Indeks największych spółek poniżej 2500 punktów


Wisząca w powietrzu korekta znalazła dziś sprzyjające warunki do rozwoju. I tak nie najlepsze już nastroje popsuła "nowelizacja" wielkości deficytów budżetowych Grecji i Irlandii. Trudno jednak sądzić, że amerykańscy inwestorzy przejęli się tym aż tak bardzo, by tamtejsze indeksy traciły po ponad 1 proc. Mieli więc pewnie swoje powody, by pozbywać się akcji.

Wczoraj po południu frank szwajcarski osiągnął najwyższą w historii wartość wobec euro. Wieczorem, w jednej chwili zanurkował jednak o kilka procent. Rynki obiegła plotka, że to interwencja szwajcarskiego banku centralnego. Nagły skok kursu mogliśmy też obserwować na parze frank-złotówka. Decyzje sponsorów, którzy wycofują się ze wspierania reprezentacji oraz Polskiego Związku Piłki Nożnej, szef firmy Sport Management Polska Grzegorz Kita ocenił jako zbyt pochopne i paniczne. We wtorek na rynkach finansowych nastroje będą bardziej stonowane niż wczoraj, a polska waluta może dziś lekko tracić. Dane makroekonomiczne z Polski nie powinny wpłynąć na notowania złotego, uważają analitycy.Sygnity zdobyło kontrakt w Narodowym Banku Polskim na świadczenie usługi serwisowej oprogramowania WEBIS i REBIS przez okres 16 miesięcy. Wartość zlecenia to 1,2 mln zł brutto - wynika z suplementu do Dziennika Urzędowego UE. Rząd przyjął projekt ustawy, która opisuje wydzielenie z Grupy PKP spółki PKP Polskie Linie Kolejowe; ma się też przyczynić do poprawy finansów samorządowej spółki Przewozy Regionalne oraz pomóc PKP S.A. uporać się z długiem - podało Centrum Informacyjne Rządu. Rząd ma problem, jak sprzedać opinii publicznej złe wiadomości na temat bałtyckiego gazociągu. Po tym, jak zgodę na budowę Nord Stream podpisała Szwecja, a Finlandia obiecała, że ją podpisze, nowy gazociąg z Rosji do Niemiec na pewno powstanie. Gazowa rura od północy będzie więc omijała Polskę, co stanowi realne zagrożenie dla naszego kraju. Wystawia nas bezpośrednio na rosyjski szantaż.

Zakłady Chemiczne Police miały w I kw. 2010 roku 2,4 mln zł straty netto przypadającej akcjonariuszom jednostki dominującej. Strata była niższa od konsensusu rynkowego na poziomie minus 3,6 mln zł.

EPN fundusz założony przez Plaza Centers i Elbit Imaging za około 116 mln USD obejmie 48 proc. udziałów w Macquarie DDR Trust mającym w portfelu nieruchomości w USA o wartości około 1,5 mld USD - poinformowała Plaza Centers w komunikacie. Wbrew licznym komentarzom obserwatorów rynku kapitałowego nt. słabej jakości odczytu PKB za oceanem, inwestorzy w czwartek niczym szaleńcy napełniali portfele akcjami. Wówczas mało kto się spodziewał, że dzień później byki poniosą sromotną porażkę.

Bułgarskie władze podatkowe zwróciły się do niemieckiego ministerstwa finansów z prośbą o przekazanie informacji o ewentualnych kontach obywateli Bułgarii w bankach Szwajcarii i Liechtensteinu - pisze w niedzielę dziennik "Dnewnik". Zdaniem agencji ratingowej Fitch rozszerzenie strefy euro na kraje Europy Środkowej i Wschodniej znacząco się opóźni. Według Fitch Ratings wywołał to światowy kryzys finansowy, który przyczynił się do zwiększenia deficytu budżetowego krajów UE. Osłabienie europejskich walut zepchnęło w poniedziałek kurs EUR/PLN do 3,9228 zł, a GBP/PLN do 4,3119 zł. Ostatnio tak nisko obie pary były notowane w styczniu 2009 roku.Dane o PKB za II kwartał i oczekiwania co do inflacji wskazujące, że będzie ona spadać do celu inflacyjnego RPP na poziomie 2,5 proc., a nie poniżej tego poziomu wskazują na potrzebę stabilizacji stóp procentowych - uważa Dariusz Filar, członek Rady Polityki Pieniężnej. Strona popytowa nie przestaje dominować na amerykańskich parkietach. Coraz mocniej uwydatnia się przewaga kupujących, którzy pomimo kiepskich informacji z tamtejszej gospodarki nie zwalniają tempa. Trzeci z rzędu konkurs wyłoni instytucję, która będzie świadczyć usługi ratownictwa medycznego w Szamotułach i Kole (Wielkopolskie). Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia zdecydował o unieważnieniu poprzedniego konkursu.

Chiny planują największą inwestycję w Australii


Największa w Azji firma petrochemiczna, chińska PetroChina Co. podpisała we wtorek z Australią wstępny kontrakt wart 41 mld dol. na dostawy, przez 20 lat, 2, 25 mln ton rocznie skroplonego gazu ziemnego, pochodzącego terminalu Gorgon, u północno-zachodnich wybrzeży Australii.

Przemysł w Polsce i Czechach wykazuje oznaki ożywienia


Przemysł w dwóch największych gospodarkach wschodzących Unii Europejskiej dalej odradzał się w grudniu, a w trzeciej, na Węgrzech, wykazywał oznaki stabilizacji, wynika z najnowszych danych.

Korekta rozpoczęta


Główna para pogłębia spadek. Dzisiejszy poranek przynosi pogłębienie przeceny euro wobec dolara. O godzinie 8:00 główna para walutowa notowała poziom 1,4138, wobec zeszłotygodniowego zamknięcia na 1,4202. Aż do publikacji pierwszych danych makro, czyli do godziny 14:30 można się spodziewać utrzymania tej tendencji oraz niewielkiej zmienności.

Myślenie o stopach umacnia złotego


Dziś około południa złoty zaczął się gwałtownie umacniać. Głównym powodem była wypowiedź Sławomira Skrzypka, prezesa Narodowego Banku Polskiego, który stwierdził, że Rada Polityki Pieniężnej powinna zacząć myśleć o podwyżkach stóp procentowych. Naszej walucie pomagała też podana we wtorek przez Główny Urząd Statystyczny informacja o wzroście polskiej gospodarki o 3,1 proc. w ostatnim kwartale ubiegłego roku oraz dzisiejsze osłabienie się dolara.

Czołowa menedżerka AIG zrezygnowała z powodu limitów płacowych


Wysoka rangą przedstawicielka American International Group (AIG) zrezygnowała z powodu ograniczeń w wynagrodzeniach nałożonych przez „płacowego cara” w administracji Obamy, podał w środę ubezpieczyciel.

Siedem PKS-ów na sprzedaż


Minister skarbu zaprosił inwestorów do negocjacji w sprawie kupna do 85 proc. akcji siedmiu Przedsiębiorstw Komunikacji Samochodowej - poinformował w czwartek resort skarbu. Oferty można składać do 18 stycznia w siedzibie MSP.

Moody's obniża perspektywę ratingu Islandii


Agencja ratingowa Moody's Investors Services obniżyła we wtorek perspektywę ratingu kredytowego Islandii do negatywnej ze stabilnej - podała agencja w komunikacie.

Cena emisyjna akcji ABC Data ustalona


Na podstawie wyników procesu budowania księgi popytu cena emisyjna akcji ABC Data oferowanych w ofercie publicznej została ustalona na 2,35 zł za sztukę. Arthur Holding GmbH oraz MCI Private Ventures FIZ odstąpili od sprzedaży swoich akcji ze względu na zbyt niską cenę - podała spółka w komunikacie prasowym.

Rekordowa liczba turystów zwiedziła muzeum Auschwitz


1,3 miliona turystów zwiedziło w ubiegłym roku Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. To rekord w 62-letniej historii placówki - poinformowało w niedzielę biuro prasowe muzeum. Dotychczas rekordowym rokiem był 2007, w którym b. obóz zwiedziło 1,22 miliona osób. W ubiegłym roku liczba ta wyniosła ponad 1,1 miliona osób.

PKP: nie będziemy usuwali siłą Przewozów Regionalnych z kas


Nie będziemy siłą usuwać pracowników Przewozów Regionalnych z kas, ani wyłączać im prądu - zapewnił członek zarządu PKP SA Jacek Prześluga. Dodał, że spółka w każdej chwili może wrócić do negocjacji. Przewozy Regionalne też chcą rozmawiać.

DI BRE podwyższył cenę docelową Banku Handlowego do 67,8 zł, z 59,5 zł


Analitycy DI BRE Banku, w raporcie z 5 listopada, podwyższyli cenę docelową dla akcji Banku Handlowego do 67,8 zł, z 59,5 zł oraz pozostawili na niezmienionym poziomie rekomendację "trzymaj".

Nowe zasady ustalania miejsca świadczenia usług


Z dniem 1 stycznia br. weszły w życie zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług dotyczące miejsca świadczenia przy świadczeniu usług. Jest to o tyle istotne, że miejsce świadczenia usługi wskazuje, gdzie daną usługę należy opodatkować.

Ubezpieczaj się, gdy sucho


Idziesz teraz, żeby się ubezpieczyć od powodzi? To nie zdziw się, że się nie uda. Ekspert ubezpieczeniowy mówi wprost: nie ubezpieczą cię, jeśli szkoda jest pewna lub bardzo prawdopodobna. Potwierdzają to towarzystwa ubezpieczeniowe, choć zapewniają, że bez problemu przedłużają dotychczasowe umowy, także zagrożonym wodą klientom.

ZUS poluje na symulantów


Na stu chorych Polaków dziewięciu symuluje - twierdzi "Dziennik Gazeta Prawna". W czasie "choroby" robią remont albo pracują na czarno, wynika z danych z komisji orzekających Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

KGHM nadal ocenia, że sprzedaż Polkomtela w '10 mało prawdopodobna


KGHM potwierdza swoje wcześniejsze oceny, że sprzedaż akcji Polkomtela w 2010 roku jest mało prawdopodobna - poinformował dziennikarzy prezes KGHM Herbert Wirth.

Ropa w górę, miedź w dół, czyli surowcowy galimatias


W czasie gdy Polacy świętowali 3 maja, na rynku surowców mieliśmy do czynienia z niezwykle emocjonującymi wydarzeniami. Notowania ropy naftowej gatunku Brent, utrzymujące się od połowy poprzedniego tygodnia na wysokim, lecz dość stabilnym poziomie w przedziale 86,8-87,7 dolara za baryłkę, nagle w poniedziałkowe południe zaczęły gwałtownie rosnąć. Osiągnęły w ciągu kilku godzin poziom 89,54 dolara - najwyższy od ponad półtora roku. Wzrost wyniósł około 2,7 proc. Pod koniec dnia nastąpiła dość mocna korekta w dół, jednak handel i tak zakończył się na bardzo wysokim poziomie 88,77 dolarów za baryłkę. Najciekawszy nie jest tu jednak układ cyfr na zamknięciu notowań, lecz kilka innych okoliczności.

Skandal! Kampania reklamowa w kościołach!


W niektórych kościołach prowadzone są kampanie reklamowe sieci aptek - pisze w liście do polskich biskupów prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Grzegorz Kucharewicz. Apeluje jednocześnie o powstrzymanie takich działań.

EUR/USD - to jeszcze nie koniec spadków


Od początku maja w notowaniach EUR/USD dokonują się dynamiczne zmiany. Pierwsze dni tego miesiąca przyniosły znaczne osłabienie euro względem dolara za sprawą narastających obaw inwestorów związanych z kondycją fiskalną mniej rozwiniętych państw strefy euro.

Niemiecki deficyt eksploduje


Złe wieści od statystyków: Niemcy po raz pierwszy od czterech lat w 2009 roku przekroczyły wielkość zadłużenia, dopuszczalną paktem unijnym stabilizacyjnym. Suma deficytu wyniosła 3,3 procent Produktu Krajowego Brutto i była wyższa od oczekiwań.

Brak zdecydowania


Początek dzisiejszej sesji rozpoczął się od wzrostów na warszawskiej giełdzie. Z upływem czasu tendencja ta jednak osłabiała się. Dane dotyczące deficytu budżetowego w kwietniu opublikowane przez NBP okazały się nieco lepsze od oczekiwań ekonomistów, nie wpłynęły jednak na wzrost wartości głównych indeksów.

Kontrakty na europejskie indeksy spadają


Kontrakty na indeksy europejskie spadały rano, co wskazuje, że indeks Dow Jones Stoxx 600 może kontynuować swoją największą zniżkę od siedmiu miesięcy, po tym jak prośba Dubaju o odroczenie spłat większej części swoich zobowiązań wstrząsnęła inwestorami giełdowymi.

Francja: związkowcy protestują przeciwko reformie emerytalnej


Francuskie związki zawodowe rozpoczęły w czwartek ogólnokrajowy strajk przeciwko rządowym planom reformy systemu emerytalnego. W całym kraju spodziewane są utrudnienie m.in. w transporcie kolejowym, lotniczym i komunikacji miejskiej.

Asseco P. prowadzi intensywne rozmowy w sprawie akwizycji 13 podmiotów


Asseco Poland prowadzi intensywne rozmowy w sprawie akwizycji z 13 podmiotami. Spółki, z którymi rozmawia Asseco są rentowne na poziomie netto, a ich przychody są na poziomie od 3 do 50 mln euro. Środki, jakie spółka chce pozyskać z emisji akcji s. I na te akwizycje, powinny zostać wydane w ciągu 12-18 miesięcy - podało Asseco w prospekcie emisyjnym.

Lech Kaczyński się myli?


Zdaniem prezydenta Lecha Kaczyńskiego, przepisy blokują działania inspekcji pracy, dlatego trzeba ją wzmocnić. Dziennikarze "Pulsu Biznesu" sprawdzili, że kontroluje ona coraz więcej firm i ma świetne wyniki.

PKO BP złożył prospekt emisyjny do KNF


PKO BP złożył do Komisji Nadzoru Finansowego prospekt emisyjny w związku z emisją do 300 mln akcji serii D - poinformował bank we wtorkowym komunikacie.