Zanim zgłosisz dłużnika na czarną listę, musisz przejść przez sąd


Były kolega winny od lat tysiąc złotych, kuzyn który pożyczył "na chwilę" sporą sumę - od czerwca mogą już przez każdego zostać zgłoszeni na czarną listę biur informacji gospodarczej. O ile komuś będzie się chciało wcześniej walczyć w sądzie o tytuł wykonawczy. Ale może warto spróbować, choćby po to, aby nie zaufali im już inni.

Na wstępie wczorajszej sesji pojawił się negatywny czynnik w postaci spadkowego ruchu EURUSD. Mimo z osłabionej korelacji dolara z giełdami i rynkami surowców w ostatnim okresie, trudno było całkowicie zignorować to wydarzenie, szczególnie, że tym razem wybicie tej pary nie wygląda na techniczną pułapkę. 55 procent Czechów wypowiada się przeciwko zastąpieniu korony przez euro - wynika z sondażu instytutu CVVM, opublikowanego w Pradze, w czasie gdy część krajów strefy euro, przede wszystkim Grecja, boryka się z poważnymi problemami finansowymi. Centralny bank Australii (Reserve Bank of Australia) podniósł dzisiaj stopy procentowe o 0,25 pkt proc. do 3,50 proc. Spodziewano się takiego kroku. Bank nie wyklucza podwyżek na następnych posiedzeniach, jednak prawdopodobnie najwcześniej w lutym.Rosnące wymagania inwestorów powodują, iż nowoczesny model zarządzania firmą nastawiony jest na kreowanie wartości dla akcjonariuszy. Czym zatem są relacje inwestorskie oraz czemu są tak ważne? Kilka tysięcy przedsiębiorców przestało płacić na ZUS. Opłacają składki za granicą. Minister pracy Jolanta Fedak ostrzega jednak, że ten zysk jest tylko teoretyczny - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". 28 maja odbędzie się aukcja udziałów Przedsiębiorstwa Inżynierii Środowiska i Melioracji w Wągrowcu, stanowiących 85 proc. kapitału zakładowego spółki - poinformował resort skarbu. Zgłoszenia do udziału w licytacji inwestorzy mogą składać w MSP do 25 maja.

Rząd przyjął projekt zmian w ustawie o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, wprowadzający nowy sposób wynagradzania członków Rady BFG. Zamiast wynagrodzeń za udział w posiedzeniach mają oni otrzymywać wynagrodzenie miesięczne.

Szef MSZ Radosław Sikorski ocenił we wtorek, że eksploatacja gazu łupkowego w Polsce daje szansę, aby za 10-15 lat nasz kraj stał się drugą Norwegią. Dodał, że w przyszłym tygodniu rozpoczną się pierwsze wiercenia, które pozwolą ocenić, ile tego gazu posiadamy. Agencja ratingowa Fitch nadała spółce Tauron Polska Energia długoterminowe ratingi podmiotu w walucie krajowej i zagranicznej na poziomie BBB, z perspektywą stabilną - podał Fitch w komunikacie prasowym.

Legendarne studia Abbey Road - miejsce nagrań większości utworów Beatlesów - nie zostaną sprzedane. Po fali protestów właściciel studia, firma EMI, zmieniła plany, choć wciąż jest w finansowych kłopotach. Protestowali i zwykli miłosnicy muzyki, i gwiazdy - m.in. Paul McCartney. Rząd, związki zawodowe i pracodawcy w Bułgarii po raz kolejny we wtorek nie porozumieli się w kwestii programu antykryzysowego. Równocześnie ekonomiści uprzedzają, że pogłębiająca się recesja stawia kraj w sytuacji podobnej do tej w Grecji. Growth in demand for credit by South Africa's private sector slowed more than expected in September from a year earlier, rekindling talk of another interest rate cut to help struggling companies and households.Wzrost gospodarczy Polski (niewyrównany sezonowo) wyniósł w I kw. 2009 roku 0,8% r/r, a w II kw. 1,1% r/r, poinformował w czwartek Główny Urząd Statystyczny (GUS). Oznacza to, że GUS podtrzymał wcześniejsze szacunki. W pierwszym półroczu PKB wzrosło o 1,0%. Wczorajsza sesja, mimo braku udziału amerykańskich banków, nie była nudna. Inwestorom europejskim, po części dzięki lepszym danym z angielskiego rynku pracy, udało się przesunąć kurs EUR/USD na lokalny szczyt na poziomie 1,5047. Po silnej przecenie akcji z ubiegłego tygodnia i poniedziałku, we wtorek na nowojorskiej giełdzie nastąpiło wyraźne odbicie. Analitycy wiążą to z sygnałami, że Unia Europejska może pomóc Grecji, która boryka się z wysokim deficytem budżetowym.

Wall Street ostro w dół


Piątkowa sesja przyniosła zdecydowane i raczej zaskakujące odwrócenie nastrojów po fali entuzjazmu z poprzedniego dnia, gdy inwestorzy rzucili się do kupowania akcji po wzroście PKB w trzecim kwartale w USA o 3,5 proc.

Płock ogłosił przetarg na usuwanie śniegu


Urząd Miasta Płocka ogłosił przetarg na usuwanie śniegu z chodników, przystanków autobusowych i parkingów oraz udrożnienie z lodu i błota studzienek kanalizacyjnych. To pierwsze tego typu zamówienie w tym mieście od wielu lat.

Amerykańskie spółki (póki co) nie rozczarowały


Ubiegły tydzień okazał się dobry zarówno dla posiadaczy akcji, jak i głównych walut europejskich, a także ropy. Instrumenty te zyskiwały na dobrych nastrojach rynkowych, którym sprzyjały dobre wyniki publikowane przez amerykańskie spółki.

DI BRE nadal rekomenduje 'kupuj' dla Action, wycena podniesiona do 18,49 zł


Analitycy Domu Inwestycyjnego BRE Banku podtrzymali swoją rekomendację "kupuj" dla dystrybutora IT Action i podwyższyli cenę docelową dla jednej akcji spółki do 18,49 zł wobec 14,59 zł poprzednio, wynika z raportu datowanego na 22 grudnia i odtajnionego w środę.

Koniec zysków naszym kosztem!


Minister pracy Jolanta Fedak uważa, że towarzystwa emerytalne nie mogą osiągać "ogromnych zysków" kosztem przyszłym emerytów. Dlatego - jak powiedziała - ministerstwa finansów oraz pracy zaproponowały zmiany w systemie emerytalnym, polegające na skierowaniu do ZUS części składki wpływającej obecnie do otwartych funduszy emerytalnych (OFE).

PZU w czasie rzeczywistym


Zgodnie z decyzją Zarządu GPW od dnia 12 maja ( środa) do 14 maja 2010r. (piątek), Giełda na swojej stronie internetowej będzie publikować kurs akcji spółki PZU SA w czasie rzeczywistym.

KNF zgodziła się na zmiany w regulaminie GPW ws. wprowadzenia krótkiej sprzedaży


Komisja Nadzoru Finansowego wyraziła zgodę na dokonanie zmiany w regulaminie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie w zakresie wprowadzenia krótkiej sprzedaży.

Kernel Holding pozyskał 241 mln zł z emisji nowych akcji


Kernel Holding uplasował 4,3 mln akcji w drodze oferty nowych akcji skierowanej do inwestorów instytucjonalnych. Spółka pozyskała z emisji 241 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie.

PKN Orlen nie wyklucza kolejnych transakcji


Polski Koncern Naftowy Orlen nie wyklucza, że wkrótce będzie rozważał możliwość przeprowadzenia kolejnych transakcji odsprzedaży zapasów ropy naftowej, co pozwoli spółce na dalsze obniżanie zadłużenia i poprawę płynności - poinformował w środę dziennikarzy wiceprezes spółki Sławomir Jędrzejczyk.

Akcje GPW zadebiutują na giełdzie w listopadzie, MSP sprzeda 63%


Akcje Giełdy Papierów Wartościowych (GPW) zadebiutują na giełdzie w listopadzie, a Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) sprzeda 63% kapitału GPW, wynika z wypowiedzi wiceminister skarbu Joanny Schmid.

Najlepiej i najgorzej wynagradzani


Według najnowszego raportu płacowego firmy Sedlak & Sedlak, dotyczącego wynagrodzeń w małych i średnich przedsiębiorstwach (10-250 osób), najlepiej opłacanym stanowiskiem jest dyrektor finansowy.

British Airways - strajk odwołany


Dyrekcja linii lotniczych British Airways uzyskała sądową delegalizację strajku załóg pokładowych, który miał się zacząć dziś i potrwać - z przerwami - ponad 3 tygodnie.

Skarb do TVP: Oszczędzajcie


Wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz stwierdza, że resort oczekuje od zarządu TVP SA ograniczania kosztów, szukania rezerw i inwestowania w rozwój spółki. Dodał, że tylko takie działania mogą poprawić sytuację publicznego nadawcy.

Na zimę do Grecji


Sezon budowlany na kontynencie powoli dobiega końca. Nie oznacza to jednak, że budowlańcy są skazani na przymusowy urlop. Późną jesienią i zimą możesz sobie dorobić pracując przy budowie i remontach hoteli w Grecji.

W Szkocji alkohol bywa tańszy od wody mineralnej


W Wielkiej Brytanii policja i służba zdrowia biją na alarm w związku z rosnącymi kosztami nadużywania alkoholu. W Szkocji władze są gotowe wprowadzić minimalne ceny na alkohol, tak jak to się ostatnio stało w Rosji.

Rosną kontrakty w Europie przed wystąpieniem szefa Fed


Rosną kontrakty na europejskie indeksy przed wystąpieniem szefa Fed Bena S.Bernanke w Kongresie na temat amerykańskiej gospodarki - podają maklerzy.

Chwila oddechu


Po wczorajszej wzrostowej sesji przyszła kolej na ochłodzenie nastrojów. Wprawdzie początek sesji nie wskazywał na większe zmiany na warszawskim parkiecie to jednak wraz z upływem czasu nastrojenie pogarszały się. Minimum indeksy zanotowały o godzinie 14.30. Informacja o mniejszej liczbie bezrobotnych wpłynęła pozytywnie i indeksy nieznacznie odrobiły na wartości. Ostatecznie WIG 20 zakończył sesję na -0,52 proc., indeks małych spółek stracił 0,81 proc. natomiast mWIG 40 spadł 0.85 proc.

Europejska mobilizacja w obronie Opla w Antwerpii


26 stycznia do Antwerpii na północy Belgii mają zjechać związkowcy z fabryk General Motors (GM) w Europie, by protestować przeciwko zamknięciu tamtejszych zakładów Opla. Komisja Europejska obiecuje pomoc zwolnionym pracownikom i czeka na całościowy plan restrukturyzacji GM w Europie.

Spór o zysk NBP ekonomiczny, a nie polityczny - Koziński


Spór o zysk NBP jest sporem ekonomicznym, a nie politycznym. Mam nadzieję, że spokojnie zostanie rozstrzygnięty do końca kwietnia. Być może kwestia zysku pojawi się na poniedziałkowym spotkaniu RPP - poinformował w TVN CNBC Witold Koziński, wiceprezes NBP.

Podwyżki stóp w Chinach możliwe w kwietniu


Szalejące ceny nieruchomości oraz drożejąca żywność w Chinach mogą zmusić tamtejszy bank centralny do podwyżki stóp procentowych jeszcze w tym miesiącu.

Kończą się dotacje z UE w regionach


W przyszłym roku mali i średni przedsiębiorcy, którzy myślą o skorzystaniu z funduszy unijnych, będą mieli ostatnią szansę na unijne pieniądze. W 2010 roku zaczną się kończyć dotacje z UE dla firm w regionalnych programach operacyjnych.

Szef Fiata: Najwyższa jakość produkcji w Polsce


Dyrektor generalny Fiata Sergio Marchionne wyraził w piątek opinię, że żadna włoska fabryka koncernu nie osiągnęła tak wysokiego poziomu jakości produkcji, jak zakład w Tychach.

Przedział cenowy akcji Enei w ofercie ustalono na 15,5-17,5 zł


Przedział cenowy akcji Enei oferowanych przez Ministerstwo Skarbu Państwa wynosi 15,5-17,5 zł - poinformował PAP rzecznik prasowy MSP Maciej Wewiór.

Rząd zarobił na osłabieniu złotego


Resort finansów wykorzystał ostatnie osłabienie złotego do zamiany znacznej części walut na złote - poinformował w środę w komunikacie wiceminister finansów Dominik Radziwiłł.

Bankowe (r)ewolucje


Sektor bankowy rozwija się dosyć prężnie i radykalnie zmienia. Ostatni kwartał tego roku to czas fuzji i przejęć, po których bankowość nad Wisłą będzie wyglądać zupełnie inaczej.