Normalizacja trendów na foreksie


Po dość burzliwym i dramatycznym w wydarzenia ubiegłym tygodniu inwestorzy wracają do handlu. W pierwszych godzinach notowań obserwujemy większą aktywność ze strony popytowej i chęć odrobienia strat. Taki rozwój sytuacji należy zakładać w pierwszych dniach po przerwie weekendowej.

Złoty stracił w czwartek 2,7 gr do dolara i 2,2 gr do euro w reakcji na pogorszenie nastrojów na rynkach finansowych i spadek EUR/USD. O godzinie 17:35 kurs USD/PLN testował poziom 2,8978 zł, a EUR/PLN 4,0723 zł. Utrzymujące się w środę dobre nastroje na rynkach finansowych oraz zdecydowane osłabienie dolara stały się źródłem umocnienia złotego i innych walut regionu. O godzinie 17:53 kurs USD/PLN testował poziom 2,7184 zł, spadając o 3,3 gr w stosunku do wtorkowego zamknięcia. Para EUR/PLN traciła natomiast 1,8 gr i testowała poziom 4,1004 zł. W zachodniej Europie małe spadki kontraktów na indeksy - podają maklerzy.Spora część inwestorów zaczyna się zastanawiać, czy wystąpią w tym roku typowe zjawiska sezonowe, jak rajd Świętego Mikołaja, efekt końca roku, efekt stycznia, efekt małych spółek. Advadis odnotował w I kwartale 2010 roku przychody ze sprzedaży w wysokości 121,8 mln zł. Oznacza to spadek o 7 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego. W ciągu pierwszych trzech miesięcy 2010 roku strata netto Advadis wyniosła 2,9 mln zł. Pierwszy kwartał 2010 r. potwierdził wysoką stabilność liczby klientów posiadających jednostki funduszy inwestycyjnych.

Do tej pory Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na pomoc związaną z powodzią przeznaczył 10 mln zł - poinformował PAP rzecznik funduszu Witold Maziarz. W zależności od wielkości szkód, wsparcie finansowe może wzrosnąć - zaznaczył rzecznik.

Starwood Hotels & Resorts Worldwide Inc. said it was on track to expand its existing portfolio in India 60% by 2013, saying the region was a key focus of the company's expansion efforts. Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej spadł w grudniu br. do -18,9 pkt z -18,5 pkt miesiąc wcześniej i wobec -15,6 pkt rok wcześniej, wynika z badań przeprowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny (GUS) i Narodowy Bank Polski (NBP), opublikowanych przez GUS we wtorek. Z kolei wskaźnik wyprzedzający wyniósł -26,9 pkt (wobec -27,7 pkt miesiąc wcześniej i -23,8 pkt rok wcześniej).

Największa amerykańska spółka naftowa - Exxon Mobil Corp. z Irving w Teksasie - przejmuje także teksaską XTO Energy Inc. z Fort Worth za 31 mld USD (z 25-proc. premią wobec ostatniej ceny giełdowej). Regulacja długów przejmowanej firmy to kolejnych 10 mld USD. 84 miliony złotych wynoszą długi urzędów pracy wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Urzędy nie płacą składek za bezrobotnych bez prawa do zasiłku. Najgorsza jest sytuacja na Kujawach i Pomorzu, w Małopolsce i na Podkarpaciu. Każdy z tych regionów jest zadłużony na kilkanaście milionów złotych. Wtorkowy poranek przynosi silne osłabienie złotego do głównych walut w reakcji na wzrost awersji do ryzyka i spadek notowań EUR/USD. O godzinie 9:56 kurs USD/PLN testował poziom 2,9074 zł, a EUR/PLN 4,104 zł, co w obu przypadkach oznacza wzrost o 3,2 gr w stosunku do wczorajszego zamknięcia.Zakład Ubezpieczeń Społecznych w tym tygodniu przekazał otwartym funduszom emerytalnym 95,5 mln zł składek - podało biuro prasowe ZUS. Awantury o remont na Okęciu ciąg dalszy. Przewoźnicy naciskają na władze warszawskiego lotniska, żeby zmienił jego termin. Typowane na zastępcę Okęcia lotnisko w Łodzi - położone najbliżej Warszawy - samo przyznaje, że nie da rady przyjąć ruchu z zamykanego na wrześniowe weekendy stołecznego portu. Od nowego roku wzrost wynagrodzeń będzie negocjowany w przedsiębiorstwach, między pracodawcą a związkami zawodowymi - postanowił Sejm, przyjmując w czwartek ustawę o negocjacyjnym systemie kształtowania przyrostu przeciętnych wynagrodzeń. Do tej pory ten wskaźnik przyjmowano na forum Komisji Trójstronnej.

Sygnity podpisało umowę o wartości 28 mln zł brutto


Sygnity, w konsorcjum z Miejskim Przedsiębiorstwem Geodezyjnym w Łodzi oraz spółką Systherm Info, zawarło umowę na budowę baz danych, dostawę aplikacji oraz innych rozwiązań informatycznych dla Miejskiego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Łodzi. Wartość kontraktu to 28 mln zł brutto.

Niewielka aktywność i zakres wahań


Wtorkowe spadki za oceanem były niewielkie, jednak w połączeniu z mieszanym zachowaniem giełd azjatyckich zwiększyły ryzyko odreagowania zwyżki na naszym kontynencie.

Merkel pożyczy 4,5 mld euro na Opla


Niemcy są gotowe samodzielnie - bez udziału innych państw - udostępnić kredyt 4,5 mld euro na przejęcie Opla przez kanadyjsko-austriackie konsorcjum Magna - poinformował sekretarz stanu w niemieckim ministerstwie gospodarki Jochen Homman na łamach dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Chcesz zjeść z Buffettem? Licytuj


Na portalu aukcyjnym eBay ruszyła coroczna aukcja lunchu w towarzystwie legendarnego Warrena Buffetta. Cena wywoławcza to 25 tys. USD. Aukcja potrwa do piątku.

Cukier najdroższy od kilkudziesięciu lat


Na światowych giełdach cukier jest najdroższy od kilkudziesięciu lat. Eksperci uspokajają, że raczej nie wpłynie to na jego cenę w Polsce. Jednak na rynku brakuje ok. 200 tys. ton cukru i trzeba go będzie importować, głównie z krajów UE.

Moody's: ratingi USA, Niemiec i innych krajów pod presją, jeśli ożywienie przyhamuje


Ratingi kredytowe USA, Niemiec i innych dużych gospodarek mogą znaleźć się pod presją, jeśli ożywienie w globalnej gospodarce przyhamuje - ostrzegają analitycy agencji ratingowej Moody's Investors Service.

Forbes: liczba rosyjskich miliarderów podwoiła się w zeszłym roku


Liczba rosyjskich miliarderów i łączna wartość ich majątków podwoiły się w zeszłym roku - pisze w piątek w rosyjskim wydaniu magazyn "Forbes", przedstawiając "złotą sotnię" roku 2010.

Mocne zakończenie tygodnia


Końcówka czwartkowej sesji na GPW bez dwóch zdań była pechowa. Na fali słabego rozpoczęcia handlu na giełdowych rynkach akcyjnych za oceanem (ok. godz. 16:10 indeks S&P 500 notował swój maksymalny dzienny spadek o ok. 1,14 proc.) WIG stracił na wartości 0,99 proc..Podobnie zachował się WIG20 idąc w dół o 1,54 proc.

NG2 w XII rozpocznie budowę magazynu, na razie nie przeprowadzi emisji


NG2 chce w ciągu trzech najbliższych lat zwiększyć swój udział w rynku do ponad 20 proc., z obecnych 12-13 proc. Spółka zamierza w grudniu rozpocząć inwestycję w centrum logistyczne, ale na razie nie planuje skorzystać z możliwości emisji akcji na jej sfinansowanie.

Noblista gratuluje Polsce i Polakom


Musicie postawić na innowacje, a nie ślepe cięcie długu - powiedział w Davos w wywiadzie dla RMF FM laureat Nobla, ekonomista Edmund Phelps. Według niego, Polska nie potrzebuje strategii wyjścia z kryzysu, bo nie była w złej sytuacji. Z powodu relatywnie dużego wzrostu gospodarczego sytuacja tego kraju może być tylko lepsza. Gratuluję Polsce i Polakom, że gospodarka tego kraju jest w takim stanie - dodał Phelps.

Grupa Dialog chce w '10 osiągnąć 35 mln zł zysku netto


Grupa Dialog chce w 2010 roku osiągnąć 35 mln zł zysku netto i 570 mln zł przychodów - poinformowali przedstawiciele spółki.

Belgia/Eksperci: polska gospodarka wyprzedzi niemiecką


Z powodu niechęci do wprowadzania reform i niedostatecznych nakładów na kształcenie niemiecka gospodarka może do roku 2040 utracić swą europejską pozycję i znaleźć się za słabą na razie gospodarką polską - głosi opublikowane w poniedziałek w Brukseli studium.

Toyota zatrzymuje taśmy produkcyjne


Koncern Toyota wstrzymuje produkcję w swoich fabrykach, zlokalizowanych we Francji i Wielkiej Brytanii. To efekt kryzysu, jaki dotknął firmę po serii defektów technicznych jej pojazdów, które zmusiły ją do wezwania do serwisu 8,5 miliona samochodów na całym świecie.

Płace rosną znacznie wolniej


Płace nadal rosną, ale w wolniejszym tempie i znacznie mniej od oczekiwań. W październiku przeciętne wynagrodzenie liczone rok do roku wzrosło o 2 proc., choć analitycy prognozowali wzrost o 2,8 proc., a liczone miesięcznie nie zmieniło się - podał GUS.

Ruch w II kwartale zwiększył stratę do 15,1 mln zł


Ruch miał w II kwartale 2009 roku 15,1 mln zł straty netto wobec 7,2 mln zł straty rok wcześniej. Strata operacyjna wzrosła do 16,4 mln zł z 11,5 mln zł. Przychody dystrybutora prasy spadły do 988,3 mln zł z 1,04 mld zł - podał Ruch w raporcie kwartalnym.

KDPW zarejestrował we wtorek akcje Tauronu


Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych zarejestrował we wtorek akcje spółki energetycznej Tauron w systemie depozytowo-rozliczeniowym - poinformował PAP rzecznik KDPW Dariusz Marszałek.

Rynek na rozdrożu?


Czwartek przyniósł wzrost globalnej awersji do ryzyka, co odbiło się notowaniach walut wysokooprocentowanych, a także części emerging-markets, w tym także na złotym. Nasza waluta "oberwała" dodatkowo przez niezbyt przemyślaną wypowiedź ministra finansów, który przyznał, iż wygrana kandydata PIS w wyborach prezydenckich będzie oznaczać groźbę destabilizacji finansów państwa. Co ciekawe zupełnie zignorowane zostały dobre dane GUS na temat dynamiki sprzedaży detalicznej w maju.

Nieudana próba korekty


Złoty osłabił się we wtorek o jeden grosz do dolara w stosunku do wczorajszego zamknięcia i nie zmienił swej wartości w stosunku do euro. O godzinie 18-tej za te waluty trzeba było zapłacić odpowiednio 2,8451 zł i 3,8659 zł.

W kasie państwa widać dno


Minister finansów szuka pieniędzy, aby było z czego wypłacać zasiłki, alimenty i opłacać składki ZUS za bezrobotnych - akcentuje "Rzeczpospolita".

WIG20 na nowym gruncie


Inwestorzy dość nieśmiało i mało zdecydowanie przystępują do dalszych zakupów na rynku. Indeks dużych spółek wykazuje słabość i utrzymanie się nad strefą 2500pkt. sprawia mu pewne trudności. Świadczy to o tym, że inwestorzy ostrożnie podchodzą do ostatnich rewelacji związanych z biciem rekordu przez warszawskie indeksy i euforia związana z tymi wydarzeniami nie sprawia już tak wielkiego wrażenia. Nie oznacza to, że należy pozbywać się walorów, ponieważ nadal obowiązuje trend wzrostowy.

PGNiG szybko uczy się od Gazpromu


Krajowy monopolista złożył branży hutniczej propozycję nie do odrzucenia. Bierz gaz, a jeśli nie, to i tak za niego płać". To nowe zasady rozliczeń PGNiG z hutami - pisze "Puls Biznesu".

Pierwszy w Polsce podziemny magazyn gazu


W poniedziałek w Krzywopłotach k. Karlina (Zachodniopomorskie) uroczyście uruchomiono pierwszy w Polsce podziemny magazyn gazu w wyeksploatowanym złożu ropy naftowej Daszewo, gdzie w 1980 r. doszło do erupcji i wielkiego naftowego pożaru.

Ambra przejęła spółkę Nalewki


Grupa Ambra przejęła 100 proc. udziałów w spółce Nalewki, powiększając sieć sklepów winiarskich o 9 placówek - podała Ambra w komunikacie prasowym.

BGK dał sygnał do sprzedaży euro


Bank Gospodarstwa Krajowego sprzedawał w czwartek euro, co może być dla rynków sygnałem do realizacji zysków i umocnić polską walutę do 4,10 za euro. Jednak nadal kluczowe są informacje odnośnie problemów fiskalnych części krajów strefy euro.

Będą pieniądze na superstudia


Rząd chce utworzyć fundusz projakościowy, z którego byłyby dofinansowane wzorowo prowadzone kierunki studiów na wyższych uczelniach. W 2011 roku miałoby to być 229 mln zł - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Równocześnie rząd zrezygnował z najbardziej kontrowersyjnych pomysłów reformy szkolnictwa wyższego.