Termin mija, a Katarczycy nadal milczą


W niedzielę państwowy fundusz katarski miał dać odpowiedź polskiemu resortowi skarbu czy zaangażuje się w przejęcie praw do zakupu majątku stoczni Gdynia i Szczecin. O godzinie 19:30 resort wciąż nie miał jednak żadnych wiadomości z Kataru. - Wątpię, że jeszcze dzisiaj podamy jakieś informacje w tej sprawie - powiedział nam rzecznik ministerstwa Maciej Wewiór.

Spanish union leaders said on Sunday the government's short-term austerity programme has soured them on resolving the crucial longer-term issue of labour reform in a country where one in five is jobless. Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW, w dniach 3-9 sierpnia, w porównaniu do poprzedniego tygodnia, ceny zbóż konsumpcyjnych obniżyły się o 7-9 proc. Koniec walki między przewoźnikami kolejowymi. PKP Intercity i PKP Przewozy Regionalne zawarły ugodę, w której ustaliły warunki polubownego zakończenia toczących się pomiędzy nimi sporów sądowych oraz zasady rozliczeń wzajemnych zobowiązań handlowych.Japan's Nikkei average fell 0.3 percent on Tuesday, with profit-taking in recent gainers such as Canon Inc weighing on the index in the wake of its rise to a seven-week high the previous day. Okolice Gdańska, Kraków, Zakopane, Wrocław, Mikołajki. Jeżeli podczas wakacji nie chcesz natknąć się na tabuny turystów z Warszawy, omijaj te miejsca szerokim łukiem - radzi "Metro". Nawet dwa miliony osób mogą dopłacić do fundowanego przez firmę lekarza - informuje "Rzeczpospolita". Według tej gazety za 40-złotowy abonament zdrowotny, płacony przez firmę, pracownik może teraz zapłacić do 900 zł zaległego podatku.

Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak nie jest pewien, czy jeszcze w tym roku uda się domknąć sprawę kontraktu gazowego z Rosją. Jak powiedział, w negocjacjach pojawiły się nagle "nowe elementy" ze strony Rosjan.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali wyniosła w piątek 6.499,50 wobec 6.287,50 USD/t podczas poprzedniej sesji. Ministerstwo Skarbu Państwa planuje w tym roku ambitne przychody z prywatyzacji. 25 mld zł jest realne, a prywatyzacja energetyki będzie istotnym źródłem tych przychodów - powiedział w środę dziennikarzom wiceminister skarbu Jan Bury.

Rynek NewConnect jest stosunkowo młodym segmentem rynku kapitałowego w Polsce. Pięć spółek z systemem alternatywnym związana jest jednak od początku jego funkcjonowania. Jakie to spółki i jak radzą sobie po niespełna 3 latach istnienia rynku? Warto prześledzić ich doświadczenia. Włoski Urząd Lotnictwa Cywilnego nałożył karę na irlandzkiego przewoźnika lotniczego Ryanair. Linie lotnicze będą musiały zapłacić 3 mln euro za brak opieki nad swymi pasażerami, którzy zostali unieruchomieni na lotniskach we Włoszech po wybuchu islandzkiego wulkanu. Spowolnienie gospodarki, będące skutkiem międzynarodowego kryzysu finansowego, w sposób dotkliwy dotyka pracodawców. Gorsza koniunktura wymusza cięcia w zakresie kosztów zatrudnienia, co przekłada się na zwolnienia pracowników i zwiększenie poziomu bezrobocia. W celu przeciwdziałania tym niekorzystnym tendencjom uchwalona została ustawa o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców, zwana pakietem antykryzysowym.Eurodolar po nieudanej próbie pokonania poziomu 1,3800, odbił się od tego oporu, zniżkując wczoraj w okolice 1,3600. Dziś w godzinach porannych wsparcie to zostało pokonane. Należąca do KGHM Telefonia Dialog od 1 lutego wprowadza na polski rynek własną markę telefonii komórkowej - Diallo. Usługa kierowana będzie do klientów indywidualnych i biznesowych, zarówno w modelu abonamentowym, jak i na pre-paid - podała spółka w komunikacie prasowym. DFP Doradztwo Finansowe wprowadzi na rynek NewConnect producenta dywanów Dywilan.

Szef NEA: opłaca się budować od 2 do 6 elektrowni jądrowych


Jedna elektrownia jądrowa to za mało, żeby program energetyki jądrowej się opłacał - uważa szef agencji energii jądrowej NEA przy OECD Luis E. Echavarri. Kluczowe są pierwsze dwie, a najlepiej zbudować od 4 do 6 elektrowni jądrowych - powiedział.

Rejestracja spółki z o.o. w jeden dzień


W połowie przyszłego roku spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością będzie można zarejestrować w ciągu 24 godzin - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Dziś trwa to średnio od 7 do 14 dni.

Giełdy nieczułe na impulsy


Dziś rynkami nic nie było w stanie ruszyć. Ani dane o gospodarce Eurolandu, która nieznacznie wzrosła, ani stojąca w miejscu sprzedaż detaliczna, ani Europejski Bank Centralny, ani nawet mniejsza niż się spodziewano liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w Stanach Zjednoczonych.

Złoty w krótkoterminowym trendzie bocznym


Na razie nie udało się przetestować poziomu 3,86 zł za euro mimo lepszego zachowania się indeksów na Wall Street wczoraj wieczorem, co częściowo uchroniło też EUR/USD przed ponownym testem okolic 1,3530.

Jaka przyszłość Energi i Lotosu?


O przyszłości kluczowych firm Pomorza. Czy trzeba je prywatyzować, a może połączyć?

Temu przewoźnikowi grozi paraliż


Liniom British Airways (BA) grozi paraliż w okresie świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku, ponieważ personel kabinowy zapowiedział 12-dniowy strajk, mający się rozpocząć 22 grudnia. Plany wyjazdowe tysięcy ludzi mogą stanąć pod znakiem zapytania.

Trochę droższe Tanie Linie Kolejowe


Od 1 lutego zdrożeją bilety PKP Intercity - zapowiada rzecznik przewoźnika Paweł Ney. Podwyżka obejmie zarówno pociągi jeżdżące pod marką Tanich Linii Kolejowych, jak i ekspresy Intercity.

Synthos kupił od Sołowowa 7,8 proc. Cersanitu i 4,3 proc. Echa


Syntos kupił od Michała Sołowowa i jego spółki zależnej 11,25 mln akcji Cersanitu po 16,12 za sztukę oraz 17.884.050 akcji Echa Investment po 4,39 zł za sztukę.

GUS podał dane o inflacji


Inflacja w lipcu wyniosła w Polsce 3,6 proc. rdr - podał Główny Urząd Statystyczny w komunikacie.

Pochwała pokory w pracy


Kilka dni temu poczułam, że potrzebuję czegoś od jednego z moich przełożonych i musiałam zaznaczyć swoją wartość, by to dostać. Na początku się wahałam. Czy nie wyjdę na chwalipiętę, jeżeli będę udowadniać, że się bardziej zasłużyłam niż moi koledzy i koleżanki? W końcu się zdecydowałam.

5 czynników ryzyka przed debiutem Tauronu


Giełdowe debiuty rządzą się specyficznymi prawami, a sama niska cena emisyjna nie gwarantuje wysokiego przebicia. 57 groszy za akcję Tauronu zapowiada raczej mniejsze od przeciętnego dla państwowych spółek przebicie podczas pierwszych notowań. Dlaczego?

NBP: inflacja bazowa w październiku po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 2,9%


Inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła w październiku 2,9% w ujęciu rocznym wobec 2,9% r/r miesiąc wcześniej, podał Narodowy Bank Polski.

DI BRE podtrzymał "akumuluj" dla Enei


Analitycy Domu Inwestycyjnego BRE Banku w raporcie z 30 marca podtrzymali rekomendację "akumuluj" dla Enei i ustalili cenę docelową dla akcji spółki na 21,62 zł. Rekomendacja została wydana przy kursie Enei wynoszącym 18,91 zł.

UOKiK pozwolił na koncentrację trzech zagranicznych spółek


Prezes UOKiK Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel wydała trzy zgody na koncentrację zagranicznych spółek: na utworzenie wspólnych przedsiębiorstw przez spółki motoryzacyjne Daimler i Kamaz, na zakup przez HBO Acqusition akcji HBO Central Europe oraz na przejęcie spółki Futura Leasing przez Abris Fund - podał we wtorek Urząd. UOKiK nie dopatrzył się możliwości naruszenia konkurencji na terenie Polski w wyniku zawarcia tych transakcji.

Coraz drożej na giełdzie w Warszawie


W wyniku ostatniej euforii na GPW, akcje polskich blue chipów są znacznie droższe od spółek z większości rynków wschodzących i rozwiniętych - pisze "Puls Biznesu". Drożej niż na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych jest tylko w Hongkongu, Indiach i Chinach.

10 tysięcy dolarów za pracę w... toalecie


Praca za 10 tysięcy dolarów (prawie 30 tys. zł) w miejskiej toalecie? Nie, to nie pomyłka.

Odpowiedzą przed sądem za fikcyjny obrót stalą


Akt oskarżenia przeciwko ośmiu osobom w sprawie fikcyjnego obrotu wyrobami stalowymi i prania brudnych pieniędzy, w wyniku którego Skarb Państwa stracił ponad 2 mln 250 tys. zł, skierowała do sądu krakowska prokuratura - poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Krakowie Bogusława Marcinkowska.

Działalność kinowa Cinema City rośnie dzięki 3D i doskonałej frekwencji


Cinema City ogłosiła 29,8-proc. zwyżkę zarobku osiągniętego w I kwartale licząc rok do roku.

Prezes UOKiK zdecyduje o sprzedaży Energi


Prezes UOKiK będzie musiał zdecydować, czy sprzedaż akcji gdańskiej Energi na rzecz konkretnego inwestora będzie sprzyjała rozwoju konkurencji na polskim rynku energetycznym - wynika z informacji ministra skarbu, skierowanej do sejmowej komisji skarbu.

Wskaźnik Philadelphia Fed najwyżej od ponad 2 lat


Spadki na początku wczorajszej sesji na Wall Street wyglądały groźnie i mogły zapowiadać większe uderzenie ze strony niedźwiedzi. Sytuację chwilowo uratowały dane o aktywności w rejonie Filadelfii. Rozwojowi wydarzeń przyglądają się inwestorzy na parze EURUSD, która póki co konsoliduje się w przedziale 1,4810 - 1,50.

Po co komu Wall Street?


Mike Mayo to weteran Wall Street. Pracował dla sześciu banków mieszczących się przy słynnej nowojorskiej ulicy. Po katastrofie, jaka spadła na finansowe centrum świata, znalazł schronienie w małym przedsiębiorstwie maklerskim, a od niedawna nęka też swoich kolegów pytaniem: "Który element struktury Goldman Sachs przynosi państwu korzyści?".

Banki już nie zaostrzają kryteriów przyznawania kredytu


Ankietowane przez NBP banki nie zamierzają zaostrzać kryteriów przyznawania kredytów, a w niektórych segmentach rynku możliwe jest łagodzenie kryteriów.

Górnictwo zwiększa stratę


Do niespełna 212 mln zł wzrosła po ośmiu miesiącach tego roku strata netto górnictwa węgla kamiennego. Po lipcu ujemny wynik nie przekraczał 160 mln zł. W odniesieniu do ośmiu miesięcy 2008, przychody ze sprzedaży węgla zmniejszyły się o ponad 1,2 mld zł - wynika z danych Ministerstwa Gospodarki.

LST CAPITAL S.A. skrócił zapisy na akcje


Zarząd LST Capital S.A. (dawniej TOTMES Capital S.A.) zdecydował o skróceniu zapisów na akcje w ramach publicznej emisji akcji do 16 kwietnia. Pierwotnie zapisy miały kończyć się trzy dni później. Spółka uzasadnia decyzję dużym zainteresowaniem z jakim oferta spotkała się wśród inwestorów instytucjonalnych. Spółka oferuje do 10 mln akcji serii G po cenie emisyjnej 1,4 zł za akcję. Funkcję oferującego podczas emisji pełni Dom Maklerski BOŚ.

Grad o stoczniach: To nie jest wina rządu


Nie uchylam się od odpowiedzialności w sprawie stoczni za ostatnie dwa lata; jednak nikt nie może mi zarzucić bezczynności - powiedział w czwartek minister skarbu Aleksander Grad podczas posiedzenia sejmowej komisji skarbu. Grad przedstawiał posłom informację na temat aktualnej sytuacji dotyczącej sprzedaży majątku stoczni w Gdyni i Szczecinie.