prawa telekomunikacyjnego


Pełniący obowiązki prezydenta Bronisław Komorowski podpisał w piątek nowelizację prawa telekomunikacyjnego - poinformowało Biuro Prasowe Kancelarii Sejmu. Zgodnie z nią, abonentem jest nie tylko osoba, która ma pisemną umowę z operatorem, ale też właściciel telefonu na kartę.

Antofagasta notuje spadek zysków


Kopalnia Antofagasta opublikowała słabsze od prognoz wyniki finansowe za I półrocze 2009 roku.

Zła passa złotego kontynuowana


Rozchwiane rynki finansowe i złe nastroje wśród inwestorów nie sprzyjają złotemu, który zakończy tydzień najprawpodobniej powyżej 4,10/EUR. Również rynek długu nie może liczyć na wzrost - prognozuje rynek.

DM BZ WBK wycenia Qumak-Sekom


- Analitycy DM BZ WBK, w raporcie z 26 sierpnia, opierając się na modelu DCF wycenili jedną akcję Qumak-Sekom na 14 zł.

Ateński pretekst do spadków


Ostatnie sesje na GPW charakteryzują się sporą nerwowością. Po wygenerowaniu w zeszłym tygodniu sygnału sprzedaży przez WIG20, a następnie po osłabieniu go na zwyżkowej sesji poniedziałkowej, wczorajszy dzień przyniósł kolejny spadkowy ruch na naszej giełdowej karuzeli. WIG20 spadł o 1,6%, czemu towarzyszyła też wyprzedaż złotówki oraz spadki na innych giełdach.

Członek RPP stawia ultimatum NBP


Członek Rady Polityki Pieniężnej Andrzej Bratkowski grozi swoją rezygnacją, jeśli rząd zgodzi się z Zarządem NBP i zaakceptuje mniejszą wpłatę do budżetu z zysku Banku.

Duże spółki to za mało


Dziś indeks WIG znów podejmuje próbę pokonania tegorocznego szczytu i znów próbuje tego dokonać głównie za sprawą największych firm. WIG20 rośnie dwa razy mocniej niż mWIG40, a sWIG nawet nieznacznie traci. Dzień WIG zaczął powyżej sierpniowej górki, która została ukształtowana na wysokości 39,2 tys. pkt, ale potem ujawniła się podaż, która indeks do poziomu, na jakim wypada opór.

Niemiecka gospodarka zamarzła


Niemiecka gospodarka w IV kwartale 2009 r. nie urosła ani odrobinę w porównaniu z poprzednim kwartałem. W całym 2009 r. PKB naszego sąsiada spadło o 5 proc. To najwięcej od zakończenia II wojny światowej.

Amerbrokers obniżył rekomendację dla Famuru do "neutralnie"


Analitycy Amerbrokers, w raporcie z 5 listopada, obniżyli rekomendację dla akcji Famuru z "trzymaj" do "neutralnie". Rekomendacja została wydana przy cenie akcji 1,91 zł. W piątek około godziny 9.45 za jedną akcję spółki płacono 1,97 zł.