Grecja się poddaje?


Wczoraj po południu na rynek napłynęła informacja, jaką grecki minister finansów rozesłał do mediów. Jest to prośba skierowana do Komisji Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego o rozpoczęcie rozmów przygotowawczych, przed skierowaniem oficjalnej prośby o uruchomienie finansowego mechanizmu pomocowego.

Pracownicy francuskich kolei strajkują. W całej Francji odwołać trzeba było dziś wiele kursów. Kolejarzy niepokoi restrukturyzacja sektora przewozów towarowych. Celem wprowadzenia tzw. rekomendacji T jest m.in. ograniczenie liczby udzielanych kredytów, które mogłyby stać się złymi kredytami - poinformował w środę w Sejmie przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Stanisław Kluza. Alessandro Profumo, prezes UniCredit, poinformował w środę, że nie groził, iż odejdzie ze stanowiska. W ten sposób zdementował wtorkowe prasowe informacje o możliwej rezygnacji.Resort skarbu spodziewa się pod koniec czerwca ofert wiążących w sprawie kupna 50 proc. akcji Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (PAK) oraz 85 proc. dwóch kopalni węgla brunatnego - Adamów i Konin - powiedział w piątek wiceminister skarbu Jan Bury. Świątynia dla 3 tys. wiernych, a obok nowoczesny kompleks rekreacyjny - szef Radia Maryja rozpocznie wkrótce jedną ze swoich największych inwestycji, zapowiada "Gazeta Wyborcza". Do niedawna liczba osób zainteresowanych kształceniem zawodowym drastycznie spadała. Wybór zasadniczej szkoły zawodowej zastępowano alternatywną ścieżką edukacyjną: liceum ogólnokształcące, a następnie szkoła wyższa. W roku szkolnym 2007/2008 nastąpił przełom. Po raz pierwszy od 18 lat odnotowano wzrost liczby uczniów zasadniczych szkół zawodowych.

Zapasy ropy naftowej w USA spadły w ubiegłym tygodniu o 0,372 mln baryłek, czyli o 0,11 proc., do 343,4 mln baryłek - poinformował w środę amerykański Departament Energii (DoE).

Profesor Leszek Balcerowicz powiedział w piątek PAP, że gdyby nie reformy gospodarcze sprzed dwudziestu lat, Polska byłaby na takim etapie, jak są obecnie Białoruś albo Ukraina. Jednak, jego zdaniem, trzeba jeszcze wiele pracy, by Polacy nadgonili kraje zachodnie pod względem poziomu życia. Bioton w ramach kapitału docelowego wyemituje do 665 mln imiennych warrantów subskrypcyjnych z wyłączeniem prawa poboru - poinformowała spółka w komunikacie.

Kandydat PSL na prezydenta, wicepremier Waldemar Pawlak uważa, że pilniejsza od wyboru prezesa NBP jest dyskusja o polityce monetarnej oraz o działaniach NBP w relacji do stabilności pieniądza i dbałości o rozwój gospodarczy. W styczniu 2010 roku DM TMS Brokers S.A. złożył skargę do Rady Etyki Reklamy dotyczącą użycia przez firmę X-Trade Brokers S.A w swojej reklamie zastrzeżonego przez DM TMS Brokers S.A. znaku towarowego GO4X. Po zapoznaniu się z faktami oraz po wysłuchaniu stron 24 lutego 2010 r. Rada Etyki Reklamy uznała, że reklama XTB naruszała normy Kodeksu Etyki Reklamy. Firma XTB nie zdecydowała się na skorzystanie z przysługującego w tej sytuacji prawa do odwołania się od Uchwały Zespołu Orzekającego. Ceny miedzi na rynkach surowcowych korzystają z poprawiających się nastrojów inwestorów i rosną jak na drożdżach. Czy to kolejna bańka spekulacyjna, za którą stoją Chiny?Zdobycie medalu olimpijskiego to dla sportowców sukces rekompensujący wieloletni trud i pracę włożoną w przygotowania. Komitety olimpijskie, chcąc dodatkowo nagrodzić zawodników, a także zmotywować ich do osiągania jak najlepszych wyników na igrzyskach, przewidują premie uzależnione od koloru krążka, który zdobędą dla reprezentacji. Sąd w Plymouth skazał 29-letnią Rhiannon Mackay na karę sześciu miesięcy więzienia za to, że kłamała w swoim CV, a także za to, że podszywając się pod poprzedniego pracodawcę sama wystawiła opinię o swojej pracy - informuje sobotni dziennik "Daily Mail". Wall Street znów w czwartek pięła się w górę po serii publikacji dobrych wyników spółek i pozytywnych informacji z rynku pracy w USA.

Prywatyzacja: Ambitne plany Ministerstwa Skarbu


Ministerstwo Skarbu Państwa planuje w tym roku ambitne przychody z prywatyzacji. 25 mld zł jest realne, a prywatyzacja energetyki będzie istotnym źródłem tych przychodów - powiedział w środę dziennikarzom wiceminister skarbu Jan Bury.

Wynagrodzenia w budżetówce na poziomie z 2009 r.


Zgodnie z budżetem na 2010 r., wynagrodzenia w państwowej sferze budżetowej pozostaną na poziomie zbliżonym do poprzedniego roku - poinformowała podczas obrad komisji senackiej wiceminister finansów Elżbieta Suchocka-Roguska. Wynagrodzenia w gospodarce narodowej mają natomiast wzrosnąć o 2 proc.

Gazociąg Północny coraz bliżej


Znikają ostatnie przeszkody dla Gazociągu Północnego, który przez Bałtyk ma połączyć Rosję i Niemcy. Szwecja i Finlandia, które miały najwięcej zastrzeżeń, wpuściły rurę na swoje wody - pisze "Gazeta Wyborcza".

MF: Walka z hazardem w gestii państwa


Państwa UE mogą samodzielnie decydować czy zakazać hazardu, czy też nie, kierując się nadrzędnym interesem publicznym - powiedział PAP rzecznik wiceministra finansów Jacka Kapicy, Witold Lisicki.

Rewolucja w podatkach dla inwestorów


Zastąpienie trzech stawek podatkowych (19, 30 i 40 proc.) dwiema (18 i 32 proc.) spowoduje, że budżet dostanie z PIT za 2009 r. o ok. 8-11 mld zł mniej niż w 2008 r. - ocenił we wtorek na konferencji prasowej ekspert firmy doradczej Deloitte Adam Mariuk.

Ceny miedzi spadają w Londynie; w Chinach noworoczna przerwa przez tydzień


Ceny miedzi spadają na giełdzie metali w Londynie - podają maklerzy.

Sesja bez historii


Słabe zamknięcia notowań za oceanem i rozczarowujące inwestorów wyniki za III kwartał KGHM`u i PKN Orlen przyczyniły się do niższego otwarcia notowań na naszym parkiecie w ostatniej sesji tygodnia. Pierwsza jej część przebiegała pod znakiem ruchów w wąskim zakresie cenowym, troche ożywienia w końcówce notowań przyniosły odczyty danych z amerykańskiej gospodarki, głównie indeksu Uniwesytetu Michigan (nastroje konsumentów). Odczyt był negatywny co przełożyło się na spadek europejskich indeksów i słabsze zakończenie notowań na GPW.

Prawnik, lekarz, żołnierz? Dostaniesz lepszy kredyt


Banki uzależniają swoją ofertę od zawodów wykonywanych przez klientów. Na niższą marżę, większą pożyczkę i skrócone procedury kredytowe mogą liczyć przede wszystkim osoby o dużych i stabilnych dochodach oraz klienci, którym raczej nie grożą zwolnienia z pracy - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Kara umowna jako koszt podatkowy


Kara umowna w sytuacji, gdy odstąpienie od umowy było racjonalnie i gospodarczo uzasadnione, a jego celem było osiągnięcie przychodów lub zachowanie źródła przychodów, może stanowić koszt uzyskania przychodu. Tak wynika z wyroku WSA w Warszawie z dnia 15 stycznia 2010 r., sygn. akt III SA/Wa 1265/09.

Katarska próba nerwów


Najwcześniej po godz. 13 dowiemy się czy agencja rządowa Qatar Investment Authority jest zainteresowana zakupem majątku stoczni Gdynia i Szczecin - dowiedziała się TVN CNBC Biznes w resorcie skarbu. Oficjalny termin, kiedy Katarczycy mieli dać Polsce odpowiedź, minął w niedzielę o północy.

Tax proposals raise heat on Irish government


Ireland should introduce a slew of new taxes, including an annual charge on property, an official commission said on Monday, further raising the heat on a government battling plummeting ratings and a ballooning deficit.

Ubezpieczyciele stracą na trzęsieniu ziemi w Chile do 7 mld USD


Straty sektora ubezpieczeniowego z tytułu niedawnego trzęsienia ziemi w Chile, wyniosą od 4 do 7 mld dolarów - poinformowało w środę szwajcarskie towarzystwo reasekuracyjne Swiss Re.

Hazard dzieli Polaków


Rządowe plany delegalizacji automatów o niskich wygranych i salonów gier oraz zapowiedź ścigania hazardu internetowego, spotkały się z zaledwie umiarkowanym poparciem Polaków, informuje "Puls Biznesu".

Pół pasa, szybkie lądowanie


Na lotnisku Chopina będzie można lądować podczas wrześniowego remontu. Piloci dostaną dwa krótkie pasy - po 1300 metrów. Lecz duże odrzutowce pasażerskie potrzebują co najmniej 700 metrów więcej - pisze "Życie Warszawy".

Amerykańska gospodarka nie obudziła byków


Oczekiwanie na dane dotyczące tempa wzrostu amerykańskiej gospodarki sparaliżowało aktywność naszych inwestorów. Gdy okazało się, że w czwartym kwartale PKB skoczył aż o 5,7 proc. radość nie była zbyt wielka. WIG20 znalazł się na niewielkim plusie, a na pozostałych indeksach nie zrobiło to niemal żadnego wrażenia. Dopiero fixing spowodował nieco większą reakcję. Wskaźniki za oceanem rosły na początku sesji zaledwie o około 0,6-0,7 proc.

Polskie marki bankowe gonią świat


Sławą najcenniejszej polskiej marki cieszy się PKO BP. Prestiżowy magazyn "The Banker" wycenia logo tego banku na ponad miliard dolarów, informuje "Rzeczpospolita".

Sfinks "pożarł" pizzę


Do 97 restauracji "Sphinx", dziesięciu jadłodajni "Chłopskie Jadło" i 5 lokali w chińszczyzną - Wook - dołączyła największa franczyzowa sieć pizzerii w Polsce - Da Grasso. Giełdowa spółka Sfinks podpisała przedwstępną umowę zakupu 100 proc. udziałów w spółce najbardziej prężnej z polskich pizzerii.

Tajlandia: Możliwe aresztowania w związku z rozsiewaniem giełdowych plotek


Policja w Tajlandii szykuje się do podjęcia w przyszłym tygodniu działań wymierzonych w grupę osób podejrzanych o rozsiewanie plotek na temat stanu zdrowia króla, co doprowadziło do załamania na tamtejszej giełdzie, poinformował w czwartek wysoki rangą oficer policji.

Premier: Polsce groziłoby bankructwo, gdyby obniżyła VAT


Gdybyśmy mnożyli wydatki, tak jak chciała tego opozycja, lub obniżyli podatek VAT, jak chciał prezydent to dzisiaj Polsce groziłoby bankructwo - powiedział w piątek na konferencji prasowej premier Donald Tusk.

Polacy boją się euro


Aż 37 proc. Polaków uważa, że przyjęcie przez nasz kraj europejskiej waluty będzie dla nich niekorzystne. Przeciwnego zdania jest 29 proc. badanych - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu TNS OBOP.

Bieżący rok może być najlepszy w historii MCI pod względem wyjść z inwestycji


MCI Management spodziewa się, że 2010 r. będzie historycznie najlepszy dla spółki pod względem zrealizowanych wyjść z inwestycji. MCI planuje zrealizować powyżej 5 nowych inwestycji w tym minimum jedną przez fundusz EuroVentures, czyli o wartości powyżej 50 mln zł. W planach MCI jest także utworzenie czterech nowych funduszy.

Tusk: W 2015 r. Polska będzie gotowa do przyjęcia euro


W 2015 r. Polska będzie spełniała kryteria z Maastricht i będzie gotowa do wejścia do strefy euro, wynika ze środowej wypowiedzi premiera Donalda Tuska dla agencji ISB. Jednak decyzja, czy wówczas euro przyjmiemy zależeć będzie od wspólnej decyzji Polski i partnerów ze strefy euro.

Zelmer wydzieli ze struktur firmy dwa oddziały


Zarząd rzeszowskiego Zelmeru podjął decyzję o wydzieleniu ze struktur firmy Zakładu Silników oraz Zakładu Metalowego. Ma to związek z koniecznością zwolnienia ok. 200 pracowników i zwiększającą się automatyzacją firmy.

Polska absurdami stoi


Pakiet Kluski, pakiet Szejnfelda, komisja "Przyjazne Państwo" czy słynne "jedno okienko" - politycy od lat zapowiadają, że wreszcie ułatwią życie przedsiębiorcom. Zazwyczaj na zapowiedziach się kończy - a urzędnicze absurdy jak były, tak są codziennością polskich firm. I nie ma nikogo, kto wziąłby za nie odpowiedzialność.

Umowa gazowa z Rosją wstrzymana


Ustalenie terminu podpisania polsko-rosyjskiego porozumienia międzyrządowego ws. dostaw gazu do Polski jest czasowo wstrzymane - poinformowała w środę PAP szefowa biura prasowego resortu gospodarki Agnieszka Gapys. Resort wyjaśnia pytania KE w tej sprawie.