Kierunek północ


Ostatnią sesję ubiegłego tygodnia WIG20 zakończył wzrostami, a wykres ponownie znalazł się powyżej linii 2500 pkt.

Kolejna sesja na warszawskim parkiecie nie dobyła się po myśli byków, tym samym seria wzrostów w owym roku została już przerwana. Powróciła chęć realizacji zysków, jednak największy wpływ na klimat inwestycyjny miał KGHM, który wytrącił bykom stery. Kurs akcji lubińskiej spółki przy dużych obrotach spadł o 4,5 proc. Zmiany wprowadzone w Irlandii w 2004 roku z myślą o powstrzymaniu zjawiska "zasiłkowej turystyki", polegające na ograniczeniu dostępu do świadczeń socjalnych dla imigrantów z nowych państw UE, uderzają w irlandzkich emigrantów powracających do kraju po dłuższym pobycie za granicą - pisze poniedziałkowy "The Irish Examiner". 54 proc. oprogramowania komputerowego używanego w Polsce w 2009 r. było nielegalnego pochodzenia. To o 2 proc. mniej niż w roku 2008 - wynika z badania przeprowadzonego przez firmę analityczną IDC na zlecenie Bussines Software Alliance (BSA). Wartość nielegalnego oprogramowania w Polsce oszacowano na 506 milionów dolarów.Polkomtel liczy, że umocni swoją trzecią pozycję dostawcy internetu na polskim rynku dzięki wprowadzeniu bezprzewodowego internetu w technologii HSPA+ o maksymalnej prędkości łącza do 21 Mb/s - poinformował na konferencji prasowej prezes spółki, Jarosław Bauc. Akio Toyoda, prezes Toyota Motor, stanął przed kongresową Komisją do Spraw Nadzoru i Reform Rządowych, wygłaszając przeprosiny, które - jak ma nadzieję - poprawią wizerunek jego firmy wśród klientów. Zielone światło Komisji Europejskiej dla pomocy publicznej na budowę i utrzymanie autostrady A2 w Polsce. Bruksela wyraziła zgodę na rządowe wsparcie dla spółki Autostrada Wielkopolska II S.A w związku z budowanym odcinkiem między Świeckiem a Nowym Tomyślem.

Jedynie początek piątkowej sesji na większości europejskich parkietów dawał jeszcze szanse na kontynuację wzrostów, ale po kilku nieudanych próbach popyt stracił zapał. Pierwsza połowa notowań upłynęła jednak pod znakiem względnie spokojnej atmosfery. Nastroje zaczęły się pogarszać po rozpoczęciu notowań za oceanem. Kontrakty amerykańskie już wcześniej sugerowały wprawdzie taki scenariusz, ale skala spadków tamtejszych indeksów pociągnęła mocno w dół rynki w Europie.

Pierwsze godziny dzisiejszej sesji przyniosły sporą niepewność inwestorów, ponieważ kurs EUR/USD podlegał znacznej zmienności. E-booki prawdopodobnie niedługo wyprą tradycyjne książki. Do gry wkracza bowiem internetowy potentat - Google. Firma już w pierwszej połowie 2010 roku chce rozpocząć sprzedaż elektronicznych książek. Dzięki platformie Google Editions będzie je można nabyć i czytać za pomocą komputera, a nawet telefonu komórkowego.

Poniedziałek to dzień publikacji wyników dwóch gigantów polskiego sektora finansowego - PZU i PKO BP. Fortuna w 2009 roku była dla nich odmienna. PZU zanotował najlepszy wynik w swojej historii, a PKO BP wykazało zysk o 44 miliony niższy niż oczekiwał rynek. Mniej niż jedna trzecia Polaków uważa, że przyjęcie euro byłoby czymś dobrym, a ponad jedna trzecia, że czymś złym. 24 proc. Polaków jest za przyjęciem euro przed 2012 r. - wynika z przesłanego PAP w piątek raportu TNS OBOP. Wszystkie karty, zarówno kredytowe jak i płatnicze, są zabezpieczone - poinformował w poniedziałek PAP Przemysław Barbrich ze Związku Banków Polskich. Podkreślił, że użycie karty przez osobę nieuprawnioną jest przestępstwem. Przestępczość z użyciem kart jest w Polsce ponad osiem razy niższa niż w całej Europie.Fed - amerykański bank centralny - na swoim dwudniowym, zakończonym w środę posiedzeniu nie zmienił stóp procentowych i zapowiedział, że nie będzie tego robił w najbliższym terminie. Główna stopa procentowa przez dłuższy czas nadal będzie więc wynosić 0,25 proc. Większość analityków giełdowych oraz inwestorów spodziewała się takiej decyzji. 18 mln dolarów kredytu, jakie we francuskim banku zaciągnął Bumar, zostało jednomyślnie zatwierdzony przez zarząd i Radę Nadzorczą spółki - poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka Bumaru Monika Koniecko. W RN Bumaru są przedstawiciele Ministra Skarbu Państwa, Obrony Narodowej oraz Gospodarki. W polskiej gospodarce przyrost długu publicznego w relacji do PKB będzie stosunkowo mniejszy niż w krajach europejskich, co nie znaczy, że nie zostanie przekroczony próg 55 proc. - ocenia wiceminister finansów Dominik Radziwiłł.

Złoty podąża za światowymi rynkami


Rynek światowy bogaty będzie w publikacje i tam skierują się oczy polskich inwestorów. Złoty powinien poruszać się w ślad za światowymi walutami. Natomiast dla rynku długu istotny będzie wynik aukcji 10-letnich obligacji - ocenia rynek.

Narada o przyszłości Fiata


Plany zamknięcia fabryki Fiata w Termini Imerese na Sycylii to główny temat piątkowych rozmów jego kierownictwa, przedstawicieli rządu Włoch i związkowców. Dyrekcja firmy nie chce utrzymywać zakładu, z którego produkcja ma zostać przeniesiona do Polski.

Zadzwoń, a zostaniesz abonentem


Abonentem będzie nie tylko osoba, która zawarła pisemną umowę z operatorem, ale także użytkownicy telefonów komórkowych na kartę oraz korzystający z aparatów publicznych - zakłada przyjęty we wtorek przez rząd projekt nowelizacji Prawa telekomunikacyjnego.

Ile warte są piątkowe wzrosty?


Piątkowa sesja na Wall Street przyniosła wyraźne odreagowanie wcześniejszych spadków. Notowania euro względem dolara już wcześniej odbiły od nowych minimów. Nie wydarzyło się jednak nic, co mogłoby sugerować, iż rynkowe turbulencje dobiegły już końca.

McDonald's CEO: Co Will Do Better After Economic Recovery


McDonald's Corp. (MCD) is not merely doing well because it has cheap offerings that attract newly frugal customers during a recession, and the company will benefit when the economy improves, Chief Executive Jim Skinner said Tuesday.

Pieniądze na start potrzebne od zaraz!


Pozytywną wiadomością dla polskiego rynku jest fakt, iż pojawia się na nim co raz więcej osób, często bardzo młodych, które mają do zaproponowania swój własny pomysł na biznes. Poza nimi jest także druga, równie liczna grupa, którą stanowią doświadczeni przedsiębiorcy, zamierzający zrobić coś zupełnie innego, nowego, coś co pozwoli im na dalszy rozwój osobisty i zawodowy.

Przedsiębiorco, nie dostałeś kredytu? To twoja wina!


Nieprawdą jest, że banki nie udzielają kredytów dla prowadzących działalność gospodarczą. Nieprawdą jest też, że - nawet w prostej sytuacji - negatywna decyzja kredytowa to zawsze wina banku.

TGV na polskich torach?


Za dwa lata na polskie tory wyruszą nadwiślańskie TGV - pisze dziennik "Polska". Polskie Linie Kolejowe podpisały właśnie umowę, która pozwoli na wprowadzenie specjalnego systemu sterowania pociągami, który umożliwi osiąganie wysokich prędkości. Przetarg na ten system wygrało austriacko-polskie konsorcjum Thales Rail Signalling Solutions.

Ambitne plany PKP


W tym roku PKP Polskie Linie Kolejowej chcą wydać na budowę i modernizację infrastruktury do 5 mld zł. W ubiegłym roku było to ok. 3 mld zł - informuje "Parkiet".

PKP: nie będziemy usuwali siłą Przewozów Regionalnych z kas


Nie będziemy siłą usuwać pracowników Przewozów Regionalnych z kas, ani wyłączać im prądu - zapewnił członek zarządu PKP SA Jacek Prześluga. Dodał, że spółka w każdej chwili może wrócić do negocjacji. Przewozy Regionalne też chcą rozmawiać.

Papież upomina się o prawa protestujących robotników z włoskich fabryk


Benedykt XVI podczas niedzielnego spotkania na Anioł Pański w Watykanie upomniał się o prawa robotników z dwóch włoskich fabryk, które mają zostać zamknięte: filii Fiata w Termini Imerese na Sycylii oraz zakładu metalurgicznego Alcoa w Portovesme na Sardynii.

USA: Sprzeczne emocje inwestorów


W poniedziałek na rynek napłynęła spora dawka informacji, które wzbudziły sprzeczne emocje uczestników rynku kapitałowego.

Jak kobiety mogą walczyć o swoje prawa w pracy?


To pracodawcy muszą udowodnić dlaczego płacą mniej kobietom - twierdzi ekspert prawa pracy Jacek Męcina. Jego zdaniem, panie nie tylko 8 marca powinny pamiętać o tym, że prawo traktuje je na równi z mężczyznami. Jeżeli czują się dyskryminowane w pracy, sprawiedliwości powinny szukać w sądzie.

PKO BP z nowym szefem rady


Cezary Banasiński został nowym przewodniczącym rady Nadzorczej PKO BP. Wcześniej z zajmowanego stanowiska zrezygnowała Marzena Piszczek - zdecydowało walne zgromadzenie akcjonariuszy PKO BP.

J&S nie odpuszcza milionów z budżetu


Spółka J&S Energy, która wywalczyła niedawno od Skarbu Państwa zwrot 452 mln zł niesłusznie naliczonej kary, domaga się jeszcze 70 mln zł odsetek. - Spółka rozważa więc podjęcie kroków prawnych - poinformował w Janusz Leszczyński z biura prasowego firmy J&S Energy.

Vodafone odnotował wzrost przychodów


Spółka zwiększyła skalę swoich oszczędności oraz zanotowała wzrost przychodów

Frank nabiera mocy


Na początku nowego tygodnia nasz złoty nieco stracił wobec euro. Analitycy podkreślają jednak, że w dłuższym terminie powinien kontynuować trend wzrostowy. Na podobnej ścieżce jest frank szwajcarski, który bije historyczne rekordy wartości wobec euro.

iPad może wywrócić do góry nogami japoński rynek wydawniczy


iPad Apple'a może wymusić na wartym 21 miliardów dolarów japońskim rynku książki zmianę polityki cenowej na niespotykaną skalę, uważają wydawnictwa i analitycy.

Inflacja nas nie zaskoczyła


Według informacji Głównego Urzędu Statystycznego w październiku inflacja wyniosła 3,1 proc. Analitycy spodziewali się, że inflacja sięgnie 3,2 proc., a Ministerstwo Finansów szacowało tempo wzrostu cen właśnie na 3,1 proc. W październiku tempo wzrostu cen było dla nas łaskawsze niż przed miesiącem, gdy wyniosło 3,4 proc. W porównaniu do września ceny wzrosły o zaledwie 0,1 proc.

Najdroższe sekundy świata już niemal sprzedane


Na ponad trzy miesiące przed finałem ligi NFL, czyli footballu amerykańskiego, telewizja CBS, która będzie go transmitować sprzedała już 90 proc. czasu antenowego - podaje CNN. Obecne ceny są jeszcze w normie, czyli od 2,5 do 3 mln dol za 30-sekundowy spot.

Bułgaria podnosi prognozy PKB na '09 i '10


Gospodarka Bułgarii skurczy się w 2009 r. o mniej niż początkowo prognozowano i zanotuje wzrost w przyszłym roku - powiedział wiceprezes banku centralnego Bułgarii, Dimitar Kostov.

Udostępnianie samochodu służbowego do celów prywatnych pracownika


Wiele firm wykorzystujących w swej działalności samochody służbowe udostępnia je często swoim pracownikom także dla ich celów prywatnych - pobierając z tego tytułu określone opłaty bądź też nie. W zakresie skutków podatkowych dla pracownika, który korzysta z samochodu służbowego dla celów prywatnych wypowiedział się Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z dnia 27 stycznia 2010 r. (sygn. IPPB2/415-666/09-4/MG).

PKE pierwszy raz ogłosił przetarg na sprzedaż energii


Południowy Koncern Energetyczny z grupy Tauron ogłosił w czwartek otwarty przetarg na sprzedaż w przyszłym roku wytwarzanej przez siebie energii. To pierwszy taki przetarg w PKE, związany z postępującym urynkowieniem polskiej energetyki i zmianami w prawie energetycznym.

Powstanie kierunek studiów na potrzeby terminalu LNG


Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie i Akademia Morska w Szczecinie wspólnie będą kształcić fachowców na potrzeby terminalu LNG w Świnoujściu. W czwartek uczelnie podpisały porozumienie o wspólnym prowadzeniu studiów podyplomowych.

Start do pudrowania dworców


Sześć firm chce walczyć o kontrakt na lifting stołecznego Dworca Centralnego warty ok. 22 mln zł. PKP zaczęły zrywać umowy z właścicielami kebabów i budek z hot dogami. A projektant zmaga się z krytyką "gastronomiczną" - pisze "Życie Warszawy".