FIXING NBP: 2.8573 zł za dolara; 3.8725 zł za euro


Przestrzeń powietrzna nad Krakowem została zamknięta dla samolotów rejsowych do odwołania - poinformowała PAP w piątek rzeczniczka lotniska Justyna Zajączkowska.

5 marca 2010 r. zostało opublikowane zawiadomienie o wygaśnięciu ceł antydumpingowych nałożonych na przywóz do UE poliestrowych włókien odcinkowych (poliester staple fibres PSF) pochodzących z Korei. Spór Rosji z Białorusią o ceny ropy naftowej przekształca się w wojnę energetyczną. Po ograniczeniach dostaw ropy Mińsk zagroził wstrzymaniem tranzytu rosyjskiej energii elektrycznej do Kaliningradu. Automaty do gier w Polsce są nielegalnie przerabiane, by przynosiły ogromne zyski - informuje "Dziennik Gazeta Prawna"Magazyny gazu są wypełnione w około 70 proc. i na razie Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo nie przewiduje ograniczeń w dostawach gazu dla zakładów przemysłowych - poinformowała w poniedziałek PAP rzeczniczka PGNiG Joanna Zakrzewska. Przyznała jednak, że "sytuacja jest trudniejsza niż w ubiegłym roku". W ubiegłym roku wyeksportowaliśmy towary za 96,3 mld euro. Choć w ostatnich miesiącach sprzedaż zagraniczna zaczęła rosnąć, to nie wystarczyło to, by pobić wyniki z 2008 roku. Dziennik "Polska The Times" obszernie opisuje ożywienie, jakie zapanowało w budownictwie. Dane Głównego Urzędu Statystycznego dotyczące koniunktury w gospodarce pokazują, że od początku roku więcej się buduje

Gdyby dwieście lat temu możliwe byłoby spojrzenie na Ziemię z kosmosu, ujrzelibyśmy światła tylko dwóch ponad milionowych skupisk ludzkich – Londynu i Pekinu. Dziś, na naszej ...

Słynne logo sieci restauracji McDonald's w Niemczech będzie miało nową, bardziej ekologiczną kolorystykę. - Głównym powodem, dla którego zmieniamy kolorystykę, jest nasz szacunek dla środowiska - mówi w rozmowie z Financial Times Deutschland Holger Beeck, wiceprezydent McDonald's w Niemczech 12 osób zginęło wczoraj w Wenezueli w wypadku autobusowym, do którego doszło na południe od Caracas. Około 50 osób jest rannych.

\\\\\\\\\\\\\\\"\\\\\\\\\\\\\\\"

czytaj dalej

Produkcja przemysłowa we Francji w kwietniu 2010 r. niespodziewanie spadła o 0,3 proc. mdm, po wzroście w marcu o 1,3 proc., po korekcie - poinformowało w czwartek w komunikacie biuro statystyczne INSEE. Urząd Regulacji Energetyki nie godzi się na podwyżki cen prądu dla gospodarstw domowych zaproponowane przez firmy sprzedające energię - zaznacza "Dziennik Gazeta Prawna".Polityka energetyczna do 2030 r., bezpieczeństwo energetyczne Polski i Unii Europejskiej oraz planowane zmiany w strukturze wytwarzania energii to główne tematy wystąpienia wiceminister gospodarki Joanny Strzelec-Łobodzińskiej podczas Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego. Tani przewoźnicy lotniczy w Polsce mniej ucierpieli przez kryzys gospodarczy na świecie niż tradycyjne linie. - Przesiedli się do nas pasażerowie biznesowi - tłumaczy wiceprezes Germanwings Heinz Joachim Schöttes Nowe regulacje zmuszają banki, żeby informowały klientów o prawdziwych kosztach korzystania z plastikowych pieniędzy.

Podolszyce i Zielony Jar bez ogrzewania i ciepłej wody


Ze względu na zaplanowany przez Orlen remont magistrali ciepłowniczej 24 tysiące mieszkańców Podolszyc Północ i Południe oraz Zielonego Jaru zostało bez ogrzewania i ciepłej wody - napisał lokalny dodatek Gazety Wyborczej.

Dobre prognozy OECD dla Polski


W roku 2010 wzrost gospodarczy w Polsce wzrośnie do poziomu 2,5 proc, a w 2011 r. do 3,1 proc. - wynika z raportu OECD Economic Outlook 86. To lepszy wynik od gospodarek strefy euro, których PKB prognozowane jest na 0,9 proc. w 2010 r. i 1,7 proc. w 2011 r.

MinFin sprzedało obligacje 2-letnie za 5,5 mld zł przy popycie 16,2 mld zł


Centrum handlowo-usługowe chce postawić przy ul. Bohaterów Warszawy spółka To Tu-Rzyn. Jeśli władze miasta się zgodzą, będzie to kolejny duży kompleks w tej okolicy! Już w maju w hali Węglobudu powstanie galeria sklepów handlujących końcówkami serii takich producentów jak Boss, Armani czy Zara

Chcesz kredytu? Bank pomoże ci zajrzeć do BIK-u


Jeden z najskuteczniejszych zawodników ligi NHL Aleksander Owieczkin z Washington Capitals zasili reprezentację Rosji, która wystąpi w hokejowych mistrzostwach świata elity w Niemczech - poinformował w piątek jej trener Wiaczesław Bykow.

Akcyza na alkohol i tytoń wzrośnie?


Prezes Krajowej Izby Gospodarczej Andrzej Arendarski uważa, że jednym z niewielu sposobów, jakimi dysponuje rząd by pokryć ponad 50 miliardową dziurę w budżecie, jest podwyżka akcyzy.

Koncepcja południowej obwodnicy Olsztyna gotowa


600 mln złotych to szacunkowy koszt budowy południowego 27-kilometrowego odcinka obwodnicy Olsztyna, wyprowadzającej ruch tranzytowy z miasta i kierującej go w stronę Wielkich Jezior Mazurskich. Budowa rozpocznie się w 2011 roku a zakończy w 2013 roku.

USA: Fed widzi, że recesja się kończy


We wczorajszym komunikacie Fed podał, że ostatnie informacje gospodarcze sugerują poprawę poziomu aktywności ekonomicznej. To jedno zdanie ucieszyło inwestorów.

Odnawialne źródła energii


- Chcielibyśmy rozwijać współpracę gospodarczą pomiędzy naszymi krajami. Mam nadzieję, że spotkania przedstawicieli polskiego i emirackiego biznesu zaowocują ciekawymi projektami w przyszłości - powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas rozmów z ministrem gospodarki Zjednoczonych Emiratów (ZEA) Arabskich Sultanem bin Saeed Al.- Mansourim. Spotkanie odbyło się 27 stycznia br. w MG. [MATERIAŁ FILMOWY]

Ustawa na ciężkie czasy?


Zmiany do ustawy o transporcie drogowym, nazwane entuzjastycznie przez resort „ustawą antykryzysową dla transportu”, są w istocie pretekstem do przemodelowania przepisów prawa transportowego i wprowadzenia do ...

PKP Energetyka rozszerza działalność


PKP Energetyka zamierza nie tylko sprzedawać i dostarczać energię elektryczną i wykonywać usługi elektroenergetyczne, ale również zająć się handlem paliwami ciekłymi.

Mapy ryzyka na drogach województwa pomorskiego


Dzisiaj prezentujemy mapę ryzyka dla dróg województwa pomorskiego w latach 2007 - 2010. Mogą być one pomocne kierowcom i turystom planującym podróż po drogach Pomorza. Opracowana ...

Rostowski o ewentualnej pomocy dla kraju UE


Wysoki urzędnik ICC (Międzynarodowego Trybunału Karnego)  Phakiso Mochockoko opowiada Institut for War and Peace Reporting o nadziejach na postawienie przed sądem winnych okrucieństw w Ugandzie.

CP Energia niemal trzykrotnie zwiększa import gazu z Rosji


29 br. CP Energia podpisała aneks do umowy z OOO Gazprom Exportem na zakup skroplonego gazu ziemnego. Wartość tegorocznego aneksu jest niemal trzykrotnie większa od zeszłorocznego kon-traktu.

Awaria na GPW nie przeszkodziła bykom, WIG20 znów powyżej 2100 punktów


Indeks grupujący największe spółki warszawskiego parkietu zakończył czwartek na plusie. Z powodu awarii zasilania dzisiejsze otwarcie Warszawskiej Giełdy zostało przesunięte na godz. 11:45, co tym samym potwierdziło zdaniem analityków sprawdzalność pechowego 13-go.

Miedwiediew: decyzje w sprawie Nord i South Stream zapadły


Rosja nie zrezygnuje z budowy gazociągów Północnego i Południowego (Nord Stream i South Stream), które będą omijały Ukrainę - oświadczył we wtorek rosyjski prezydent Dmitrij Miedwiediew na forum gospodarczym Ukraina-Rosja w Kijowie.

Ciepłe wody o Rydzyka raczej na minusie?


Drugi odwiert geotermalny o. Rydzyka idzie pełną parą. Redemptorysta chce wykorzystać ciepłą wodę do budowy basenów. Podpatruje termy w Mszczonowie. Te przynoszą jednak straty

Żenujące postępowanie Samsunga?


nasz Czytelnik twierdzi, że nigdy więcej nie chce mieć do czynienia z firmą Samsung. - Kupiłem dwa urządzenia wielofunkcyjne CLX-2160 firmy Samsung. Pierwsze z nich, po ...

Dane osobowe byłego pracownika muszą zniknąć ze strony


Rozpatrzmy następującą sytuację: firma utworzyła stronę internetową, na której oprócz materiałów promocyjnych znalazły się również imiona i nazwiska zatrudnionych, ich zdjęcia oraz telefony służbowe i adresy poczty elektronicznej. Jeden z pracowników zwolnił się. Czy szef ma obowiązek usunąć ze strony jego dane, czy też strona może pozostać w niezmienionej postaci?

Bernanke: Miną lata, zanim rynek pracy odrobi straty


- Wydaje się, że odradzanie się amerykańskiej gospodarki ma solidne fundamenty, ale mogą minąć lata, zanim rynek pracy odrobi straty wywołane głęboką recesją - powiedział w środę szef Rezerwy Federalnej Ben Bernanke.

Niemcy: Wsparcie Grecji najlepszym wyjściem


Rankingi najlepszych wydziałów najpopularniejszych kierunków powstały na podstawie badań ankietowych wśród firm z branży konsultingowej, prawnej i szkoleniowej. W ankiecie zapytano, absolwentów której uczelni najchętniej by zatrudnili. Najpopularniejszymi kierunkami w zeszłym roku wg statystyk MNiSW było zarządzanie, pedagogika i prawo. Zarządzanie ALK uplasowało się na 6 miejscu, zaś prawo na 7!

BIFA krytykuje Narodowy Raport Policji o Portach


Stowarzyszenie Brytyjskich Przewoźników Międzynarodowych (BIFA) wyraziło poparcie dla posłów, którzy skrytykowali projekt narodowego raportu policji o portach jako bezcelowego, i przyłączyło się do głosów domagających się ...

Apple sprzedał już ponad milion iPadów


W niecały miesiąc Apple sprzedał milion iPadów. Ale amerykańskie media donoszą, że firma może mieć kłopoty, bo władze szykują się do wszczęcia przeciw Apple'owi postępowania o łamanie konkurencji

Turcja coraz bliżej Rosji


Jak poinformował „Dziennik Gazeta Prawna”, podczas wizyty w Turcji prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa, oprócz podpisania porozumienia o budowie pierwszej tureckiej elektrowni jądrowej omawiano również kilka kolejnych inwestycji energetycznych.

Kolej: będą dodatkowe pociągi na uroczystości pogrzebowe


Wysoki urzędnik ICC (Międzynarodowego Trybunału Karnego)  Phakiso Mochockoko opowiada Institut for War and Peace Reporting o nadziejach na postawienie przed sądem winnych okrucieństw w Ugandzie.

Dodatkowe limity na grudzień


Komunikat BOTM 74/2009 Biuro Obsługi Transportu Międzynarodowego informuje przyjmowane są wnioski na przyznanie dodatkowych limitów zezwoleń na grudzień 2009. Jednocześnie BOTM przypomina, że zgodnie z zasadami podziału ...