Nafta Polska wraca do rozmów o sprzedaży Ciechu


Po tym jak Ciech podpisał porozumienie z bankami w sprawie restrukturyzacji długu, Nafta Polska zamierza wrócić do rozmów z zainteresowanymi podmiotami w sprawie sprzedaży im 36,68 proc. pakietu akcji chemicznej spółki - poinformował Wiesław Skwarko, prezes Nafty Polskiej.

- Recesja w USA już się zakończyła - uznała większość ekonomistów, wśród których sondaż przeprowadził "Wall Street Journal". Do takich wniosków doprowadziły ich ostatnie dane z amerykańskiej gospodarki. Komisja Europejska, MFW i Stany Zjednoczone nie zamierzają udzielać Madrytowi pożyczki. Bruksela zdementowała wcześniejsze doniesienia hiszpańskiej prasy, jakoby Hiszpania miała dostać dostęp do linii kredytowej, wartej 250 mld euro. Wcześniej, od kilku dni, Madryt zaprzeczał, jakoby poprosił o międzynarodową pomoc. Abonentem będzie nie tylko osoba, która zawarła pisemną umowę z operatorem, ale też każdy właściciel telefonu komórkowego na kartę - taką zmianę wprowadza znowelizowana właśnie przez Sejm ustawa Prawo telekomunikacyjne.Polski złoty osłabił się w poniedziałek, zwłaszcza do dolara, wraz z umacnianiem się waluty amerykańskiej na świecie. Związkowcy w Telewizji Polskiej podjęli decyzję o przeprowadzeniu referendum strajkowego. - Referendum odbędzie się jak najszybciej, jak tylko uda nam się przygotować technicznie - zapowiedział rzecznik związkowców Mariusz Jeliński. Kilkaset milionów złotych w akcjach ma motywować do lepszej pracy w zagranicznych spółkach - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Polska zajęła w tym roku 35. miejsce w globalnym rankingu konkurencyjności przemysłu IT, uzyskując 40,8 punktów na 100 - wynika z raportu Economist Intelligence Unit, przeprowadzonego na zlecenie Business Software Alliance (BSA).

Gazprom przyznał, że wzrost wydobycia gazu z niekonwencjonalnych złóż w Stanach Zjednoczonych może radykalnie zmienić cały światowy rynek gazowy i zagrozić takim strategicznym projektom rosyjskiego koncernu, jak zagospodarowanie gigantycznego złoża gazowego paliwa Sztokman, na Morzu Barentsa. W grudniu 2009 roku produkcja samochodów osobowych wyniosła 65.627 sztuk, co oznacza spadek o 13,36 proc. mdm i wzrost o 33,9 proc. rdr - podał w komunikacie Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar.

Kiedy statek zaczyna tonąć, to jego dowódca zarządza wyrzucenie zbędnego balastu, a wręcz nawet pozbycie się szkodliwego ładunku. Gorzej, jak dowódcy nie ma, a władza podzielona jest na różne frakcje, które próbują chronić już tylko własne interesy. Kogo kryzys się nie ima? Duńskiego producenta zabawek - firmy Lego. Pierwsze półrocze okazało się wyjątkowo udane dla producenta słynnych klocków. Ministerstwo Skarbu Państwa wybrało konsorcjum, które będzie świadczyć usługi w ofercie krajowej, przy publicznej emisji PZU. Rolę oferującego będzie pełnić PKO BP, natomiast rolę krajowych współprowadzących księgę popytu będą pełnić PKO BP i DM BOŚ.Kolejna burzliwa sesja na rynku eurodolara. Kurs w godzinach rannych wprawiał inwestorów w konsternację, ponieważ na parkiecie panowało duże niezdecydowanie. Rozstrzygnięcie nastąpiło dopiero w południe, kiedy to byki przystąpiły do ataku. Pierwszy polski komunikator społecznościowy - mytribe - został udostępniony w internecie. W sieci jest do ściągnięcia wersja beta, a użytkownicy mogą zgłaszać propozycje poprawek. Maj tego roku zaczął się dla posiadaczy akcji dość niefortunnie. Skala tej niefortunności jest dość zróżnicowana, ale nie wchodząc w szczegóły - nie jest dobrze. Jest nerwowo. Oczywiście przy tej okazji przypomina się znana giełdowa reguła: "sell in May, and go away".

Rostowski: Polska nie sprzeciwia się EFW


Choć Polska nie jest entuzjastą, to nie stanie na przeszkodzie krajom strefy euro w powołaniu Europejskiego Funduszu Walutowego (EFW) - powiedział we wtorek w Brukseli minister finansów Jacek Rostowski.

PKM Duda spodziewa się poprawy


PKM Duda ocenia, że wyniki grupy w kolejnych kwartałach będą się poprawiać. Spółka nie przewiduje obciążenia wyników kolejnymi zdarzeniami jednorazowymi, które wpłynęły na znaczne pogorszenie wyniku po czterech kwartałach 2009 roku - poinformowali na konferencji przedstawiciele PKM Duda.

Strategia UE niegroźna dla Polski?


Komisja Europejska ogłosiła w środę nową strategię Europa 2020 (czyli na najbliższą dekadę) która ma zastąpić nieskuteczną Strategię Lizbońską.

Wysokie ryzyko nad Ukrainą


Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko zaapelował o pomoc międzynarodową w walce z epidemią grypy, która rozprzestrzenia się w jego kraju - podała w niedzielę jego kancelaria. Wskutek epidemii zmarły dotychczas 53 osoby, a liczba chorych wyniosła ok. 185 tysięcy.

Już tylko jeden do Volvo


Volvo dla chińskiego Geely Automobile. Ford ogłosił, że ta firma jest obecnie preferowanym nabywcą dla szwedzkiej dotąd marki Volvo - czyli w praktyce zawęził liczbę potencjalnych nabywców do jednego. Według agencji Reutera ostateczne porozumienie zostanie jednak podpisane dopiero za kilka miesięcy.

Praca w pozycji siedzącej


Każdy z nas, mając do wyboru jedno z dwóch rodzajów stanowisk pracy - w pozycji siedzącej i stojącej, z pewnością wybrałby pracę siedzącą.

Dane o PKB wsparły złotego


Wczoraj wieczorem złoty umocnił się silnie względem dolara na fali dynamicznego wzrostu notowań EUR/USD, które zwyżkowały z 1,4250 do 1,4400. W efekcie kurs USD/PLN zniżkował o prawie 5 groszy z okolic poziomu 2,9050. Reakcja notowań EUR/PLN nie była tak silna, wystarczyła jednak by kurs tej pary walutowej trwale zszedł poniżej istotnego poziomu 4,1200, wokół którego wcześniej miała miejsce konsolidacja.

Radzikowski: Rząd chce oszczędzać kosztem emerytów


Ekspert Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Andrzej Radzikowski ocenił w rozmowie z PAP, że przedstawiony przez rząd Plan Rozwoju i Konsolidacji 2010-2011, to pomysł na oszczędzanie kosztem emerytów, a nie na poprawę finansów państwa.

Obama: U.S. starting to 'turn the corner' on jobs


President Barack Obama hailed new signs of an improving U.S. labor market on Friday as proof that "we are beginning to turn the corner" but warned it would still take time to achieve sustained job growth.

Emigranci uciułali miliardy


Zostawiają dom, rodzinę i harują, najczęściej poniżej swoich kwalifikacji - to standardowy obraz współczesnych polskich emigrantów. Ale jak się okazuje, Polacy pracujący za granicą w ciągu pięciu lat zarobili 125 miliardów euro. Z tego - do kraju przesłali swoim bliskim prawie 21 miliardów euro - wylicza "Rzeczpospolita".

Lehman Europe zacznie zwracać aktywa


Syndycy europejskiej części Lehman Brothers wkrótce będą w stanie rozpocząć zwrot klientom aktywów o wartości 11 mld dol. zamrożonych od chwili upadku tego banku. Udało im się bowiem uzyskać szerokie poparcie dla planu dystrybucji.

Biura turystyczne nie organizowały wyjazdów na MŚ w RPA


- Większość biur turystycznych nie organizowała wyjazdów na piłkarskie MŚ w Republice Południowej Afryki. Jeśli nawet przygotowały takie oferty, nie było na nie chętnych, m.in. ze względu na wysokie ceny - powiedzieli PAP operatorzy turystyczni.

Na rynku walutowym względny spokój


Początek nowego tygodnia na rynku walutowym rozpoczyna się dość stabilnie, aczkolwiek obserwujemy chęć powrotu do kontynuacji głównych trendów. Ostatnia próba korekty na rynku euro dolara pomału ulega zatarciu.

Emerytury: Obiecują nam gruszki na wierzbie


Rozmowa z profesorem Markiem Górą z SGH, współtwórcą reformy emerytalnej.

Wszyscy Polacy zrzucą się na dworce?


Polacy zrzucą się na kolejowe dworce - to pomysł wiceministra infrastruktury Janusza Engelhardta na sfinansowanie rozpadających się przybytków dobrze pamiętających poprzednią epokę. Co prawda resort chce nałożyć nową opłatę na przewoźników kolejowych, ale trudno uwierzyć, że ci nie przełożą jej na pasażerów.

Skrzypek: Dane o PKB w 2009 neutralne z punktu widzenia RPP


- Wstępne dane GUS dotyczące wzrostu PKB w 2009 roku są zgodne z oczekiwaniami Narodowego Banku Polskiego i z punktu widzenia Rady Polityki Pieniężnej są neutralne. Obraz polskiej gospodarki jest pozytywny, zaś jej mocne fundamenty są podstawą, aby kursu złotego był stabilny - ocenił w rozmowie z PAP Sławomir Skrzypek, prezes NBP.

Reinwestycje zysków przyczyną wysokiego napływu BIZ w sierpniu


Zweryfikowane dane NBP o napływie BIZ w I półroczu 2009 r. oraz wstępne wyniki za sierpień pozwalają przypuszczać, że 7 mld euro napływu BIZ w 2009 r. jest prawdopodobne - poinformowało PAP biuro prasowe Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

Czym RPP w przyszłym roku nas zaskoczy?


Zmiana nieformalnego nastawienia Rady Polityki Pieniężnej na restrykcyjne jest możliwa w II kwartale przyszłego roku - oceniła w rozmowie z PAP Anna Zielińska-Głębocka, kandydat PO do nowej RPP. Jej zdaniem dla decyzji Rady kluczowe będzie zapoznanie się z lutową projekcją NBP.

Wycofanie się z umowy staje się coraz droższe


Firmy inwestujące na niepublicznym rynku kapitałowym, które w czasie kryzysu kredytowego płaciły niewiele za wycofanie się z umowy, teraz przekonują się, że takie posunięcie znacznie podrożało.

WIG20 zakończył poniedziałkową sesję poniżej poziomu wsparcia 2040-50 pkt.


Indeks grupujący największe spółki warszawskiego parkietu WIG20 zakończył poniedziałkową sesję poniżej poziomu wsparcia 2040-50 pkt, na którym znajdowało się również m.in. lokalne czerwcowe maksimum.

Eko Holding przejmuje Drogerie Aster


Polska Grupa Drogeryjna, spółka zależna Eko Holding, przejęła 64 proc. udziałów w spółce Drogerie Aster za 249 tys. zł - podał Eko Holding w komunikacie.

Grad: zabiegaliśmy o inwestorów, którzy będą budować statki


Minister skarbu Aleksander Grad powiedział PAP w niedzielę, że prawdą jest, iż resort skarbu zabiegał o inwestorów, którzy chcieliby budować statki w sprzedanych stoczniach w Gdyni i Szczecinie. Dodał, że katarski inwestor publicznie to deklarował jeszcze w 2008 roku. Podkreślił, że absurdem jest nazywanie manipulacją jego pytania do Agencji Rozwoju Przemysłu o prawną możliwość przerwania przetargu.

Gant sprzedał w maju 54 mieszkania, miał dwie rezygnacje


Gant sprzedał w ubiegłym miesiącu 54 mieszkania, w tym samym okresie klienci zrezygnowali z dwóch wcześniej kupionych lokali - podał Gant w komunikacie.

UOKiK: prawa konsumenta na wyprzedażach


Kupując na wyprzedaży klient ma takie same prawa, jak wówczas, gdy kupuje produkt nie objęty promocją - przypomina Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Ta informacja przyda się w styczniu, kiedy wiele sklepów oferuje produkty po niższych cenach.

Prawie 160 mln zł z UE dla Piotrkowa Trybunalskiego


Prawie 160 mln zł otrzyma z Unii Europejskiej Piotrków Trybunalski na modernizację i rozbudowę oczyszczalni ścieków. To obecnie jedna z największych w Polsce inwestycji związanych z ochroną środowiska.