Inflacja w granicach oczekiwań


Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu wzrosły o 2,4 proc. w stosunku do kwietnia 2009 roku, a w porównaniu z marcem wzrosły o 0,4 proc. Od stycznia do kwietnia 2010 ceny w tej kategorii wzrosły o 1,6 proc. - podał w piątek Główny Urząd Statystyczny.

Na światowych rynkach finansowych zapanował spokój - dotyczy to zwłaszcza rynków akcji, gdzie zmienność indeksu S&P osiągnęła dwuletnie minimum. W maju 2008 r. S&P osiągnął poziom 1440 USD, po czym w kolejnych miesiącach nastąpiła znacząca wyprzedaż. Bułgaria nie wejdzie do przedsionka euro, czyli strefy ERM-2. To oznacza, że odsuwa w czasie przyjęcie wspólnej europejskiej waluty z końcem 2012 roku. Banki zgodnie i konsekwentnie ignorują przykazy płynące z Waszyngtonu. Motywujące bonusy dla rekinów finansowych w USA wzrosną w tym roku średnio o 40 proc. w tym roku. W niektórych firmach mogą podskoczyć nawet o 60 proc. - podaje za msn.com na swoich stronach "Puls Biznesu".Resort zdrowia pracuje nad przepisami, które umożliwią publicznym szpitalom prowadzenie komercyjnych usług w ramach popołudniowych dyżurów, twierdzą pracodawcy z sektora ochrony zdrowia, na których powołuje się "Parkiet". Minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz uważa, że nie ma powodu, by sądzić, że kandydaci z Polski są gorzej traktowani lub źle przygotowani do pracy w unijnych instytucjach. W sobotnią noc, podczas Finału Ligi Mistrzów UEFA, dwa najlepsze kluby piłkarskie świata będą walczyły o zawrotną sumę ponad 120 milionów euro - wynika z najnowszego badania zleconego przez firmę MasterCard. Badanie przeprowadzone w imieniu Oficjalnego Sponsora Ligi Mistrzów UEFA prognozuje również, że dla całej gospodarki europejskiej finałowy mecz będzie wart ponad 351,5 miliona euro.

Należy się spodziewać, że jesienią bezrobocie wzrośnie, jednak na koniec roku nie powinno przekroczyć 12,5 proc. - uważa minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak.

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) informujący z wyprzedzeniem o zmianach w wielkości bezrobocia nie zmienił swej wartości w porównaniu do stycznia 2010. Stabilizacja wartości oznacza, iż w nadchodzących miesiącach nie powinno dochodzić do znaczącego wzrostu bezrobocia, uważa Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC). Zmiana nieformalnego nastawienia Rady Polityki Pieniężnej na restrykcyjne jest możliwa w II kwartale przyszłego roku - oceniła w rozmowie z PAP Anna Zielińska-Głębocka, kandydat PO do nowej RPP. Jej zdaniem dla decyzji Rady kluczowe będzie zapoznanie się z lutową projekcją NBP.

Akcje Prometu, spółki zajmującej się skupem i segregacją metali, wzrosły na otwarciu w pierwszym dniu notowań na rynku NewConnect o 50 proc., do 5,25 zł. Odsetki jakie można zarobić na bankowych depozytach z miesiąca na miesiąc są coraz niższe. Wtorkową sesję polska waluta rozpoczęła od lekkiego umocnienia. Analitycy spodziewają się, że złoty może dziś odrobić część strat z ostatnich sesji, ale zaznaczają, że sytuacja na rynku jest nadal nerwowa.Dla części osób, w tym wielu ekonomistów i przedsiębiorców, sekurytyzacja to narzędzie pozwalające na pozyskanie środków finansowych. Z kolei dla pozostałych uczestników rynku jest to tykająca bomba zegarowa, która nieodpowiednio użyta może wyrządzić wiele, często nieodwracalnych szkód. W I półroczu inflacja spadnie istotnie poniżej celu, a następnie od miesięcy wakacyjnych wraz z rosnącą gospodarką rosnąć będzie inflacja - uważa członek RPP Andrzej Rzońca. Jego zdaniem, poniedziałkowe dane o inflacji za styczeń nie będą miały znaczenia dla polityki pieniężnej. Zarówno indeks WIG20 jak i WIG ustaliły w poniedziałek tegoroczne rekordy i należały do ścisłej światowej czołówki. WIG20 wzrósł o 3,1 proc., WIG o 2,5 proc. I to wszystko bez wyraźnego powodu. Jak dalej potoczy się sytuacja na warszawskiej giełdzie? Eksperci nie wykluczają dalszych wzrostów.

Kredyty hipoteczne: Na której walucie nie stracisz?


Co stanie się z kredytami hipotecznymi po wejściu Polski do strefy euro? Już w najbliższą środę zapraszamy na Czat z doradcą finansowym Arkadiuszem Rembowskim z Money Expert, który wyjaśni m.in czy banki wymuszą na klientach zmiany umów kredytowych?

PZU: Wyjdzie 24 akcje dla jednego


Sześć milionów akcji PZU, czyli ponad jedna trzecia sprzedawanych w ofercie pierwotnej walorów, ma trafić w maju w ręce około 200 tysięcy drobnych inwestorów - pisał w tym tygodniu "Parkiet".

Grad: przychody z prywatyzacji sięgają 4 mld zł na koniec sierpnia


Przychody z prywatyzacji na koniec sierpnia sięgają kwoty 4 mld zł, poinformował w środę minister skarbu Aleksander Grad.

Na GPW rośnie temperatura


Kolejny bycza sesja na warszawskim parkiecie wabi coraz szersze grono inwestorów do kupna akcji. Pomaga w tym zastrzyk dobrych danych makro, co pozytywnie kształtuje atmosferę wśród handlujących. Dziś również może być gorąco.

Chemoservis-Dwory wyemituje akcje; prospekt w KNF


Chemoservis-Dwory złożył prospekt emisyjny do Komisji Nadzoru Finansowego. Spółka planuje emisję do 22.264.000 nowych akcji serii C, z prawem poboru, po 65 gr za sztukę - podała firma w komunikacie.

Wakacyjny szeroki rynek


Na pierwszy rzut oka statystyki wtorkowej sesji wyglądają imponująco ze względu na bardzo wysoki obrót przekraczający 2 miliardy złotych. Gdy przyjrzymy się bliżej, zobaczymy, że bardzo duża część, bo aż 800 milionów, przypada na PZU, a pozostałe spółki z indeksu WIG20 nie odnotowały znaczącego wzrostu aktywności inwestorów.

BGK w II kwartale wyemituje obligacje drogowe warte ok. 5,5 mld zł


Bank Gospodarstwa Krajowego planuje w drugim kwartale b.r. wyemitować obligacje infrastrukturalne o łącznej wartości do 5,5 mld zł - poinformował w środę bank. Wartość emisji w czwartym kwartale ub.r. wyniosła łącznie 7,25 mld zł.

Polkomtelowi grozi spadek EBITDA


Polkomtel może w 2009 roku zanotować kilkuprocentowy spadek EBITDA - poinformował w Radiu PiN prezes spółki Jarosław Bauc.

BGK może rozpocząć emisję obligacji na rzecz KFD już w II kw.


Bank Gospodarstwa Krajowego może rozpocząć emisję obligacji infrastrukturalnych na rzecz Krajowego Funduszu Drogowego już w II kwartale tego roku - poinformował PAP Robert Sochacki, wiceprezes BGK.

Złoty nadal silny na fali optymizmu po przyjęciu programu pomocowego


Po poniedziałkowej euforii na rynkach i wyraźnym umocnieniu złotego, we wtorek polska waluta będzie nadal silna. Jednak zdaniem analityków rynki nadal są bardzo ostrożne mając świadomość, że problemy nie zostały jeszcze rozwiązane.

Wycena funta w dolarach amerykańskich


Wykres dzienny

Władze Birmy chcą zachęcić rolników do zwiększenia produkcji ryżu


Wojskowe władze Birmy chcą zachęcić rolników do zwiększenia produkcji ryżu, by wznowić eksport tego zboża. Przed laty Birma była jednym z największych na świecie eksporterów ryżu, ale kilkudziesięcioletnie rządy junty doprowadziły do upadku miejscowe rolnictwo.

Pył zwalnia pracowników


Jak nie da się latać, nie mają co robić. Dlatego linie lotnicze SAS postanowiły od poniedziałku zwolnić 2,5 tys. swoich norweskich pracowników. - Nie możemy latać. Cała nasza flota jest na ziemi. Nie ma dla nich pracy - argumentuje decyzję rzeczniczka SAS Elisabeth Manzy.

Tradycyjna siatka na zakupy powraca do łask


Tradycyjna, sznurkowa siatka na zakupy, która została wynaleziona na początku ubiegłego wieku przez Czecha Vavrzina Krczila, wraca do łask. Wynalazek, opatentowany dopiero niedawno przez innego Czecha, przedsiębiorcę z Kolina Zdenka Czervinkę, zaczyna zastępować nad Wełtawą nieekologiczne foliowe torby na zakupy.

Jest zimno, nie pracujemy


Pracownicy skarżą się inspekcji pracy w Olsztynie na zbyt niskie temperatury w miejscach pracy - najczęściej w sklepach, magazynach czy hurtowniach. W czasie kontroli okazuje się, że ogrzewanie nie zawsze działa, albo jest wyłączane przez właścicieli - poinformował PAP rzecznik Okręgowego Inspektoratu Pracy w Olsztynie Jacek Żerański.

Lewiatan: Rząd chce likwidować największe zagrożenia dla Polski


Przedstawiony w piątek Plan Rozwoju i Konsolidacji Finansów 2010-2011 pokazuje, że rząd zdaje sobie sprawę z konieczności likwidacji największych zagrożeń dla Polski: narastającego długu publicznego i starzenia się społeczeństwa - ocenia Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

MFW odracza wypłatę pakietu pomocowego dla Rumunii


Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) oświadczył w piątek, że odracza przegląd związany z przyznaniem Rumunii pakietu pomocowego w wysokości 20 mld euro do czasu sformowania w tym kraju nowego rządu. Oznacza to, że Bukareszt nie otrzyma na razie transzy w wysokości 1,5 mld euro, której przekazanie wstępnie planowano na grudzień.

Grupa Medicover przejmie 23 proc. akcji Sport Medica


Grupa Medicover i Sport Medica podpisały umowę, na mocy której Medicover stanie się akcjonariuszem spółki Sport Medica z udziałem w kapitale akcyjnym na poziomie 23 proc. - podały obie spółki w komunikacie prasowym.

Na GPW możliwa kontynuacja spadków w piątek


Słabe nastroje na światowych parkietach spowodowane wzrostem awersji do ryzyka najprawdopodobniej przyczynią się dziś do kontynuacji spadków na warszawskiej GPW, oceniają analitycy.

Nowe normy zużycia paliwa wyznaczają standard ochrony klimatu


Administracja Obamy wdrożyła we czwartek pierwsze ogólnokrajowe przepisy będące reakcją na zmiany klimatyczne, podnosząc o ok. 30% normy żużycia dla paliw samochodowych.

Wynagrodzenia w Warszawie w pierwszej połowie 2009 roku


Jak kształtowały się wynagrodzenia w Warszawie w I połowie 2009 roku? W których sektorach gospodarki zarabiano najlepiej, a w których najgorzej? Na te oraz wiele innych pytań można odpowiedzieć, po przeanalizowaniu danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Mimo werbalnych interwencji złoty był nadal mocny w czwartek


Mimo interwencji słownych przedstawicieli Narodowego Banku Polskiego (NBP), Rady Polityki Pieniężnej (RPP) oraz rządu złoty nadal jest bardzo mocny. Zdaniem analityków dobry sentyment dla Polski może jeszcze utrzymywać się, a interwencje werbalne zachęcają do spekulacji.

Szef KGHM liczy na rynkową wycenę Polkomtela


Prezes KGHM Herbert Wirth uważa, że dotychczasowi akcjonariusze Polkomtela powinni wspólnie dokonać dezinwestycji. Szef miedziowej spółki oczekuje na rynkową wycenę operatora.

HMSG zadebiutował w czwartek na NewConnect


Akcje HMSG zadebiutowały w czwartek na rynku NewConnect. Do obrotu na tym rynku trafiło nieco ponad 60,6 mln akcji.

MG: PWE Gubin potencjalnym inwestorem złóża węgla brunatnego


Potencjalnym inwestorem złoża węgla brunatnego w okolicy Gubina jest spółka PWE Gubin, która jednak nie złożyła jeszcze wniosku o koncesję na wydobycie węgla z tego złoża. Inwestor planuje wybudowanie tam kompleksu energetycznego: elektrowni oraz kopalni w pobliżu planowanej odkrywki - poinformowała w czwartek w Sejmie wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska.