Redan miał 16,20 mln zł straty netto w I poł. 2009 r.


Spółka Redan miała 16,20 mln zł skonsolidowanej straty netto w I poł. 2009 roku wobec 3,20 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie.

Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, Amerykanin Paul Krugman krytykuje kandydaturę obecnego prezesa Bundesbanku na szefa Europejskiego Banku Centralnego. Ostrzega też, by nie obniżać sztucznie kursu euro, bo - jak twierdzi - może to doprowadzić do amerykańskich sankcji. Źródła dyplomatyczne w Brukseli podały w piątek, że na poniedziałkowym spotkaniu ministrów rolnictwa w Luksemburgu zapadnie zgoda na dodatkowe wsparcie sektora mlecznego w UE w przyszłym roku kwotą 300 mln euro z unijnego budżetu. Propozycja globalnego opodatkowania banków i pomoc dla Grecji będą prawdopodobnie głównymi tematami rozpoczynającego się w piątek w Waszyngtonie spotkania ministrów finansów państw grupy G20.Na głośnych opcjach walutowych polscy eksporterzy mogli stracić nawet 100 mld zł. Wiele wskazuje na to, że niebawem będą musieli doliczyć do tego kolejne miliardy. Z informacji, do których dotarł „Wprost” wynika, że inwestycyjni spekulanci celowo grają na umocnienie złotego, wprowadzając jednocześnie na rynek narzędzia podobne w działaniu do opcji walutowych. Nowy rodzaj automatów z napojami wprowadza na rynek koncern Coca-Cola. Innowacja ma zahamować spadek sprzedaży napojów gazowanych. Zaprojektowana przez włoską Pininfarinę obudowa kryje mechanizm, który jest w stanie sprzedać aż 104 różne napoje. Chrysler Group LLC, amerykański koncern samochodowy, który połączył się z włoskim Fiatem aby uratować się przed bankructwem, zamierza wprowadzić na rynek w USA modele Fiata i zaprzestać produkcji niektórych swoich modeli.

W Portugalii w środę silne spadki na giełdzie - podają maklerzy. Wskaźnik giełdy w Lizbonie PSI-20 spadł o 5,3 proc. do 6.776,15 pkt, powiększając jeszcze zniżki z poprzedniej sesji, gdy stracił 5,4 proc.

Powstaje ogólnopolska koalicja sieci handlowo-usługowych mająca walczyć o interesy najemców - informuje "Puls Biznesu". W drugim tygodniu marca w największych internetowych serwisach rekrutacyjnych pojawiło się niemal dwukrotnie więcej ogłoszeń, niż w styczniu i w lutym - wynika z raportu serwisu money.pl. Jednak nie pora jeszcze na entuzjazm - to duże firmy zaczęły szukać stażystów i praktykantów na lato.

Jan Kościuszko, prezes i główny właściciel Polskiego Jadła, dokapitalizuje spółkę, przekazując pakiet 2,4 mln akcji o wartości rynkowej 7,2 mln zł tytułem darowizny - podało Polskie Jadło w komunikacie prasowym. Reguła rządząca rezerwą na pokrycie ryzyka zmian kursu złotego do walut obcych w NBP nie może być zmieniana w zależności od doraźnych potrzeb - uważa Andrzej Kaźmierczak, członek Rady Polityki Pieniężnej. Kaźmierczak poinformował, że zarząd NBP skieruje uchwałę RPP zmieniającą uchwałę w sprawie zasad tworzenia i rozwiązywania rezerwy do Trybunału Konstytucyjnego. Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) poinformuje inwestorów o rozpatrzeniu ich wstępnych ofert kupna Centrali Farmaceutycznej Cefarm do 15 listopada, a nie do 16 października - poinformował PAP Maciej Wewiór, rzecznik resortu skarbu.Piątkowa sesja na Wall Street przyniosła wyraźne odreagowanie wcześniejszych spadków. Notowania euro względem dolara już wcześniej odbiły od nowych minimów. Nie wydarzyło się jednak nic, co mogłoby sugerować, iż rynkowe turbulencje dobiegły już końca. Na razie nie ma żadnych powodów, by podnosić w Polsce podatki - uważa minister finansów Jacek Rostowski. Jego zdaniem realną datą wejścia Polski do strefy euro jest rok 2015. Osoby prowadzące działalność handlową czy usługową muszą liczyć się z tym, że jeśli w ich lokalu odtwarzana jest muzyka, to mogą zostać zobowiązani do płacenia tantiem. Mogą zgłosić się do nich przedstawiciele aż kilku organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi. Część osób płacić nie chce i sprawy trafiają do sądów.

E-Mikołaj prezenty kupuje w listopadzie


Sklepy internetowe apelują, by prezenty świąteczne kupić już w listopadzie. Na dwa tygodnie przed Wigilią zakupy online to zabawa tylko dla hazardzistów - pisze "Metro".

Sygnity tnie koszty o min. 40 mln zł


Zarząd Sygnity podtrzymuje plan obniżenia kosztów o min. 40 mln zł w ramach tzw. II etapu programu oszczędnościowego, w skali 12-miesięcznej. Obecnie łączne zadłużenie grupy Sygnity z tytułu kredytów bankowych oraz wyemitowanych obligacji wynosi 77 mln zł, a poziom środków na rachunkach bankowych 83 mln zł - poinformowało Sygnity w komentarzu do wyników kwartalnych.

Prof. Jajuga: Nobel z ekonomii odpowiedzią na kryzys gospodarczy


Nobel w dziedzinie ekonomii dla Amerykanów Elinor Ostrom i Olivera Williamsona jest odpowiedzią na dyskusję, która toczy się w trakcie kryzysu gospodarczego - uważa prof. Krzysztof Jajuga z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Ten rok będzie dla Ceramiki lepszy


Ceramika Nowa Gala zapowiada, że w tym roku poprawi wyniki ubiegłoroczne, ale pierwszy kwartał będzie prawdopodobnie słabszy od I kwartału 2009 r. ze względu na mroźne dwa pierwsze miesiące. W marcu widoczne jest już ożywienie. Od początku tego miesiąca zakłady pracują na pełnych mocach produkcyjnych.

US STOCKS-Wall St slides on China equities and financials


U.S. stocks fell on Monday after Chinese equities dropped sharply and commodities fell on concerns that asset prices have run ahead of the economic realities.

Millennium DM obniżyło rekomendację dla Grajewa do "sprzedaj"


Analitycy Millennium DM, w raporcie z 22 marca, obniżyli rekomendację dla akcji Grajewa do "sprzedaj" z "neutralnie" oraz obniżyli cenę docelową do 8,30 zł, z 13 zł.

Wall Street na huśtawce


Wtorek był drugim z rzędu dniem, w którym główne giełdowe indeksy na Wall Street na przemian zyskiwały i schodziły pod kreskę. W przeciwieństwie jednak do poprzedniej sesji, tym razem Dow Jones i S&P zakończyły dzień sporymi zwyżkami. W centrum uwagi były słowa szefa Fed Bena Bernanke, że amerykańska gospodarka uniknie drugiej fali recesji.

Za oceanem coraz gorsze nastroje


Nastroje za oceanem coraz mocniej się pogarszają. Perswazja Bena Bernanke dotycząca utrzymania w dłuższym terminie rekordowo niskich stóp procentowych uspokoiła handlujących jedynie w środę.

Produkują za dużo - czas zamykać fabryki!


W grudniu 2009 r. sprzedaż wzrosła o 16 proc., w całym poprzednim roku zniżkowała o 1,6 proc. rok do roku. Taka jest kondycja branży motoryzacyjnej w 28 krajach Europy. Niezła kondycja jak na kryzysowy rok - w sumie sprzedano w 2009 r. 14,5 mln nowych aut.

Nafta Polska przedłużyła wyłączność negocjacyjną dla PCC SE


Nafta Polska przedłużyła do 12 kwietnia wyłączność negocjacyjną dla niemieckiej grupy spółek chemicznych PCC SE w sprawie kupna akcji Zakładów Azotowych Tarnów i Kędzierzyn - poinformował we wtorek resort skarbu.

Negatywna perspektywa dla polskich banków


Moody's podtrzymał negatywną perspektywę dla polskich banków, argumentując swoją decyzję pogarszającymi się fundamentami finasowymi - poinformowała agencja w komunikacie prasowym.

Grupa TVN miała 548 mln zł przychodów i 98 mln zł EBITDA w I kw. 2010 r.


Grupa TVN wypracowała 548 mln zł skonsolidowanych przychodów, o 26% więcej niż w analogicznym okresie ub.r. i 98 mln zł EBITDA, o 51% mniej niż w rok wcześniej, poinformowała spółka w komunikacie. Wyniki są nieaudytowane.

Grecja: będzie więcej turystów, ale przychody z turystyki spadną


Chociaż do Grecji przyjedzie w tym roku więcej turystów, to przychody z turystyki, która jest jednym z najważniejszych sektorów gospodarki kraju, spadną - podał w poniedziałek grecki Instytut Badań nad Turystyką (ITEP).

Dlaczego Petrolinvest mocno zwyżkuje


Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju zdecydował o przyznaniu spółce Petrolinvest pożyczki zamiennej na akcje w wysokości 50 mln USD - poinformowała spółka w komunikacie. Fundusze pozyskane z EBOiR zostaną przeznaczone na prace geologiczno-wiertnicze na koncesjach OTG i EmbaYugNeft.

Zapisy na akcje nowej emisji Banku Millennium od 20 do 28 stycznia


Zapisy w wykonaniu prawa poboru oraz zapisów dodatkowych na akcje serii L Banku Millennium odbędą się do 20 do 28 stycznia 2010 roku - poinformował bank w prospekcie emisyjnym.

WIG20 w drodze na tegoroczny szczyt


Tendencyjnie pierwsza sesja nowego tygodnia na GPW należała do byków. Indeks dużych spółek znalazł się w centrum uwagi i w poniedziałkowej sesji najwięcej zyskał spośród pozostałych warszawskich wskaźników.

Uwaga: 1,5 tys. wolnych superetatów


Nowy Noble Getin Bank zamierza zwiększyć zatrudnienie do 5 tys. etatów z ok. 3,5 tys. obecnie. Czwartego stycznia Noble Bank i Getin Bank połączyły siły. Getin Noble Bank znalazł się w pierwszej dziesiątce banków w Polsce. Ambicje są jednak większe. Za kilka lat firma ma się znaleźć w pierwszej piątce.

Złoty głównie pod wpływem zagranicy aż do danych o PKB


Zdaniem dilerów walutowych wycena polskiej waluty będzie się w czwartek odbywała głównie pod wpływem tego, co wydarzy się na rynkach globalnych i tak pozostanie aż do piątkowej publikacji szacunków PKB.

G20 zafundowało rynkom hossę


Obradujący w weekend ministrowie finansów i szefowie banków centralnych grupy najbardziej rozwiniętych państw G20, skutecznie osłabili dolara i podtrzymali hossę na rynkach akcji i surowców deklarując utrzymanie programów stymulujących gospodarkę.

Trzecie podejście do mediów


Platforma Obywatelska rozważa rozpoczęcie prac nad nową ustawą medialną na bazie projektu przygotowanego przez twórców, którzy w ub.r. podczas Kongresu Kultury Polskiej założyli Komitet Obywatelski Mediów Publicznych - pisze "Rzeczpospolita". Już wcześniej premier przychylnie oceniał tę inicjatywę.

Pod koniec roku możliwe 1-2 podwyżki stóp proc. - Glapiński z RPP


Jeśli potwierdzą się te przewidywania dotyczące odbicia inflacji po miesiącach letnich, trzeba będzie się zastanowić nad zmianą nastawienia RPP w polityce pieniężnej z nautralnego na restrykcyjne. Pod koniec tego roku możliwa jest jedna lub dwie podwyżki stóp procentowych po 25 pkt bazowych - uważa Adam Glapiński, członek Rady Polityki Pieniężnej.

Drogo zapłacimy za paliwo jadąc na wakacje


W lipcu litr benzyny może kosztować nawet 5,4 zł - ostrzega "Rzeczpospolita".

Bucior: każdy będzie mógł przenieść pieniądze z OFE do ZUS


Każdy ubezpieczony będzie mógł zabrać pieniądze zgromadzone w Otwartych Funduszach Emerytalnych i wpłacić je np. na konto bankowe, przenieść na Indywidualne Konto Emerytalne lub do ZUS. Jest to jeden z elementów nowelizacji przepisów emerytalnych, przygotowanych przez resort pracy - poinformował wiceminister pracy Marek Bucior.

Od 30 września inaczej dzwonimy!


Od 30 września część Polaków nie będzie musiała przed wybraniem numeru telefonicznego stosować prefiksu "0". 15 maja 2010 r. prefiks ten zniknie całkowicie.

Skarb czeka na LOT


Pomoc finansowa dla LOT-u tylko po przeprowadzeniu programu restrukturyzacyjnego - zapowiada w rozmowie z TVN CNBC Biznes wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik. Jak mówi, resort skarbu czeka obecnie na informacje na temat strat finansowych poniesionych przez polskiego przewoźnika z powodu chmury pyłu wulkanicznego.