Ciesz się z kredytu we frankach


Choć Polacy coraz częściej biorą kredyty w euro, to jednak ci zadłużeni we frankach szwajcarskich będą mieli przez najbliższy rok więcej powodów do radości - wskazuje "Puls Biznesu". Rata takiego kredytu będzie stabilna albo nawet trochę niższa niż obecnie. Kredytobiorcy w euro muszą przygotować się na wzrost rat.

W czwartek rozpoczął się montaż słupów konstrukcji stalowej podtrzymującej dach linowy nad Stadionem Narodowym w Warszawie. Zużyte do tego będzie łącznie ponad dwanaście tysięcy ton stali i dwa tysiące ton lin stalowych. Wczorajsza sesja zakończyła się spadkiem indeksów, jedynie indeks małych spółek sWIG80 odnotował niewielki wzrost. Po otwarciu na rynku przeważali kupujący, którzy próbowali odrobić straty ze środowej sesji, ale na wyższych poziomach pojawiła się podaż. Kolejne godziny upłynęły pod znakiem stabilizacji z której w końcowej fazie sesji nastąpiło wybicie w dół. Sprzedaż detaliczna nadal spada, ale i tak w czerwcu było lepiej niż rok temu - wynika z wtorkowych danych Głównego Urzędu Statystycznego.Zysk netto grupy kapitałowej Anwil w całym 2009 roku wyniósł 66,7 mln zł - poinformował większościowy akcjonariusz spółki, PKN Orlen, w komentarzu do wyników grupy w czwartym kwartale zeszłego roku. Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt emisyjny BRE Banku w związku ofertą publiczną akcji nowej emisji - podała KNF w komunikacie. Zaczęliśmy sesję wysoko, a w ciągu dnia skala zwyżek była powiększana. O tym, że niepewność jeszcze nie minęła świadczą jednak niższe obroty, które dziś notowano.

Cena akcji Barclays spadła podczas dzisiejszych notowań po informacji, że bank poszukuje okazji do przejęcia na amerykańskim rynku detalicznym.

Mercor sprzedał spółce Millennium Lease nieruchomości zabudowane w miejscowości Dobrzeń Wielki za 19 mln zł netto, zawierając jednocześnie umowę leasingu i dzierżawy gruntów i budynków w Dobrzeniu Wielkim - poinformował Mercor w komunikacie. Po likwidacji 46 połączeń Przewozów Regionalnych, PKP Polskie Linie Kolejowe zatrzymają też część pociągów PKP Intercity. - Nie jest naszą intencją, by ograniczać w Polsce ruch pociągów, ale też mamy nasze zobowiązania - powiedział w środę prezes PKP Polskie Linie Kolejowe Zbigniew Szafrański.

20 lat temu inflacja w Polsce osięgnęła rekordowy poziom 1395 proc. Udało się ją ograniczyć m.in. dzięki rygorystycznemu stosowaniu tzw. popiwku. Najwyższa w historii inflacja miała miejsce w lipcu 1944 r. na Węgrzech, gdzie co 15,6 godziny ceny rosły o 100 proc. The dollar gave up early gains against the yen but held onto some strength against other major rivals in Asian trading Tuesday, after a report that an official at a Chinese sovereign wealth fund said the U.S. unit had probably hit bottom. Jak kształtowały się wynagrodzenia w Krakowie w I połowie 2009 roku? W których sektorach gospodarki zarabiano najlepiej, w których najgorzej? Na te oraz wiele innych pytań można odpowiedzieć, po przeanalizowaniu danych Głównego Urzędu Statystycznego.Rada nadzorcza Sfinksa odwołała z zarządu spółki prezesa Sylwestra Cacka oraz wiceprezesów: Tomasza Morawskiego i Dariusza Strojewskiego oraz powołała na stanowisko prezesa Sfinksa Mariolę Krawiec-Rzeszotek - poinformowała spółka w komunikacie. Strata netto Banku BPH w drugim kwartale 2009 roku wyniosła 52,2 mln zł wobec 28 mln zł zysku netto rok wcześniej - poinformował bank w piątkowym komunikacie. W I kwartale 2009 roku strata netto wyniosła 33,8 mln zł. - Zakończyły się rozmowy między Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem (PGNiG) a Gazpromem na temat dodatkowych dostaw gazu. Negocjatorzy polskiej spółki wracają dziś z Moskwy do Warszawy - poinformowała PAP rzeczniczka PGNiG Joanna Zakrzewska.

Winiecki jeszcze może (wejść do RPP)


Poznański sąd uchylił wyrok skazujący nowo wybranego członka Rady Polityki Pieniężnej, prof. Jan Winieckiego za pomówienie prezesa NBP Sławomira Skrzypka. Sprawę przekazano do ponownego rozpatrzenia. Oznacza to, że prof. Winiecki może pozostać członkiem RPP, do której dopiero co powołał go Senat. Prawo zabrania zasiadania w radzie osobom skazanym.

Vivendi groźne jak Eureko


Nie ma Eureko, ale jest Vivendi. Polsce znowu grozi arbitraż. Tym razem na stole leży 12 mld zł. "Puls Biznesu" dotarł do uzasadnienia sądu, z którego wynika, że Francuzi niesłusznie zostali wyrzuceni z Ery.

Millennium podniósł cenę dla Puław


Analitycy z Millennium DM w raporcie z 18 marca podnieśli cenę docelową dla Zakładów Azotowych Puławy do 70,40 zł z 64,10 podtrzymując jednocześnie rekomendację "redukuj". Rekomendacja została wydana przy cenie 79,85 zł.

Włosi mają następcę Bieleckiego


Alicja Kornasiewicz może zastąpić Jana Krzysztofa Bieleckiego na fotelu prezesa Pekao SA - podaje piątkowa prasa. Za jej kandydaturą jest rada dyrektorów grupy UniCredit, właściciela Pekao SA. Przeciw jest jednak rada nadzorcza banku.

Będą wielkie zmiany w marketach w Polsce


UOKiK zgodził się na przejęcie sklepów Billa przez sieć E.Leclerc. Urząd wydał też zgodę na przejęcie przez Presspo 35 dyskontów należących do sieci Biedronka - podał UOKiK w komunikacie prasowym.

2 mld dolarów zarobią na Mundialu


350 tysięcy kibiców wyda 2 miliardy dolarów - takie właśnie zyski czekają Republikę Południowej Afryki dzięki mistrzostwom świata w piłce nożnej, które odbędą się tam w czerwcu i lipcu tego roku - wylicz bank Morgan Stanley.

Europrodukcja wystrzeliła


Świetne dane z gospodarki eurolandu. Dynamika produkcji przemysłowej w 16 krajach korzystających ze wspólnej waluty wyniosła w styczniu +1,7 proc. mdm. To najlepszy wynik w historii tego wskaźnika.

Złoty odporny na informacje o deficycie


Perspektywy dla polskiej waluty przed rozpoczęciem dzisiejszej sesji nie wyglądały optymistycznie. Piątkowe informacje o deficycie budżetowym na 2010 rok, który wzrośnie z 27,2 mld do 52,2 mld zł, stwarzały zagrożenie silnej deprecjacji złotego. Jednakże w wyniku nadal utrzymujących się dobrych nastrojów wśród inwestorów oraz zwyżkującego kursu eurodolara, złoty nie zareagował zgodnie z oczekiwaniami.

KBC Securities podtrzymało rekomendację ‘sprzedaj’ dla Agory, wycena 17,00


Analitycy KBC Securities podtrzymali swoją rekomendację "sprzedaj" dla grupy medialnej Agora, jednocześnie cenę docelową dla jednej akcji podwyższyli o 28,0% do 17,00 zł, wynika z rekomendacji datowanej na 17 sierpnia i odtajnionej w poniedziałek.

Wyrok Trybunału UE w sprawie sporu UKE z TP


Trybunał Sprawiedliwości UE uznał w czwartek, że unijne prawo telekomunikacyjne nie stoi na przeszkodzie wydanemu przez UKE zakazowi obowiązkowego łączenia oferty Neostrada z linią telefoniczną. Ale wskazał, że może on być problemem z punktu widzenia przepisów konsumenckich UE.

Wszyscy marzą o zmotoryzowaniu Indii


W New Delhi ruszyła największa impreza motoryzacyjna w Indiach i jedna z większych w Azji. Salon Auto Expo zgromadził w tym roku ponad dwa tysiące wystawców. Z zagranicy przyjechało ponad ośmiuset wystawców, w tym ci najwięksi, marzący o zawojowaniu kwitnącego azjatyckiego rynku.

Nadal dobre nastroje na światowych parkietach


W trakcie wczorajszej sesji amerykańskiej główne indeksy zdecydowanie zyskiwały na wartości. Dow Jones wzrósł o 2,03 proc. (ponad 200 pkt.), co oznacza iż jest on na najwyższym poziomie od ponad roku. Pozostałe główne indeksy również zwyżkowały - S&P i Nasdaq zakończyły sesję odpowiednio o: 2,22 proc. i 1,97 proc. powyżej piątkowego zamknięcia.

"Prohibicja nigdy nie przynosi pozytywnych skutków"


- 10 tys. ludzi na bruku, ograniczenie wpływów budżetowych, rozwój szarej strefy hazardowej pod kontrolą mafii - to według przedstawicieli branży hazardowej tylko niektóre skutki nowelizacji ustawy hazardowej, przyjętej we wtorek przez rząd. - Nie tędy droga - alarmują.

Trybunału UE w sprawie sporu UKE z TP


Trybunał Sprawiedliwości UE uznał w czwartek, że unijne prawo telekomunikacyjne nie stoi na przeszkodzie wydanemu przez UKE zakazowi obowiązkowego łączenia oferty Neostrada z linią telefoniczną. Ale wskazał, że może on być problemem z punktu widzenia przepisów konsumenckich UE.

Nafta Polska wraca do rozmów o sprzedaży Ciechu


Po tym jak Ciech podpisał porozumienie z bankami w sprawie restrukturyzacji długu, Nafta Polska zamierza wrócić do rozmów z zainteresowanymi podmiotami w sprawie sprzedaży im 36,68 proc. pakietu akcji chemicznej spółki - poinformował Wiesław Skwarko, prezes Nafty Polskiej.

Żądają nawet 70 procent!


Dystrybutorzy wykorzystują powrót klientów do Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych, i od nowych partnerów żądają już nawet 70 proc. opłaty za zarządzanie - informuje "Parkiet".

Sesja pod wpływem danych o PKB


Dzisiejsza sesja przyniosła umocnienie złotego do poziomów obserwowanych na początku tygodnia. Kurs EUR/PLN zniżkował do 4,0700, a notowania USD/PLN zeszły w okolice 2,8300. Polska waluta zyskiwała na wartości już na początku sesji, wspierana przez dobre nastroje panujące na europejskich parkietach.

Jak Polacy oszczędzają na zdrowiu


Co czwarty Polak rezygnuje z kupowania niezbędnych leków. Taką decyzję podejmuje aż 40 proc. starszych osób - wynika z sondażu jaki dla "Rzeczpospolitej" przeprowadziła tuż przed minionymi świętami GiK Polonia.

Na GPW spadek, ale bez konsekwencji


Braku poważnych konsekwencji nie należy jednak mylić z powrotem nadziei na wzrost na GPW. Po prostu przecena na GPW została zatrzymana już w pierwszej godzinie handlu niewiele ponad linią trendu.

Indeks jest na szczycie i co dalej?


Konsekwentna postawa byków w ostatnich trzech tygodniach sprawiła, że testujemy tegoroczne maksimum. Indeks w tym czasie zyskał ponad 12proc. i dalsze bicie rekordu będzie trudnym wyzwaniem dla byków. Solidna korekta dobrze wpłynęłaby pozytywnie na atmosferę na parkiecie, ponieważ pojawia się symptom nadętego balonu, który może w każdym momencie pęknąć.

Recesja nie zdławiła internetu


Wyjątkowo udany okazał się Cyber Monday za oceanem. Firma badawcza Coremetrics podała, że poniedziałkowa przedświąteczna sprzedaż przez internet poszła w USA w górę o 16 procent rok do roku.

Przedsiębiorcy o dwóch latach rządu Donalda Tuska


Obniżenie składki rentowej i podatku dochodowego to - zdaniem przedsiębiorców - przykłady korzystnych dla nich rozwiązań, przyjętych w ciągu dwóch lat rządów Donalda Tuska. Za minusy uznali oni m.in. brak reformy finansów publicznych, istotnych zmian w prawie pracy i systemie ubezpieczeń społecznych.

Polacy rzadziej szukają pracy za granicą


W ubiegłym roku po raz pierwszy od przystąpienia naszego kraju do UE zmalała liczba osób przebywających na emigracji.

Ceny ropy blisko 79 USD za baryłkę


Ceny ropy naftowej wynoszą we wtorek blisko 79 USD za baryłkę, po największym wzroście od 6 tygodni podczas poniedziałkowej sesji - podają maklerzy.

Polska waluta i euro traciły przez Grecję


Mijający tydzień upłynął po znakiem sporych zawirowań na rynku walutowym. Ustalenia i optymistyczne zapowiedzi dotyczące Grecji z poprzedniego weekendu nie przyniosły spodziewanego uspokojenia, a awersja do ryzyka rosła przez cały tydzień - inwestorzy na gwałt pozbywali się wspólnej waluty.