Rating Hiszpanii w dół, pora na Włochy?


Banki centralne w USA, Polsce i Nowej Zelandii pozostawiły stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Po Portugalii i Grecji przyszła pora na obniżenie ratingu Hiszpanii.

W 2010 roku kolej w Polsce czeka trzęsienie ziemi - zapowiada "Dziennik Gazeta Prawna". Zdaniem rynku, złoty ma wszelkie podstawy, aby do końca tygodnia pozostać stabilną walutą, na mocnych poziomach, w paśmie 3,82-3,85 za euro. Na rynku długu można spodziewać się w najbliższych dniach korekty związanej z realizacją zysków przez inwestorów. Policja hiszpańska ogłosiła w piątek, że przejęła w regionie Walencji na wschodzie kraju prawie 9 milionów fałszywych euro w banknotach po 500 euro. To największa tego rodzaju konfiskata w Unii Europejskiej. Zatrzymano 14 osób.Dolar pozostaje blisko szczytu notowań z ostatnich dwóch miesięcy względem jena podczas spokojnego dnia transakcyjnego na rynku walutowym. - Europejski Bank Centralny pozostawi w czwartek stopy procentowe bez zmian. Benchmark nadal będzie wynosić 1,0 proc. - oceniają analitycy. PZ Cormay szacuje, że przychody grupy wzrosną w 2010 roku o ponad 57 proc. do 60,62 mln zł, a zysk netto o ponad 47 proc. do 4,5 mln zł. Dobre wyniki mają być głównie rezultatem integracji działań z Orphee - podał PZ Cormay w komunikacie.

Mieszkańcy Krakowa i turyści nie mogą już liczyć na pomoc ratowników na motocyklach i rowerach, gdyż przepisy zabraniają współpracy dyspozytorów pogotowia z wolontariuszami - informuje "Dziennik Polski".

Morgan Stanley podniósł rekomendację dla akcji na warszawskiej giełdzie do "przeważaj" z "równoważ" - podała we wtorek agencja Bloomberg. Amerykański gigant spożywczy Kraft Foods zaproponował połączenie z brytyjską firmą Cadbury za sumę 16,7 miliarda dolarów. Cadbury odrzucił jednak na razie warunki propozycji rywala. Brytyjczycy są m.in. właścicielami polskiej marki Wedel.

W Hiszpanii wskaźnik bezrobocia sięgnął 19%. To prawie dwa razy tyle, ile wynosi średnia europejska. Jest to też najgorszy wynik od 12 lat. Zmniejszenie obowiązków informacyjnych podatników związanych z prowadzeniem ewidencji VAT zakłada uchwalona w piątek jednogłośnie przez Sejm nowelizacja ustawy o VAT, autorstwa komisji "Przyjazne Państwo". Polskie huty stopniowo odrabiają ubiegłoroczny spadek produkcji, nie ma jednak szans na to, aby już w tym roku ilość wytworzonej w Polsce stali wróciła do poziomu sprzed kryzysu. Jednym z powodów jest mniejszy od oczekiwanego popyt - oceniają eksperci.Nieprzerwanie od siedmiu dni warszawski indeks blue chipów kończy sesję na plusie. Wczoraj była to 0,7% zwyżka, która wyprowadziła WIG20 do 2406,55 pkt. Tym samym zrealizowała się formacja podwójnego dna (dołki z 11 i 25 lutego), której teoretyczny zasięg kończył się w tych okolicach. Łączna suma dywidend, jakie wypłacą spółki z Giełdy Papierów Wartościowych, może przekroczyć w tym roku 10 mld złotych - szacuje "Parkiet". Ponad 160 strajkujących mechaników z islandzkich linii lotniczych Icelandair we wtorek musiało wrócić do pracy w wyniku decyzji parlamentu zabraniającej im przerywania pracy prawie do końca roku.

UE opublikuje dane o handlu pozwoleniami na emisję CO2


Unia Europejska potwierdziła w czwartek, że opublikuje dane o emisji dwutlenku węgla za 2009 rok w ramach swojego system handlu pozwoleniami. Roczny raport pokaże prawdopodobnie spadek emisji o 10-12 procent.

Środki z emisji na wsparcie akcji kredytowej


Bank Millennium z emisji 363.935.33 akcji serii L chce pozyskać 1 mld zł brutto. Zdecydowana większość środków przeznaczona ma być na wsparcie rozwoju akcji kredytowej banku - poinformował w środę bank.

Gold tops $1,040/oz after U.S. GDP data


Gold rose nearly 1.5 percent to top $1,040 an ounce on Thursday, extending a rebound from three-week lows, after data showing the U.S. economy returned to growth in the third quarter knocked the dollar.

Sejm znowelizował ustawę o NBP


Sejm jednogłośnie znowelizował w piątek ustawę o Narodowym Banku Polskim, która doprecyzowuje reguły zastępowania szefa banku centralnego m.in. w razie jego śmierci.

Rozmowy PGNiG z Gazpromem w czwartek


Negocjacje między Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem (PGNiG) a Gazpromem będą kontynuowane w czwartek - poinformowała PAP rzeczniczka polskiej spółki gazowej Joanna Zakrzewska.

Złoty najstabilniejszy w regionie?


W porównaniu z innymi walutami regionu złoty powinien charakteryzować się większą stabilnością - ocenia Sławomir Skrzypek, prezes NBP.

Wydajność pracowników w USA w III kw. wzrosła o 8,1 proc.


Wydajność pracy amerykańskich pracowników zatrudnionych w sektorach poza rolnictwem wzrosła o 8,1 proc. w III kwartale 2009 r., po wzroście w II kwartale o 6,6 proc. - podał w czwartek Departament Pracy w komunikacie ostateczne wyliczenia.

TP SA atakuje. Chce Playa i kablówek


- Telekomunikacja Polska jest zainteresowana przejęciem sieci Play, gdy nadarzy się taka okazja - deklaruje w rozmowie z portalem media2.pl szef TP SA Maciej Witucki. Największy stacjonarny operator nie wyklucza także zakupu sieci kablowych.

MSP odda dużemu inwestorowi miejsce w zarządzie spółek?


MSP, które zaproponowało funduszom emerytalnym jedno miejsce w radzie nadzorczej Enei, chce podobną politykę stosować przy ofertach kolejnych spółek. Resort nie wyklucza też oddania miejsca w zarządzie spółki, jeśli inwestor finansowy mocno by się zaangażował - powiedział Aleksander Grad, minister skarbu.

Polskie firmy liczą na eksport kurczaków do Rosji


Polskie kurczaki mają szansę znaleźć się na rosyjskim rynku, bo Rosja zakazała importu brojlerów ze Stanów Zjednoczonych i sama nie ma szans na zaspokojenie potrzeb swojego rynku - powiedział w poniedziałek PAP dyrektor Krajowej Rady Drobiarstwa Leszek Kawski.

Spółki węglowe mogą starać się o 400 mln zł na inwestycje


Spółki węglowe mogą ubiegać się w tym roku o 400 mln zł budżetowych dotacji na dofinansowanie inwestycji. Przed kilkoma dniami Komisja Europejska zatwierdziła umożliwiający to program. Pieniądze będą rozdzielane w drodze konkursów.

Dystrybutorzy części do aut: trzeba pozostawić kierowcom wybór


Kierowcy powinni mieć prawo wyboru, jakie części kupią i w jakim warsztacie będą naprawiać auto - uważa prezes Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych Alfred Franke. W KE trwają prace nad nowym prawem dot. części samochodowych.

Polska gospodarczym prymusem Europy


Europejskim prymusem gospodarczym, który bierze odwet na bogatych krajach UE, nazywa Polskę w środę dziennik "Le Monde". Jednak jego zdaniem zagrożeniem dla polskiej gospodarki jest wysoki deficyt budżetowy.

Motoryzacyjny potentat szykuje masowe zwolnienia


Szykuje się redukcja etatów w fabryce Opla w Antwerpii. Jeszcze w tym roku w belgijskich zakładach pracę straci 2600 osób. Ale to nie koniec fali zwolnień w Europie przewidywanej przez amerykański koncern General Motors, do którego należy Opel. Trzeba będzie zwolnić dodatkowo ponad 5,5 tysiąca pracowników. Na razie nie wiadomo, gdzie nastąpią cięcia.

Niepokojące dane z USA


Środa była trzecim kolejnym dniem, kiedy notowania indeksu S&P500 zamknęły się powyżej poziomu 1100 pkt. - silniej wcześniej bariery.

Budżety w górę


Choć rząd zapowiada, że 2010 ma być rokiem cięć, część instytucji domaga się dużo więcej pieniędzy niż w tym roku - pisze "Rzeczpospolita". Gazeta dotarła do zestawienia, z którego wynika, że aż 10 instytucji, które mają prawo narzucać resortowi finansów wysokość swoich budżetów, w przyszłym roku zażąda dla siebie ponad 87 milionów złotych więcej niż teraz.

GUS: Polaków przybyło 37 tysięcy


Drugi rok z rzędu w Polsce w ciągu roku więcej ludzi się urodziło niż zmarło - wynika z danych przedstawionych przez GUS. opublikował w czwartek także istotne dane demograficzne. Według wstępnych szacunków na koniec 2009 roku ludność Polski liczyła ponad 38 mln 173 tys. osób - o ponad 37 tysięcy więcej niż przed rokiem.

Przerwana recesja w Japonii


PKB drugiej największej gospodarki świata wzrósł w III kw. o 1,2 proc. Jest to drugi z rzędu kwartał z dodatnią dynamiką.

Kapitalizacja GPW przekroczyła 100 mld euro


Z najnowszych danych FESE (europejskie stowarzyszenie giełd) wynika, że w 2009 r. kapitalizacja parkietów na kontynencie wzrosła o 2 bln euro, czyli 32,3 proc. - pisze "Parkiet". W sumie spółki notowane na monitorowanych przez FESE rynkach były warte ponad 8 bln euro.

Cuban oskarża SEC o uprzedzenia pod jego adresem


Prawnicy Marca Cubana domagają się, by organy nadzoru rynku zapłaciły koszta sądowe, jakie poniósł miliarder w trakcie postępowania pod zarzutem o transakcje z wykorzystaniem uprzywilejowanego dostępu do informacji. We wtorek stwierdzili oni, że śledczy byli stronniczy i próbowali zniechęcić jednego ze świadkow do składania zeznań.

Marcowa inflacja bez wpływu na złotego


Inwestorzy w czwartek głównie skupią się na danych makro płynących z USA oraz sygnałach sugerujących konieczność ewentualnych interwencji walutowych. Krajowe wskaźniki nie powinny mieć wpływu na wycenę złotego i obligacji, ponieważ gracze nie spodziewają się żadnej niespodzianki - ocenia rynek.

Kto najwięcej dostał z naszych podatków


Prawie 14,4 mld zł - taka jest kwota pomocy publicznej udzielonej w 2008 roku - poinformował w czwartek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Rok wcześniej było to 6,55 mld zł. Najczęściej stosowaną formą pomocy były ulgi podatkowe i dotacje.

Nawet 50 tys. zł. kary za szare interesy


Przeniesienie nadzoru nad lobbingiem z MSWiA do CBA oraz wprowadzenie podziału na lobbystów zawodowych i niezawodowych - to niektóre z zapisów rządowego projektu założeń do projektu ustawy o lobbingu, które krytykują BCC oraz KIG.

Olej opałowy zniknie ze stacji paliw?


Sprzedawcy oleju opałowego skarża się na uciążliwe kontrole fiskusa - i straszą przerwaniem sprzedaży tego paliwa. W środę demonstrowali przed ministerstwem finansów. Fiskus ustami wiceministra Jacka Kapicy odpowiada, że tylko kontrole powstrzymują szarą strefę.

KGHM zaktualizuje prognozę najwcześniej po zakończeniu III kw.


KGHM Polska Miedź, który zapowiedział w piątek zweryfikowanie prognozy finansowej na 2009 r., uczyni to najwcześniej po zakończeniu III kw., wynika z poniedziałkowych wypowiedzi przedstawicieli spółki.